Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Każdy z nas zna i w każdej chwili może zerknąć na słownikowe i encyklopedyczne definicje, ale mi bardzo zależy na Waszej osobistej , subiektywnej opinii, prywatnych definicjach lub informacji że po prostu nie jesteście w stanie ująć tego w jakiekolwiek słowa, albo podania która definicja z jakiego źródła Wam odpowiada i się z nią zgadzacie. Serio będę bardzo wdzięczna za każdą opinię i mam nadzieję że sama próba napisania czegoś od siebie będzie także dla Was czymś wartościowym, że pomoże coś sobie uporządkować, uświadomić itd. Może rozwinie się ciekawa dyskusja?
Proszę o takie osobiste definicje pojęć:
Bóg
Szatan
Dobro
Zło
Miłość
Prawda
Rzeczywistość
Wolność
Szczęście
Suwerenność
Moc
Ja
Świadomość
Umysł
Dusza
Piękno
Mądrość
Wiedza
Wiara
Religia
Nauka
Filozofia
Nieskończoność
Doskonałość
Dowód
Powód
Sens
Życie
Doświadczanie
Istnienie

Z góry dziękuję za każdą wypowiedź, także za pojedyncze definicje czy poglądy o danym pojęciu :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 12:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
Życie

Tak jakos mi sie skojarzylo sw. Augustyna: Niespokojne jest serce czlowieka dopoki nie spocnie w Panu.
Bo mamy te swoje przyjemnosci, dobre i zle chwile, osiagniecia i porazki.
Tak sobie mysle o obejrzeniu filmu przedstawiajacego kazdy moment tego co przezylem wczoraj.
Wszystko bylo takie wazne dla mnie. A na filmie wyglada zupelnie inaczej - ot jakis facet pisze cos na laptopie albo ... z zona.


Pt wrz 07, 2018 13:03
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
W swoim życiu najbardziej cenię sobie miłość i wolność, one warunkują moje życie.....Wolność jest kontynuacją egzystencji człowieka zakorzenioną w akcie stworzenia, Benedykt XVI.


Pt wrz 07, 2018 13:49

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Alus - czym dla Ciebie jest Prawdziwa Miłość i Wolność? Jak je rozumiesz?
Mam problem z interpretacją zacytowanych przez Ciebie słów - możesz mi przybliżyć swoją?

Robaczku - zwróciłeś uwagę na ważny moim zdaniem aspekt : na nadawanie ważności , znaczenia, na to że wszystko wygląda inaczej w zależności od punktu wiedzenia. Jak sądzisz co miał na myśli św. Augustyn pisząc o sercu? Bo zapewne nie organ tłoczący krew?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 14:01
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
Alus - czym dla Ciebie jest Prawdziwa Miłość i Wolność? Jak je rozumiesz?
Mam problem z interpretacją zacytowanych przez Ciebie słów - możesz mi przybliżyć swoją?

Prawdziwa miłość to dawanie siebie innym, niekoniecznie oczekując coś w zamian. Choć miła bywa wzajemność.
Wolność, to nie samowola, ale osobisty wybór moich poglądów i przekonań: religijnych, politycznych, swojej roli w rodzinie, w pracy, swoich zachowań. Wolę stracić niż bezwolnie podporządkowywać się często niezrozumiałym dla mnie nakazom, poleceniom.
Religijnych - od zawsze jestem katoliczką, choć z okresowymi wahaniami, ale nie wszystko w Kościele przyjmuję jako mój obowiązek, np w kwestii odpustów cząstkowych lub całkowitych, lub całowania relikwii.


Pt wrz 07, 2018 15:13

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Alus - Jestem bardzo wdzięczna że poświęcasz czas na dzielenie się ze mną swoimi opiniami i poglądami.

Poglądy, które masz obecnie, to Twój wolny wybór czy wynik pewnych czynników zewnętrznych? Od czego one zależą?
Co daje większą wolność do czegoś? A co wolność od czegoś? Czy te dwa aspekty wolności idą z sobą w parze czy też potrafią się wykluczać?
Czy wolność idzie w parze z odpowiedzialnością?
Czy wolność = niezależność czy też dostrzegasz pewne różnice?

Co rozumiesz pisząc o dawaniu siebie? O dawaniu swojego czasu, uwagi, działań? Co nazywasz sobą? Czy prawdziwie kogoś kochając w pewnych sytuacjach należy odmówić pomocy?
Czy miłość do siebie jest prawdziwą miłością?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 15:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Kochać kogoś to chcieć czyjegoś Zbawienia.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt wrz 07, 2018 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Andy czy chcąc czyjegoś Zbawienia można mu cokolwiek odbierać? Ograniczać, straszyć, manipulować? Czy w kochaniu cel uświęca środki czy wręcz przeciwnie - należy nawet poświęcić cel, ale nie sięgać po pewne środki?

Jak rozumiesz słowo :Zbawienie ? ? ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
No i właśnie kłopot, bo życie nie jest takie proste, by dawać algorytm na życie. Można powiedzieć "Kochać kogoś to chcieć czyjegoś Zbawienia", a ktoś może wspomnieć o hiszpańskiej inkwizycji że w takim razie paliła na stosie "z miłości". Albo o matce zabijającej dzieci, aby na pewno trafiły do nieba.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt wrz 07, 2018 16:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Zgadzam się że nie da się stworzyć doskonałego algorytmu na życie, a jednak nasze umysły próbują stworzyć choćby wystarczająco dobre. Może stąd różnorodne wskazówki psychologów, terapeutów , przewodników duchowych różnych nurtów, wyznań i religii?

Największy problem sprawia dobro gdy chce się zrobić listę co jest dobre a co złe, bo w praktyce wszystko zależy od indywidualnych czynników. Bez problemu znajdziesz sytuację w których zabicie kogoś jest dobre lub złe, prawda?
Do mnie trafia : Kochaj bliźniego swego jak siebie samego, ale znowu a jak ktoś nie potrafi się kochać, jak rozumie miłość tylko jako poświęcenie siebie i innej drogi nie widzi? Albo mierzy dosłownie swoją miarką? Dla mnie jest dobre to dla ciebie też! Robię to dla Twojego dobra! Robię to z miłości...
Może dobra jest droga środka? Wolność jako ideał leżący pomiędzy zniewalaniem a byciem niewolonym, ale co z Miłością ? Pomiędzy jakimi skrajnościami leży? Mi wychodzi że między różnymi wypaczonymi rodzajami miłości dochodzącymi do braku Miłości...
Im dłużej myślę o danym pojęciu tym trudniej mi to ująć w słowa, tym więcej niuansów i aspektów dostrzegam i wiem że znów dojdę do chaosu aby wyłonił się z niego nowy porządek, uwzględniający nowe dane, idee, opinie, poglądy...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 16:43
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
Alus - Jestem bardzo wdzięczna że poświęcasz czas na dzielenie się ze mną swoimi opiniami i poglądami.

Poglądy, które masz obecnie, to Twój wolny wybór czy wynik pewnych czynników zewnętrznych? Od czego one zależą?
Co daje większą wolność do czegoś? A co wolność od czegoś? Czy te dwa aspekty wolności idą z sobą w parze czy też potrafią się wykluczać?
Czy wolność idzie w parze z odpowiedzialnością?
Czy wolność = niezależność czy też dostrzegasz pewne różnice?

Co rozumiesz pisząc o dawaniu siebie? O dawaniu swojego czasu, uwagi, działań? Co nazywasz sobą? Czy prawdziwie kogoś kochając w pewnych sytuacjach należy odmówić pomocy?
Czy miłość do siebie jest prawdziwą miłością?

Wolność bez odpowiedzialności to anarchia.
Odpowiadam sama za siebie, za moją rodzinę, odpowiadam za moją Ojczyznę dokonując od czasu wolnej Polski 1989r, według mnie trafnych, wyborów do parlamentu, do samorządu, modlę się za moją rodzinę, za moją Ojczyznę.
Moje poglądy to tylko mój własny wybór, może wyniesiony z lat młodości gdy zaczytywałam się książkami epoki pozytywizmu.
Wolna jestem od nacisków w kwestiach politycznych, w kwestiach wyznaniowych, wolna od plotek, bo ich nie znoszę, i wolna od zawiści, od chęci odwetu, wolna od gniewu - nigdy na nikogo sie nie gniewałam i nie gniewam. Owszem jestem impulsywna potrafię wygarnąć co mi na duszy leży, ale nigdy nie pielęgnuję w sobie złości czy zagniewania.
Ta moja wolność tyczy także kwestii wiary - modlitwa tylko samotna, nie potrafię modlić sie w tłumie "recytując" modlitwy.
Wolna jestem od mody, od różnych trendów, zawsze wybierałam i wybieram ubiór, który mnie pasuje.
Pytasz czy kochając kogoś w trudnych sytuacjach odmówić pomocy - owszem, jeśli ta pomoc jest wykorzystywana jako należna. Czasem lepiej pozostawić kogoś z jego problemami, aby zrozumiał i sam sie z nimi uporał.
I nie pisze tego jako wydumane zachowanie, piszę z autopsji - gdy moja córka wykorzystywała wszelką możliwą moja pomoc uważając, że jej sie to należy jak przysłowiowemu psu gnat, nic nie zmieniając w swoim postępowaniu, zaniechałam, powtórzyłam po raz enty co myślę o jej postępowaniu, odsunęłam się......i pomagałam, ale jedynie modlitwą.Wyszło jej to na dobre.


Pt wrz 07, 2018 18:55

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Prawdziwy realny Bóg ma mało wspólnego z miłością, dobrem ogólnie pojętymi, nawet jeżeli jest faktycznie miłością i dobrem to nie jest nimi jedynie ale w pewnej części. Bóg jest wszystkim i taka jest prawda czy kogoś to dotyka czy nie.
Ludzie za bardzo idealizują Boga nie bacząc na to jak wygląda jego obraz naprawdę.


Pt wrz 07, 2018 21:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Kapral: "Słońce znam od ciemnej strony", hehe.
Wszyscy myślą że Bóg jest dobry, a Kapral wie swoje.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt wrz 07, 2018 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Może i jest dobry ale nie jest tylko dobry, to zniekształcony obraz Boga, ludzie chcieliby żeby tak było niestety to nie prawda.


Pt wrz 07, 2018 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Czyli taki "średniak"?
Mieści się w polskiej średniej krajowej?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt wrz 07, 2018 22:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL