Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Kapral - to co piszesz jest bardzo interesujące , proszę opisz konkretniej jakimi przymiotnikami określiłbyś Boga?

Alus - to wspaniałe że mimo wielu różnic w poglądach to co uważam za najważniejsze nas łączy
Dla mnie prawdziwa wolność to suwerenność złoty środek między niewolą a niewolneniem, anarchią i tyranią, brakiem odpowiedzialności i przesadną kontrolą, zależnością od kogoś a uzależnianiem od siebie
Też sądzę że Mądra Miłość nie pozwala robić za kogoś czegoś co sam potrafi i tego potrzebuje aby dorosnąć, z miłością można szykować rodzinie śniadania, ale trzeba też zadbać aby każdy potrafił poradzić sobie samemu, aby nie wpadł na pomysł że tego typu obsługa mu się należy... Pomagać w problemach i owszem ,ale jednak Miłość wymaga aby wspierać wzrastanie w innych dziedzinach/ideach wyższych, a Wolność wymaga aby nikogo od siebie nie uzależniać...

Andy - Słońce ma swoje ciemne strony i miejsca... Pooglądaj sobie plamy na Słońcu. No i zobacz jak od niego ciemnieje skóra ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 07, 2018 23:49
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
ale co z Miłością? Pomiędzy jakimi skrajnościami leży? Mi wychodzi że między różnymi wypaczonymi rodzajami miłości dochodzącymi do braku Miłości...


Nie wiem na ile to dla was istotne, ale uważam, że nie ma czegoś takiego jak "wypaczone rodzaje miłości". Wypaczone może być jedynie pojęcie miłości, a nie sama miłość. To w zasadzie proste, i albo jest miłość, albo jej nie ma.


"Jedyną rzeczywistością zdolną ostatecznie spełnić najgłębsze pragnienia i tęsknoty człowieka oraz sprawić, że jego życie będzie miało dla niego prawdziwy, a nie pozorny sens, jest miłość. W różnych epokach na różne sposoby, w literaturze, muzyce, malarstwie, rzeźbie i architekturze... Człowiek potrafił wypowiedzieć to wewnętrzne silne pragnienie miłości. Miłości, która jest największym, najbardziej intensywnym doświadczeniem człowieka. Miłości, która jest otwarciem się, zjednoczeniem, zatraceniem siebie. Miłości, która jest silniejsza niż strach i śmierć. Miłości, która jest szczęściem aż do utraty tchu. W miłości człowiek szuka czegoś bezwarunkowego, w pełni doskonałego, czemu bez reszty może zaufać, co nigdy nie zawiedzie/.../"


N wrz 09, 2018 22:37

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Masz rację Whitewings - sama Miłość oczywiście, o ile uznajemy jej obiektywne istnienie( ja uznaję, ale man świadomość że nie ma tego jak udowodnić) nie może być wypaczona, bo ona po prostu jest, natomiast problem jest z pojęciem miłości, gdyż często myli się ją z np. lubieniem, zakochaniem, zauroczeniem, przywiązaniem, troską. Fakt faktem ma z nimi dużo wspólnego.

To co zacytowałeś jest super opisem i jest mi bardzo bliski - kto to napisał?
Zgadzasz się w pełni z tym opisem czy jesteś w stanie coś dodać?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn wrz 10, 2018 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Bóg ma mało z miłością wspólnego albo nawet nie ma z nią nic wspólnego, wystarczy popatrzeć na świat jaki stworzył i odpowiedź nasuwa się sama.


Cz wrz 13, 2018 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Na świecie też działa szatan

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz wrz 13, 2018 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Jest takie powiedzenie: Szatan nie zrobi niczego więcej na co Bóg mu nie pozwoli" i wydaje mi się, że jest to prawda.
Z resztą czym jest moc szatana wobec wszechmocy Boga Ojca Wszechmogącego, niczym.


Cz wrz 13, 2018 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Kapral - kim dla Ciebie jest Bóg, jakie ma cechy ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz wrz 13, 2018 19:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
tutaj Kapral napisał "Bóg ma mało z miłością wspólnego albo nawet nie ma z nią nic wspólnego, wystarczy popatrzeć na świat jaki stworzył i odpowiedź nasuwa się sama."
A w sąsiednim wątku napisał "Bóg Ojciec stworzył ludzi po to żeby byli szczęśliwi, tylko tyle i aż tyle."

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz wrz 13, 2018 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Dlatego zadałam takie pytanie, bo nijak mi to nie pasuje, ale może Kapral ma jakąś wizję Boga która to objaśni.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz wrz 13, 2018 22:43
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
Miłość oczywiście, o ile uznajemy jej obiektywne istnienie (ja uznaję, ale mam świadomość że nie ma tego jak udowodnić)

Bo miłość nie ma "imienia". Nie ma sensu, nie ma powodu, i nie potrzebuje uzasadnienia. Jest terminem niejasnym, wieloznacznym... otwartym.


So wrz 15, 2018 0:50

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Bóg to bezwzględny tyran, taka jest moja opinia, nie jest to subiektywny osąd tylko stanowisko podparte wizją świata w jakim żyjemy a także starym testamentem


So wrz 15, 2018 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Whitewings - co jeszcze jest terminem otwartym?

Kapral - jeśli chodzi o Boga Biblijnego trudno mi się z Tobą nie zgodzić, to nabiera sensu tylko gdy traktuje się to jak metaforę, alegoryczną opowieść o rozwoju poglądów na temat Boga, o różnych nadinterpretacjach itd.

Pomyśl o rycerzu zabijającym smoka i tym jak to widzi obrońca zwierząt, a jak się na to patrzy traktując to jako metaforę. Problem w tym że ludzie zamiast widzieć w takich opowieściach pochwałę odwagi, ale też rozwagi i sprytu w walce z zagrożeniami i zaczynają sądzić że zabijanie smoków jest dobre, bo tak zrobił bohater mitu czy baśni...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So wrz 15, 2018 12:20
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
Każdy z nas zna i w każdej chwili może zerknąć na słownikowe i encyklopedyczne definicje/.../
Bóg
Szatan
Dobro
Zło

No dobrze, a więc mamy cztery terminy które wszyscy wszem i wobec znają.
Na jakiej podstawie zatem, powstał znany aksjomat, że:
Bóg=Dobro?
Szatan=Zło?


N wrz 16, 2018 9:34

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
Whitewings sprecyzujmy :
Bóg chrześcijański = dobro
Szatan, oponent Boga =zło

Ja bym zaczęła od pogmatwanej historii Szatana, Lucyfera, Diabła, Biesa, wszelkich złych demonów, złych bogów, czyli ustalmy kim właściwie jest Szatan i kiedy się zaczyna jego historia, jaką właściwie ma pozycję wobec Boga? Na ile nasze poglądy opierają się na Biblii a na ile na zmiksowanych różnych mitologiach?

Może Bóg jest w pewnym sensie personifikacją dobra a Szatan zła? Z tym że zbliżamy się do manicheizmu ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn wrz 17, 2018 18:47
Zobacz profil
Post Re: Co dla Ciebie znaczy :Bóg, Miłość, Dobro, itd ?
IrciaLilith napisał(a):
Whitewings sprecyzujmy: Bóg chrześcijański = dobro

Zatem w myśl zasady:

"Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach"
Mt 7. 15-20.

No to zobaczmy, tę dobroć pochodzącą od Boga.
Rz 5-12.
Rdz 6:5-7.
Rdz 7:21-23.
Lb 31:1-18.
Lb 31-35.
1 Sm 15:1-35.
Wj 21:11.
Obj 21:8.
Mk 9:43.
Mt 25:46...
:shock:


Wt wrz 18, 2018 12:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL