Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Członkowie Kościoła 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
JedenPost napisał(a):
Takie pytanko mi się nasunęło: katlicy lubią podkreślać, że nawet w wypadku chrztu niemowląt, włączanie w poczet katolików odbywa się "dobrowolnie", bo przecież dobrowolnie decydują rodzice. OK, fajnie, tylko... to działa w jedną stronę prawda? W momencie włączenia swojego dziecka do KRK, rodzice tracą władzę nad jego przynależnością religijną, nieprawdaż?

Można wejść - nie można wyjść. Czy to aby nie trochę... sekciarskie?


Jest to element sekty. Moim zdaniem powinno się pozwolić na wycofanie swoich danych osobowych z metryki Chrztu. Chrztu nie da się "anulować", ale Bóg nie potrzebuje kartotek i metryk na sądzie ostatecznym.

_________________
MODERATOR


So sie 11, 2018 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Członkowie Kościoła
Jak dla mnie nie ma nawet potrzeby wycofywania, byleby Kościól dostosował się do cywilizowanych zasad, w myśl których członkostwo w związkach wyznaniowych jest dobrowolne.

Swoją drogą: istnieje jakies inne ugrupowanie religijne, którego zdecydowana większość członków nigdy nie miała i nie będzie miała co do swojego członkostwa wyboru?

Z drugiej strony - cóż za budująca tolerancja. Można być wedle własnego wyboru buddystą, muzułmaninem, Świadkiem Jehowy, nawet satanistą - i jednocześnie, już przymusowo, katolikiem :)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sie 11, 2018 18:20
Zobacz profil
Post Re: Członkowie Kościoła
Jak dla mnie, Kościół nie ma potrzeby dopasowywania się do czegokolwiek, bo ja już dopasowałem Kościół do potrzeb własnych. :D

Owszem, jak napiszę, że postrzegam Pana Boga jako pomniejszego z Duchów japońskich zapewniającego rozrywkę innym Duchom, na zasadzie "w co jeszcze gaijin potrafi uwierzyć", to pewnie zlezą się boże krówki i spróbują mnie zeżreć żywcem. Cóż jednak zrobić - skoro Mistyczna Wspólnota nie chce się stosować do normalnych reguł gry, bo woli ekstraordynaryjne, podług których zawsze wygrywa, to i ja mogę grać ekstraordynaryjnie, bo umiem. Niech mi ktoś tego zabroni na innej zasadzie, niż: "bo w ryj". :D


So sie 11, 2018 18:45

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Członkowie Kościoła
Teoretycznie można się wypisać i to bardzo prosto, w praktyce bywa różnie i nadal nie ma gwarancji że rzeczywiście już się nie jest doliczanym do wiernych, bo niby jak to sprawdzić?
Od dawna jest taka stronka jak Apostazja.Info poświęcona tej tematyce.
Ciekawe jakby wyglądała sprawa jakby np wzorując się na sąsiadach wprowadzić podatek kościelny...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 11, 2018 19:40
Zobacz profil
Post Re: Członkowie Kościoła
Ale psst, tu chodzi o to, że nie da się unieważnić chrztu, a chrzest według tych ludzi włącza w poczet wspólnoty. Taka pieczęć duchowa, żeby nie powiedzieć wręcz: magiczna. Bo w oryginalnym rytuale chrzcielnym chodziło o to, że świat się kończy, więc trzeba się opieczętować, żeby Bóg rozpoznał swoje owce w bałaganie; coś w ten deseń. Ponieważ jednak świat się nie skończył, cała sprawa rychło zwyrodniała w piętnowanie owiec znakami różnych pasterzy.

Jakiś czas temu była wręcz chryja, bo mormoni ochrzcili Wiesenthala, oczywiście pośmiertnie, jak to u nich w zwyczaju.


So sie 11, 2018 19:56

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Członkowie Kościoła
Może już za duża jestem na wiarę w magiczne pieczęcie, bo mimo fascynacji fantastyką i mitologią jednak oddzielam te dziedziny od codziennego życia.
Generalnie uważam że przynależność do jakiejkolwiek religii, czy wspólnoty ideologicznej powinna być w pełni dobrowolna, czyli taka osoba nie może być już zależna od rodziny,która może wywierać naciski.
W tym układzie nie tylko chrzest jest tak naprawdę niedobrowolny, ale i komunia czy bierzmowanie bo dzieciaki są zależne od rodziców, sądzę że nawet sporo osób bierze ślub kościelny 'bo tak wypada', 'bo się rodzina wypnie' niż z pełnego poczucia że serio chcą ślubować przed Bogiem....

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 11, 2018 20:19
Zobacz profil
Post Re: Członkowie Kościoła
W takim razie trzeba by się zastanowić, czy rodzice powinni mieć prawo do posyłania swoich dzieci na wszelkiego typu zajęcia dodatkowe.


So sie 11, 2018 20:27
Post Re: Członkowie Kościoła
Nie, nie w tym sensie magiczna. Nie chodzi mi o żadne gandalfy, czy inne saurony, tylko o panów C., S., G. i tak dalej. Trochę ludzi, co poważnie traktują dorobek okultystów, plącze się po świecie i Internetach. Z tym że to jest taka magia, no... np. powiadają o panu G., że ważnym momentem w jego życiu małoletnim było, kiedy obserwował, jak jazydzkie dziecko nie potrafiło wyjść z kręgu zakreślonego na ziemi.


So sie 11, 2018 20:40

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Członkowie Kościoła
Feelek - osobiście za nic bym nie posłała dzieciaków na coś na co nie chcą chodzić, to ich wolny wybór. Wystarczy że muszą realizować program nauczania w określonym zakresie, to w jakie kierunki idą poza tym to ich wybór. Uważam że jedyną rolą rodzica jest sprawić aby nauczyli się świadomie wybierać i być odpowiedzialni za swoje życie, ochraniać na tyle na ile główny cel na to pozwala, licząc że uda im się odnaleźć własne szczęście. Tak to widzę, czy to dobrze czy źle zapewne dopiero wnuki pokażą.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 11, 2018 21:03
Zobacz profil
Post Re: Członkowie Kościoła
Skoro dzieci muszą realizować jakiś narzucony program nauczania to gdzie jest ten wolny wybór?


So sie 11, 2018 21:14

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
W takim założeniu, że przystąpię do Komuni, Bierzmowania, lub wezmę Ślub kościelny, bo "tak wypada", albo "rodzina mnie zmusza", to połowa sakramentów jest przyjęta nieważnie. Nieważnie, czy tylko niegodnie, świętokradczo?

_________________
MODERATOR


So sie 11, 2018 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Członkowie Kościoła
feelek napisał(a):
Skoro dzieci muszą realizować jakiś narzucony program nauczania to gdzie jest ten wolny wybór?


W tym przypadku nauczanie wszystkich przedmiotów wymaga reformy. Nauczanie historii i języka polskiego budzi ogromne kontrowersje, bo przez te przedmioty łatwo przekazywać jakąś ideologię.

Hmm... no właśnie. Dlaczego nie dyskutujemy o tym, że niesprawiedliwie narzucamy uczniom programu nauczania fizyki? Może uczniowie nie chcą się uczyć fizyki, albo chcą się uczyć czegoś innego z tej fizyki, niż się uczą teraz w szkole?

_________________
MODERATOR


So sie 11, 2018 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Członkowie Kościoła
Decydując się na życie w tym kraju, mają taki a nie inny program nauczania, na szczęście mogą wybrać czy np. chcą go realizować w szkole czy w domu? Czy opanują wszystko na maxa czy byle zaliczyć?
Szczególnie jeśli uznamy że program nauczania nie zostawia im wolnego wyboru to warto dawać go im w zakresie wyboru zajęć pozalekcyjnych ,tego gdzie pojadą na wakacje itd. Serio nie wiem czy to im na dobre wyjdzie, ale czyniąc inaczej czułabym się hipokrytką. Staram się na ile to możliwe nie narzucać im moich poglądów, co ma swoje plusy, bo powoli mam z kim dyskutować a przekazywanie ideologii w szkołach jest niezłą okazją do tego, choć wiem że zabawa dopiero się zaczyna.

Tak szczerze to jest mi prawie obojętne jaką ideologię przyjmą, byle wiedzieli dlaczego wybrali taką a nie inną i że gdy zaczną dostrzegać że coś im w tym poważnie nie pasuje to przyznać się do błędu i zmienić zdanie to nic złego, głupotą jest wiedzieć że to błąd i w nim tkwić...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 11, 2018 21:29
Zobacz profil
Post Re: Członkowie Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Może uczniowie nie chcą się uczyć fizyki, albo chcą się uczyć czegoś innego z tej fizyki, niż się uczą teraz w szkole?

A może uczniowie wogóle nie chcą chodzić do szkoły?

IrciaLilith napisał(a):
Decydując się na życie w tym kraju, mają taki a nie inny program nauczania, na szczęście mogą wybrać czy np. chcą go realizować w szkole czy w domu.

Tak naprawdę to trzeba się zastanowić, czy rodzice mogą decydować za dzieci, gdzie one mają być urodzone.


So sie 11, 2018 21:41

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Członkowie Kościoła
IrciaLilith napisał(a):
Od dawna jest taka stronka jak Apostazja.Info poświęcona tej tematyce.


Problem w tym, że apostazja nie jest wypisaniem się z KRK. Można oczywiście skwitować to wszystko rozsądnym stwierdzeniem, że urojenia KRK na temat naszego członkostwa nie mają praktycznego znaczenia, ale...

feelek napisał(a):
Tak naprawdę to trzeba się zastanowić, czy rodzice mogą decydować za dzieci, gdzie one mają być urodzone.


Wyjątkowo słabiutka próba zastosowania ad absurdum.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sie 11, 2018 21:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL