Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Liturgia Protestancka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Liturgia Protestancka
Małgosiu - mówię o tym, że chcę rozmawiać. Do tego nie potrzeba takiego tytułu magistra teologii, jaki ty posiadasz. Do rozmowy i dyskusji nie potrzeba dyplomów.

W żadnym punkcie nie stwierdziłem, że będę zmieniał stanowisko Kościoła w jakiejś kwestii. Jako członek Kościoła rozmawiam o tym, co dzieje się w Kościele. Chyba, że chcesz, żebym bezrefleksyjnie przyjął stanowisko Kościoła i o nim nie rozmawiał, ale to w stylu Świętego Oficjum, które wpisało Biblię na Indeks Ksiąg Zakazanych, żeby wierni jej nie czytali i nie zadawali zbędnych pytań.

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 9:43
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Nie Biblię a jej nieautoryzowane tłumaczenia.


N lis 04, 2018 9:47

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Liturgia Protestancka
Dziękuję za poprawkę.

Nieautoryzowane tłumaczenia także mogą być elementem tej "dyskusji". Kto ma wiedzę i kwalifikacje do tłumaczenia Biblii: teolog, czy filolog?

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 9:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Liturgia Protestancka
Zbigniew3991 napisał(a):
Małgosiu - mówię o tym, że chcę rozmawiać. Do tego nie potrzeba takiego tytułu magistra teologii, jaki ty posiadasz. Do rozmowy i dyskusji nie potrzeba dyplomów.

W żadnym punkcie nie stwierdziłem, że będę zmieniał stanowisko Kościoła w jakiejś kwestii. Jako członek Kościoła rozmawiam o tym, co dzieje się w Kościele. Chyba, że chcesz, żebym bezrefleksyjnie przyjął stanowisko Kościoła i o nim nie rozmawiał, ale to w stylu Świętego Oficjum, które wpisało Biblię na Indeks Ksiąg Zakazanych, żeby wierni jej nie czytali i nie zadawali zbędnych pytań.

Mój ewentualny tytuł nie ma nic do rzeczy, bo dając przykład doktora teologii, tym bardziej nie czuję się kompetentna.
Co do ewentualnych rozmów z innowiercami, to zaczynasz od d..y strony, skoro sam przyznałeś, że poznajesz naukę Kościoła. Wypadałoby ją najpierw poznać, a potem rozmawiać, bo w przeciwnym wypadku jest się narażonym na indoktrynację.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 04, 2018 9:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Liturgia Protestancka
Poznaję, bo rozmawiam. Do czego zmierzasz, bo nie bardzo rozumiem? Nie rozmawiam z innowiercami, tylko ze wszystkimi: z Katolikami, z Chrześcijanami innych wyznań, z Ateistami, z Agnostykami. Nie określiłem odbiorców mojego pytania.

Nauka Kościoła jest obszerna i głęboka - nawet profesor teologii ją poznaje. Stąd nikt nie ma prawa rozmowy z innowiercami, bo nawet doktorzy i profesorzy teologii odkrywają naukę Kościoła (jak to sama przyznałaś).

A teraz może przejdziesz do tematu dyskusji, zamiast rozmawiać o kompetencjach? Czy może chcesz wymienić się skanami świadectw i dyplomów? Może ten temat nie jest do tego odpowiedni?

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 10:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Liturgia Protestancka
Nie ma to jak umiejętność czytania ze zrozumieniem :/

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 04, 2018 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Liturgia Protestancka
Małgosiaa napisał(a):
Nie ma to jak umiejętność czytania ze zrozumieniem :/


No właśnie, Małgosiu.

Widzisz drzazgę w cudzym oku...

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 10:14
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Małgosiaa, kiedyś wiedzę się zdobywało w dysputach. Przecież Zbigniew3991 chce ją zdobyć. W czym problem? Musi koniecznie teologię studiować? Przecież to są podstawowe rzeczy dla wierzących i ogólnie dostępne. Lepiej podać źródła niż pouczać o niestosowności rozmów z kimkolwiek.

[bZbigniew3991.[/b]Teraz tłumaczą fachowcy, bo tu nie tylko o filologię i teologię chodzi. Istotna jest także wiedza historyczna o kulturze tamtych czasów. Kiedy zabraniano czytać Biblię prywatnie tłumaczoną, widać już było skutki prywatnych wykładni tego, co różne osoby sobie na bazie tych tłumaczeń wymyślili.
Kilkaset lat temu dostęp do wiedzy był jednak ograniczony.


N lis 04, 2018 11:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Liturgia Protestancka
Kael napisał(a):
Małgosiaa, kiedyś wiedzę się zdobywało w dysputach. Przecież Zbigniew3991 chce ją zdobyć. W czym problem? Musi koniecznie teologię studiować? Przecież to są podstawowe rzeczy dla wierzących i ogólnie dostępne. Lepiej podać źródła niż pouczać o niestosowności rozmów z kimkolwiek.

Nie chodzi o to. Chodzi o to, że on stwierdził, że posiada i wiedzę i kwalifikacje do dyskusji z innymi wyznaniami sugerując tym samym uzgadnianie stanowisk, z czego się potem umiejętnie wycofał.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lis 04, 2018 11:44
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Ale przecież tu chodzi o wyznanie (rzymsko-)katolickie, które w swoim łonie ma różnych mądrych i mądrzejszych w różnych kwestiach, także w kwestii jedynie słusznego Rytu Mszy św.
No i skierowanie pytającego do źródeł nie jest przecież takie trudne. To żadna wiedza tajemna i jest dostępna (dziś) dla każdego, kto chce ją poznać.
A potem katolik stoi przed takimi prorokami schizmy i nie wie dlaczego oni kłamią.


N lis 04, 2018 12:07

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Liturgia Protestancka
Kael napisał(a):
Ale przecież tu chodzi o wyznanie (rzymsko-)katolickie, które w swoim łonie ma różnych mądrych i mądrzejszych w różnych kwestiach, także w kwestii jedynie słusznego Rytu Mszy św.
No i skierowanie pytającego do źródeł nie jest przecież takie trudne. To żadna wiedza tajemna i jest dostępna (dziś) dla każdego, kto chce ją poznać.
A potem katolik stoi przed takimi prorokami schizmy i nie wie dlaczego oni kłamią.


No właśnie Małgosia nie rozumie tego, że chodzi o wyznanie Rzymskokatolickie i różnice na łonie tego wyznania. Ten problem dotyczy między innymi Bractwa Św. Piusa, z którym... mamy jedność wyznania, czy już nie? To ekumenizm, bo członkowie Bractwa nie należą do Kościoła, czy problem leżący nadal wewnątrz Kościoła Katolickiego? To mamy kilka rytów w Kościele, ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Nie twierdzę, czy słusznie, czy nie - uważam, że to, że mamy kilka rytów i kilka obrządków, to dobrze. Pytam jednak o zdanie innych.

Małgosiu - dyskusja to wymiana poglądów. Mam kwalifikacje i wiedzę o swojej religii na tyle, żeby móc wymieniać poglądy na ten temat. Gdybym nie znał Katechizmu na poziomie przynajmniej podstawowym, nie byłbym bierzmowany.

_________________
MODERATOR


N lis 04, 2018 13:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Liturgia Protestancka
Po pierwsze, wkradła się pewna nieścisłość: nie ma rytu zwyczajnego i nadzwyczajnego, a forma zwyczajna i nadzwyczajna jednego rytu rzymskiego.
Po drugie, jak już wskazano istnieje w Kościele katolickim różnorodność rytów. Nawet Sobór Trydencki chroniąc liturgię przed wpływami protestantyzmu zachował ryty dawne, które wolne od takich naleciałości były.
Trzecią kwestią jest ta, która jest zasadniczo przedmiotem pytania autora wątku, czy jest zasadne tworzenie nowego rytu dla konwertujących anglikanów. Moim zdaniem nie jest to zły pomysł. Jest to działanie inkulturacyjne, czyli szanujące w każdej kulturze to, co jest w niej dobre i może posłużyć pogłębionemu przeżywaniu tajemnicy Chrystusa. Przeciwnicy mogliby użyć zasady lex orandi - lex credendi, czyli wyrażania wiary w formie sprawowanej liturgii. Jedna wiara katolicka przekazywana w jeden sposób. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, co w liturgii może być zmieniane, a co musi pozostać niezmienne.
Ja osobiście jestem zwolennikiem jak najgłębszego ujednolicenia liturgii w ramach rytu (czyli doprowadzenie do takiej sytuacji, by w każdym miejscu świata liturgia np. rzymska była dla odbiorcy zrozumiała w znakach i przebiegu - niekoniecznie w języku, choć łacina jest piękna). Ale istnienie różnych rytów jest dla mnie czymś normalnym i nie budzi mojego zniesmaczenia. Zwłaszcza, że jest to sytuacja istniejąca w Kościele od początku.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 05, 2018 8:58
Zobacz profil
Post Re: Liturgia Protestancka
Chciałbym tylko zwrócić uwagę na coś, o czym nikt nie wspomniał. Anglia miała swój ryt (Sarum) jeszcze zanim nastąpił jej rozłam od Rzymu. To z tego rytu wywodzi się obecny ryt anglikański. I to do tej odrębności nawiązuje, moim zdaniem, fakt, tworzenia obecnie odrębnego rytu (formy rytu) dla konwertytów z anglikanizmu. Czy zrobiono to dobrze, czy nie, to już osobny temat.


Pn lis 05, 2018 9:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Liturgia Protestancka
Oczywiście, że miała, jak każdy inny region przed Soborem Trydenckim. To dopiero kontrreformacja zuniwersalizowała liturgię rzymską.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 05, 2018 9:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Liturgia Protestancka
Dziękuję za sprostowanie nieścisłości, Szumi.

Owa uniwersalizacja liturgii miała konkretne cele, o których piszesz Szumi - ujednolicenie liturgii, w której wyraża się wiara, miała być wyrazem jedności Kościoła na całym świecie, uniemożliwiała dodawanie różnych elementów do liturgii, które byłyby niezgodne z teologią katolicką, i tym podobne. W tamtych czasach, w których powstawały wspólnoty protestanckie, wynikało to z kontrreformacji.
Istnienie kilku rytów i obrządków jest dla mnie jak najbardziej w porządku, ale próbuję zrozumieć stanowisko ludzi, którzy dążą do ujednolicenia liturgii i zniesienia inności w rytach i obrządkach.

_________________
MODERATOR


Wt lis 06, 2018 10:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL