Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So cze 02, 2018 19:37
Posty: 6
Post Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra
Cześć,

od pewnego czasu mam między innymi taką myśl: czy moje świadome dobre uczynki (modlitwa, dobro dla bliźnich itp) są motywowane prawdziwą miłością Boga czy są jedynie wyrachowaniem ze względu na Boże prawo i jednoczesnym strachem przed karą jak i chęcią otrzymania nagrody.

Obawiam się, że nie potrafię na ten moment wyjść właśnie poza te wyrachowanie. Czuję, że w tym wszystkim jestem bardzo egoistyczny. Czyniąc dobro nie myślę w kategoriach miłości do Boga czy bliźniego, a tylko w kontekście wypełniania prawa ze względu na wypracowanie sobie "zasług" w oczach Boga i "zasłużenie" na zbawienie.

Żałuję, że nie jestem w stanie tych dobrych uczynków robić z czystszą motywacją. Może jest to kwestia pewnej niedojrzałości duchowej, bo mój staż jako świadomego katolika jest stosunkowo krótki.
Ciągle mam bowiem w myśli: „Nie każdy, który Mi mówi: «Panie, Panie», wejdzie do królestwa niebieskiego", a także przychodzą mi na myśl faryzeusze - mistrzowie wypełniania prawa, których zachowanie Jezus często potępia.


So sie 25, 2018 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra
Ale Duch Tego świata (czyli szatan) powoduje że nagradzane są złe uczynki, czyli człowiek prawdziwie wyrachowany grzeszy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 25, 2018 17:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 02, 2018 19:37
Posty: 6
Post Re: Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra
Zgadza się, tylko czy dobre uczynki czynione tylko i wyłącznie ze względu na egoistyczną obawę przed potępieniem i egoistyczne pragnienie otrzymania nagrody nie są grzeszne?


So sie 25, 2018 17:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 25, 2018 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra
Zgadzam się z tym, że dobrą motywacją jest nie służenie Bogu dlatego że rządzi wszechświatem ,ale dlatego że jest Dobry.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So sie 25, 2018 17:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Wyrachowanie - czyli o motywach czynienia dobra
Zaraz. Po pierwsze, zbawienie mamy z wiary, za darmo. Uczynkami nikt, nigdy i w żadnych okolicznościach na zbawienie nie zasłuży. Zbawił nas Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. To podstawa.

Po drugie: uczynki są naszą odpowiedzią na Bożą miłość i wyrazem naszej wiary Jemu. Nie chodzi tylko o to, by wierzyć, że Bóg jest, chodzi o zawierzenie Bogu i Jego wskazaniom. A On mówi: miłuj.

Po trzecie, nasze motywacje najlepiej zna Bóg. Więc nie zajmuj się nimi, tylko staraj się kochać. I całą słabość Jemu oddawaj. Wystarczy.

PS. Dobre uczynki NIE SĄ GRZESZNE. Grzech to jest zło popełnione świadomie i dobrowolnie. Stwierdzenie, że dobry uczynek jest złem jest czystym żywym absurdem, który prowadziłby do tego, że lepiej nie robić nic...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt wrz 11, 2018 12:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL