Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 26, 2021 23:13Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Kapłaństwo służebne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1095
Post Re: Kapłaństwo służebne
Zbigniew3991 napisał(a):
Przeemek napisał(a):

Na życzenie moge podać kilka poza katolickich źródeł.


Życzę. Nie życzę sobie źródeł ze złości, ale interesuję się tym tematem, więc chętnie sobie poczytam. W ogóle - diakoni mnie intrygują. A przed Soborem Watykańskim byli jeszcze subdiakoni i protodiakoni - czyli tak zwane duchowieństwo niższe. Znacie jakieś teksty na ten temat?


Nie spodziewałem się odpowiedzi w tym wątku, "sorry" ale bym szybciej odpisał. Prawie wogóle już nie zaglądam.

Najlepszym źródłem które mógłbym polecić jest czytanie bezpośrednio od autorów, Ojców Kościoła, czytając przede wszystkich tych przednicejskich, niestety źródło jest tylko po angielsku:
https://www.ccel.org/fathers.html

Również bardzo dużo jest tu (akurat otwarte na Didaskaliach, które dostaniesz po polsku):
http://www.earlychristianwritings.com/didascalia.html
Polecam przejrzeć tematy z menu głównego: http://www.earlychristianwritings.com

Dużo na temat kapłaństwa i wogóle powstawania Kościoła opisał w swoje książce E.H. Broadbent "The Pilgrim Church" (Kościół Pielgrzymujący), również po angielsku. Dostępna na: http://gutenberg.net.au/ebooks10/1000351h.html

Jednak katolickie źródło, które użyłem w tym wątku z wypowiedzi Pietrasa. H "Chrzest jako sakrament kapłaństwa" już dowodzi, że struktura która do dzisiaj jest w Kościele Katolickim, zapożyczona została ze Starego Testamentu. Poniższy wniosek jest znany chyba wszystkim ewangelicznie wierzącym ludziom, w związku z wieloma istotnymi podobieństwami tej struktury we wpółczesnym katolicyźmie a judaizmem I wieku:


Dzisiaj Rzym jest stolicą papieża i biskupów, wtedy była Jerozolima - ówczesne centrum władzy żydowskiej, była siedzibą "starszyzny ludu, arcykapłanów i uczonych w Piśmie" (Łk22: 66), "starszyzny synów Izraela" (Dz5: 21), znanego jako Sanhedryn. Temu ciału przewodniczył żydowski arcykapłan - jak dzisiejszy katolicki papież, ponieważ był on też "głową" (Mt26: 3, 26: 57; 26: 62 -65; Dz5: 21, Dz5: 27; Dz7: 1; i inne.) Za przyzwoleniem władzy Cesarstwa Rzymskiego i przy pewnych ograniczeniach Sanhedryn funkcjonował jako najwyższa władza polityczna, religijna i sądowanicza w Judei (Mt5: 22; J3: 1; J7: 48; Dz3: 17; Dz4: 5; Dz4: 8 ). Wśród członków Sanhedrynu reprezentowane były przynajmniej dwie szkoły intelektualne (Dz23: 6 - 8 ). Arystokratyczne rodziny arcykapłańskie i ich zwolennicy należeli do stronnictwa saduceuszów (Dz5: 17). Pozostali należeli do ugrupowania faryzeuszów. Ci ostatni znani byli ze swojej ścisłej i drobiazgowej intepretacji Prawa Mojższeszowego (Mt5: 20; Mt23: 23), byli przyzwyczajeni do "otrzymywania pierwszych miejsc w synagogach i pozdrowień na rynku" (Łk11: 43) - jak dzisiejszy katolicki dostojnik duchowny. Niektórzy z nich byli uczonymi w Piśmie, którzy spisywali, interpretowali i nauczali Prawa Mojżeszowego (Mt5: 20, 12: 38, 15: 1, 22: 35, 23: 2; Mk2: 16; Łk5: 17; Łk5: 21) i podobnie jak dzisiejsze Magisterium Katolickie, uczeni w Piśmie i faryzeusze uważali siebie za autorytatywnych nauczycieli Prawa Mojzeszowego, i usiłowali dyktować zwykłym ludziom właściwe przestrzeganie każdego aspektu wiary żydowskiej (Mt9: 11, 12: 2, 23: 2 - 36).

Tak jak w dzisiejszym katolicyźmie, uczeni w Piśmie i faryzeusze również sprawowali wspólną władzę nad intepretacją Pisma Świętego i Tradycją (Mt15: 2; Mk7: 3; Mk7: 9, 7: 13). Nauczali, że Mojżesz przekazał im prawo nadane na Synaju w dwojaki sposób. Pierwszym sposobem było ustne nauczanie Mojżesza (Ruch który zdawał sobie sprawę że ich narodowe dziedzictwo jest zagrożone po zbużeniu Jerozolimy, zajął się spisaniem tradycji ustnej - po spisaniu rezultat ten nosi nazwe Miszna). Drugim sposobem była spisana Tora i nauczali, że razem spisane tworzą kompletną Torę.

Jednak uczeni w Piśmie i faryzeusze nie otrzymali władzy od Boga, przeciwnie Jezus powiedział: "(2) Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze." (M23: 2). Hebrajski stary Testament nigdzie nie pouczał Żydów aby ustanawiali Sanhedryn, podporządkowywali się nauczaniu uczonych w Piśmie i faryzeuszów, albo uznawali autorytet ustnej Tradycji na równi z autorytetem Pisma Świętego.

W swojej gorliwości właściwego przestrzegania Tradycji faryzeusze wydawali się pobożni, lecz Pan wiedział, że ich pobożność jest obłudna, ich serca były daleko od Boga, a cześć oddawana Bogu była w Jego oczach próżna i bezwartościowa. Jezus oskarżył faryzeuszy o nauczanie "zasad podanych przez ludzi"(Mk7: 7).

Jezus wyraźnie odrzucił ludzką strukturę władzy Żydów żyjących w I wieku, odmówił podporządkowania władzy nauczycielskiej uczonych w Piśmie i faktycznej władzy Snahedrynu. To co Jezus odrzucił, Kosciół Katolicki obecnie przywrócił, KK wyniósł Tradycję do tego samego poziomu autorytetu, który posiada natchnione Słowo Boże. Papież i Biskupi Kościoła roszczą sobie prawo do powszechnej jurysdykcji i wyłącznej władzy nauczycielskiej. Przez cały czas katolicka hierachia, podobnie jak faryzeusze, pokazuje że czci Boga swoimi ustami powtarzając to co Jezus tępił u uczonych w Piśmie, zrównując Tradycję do rangi Słowa Bożego w Konstytucji DeiVerbum o Objawieniu Bożym.


Śr wrz 26, 2018 13:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL