Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 23:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17
 Wazektomia / podwiązanie jajowodów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
IrciaLilith napisał(a):
jakby w takim wypadku nagle papież uznał że oczywiście to wyjątek, bo przepowiedziane dziecko nie może powstać to Padre zgodzisz się automatycznie że mam do spółki z papieżem moralne prawo uniemożliwić temu dziecku przyjście na świat?

Nie masz prawa bo papież nie stwierdzi żadnego wyjątku. Poza tym nie ma żadnej pewności, że twoje potomstwo będzie podzielać twoje zdanie.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt wrz 28, 2018 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
IrciaLilith napisał(a):
Czyli na katolików się nie nadajemy?

Nigdy nie mów nigdy, jednakowoż na dzień dzisiejszy przyjmuję, że Kościół jest Święty.


Pt wrz 28, 2018 11:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
feelek napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Czyli na katolików się nie nadajemy?

Nigdy nie mów nigdy, jednakowoż na dzień dzisiejszy przyjmuję, że Kościół jest Święty.


W skład Kościoła wchodzą grzesznicy.

Kościół jest Święty. Ja też w to wierzę. Muszę jednak przyznać, że jest prawdą to, że niektórzy księża skrzywdzili swoich parafian okradając ich, dzieci molestując ich. Muszę przyznać, że podczas krucjat, których święty Kościół był patronem, popełniano zbrodnie. Muszę przyznać, że niektórzy Papieże popełniali ogromne zbrodnie.

Polska była ofiarą II Wojny Światowej. To prawda. Niektórzy Polacy mordowali Żydów. To także jest prawda.

_________________
MODERATOR


Pt wrz 28, 2018 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1458
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Zbigniew3991 napisał(a):
feelek napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Czyli na katolików się nie nadajemy?

Nigdy nie mów nigdy, jednakowoż na dzień dzisiejszy przyjmuję, że Kościół jest Święty.


W skład Kościoła wchodzą grzesznicy.

Kościół jest Święty. Ja też w to wierzę. Muszę jednak przyznać, że jest prawdą to, że niektórzy księża skrzywdzili swoich parafian okradając ich, dzieci molestując ich. Muszę przyznać, że podczas krucjat, których święty Kościół był patronem, popełniano zbrodnie. Muszę przyznać, że niektórzy Papieże popełniali ogromne zbrodnie.

Polska była ofiarą II Wojny Światowej. To prawda. Niektórzy Polacy mordowali Żydów. To także jest prawda.

Staram się połączyć wasze wypowiedzi z tematem wątku: Wazektomia / podwiązanie jajowodów. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że jeżeli matkom tych księży którzy okradali parafian, molestowali ich dzieci, a także tych którzy doprowadzili do krucjat, a także tych którzy w nich uczestnicząc mordowali, podwiązano jajowody, w skład kościoła nie wchodziliby grzesznicy. Dotyczy to również tych co mordowali Żydów, Ukraińców …


Pt wrz 28, 2018 12:22
Zobacz profil
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Zbigniew3991 napisał(a):

Tylko wtedy, jeśli tradycja jest prawdą. A ta tradycja nie zawsze jest prawdą.


Skąd możesz mieć pewność i wiedzieć kiedy Tradycja jest prawdą a kiedy nie? Sam uznajesz w co warto wierzyć bo wydaje Ci się prawdziwe, a w co już nie warto bowiem nie wydaje się być prawdą w Twoim wrażeniu?

Cytuj:
Niektórzy traktują Marię Magdalenę dosłownie jak byłą prostytutkę, pokutnicę. I dosłownie modlą się za jej wstawiennictwem jako byłej prostytutki. Teolodzy i badacze Pisma jasno stwierdzają, że nie ma żadnych argumentów, które potwierdzają tę tezę, że Maria Magdalena trudniła się nierządem.


Jacy teolodzi i badacze pisma? Szymon Hołownia? On ma być autorytetem w tym temacie? A poza tym, Tradycja to coś więcej niż tylko przekaz o św Marii Magdalenie.

Cytuj:
To drobny przykład na to, że tradycja jest omylna.


Skąd możesz mieć taką pewność, byłeś naocznym świadkiem tych wydarzeń i sytuacji, znałeś Marię Magdalenę osobiście?

Niekoniecznie była prostytutką w sensie nierządu za pieniądze. Utożsamiana jest z kobietą lekkich obyczajów, jak dzisiaj powiedzielibyśmy z kobietą która nie ma nic przeciwko temu aby uprawiać pozamałżeński i przedmałżeński seks.

Cytuj:
Należy ją tylko badać, a nie przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza i traktować jako święty momument prawdy, którego nie wolno negować, dotykać, myśleć na jego temat. Tradycja nie jest czymś, co można tylko przyjąć i nic więcej.


Odrzucenie lub nieufność wobec Tradycji skłania bardziej do protestantyzmu.


Pt wrz 28, 2018 12:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Zbigniew3991 napisał(a):
W skład Kościoła wchodzą grzesznicy.

Kościół jest Święty. Ja też w to wierzę. Muszę jednak przyznać, że jest prawdą to, że niektórzy księża skrzywdzili swoich parafian okradając ich, dzieci molestując ich. Muszę przyznać, że podczas krucjat, których święty Kościół był patronem, popełniano zbrodnie. Muszę przyznać, że niektórzy Papieże popełniali ogromne zbrodnie.

Polska była ofiarą II Wojny Światowej. To prawda. Niektórzy Polacy mordowali Żydów. To także jest prawda.

Zbigniew, masz rację, to wszystko prawda. Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia.


Pt wrz 28, 2018 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Alus napisał(a):
subadam napisał(a):
Czy nie wydaje ci sie ze Kosciol interpretuje nauke Jezusa tak jak mu wygodnie ?
Powolujac sie na rzeczy takie jak np Tradycja ?

Tradycja Apostolska przekazuje Ewangelię "przekazałem wam na początku, to co ja przejąłem (1 Kor 15,3).
Przy czym Tradycja przekazuje również prastare świadectwo wiary, osadzone w tamtych czasach, stąd zalecenia w kwestiach ubioru, zachowań, duchownych "mąż jednej żony", stąd może wniosek o interpretacji nauka Jezusa. Tyle tylko, że te wskazania nie są sensu stricto naukami Jezusa, ale świadectwem zachowań ludzi wywodzących sie z judaizmu.


A czym nazwac przyjecie do nauki Kosciola jednych Ewangelii a odrzucenie innych ?
Czym nazwac odsuniecie kobiet od mozliwosci celebrowania mszy ?
Czym z kolei wymog celibatu w stosunku do ksiezy i jak sie on ma do wymogu "maz jednej zony"?
Czy nie byly to arbitralne decyzje ludzi lub grup ludzi majacych na wzgledzie moze nie zawsze nauke Jezusa, ale czesto dobro Kosciola jako organizacji ( dzis powiedzielibysmy korporacji ) ?
Kila takich przykladow, ktore akutrat pamietalem ale jest ich oczywiscie o wiele wiecej.


Pt wrz 28, 2018 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
equuleuss napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):

Tylko wtedy, jeśli tradycja jest prawdą. A ta tradycja nie zawsze jest prawdą.


Skąd możesz mieć pewność i wiedzieć kiedy Tradycja jest prawdą a kiedy nie? Sam uznajesz w co warto wierzyć bo wydaje Ci się prawdziwe, a w co już nie warto bowiem nie wydaje się być prawdą w Twoim wrażeniu?

Cytuj:
Niektórzy traktują Marię Magdalenę dosłownie jak byłą prostytutkę, pokutnicę. I dosłownie modlą się za jej wstawiennictwem jako byłej prostytutki. Teolodzy i badacze Pisma jasno stwierdzają, że nie ma żadnych argumentów, które potwierdzają tę tezę, że Maria Magdalena trudniła się nierządem.


Jacy teolodzi i badacze pisma? Szymon Hołownia? On ma być autorytetem w tym temacie? A poza tym, Tradycja to coś więcej niż tylko przekaz o św Marii Magdalenie.

Cytuj:
To drobny przykład na to, że tradycja jest omylna.


Skąd możesz mieć taką pewność, byłeś naocznym świadkiem tych wydarzeń i sytuacji, znałeś Marię Magdalenę osobiście?

Niekoniecznie była prostytutką w sensie nierządu za pieniądze. Utożsamiana jest z kobietą lekkich obyczajów, jak dzisiaj powiedzielibyśmy z kobietą która nie ma nic przeciwko temu aby uprawiać pozamałżeński i przedmałżeński seks.

Cytuj:
Należy ją tylko badać, a nie przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza i traktować jako święty momument prawdy, którego nie wolno negować, dotykać, myśleć na jego temat. Tradycja nie jest czymś, co można tylko przyjąć i nic więcej.


Odrzucenie lub nieufność wobec Tradycji skłania bardziej do protestantyzmu.


Mam przyjąć Tradycję, bo Kościół tak mówi? Nie. Niech Kościół poda argumenty, dla których mam Mu uwierzyć. Równie dobrze mogę stwierdzić, że Tradycja Prawosławna jest prawdziwa, a Kościoła Katolickiego fałszywa. Przyjmę tę Tradycję, która jest wiarygodna. Jeśli Kościół chce głosić Prawdę, to ta prawda musi być wiarygodna. Dosłownie: godna wiary. Tylko prawda jest godna wiary, a więc jest sensowna, logiczna, spójna. Nie przyjmę czegoś za Prawdę tylko dlatego, że Kościół Katolicki uważa to za prawdę, albo Cerkiew uważa to za prawdę. Nie mam nic do Protestantów - wiele rzeczy, które oni głoszą, wydaje się wręcz wiarygodne, więc rozważam to. Nie odrzucam Protestantów z założenia.

_________________
MODERATOR


Pt wrz 28, 2018 13:40
Zobacz profil
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Ale przecież robienie ze Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny prostytutki to nie jest żadna Tradycja. Ani nawet tradycja. Więc nie rozumie, dlaczego akurat ta praktyka ma być argumentem w sporze o wierność Tradycji Kościoła.


Pt wrz 28, 2018 14:29
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Cytuj:
Cytuj:
A czym nazwac przyjecie do nauki Kosciola jednych Ewangelii a odrzucenie innych ?
Czym nazwac odsuniecie kobiet od mozliwosci celebrowania mszy ?
Czym z kolei wymog celibatu w stosunku do ksiezy i jak sie on ma do wymogu "maz jednej zony"?
Czy nie byly to arbitralne decyzje ludzi lub grup ludzi majacych na wzgledzie moze nie zawsze nauke Jezusa, ale czesto dobro Kosciola jako organizacji ( dzis powiedzielibysmy korporacji ) ?
Kila takich przykladow, ktore akutrat pamietalem ale jest ich oczywiscie o wiele wiecej.

W II wieku Orygenes przeprowadził badania jakimi księgami posługują się Kościoły lokalne. podzielił księgi na:akceptowane, dyskusyjne i niewiarygodne.
Do akceptowanych zaliczył 4 Ewangelie, którymi Kościół posługuje się do dziś, 13 listów św Pawła, Dzieje Apostolskie, I list św Piotra, I list św Jana, Apokalipsę.
Dyskusyjne - list do Hebrajczyków, list św Jakuba, II list św Piotra, II i III list św Jan, list Judy.
Niewiarygodne - ewangelia Tomasza, ewangelia Eipcjan, ewangelia Macieja.
Kolejno Kanon opracowywał biskup Euzebiusz.
Ostateczny kształt to dzieło św. Anastazego.
Kanon przygotowano według kryteriów:
1. Księgi musiały być napisane przez apostoła lub jego ucznia, bliskiego współpracownika,
2. Musiały być zgodne z tradycyjnym nauczaniem Kościoła.
3. Musiały być powszechnie stosowane i uznawane za autorytarną.
Odsunięcie kobiet od kapłaństwa wynikało z tradycji żydowskiej.
Celibat ustanawiano stopniowo - IVw synod w Kartaginie, reforma gregoriańska XI w. W Biblii"mąż jednej żony" pisze w odniesieniu do biskupów - w prawosławiu biskup musi zachować celibat.

Posługując się określeniem tradycja, należy rozróżniać Tradycja Apostolska i tradycja powstająca przez kolejne wieki.


Pt wrz 28, 2018 14:53

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
zefciu napisał(a):
Ale przecież robienie ze Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny prostytutki to nie jest żadna Tradycja. Ani nawet tradycja. Więc nie rozumie, dlaczego akurat ta praktyka ma być argumentem w sporze o wierność Tradycji Kościoła.


To tylko przykład.

Dla mnie akurat dyskusyjną tradycją jest to, że się przyjmuje, że Jezus był jedynakiem. Nie kwestionuję tego, ale według mnie nie wpływa to na misję zbawienia. Jezus umał i zmartwychwstał, a kwestią jego rodzeństwa się nie zajmuję, bo nie ma ona wpływu na moją wiarę. Tak samo tradycja dotycząca zaśnięcia, zmartwychwstania i wniebowzięcia Maryi jest dla mnie obojętna - nie ma wpływu na to, co sądzę o Jezusie i Jego działalności.

_________________
MODERATOR


Pt wrz 28, 2018 16:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL