Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 21:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa 
Autor Wiadomość
Post Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa...

1.Symeon i Anna:

Symeon uwierzył na podstawie jakoś wewnętrznego przeczucia, natchnienia...przyznajmy że to słaby dowód... :(
Łk 2 napisał(a):
Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, 28 on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:


Anna

Anna była starszą kobietą wymęczoną postami i częstą obecnością w świątyni...nie wiadomo na jakiej podstawie uznała Chrystusa - może słów Symeona, których źródłem było "natchnienie"....

Łk 2 napisał(a):
36 Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem 37 i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. 38 Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy


2.Magowie ze Wschodu

Na podstawie gwiazdy...

Mt 2 napisał(a):
Mędrcy1 ze Wschodu przybyli do Jerozolimy 2 i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę2 na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». 3 Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima.


3.Samarytanka

J 4 napisał(a):
18 Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. To powiedziałaś zgodnie z prawdą». 19 Rzekła do Niego kobieta: «Panie, widzę, że jesteś prorokiem.


gdy tymczasem...

"Dz 16 napisał(a):
A gdyśmy przyszli na modlitwę, zdarzyło się, że spotkała nas pewna dziewczyna, która miała ducha wieszczego, a która przez swoje wróżby przynosiła wielki zysk panom swoim.

(17) Ta, idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia.

(18) A to czyniła przez wiele dni. Wreszcie Paweł znękany, zwrócił się do ducha i rzekł: Rozkazuję ci w imieniu Isusa Chrystusa, żebyś z niej wyszedł. I w tej chwili wyszedł.


Jak widzimy zdolności prorockie mogą pochodzić także od złego ducha...

4. Klaudia Prokula, żona Piłata

Na podstawie snu...

Mt 27 napisał(a):
A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: «Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu».


5. Longinus, setnik

Na podstawie trzęsienia ziemi (?)

Łk 23 napisał(a):
47 Na widok tego, co się działo, setnik oddał chwałę Bogu i mówił: «Istotnie, człowiek ten był sprawiedliwy».


Mt 27 napisał(a):
54 Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: «Prawdziwie, Ten był Synem Bożym».


6.Dobry Łotr

Człowiek w cierpieniu i agonii...

7.Natanael

Strofuje go nawet Jezus "Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»?"...

J 1 napisał(a):
Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: „Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu”.
Rzekł do niego Natanael: „Czyż może być co dobrego z Nazaretu?”
Odpowiedział mu Filip: „Chodź i zobacz”.
Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: „Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”.
Powiedział do Niego Natanael: „Skąd mnie znasz?”
Odrzekł mu Jezus: „Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym”.
Odpowiedział Mu Natanael: „Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!”
Odparł mu Jezus: „Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»?


znowuż

"Dz 16 napisał(a):
A gdyśmy przyszli na modlitwę, zdarzyło się, że spotkała nas pewna dziewczyna, która miała ducha wieszczego, a która przez swoje wróżby przynosiła wielki zysk panom swoim.

(17) Ta, idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia.

(18) A to czyniła przez wiele dni. Wreszcie Paweł znękany, zwrócił się do ducha i rzekł: Rozkazuję ci w imieniu Isusa Chrystusa, żebyś z niej wyszedł. I w tej chwili wyszedł.


cdn...nikt nie lubi czytać zbyt długich postów... :-)


So paź 20, 2018 23:17
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Teresse napisał(a):
Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa...

1.Symeon i Anna:

Symeon uwierzył na podstawie jakoś wewnętrznego przeczucia, natchnienia...przyznajmy że to słaby dowód... :(
Łk 2 napisał(a):
Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, 28 on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:


Anna

Anna była starszą kobietą wymęczoną postami i częstą obecnością w świątyni...nie wiadomo na jakiej podstawie uznała Chrystusa - może słów Symeona, których źródłem było "natchnienie"....

Łk 2 napisał(a):
36 Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem 37 i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. 38 Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy


2.Magowie ze Wschodu

Na podstawie gwiazdy...

Mt 2 napisał(a):
Mędrcy1 ze Wschodu przybyli do Jerozolimy 2 i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę2 na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». 3 Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima.


3.Samarytanka

J 4 napisał(a):
18 Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. To powiedziałaś zgodnie z prawdą». 19 Rzekła do Niego kobieta: «Panie, widzę, że jesteś prorokiem.


gdy tymczasem...

"Dz 16 napisał(a):
A gdyśmy przyszli na modlitwę, zdarzyło się, że spotkała nas pewna dziewczyna, która miała ducha wieszczego, a która przez swoje wróżby przynosiła wielki zysk panom swoim.

(17) Ta, idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia.

(18) A to czyniła przez wiele dni. Wreszcie Paweł znękany, zwrócił się do ducha i rzekł: Rozkazuję ci w imieniu Isusa Chrystusa, żebyś z niej wyszedł. I w tej chwili wyszedł.


Jak widzimy zdolności prorockie mogą pochodzić także od złego ducha...

4. Klaudia Prokula, żona Piłata

Na podstawie snu...

Mt 27 napisał(a):
A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: «Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu».


5. Longinus, setnik

Na podstawie trzęsienia ziemi (?)

Łk 23 napisał(a):
47 Na widok tego, co się działo, setnik oddał chwałę Bogu i mówił: «Istotnie, człowiek ten był sprawiedliwy».


Mt 27 napisał(a):
54 Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: «Prawdziwie, Ten był Synem Bożym».


6.Dobry Łotr

Człowiek w cierpieniu i agonii...

7.Natanael

Strofuje go nawet Jezus "Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»?"...

J 1 napisał(a):
Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: „Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy, Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu”.
Rzekł do niego Natanael: „Czyż może być co dobrego z Nazaretu?”
Odpowiedział mu Filip: „Chodź i zobacz”.
Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: „Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”.
Powiedział do Niego Natanael: „Skąd mnie znasz?”
Odrzekł mu Jezus: „Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym”.
Odpowiedział Mu Natanael: „Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś królem Izraela!”
Odparł mu Jezus: „Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»?


znowuż

"Dz 16 napisał(a):
A gdyśmy przyszli na modlitwę, zdarzyło się, że spotkała nas pewna dziewczyna, która miała ducha wieszczego, a która przez swoje wróżby przynosiła wielki zysk panom swoim.

(17) Ta, idąc za Pawłem i za nami, wołała mówiąc: Ci ludzie są sługami Boga Najwyższego i zwiastują wam drogę zbawienia.

(18) A to czyniła przez wiele dni. Wreszcie Paweł znękany, zwrócił się do ducha i rzekł: Rozkazuję ci w imieniu Isusa Chrystusa, żebyś z niej wyszedł. I w tej chwili wyszedł.


cdn...nikt nie lubi czytać zbyt długich postów... :-)

Jedni to nazywają łatwowiernością, Ty pytasz, choć sama w pierwszym przykładzie dałaś odpowiedź z natchnienia Ducha Świętego.


N paź 21, 2018 7:39
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Alus napisał(a):
1.Symeon i Anna:

Żydzi, wierzyli proroctwu i czekali na Mesjasza.

Alus napisał(a):
2.Magowie ze Wschodu

Można powiedzieć ateiści, którzy odnaleźli gwiazdę. ;)

Alus napisał(a):
3.Samarytanka

Ta miała tupet :)
Jednak w bezpośrednim spotkaniu z Bogiem wiesz jak postąpiła, i co pobiegła ogłosić.

Alus napisał(a):
4. Klaudia Prokula, żona Piłata

Rzymianka, której anioł we śnie ukazał prawdę o Jezusie.
Podobnie jak Józefowi - ojcu Jezusa.

Osobiście, nie bagatelizuję tego, co Bóg chce mi powiedzieć w śnie, czy poprzez osoby, które stawia na mojej drodze.

Jak Ty się do tego odnosisz Teresse? Jak się odnosisz do tego Co Bóg Tobie mówi?

Alus napisał(a):
Longinus, setnik

A także:
Jan z Arymatei, jeśli dobrze pamiętam - faryzeusz, który oddał swój grób Jezusowi.

Wszyscy, których wymieniałaś odnajdywali własne drogi do Boga, żyjąc tam gdzie żyli, z wiedzą jaką posiadali.

Od tamtej pory coś się zmieniło?
Czyż człowiek nadal nie poszukuje swojej drogi do Boga?


N paź 21, 2018 8:33
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Believing - nie jestem wszechobecna :)


N paź 21, 2018 8:42
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Alus.
Sorki.
Oczywiście chodzi o cytaty Teresse.
Czy moderacja mogłaby nanieść poprawki?


N paź 21, 2018 8:43

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Wiele wskazuje na to że ludzie uwierzyli na podstawie nazwijmy to intuicji, głosu 'serca', uważam że to całkiem niezła podstawa, bo w końcu na podstawie wewnętrznych subiektywnych odczuć dobieramy sobie obecnie partnerów życiowych. Dobierając partnerów w biznesie też często ludzie wolą kogoś o słabszych kwalifikacjach ale komu intuicyjnie ufają, niż kogoś teoretycznie odpowiedniego ale jakieś przeczucie mówi nie i na ogół jest to słuszne...

Czy zatem powinno się ufać swoim wewnętrznym przeczuciom, intuicji, iść za tym co nas ekscytuje, pociąga, jakkolwiek byłoby to sprzeczne z tym co mówią inni, z tradycjami, powszechnymi poglądami ? A może jednak prywatne doświadczenia mają mniejsze znaczenie niż ustalenia kogoś innego, jakieś prawdy będące wynikiem konsensusu?
Zgadzam się że w przypadku nauki rozsądniej zdać się na wiedzę wypracowaną przez szersze grono, ale czy ma to sens w przypadku tego co odczuwamy subiektywnie i co tylko subiektywnie można poznać? Jeśli czegoś doświadczam to tego doświadczam niezależnie od tego jak ktoś inny to ocenia i tylko ja mogę zdecydować czy ufać sobie czy komuś, no nie? To jaki autorytet w jakiej sprawie ma jakie znaczenie to kwestia arbitralnych wyborów. Raczej nikt nie da sobie wmówić że coś nie boli jak jego to boli, że nie kocha kogoś lub czegoś skoro czuje że kocha, może tak samo jest z poznaniem Boga i Prawdy, że jeśli ktoś czuje że idzie właściwą drogą to opinie innych mają drugorzędne znaczenie. A jeśli do tego fakt podążania tą właśnie drogą niesie dobre owoce, chociażby spokój wewnętrzny, brak krzywdzenia innych to należy nią podążać niezależnie od opinii większości ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 21, 2018 14:12
Zobacz profil
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Cytuj:
Jak Ty się do tego odnosisz Teresse? Jak się odnosisz do tego Co Bóg Tobie mówi?


Staram się ostrożnie podchodzić do takich natchnień, bo człowiek może dużo sobie wmówić...Chodziłam kiedyś na modlitwy wstawiennicze- i jakoś na żadnych - a byłam wtedy poważnie chora- nie wyszedł ten wątek...mam też złe doświadczenia z otwieraniem Biblii na chybił trafił...mogłabym dużo drastycznych rzeczy opisać, ale nie chcę gorszyć więcej niż trzeba :twisted: już i tak sieje wątpliwości ...


Pn paź 22, 2018 0:27

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Może uczciwie sobie rozpisz swoją hierarchię autorytetów a potem sobie uświadom że to Ty ją ustaliłaś, czyli tak czy inaczej jesteś najwyższym swoim autorytetem , który zdecydował się arbitralnie i na podstawie własnych przekonań uznać coś za ważniejszy autorytet niż własne odczucia. Warto też rozróżniać swoje myśli, poglądy, założenia od tego co sprawia że czegoś chcemy lub nie, że coś nas ekscytuje lub wręcz przeciwnie...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 22, 2018 0:42
Zobacz profil
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Teresse napisał(a):
Symeon uwierzył na podstawie jakoś wewnętrznego przeczucia, natchnienia...przyznajmy że to słaby dowód... :(
Nie! Symeon uwierzył na podstawie objawienia, które otrzymał od Ducha Świętego. Będąc w pełni świadomym, że to Duch Święty do niego mówi. To nie było „jakieś wewnętrzne przeczucie”. Symeon był prorokiem.
Cytuj:
Anna była starszą kobietą wymęczoną postami i częstą obecnością w świątyni...nie wiadomo na jakiej podstawie uznała Chrystusa - może słów Symeona, których źródłem było "natchnienie"....
J.w.
Cytuj:
Na podstawie gwiazdy...
Tutaj rzeczywiście jest ciekawie. Nie wiemy do końca, czym była owa gwiazda (na pewno nie była gwiazdą w dzisiejszym rozumieniu). Zgodnie z tradycją mędrcy kierowali się przepowiednią Balaama.
Cytuj:
Jak widzimy zdolności prorockie mogą pochodzić także od złego ducha...
Pewne zdolności „prorockie” mogą. Ale wiara w Chrystusa nie opiera się wyłącznie na tym, że wiedział, iż Fotynia miała 5 mężów.
Cytuj:
4. Klaudia Prokula, żona Piłata
Na podstawie snu...
Tutaj nie mamy do czynienia nawet z wiarą. Po prostu żona Piłata poprosiła go o odpowiednie potraktowanie.
Cytuj:
5. Longinus, setnik

Na podstawie trzęsienia ziemi (?)
Nie tylko.
Cytuj:
6.Dobry Łotr

Człowiek w cierpieniu i agonii...
Tak. Ale jak pokazuje przykład drugiego łotra – w tej samej sytuacji można też bluźnić.
Cytuj:
Strofuje go nawet Jezus "Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»?"...
Nie tyle strofuje, ile wskazuje, że zobaczy jeszcze więcej. Chrystus sam powiedział mu o owym drzewie figowym. Więc dziwne by było, gdyby go za to strofował. Co wydarzyło się pod drzewem figowym, nie wiemy. Prawdopodobnie jakiś rodzaj objawienia. Tutaj porównanie z dziewczynką „co miała ducha Python” (jak tłumaczy Wujek) nie ma wartości.


Pn paź 22, 2018 7:16
Post Re: Łatwowierność (?) pierwszych wyznawców Chrystusa
Słowo "łatwowierność" nie jest kluczem do poznania prawdy. Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże.
Słowa klucze do poznawania Bożej mądrości, to stan duszy człowieka i jego miłość do Boga. "Błogosławieni czystego serca, gdyż oni ujrzą Boga".


Pn lut 18, 2019 18:44
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL