Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 42  Następna strona
 prawosławie - kilka pytań 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: prawosławie - kilka pytań
zefciu napisał(a):
zdaniem biskupów PAKP, Ukraina „dojrzała” do tego, aby stać się autokefaliczną. Więc robaczek ma tę wypowiedź, co jej szukała.

Chyba mam zle okulary bo ja akurat zauwazylem, ze odwrotnie - jezeli komus sie roi marzenie o autokefalii to mu wprowadzimy sankcje:
"W połowie listopada Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wezwał do spokojnego rozwiązania kwestii podzielonego prawosławia na ziemi ukraińskiej. Hierarchowie zabronili też polskim duchownym prawosławnym wchodzenia w liturgiczno-modlitewne kontakty z duchownymi z Patriarchatu Kijowskiego, które - jak można przeczytać w uchwale Świętego Soboru Biskupów - „w dotychczasowych działaniach uczyniły wiele zła”.


Pn lis 26, 2018 16:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Przeczytałam komentarz abpa Abla i wysłuchałam obu części audycji. Zwracam honor PAKP - zmieniłam zdanie. To nie jest asekuracja, a pełna troski postawa o pokojowe rozwiązania. Powiem, że ulżyło mi. No i wyszło na moje jeśli chodzi o spór o autokefalię: polityka przede wszystkim. Mam nadzieję, że, jak powiedział sam abp Abel, wychodzi on przed szereg mówiąc o ewentualnych wojnie religijnej. To się nie mieści w Ewangelii, zwłaszcza przy dzisiejszej świadomości. Nie wyobrażam sobie, aby ludzie jednej wiary walczyli ze sobą o stołki, bo do tego taka ewentualna wojna by się sprowadzała.
zefciu napisał(a):
W audycji tej Władyka Abel otwarcie stwierdza, że zdaniem biskupów PAKP, Ukraina „dojrzała” do tego, aby stać się autokefaliczną.

Cały czas mówię, że Ukraina ma prawo do autokefalii i całkowitej niezależności od Moskwy. I znów wyszło na moje, że Moskwa łatwo nie odpuści. Świadczy o tym fakt, że uznanie autokefalii PAKP trwało 25 lat.
robaczek2 napisał(a):
Chyba mam zle okulary bo ja akurat zauwazylem, ze odwrotnie - jezeli komus sie roi marzenie o autokefalii to mu wprowadzimy sankcje:

@robaczku, wysłuchaj audycji. Tam abp Abel mówi o co chodzi z tym zakazem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lis 26, 2018 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Właśnie wczoraj znalazłem 250 numer "Aspektu Polskiego", w którym na stronie czwartej znajduje się artykuł Marcina Kellera pod tytułem: "Rozbijanie Cerkwi Prawosławnej".
Autor opisuje rozłamy Cerkwi na Ukrainie, oraz uważa, że... zacytuję: "Nie ulega wątpliwości, że budowanie nowych struktur Kościoła prawosławnego na Ukrainie jest rozgrywką polityczną. Świadczą o tym oświadczenia prezydenta Petra Poroszenki i apel o powołanie niezależnego od Moskwy kościoła prawosławnego zatwierdzony przez ukraiński parlament". Nie zmieniałem małych liter na wielkie, ale przepisałem wprost z oryginału.

Marcin Keller zgodziłby się więc z Małgosią: sprawa jest polityczna. Keller jednak stanowczo stwierdza, że jest to walka z Rosją, co budzi chaos na Ukrainie. Znowu zacytuję: "Jesteśmy świadkami "nowoczesnej wojny" polegającej na zarządzaniu emocjami wykorzystującymi uczucia religijne. Eskalacja rusofobii na Ukrainie, i również poza nią, jest dodatkowym elementów tej walki. Cztery lata wojny domowej na Ukrainie doprowadziły do destabilizacji struktur państwa, gospodarki oraz do rozkładu życia religijnego mieszkańców Ukrainy. Efektem destabilizacji i chaosu jest wzrost sekt i różnych odłamów kościoła protestanckiego. Odwrotnie jest w Rosji. Tam Cerkiew odradza się. W ostatnich latach władze państwowe współdziałają z Cerkwią i powoli oczyszczają kraj z zachodnich idei i organizacji szkodzącym bytowi narodowemu. Przykładem może być decyzja władz Federacji Rosyjskiej z 2017 r. zakazująca działalności sekty Świadków Jehowy". Znowu zachowałem ortografię i interpunkcję oryginału.

Przeglądam ten dziennik dość często i mogę powiedzieć, że ma on tendencje prorosyjskie.

Zgadzam się z Małgosią, z tym, że prosiłbym o ściślejsze wyjaśnienie czym jest autokefalia i jaka jest relacja pomiędzy autokefalią a diecezją? Czy w Cerkwi są diecezje, archidiecezje a nad nimi autokefalie, wyżej patriarchaty? Zastanawiam się nad tym, czy jest sens tego, że każdy kraj narodowy miałby odrębną autokefalię, ale być może nie rozumiem czegoś - proszę o wyjaśnienie.

_________________
MODERATOR


Wt lis 27, 2018 20:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
Marcin Keller zgodziłby się więc z Małgosią: sprawa jest polityczna.

Nie tylko on się zgodziłby się ze mną. Bo Abel też twierdzi to samo.
Zbigniew3991 napisał(a):
Czy w Cerkwi są diecezje, archidiecezje a nad nimi autokefalie, wyżej patriarchaty?

Tak. W Polsce PAKP ma 6 diecezji plus Ordynariat WP oraz Diecezja Rio de Janeiro i Olinda-Recife. Diecezje, tak samo jak w KK, dzielą się na dekanaty, a te na parafie.
Zbigniew3991 napisał(a):
Zastanawiam się nad tym, czy jest sens tego, że każdy kraj narodowy miałby odrębną autokefalię, ale być może nie rozumiem czegoś - proszę o wyjaśnienie.

Chciałbyś, aby Cerkiew miała jedną ziemską głowę? To se ne wrati. Zdaje się, że po raz pierwszy nadano autokefalię Cerkwi na Cyprze (431 r,), potem w Gruzji (486r.).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lis 27, 2018 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Nie o jedną ziemską głowę chodzi.

No... tylko każdy popiera tę stronę, która jest dla niego... atrakcyjniejsza? Nie wiem, dlaczego Rosja jest atrakcyjna dla redaktorów "Aspektu Polskiego" i dlaczego jest przedstawiana w tym artykule jako państwo, które bierze pod swoje czułe skrzydła i chroni przed całym złem.

_________________
MODERATOR


Wt lis 27, 2018 21:18
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Mam pytanie
- dlaczego Konstantyn został świętym skoro wziął chrzest z rąk heretyka?


So gru 01, 2018 15:16
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
Mam pytanie
- dlaczego Konstantyn został świętym skoro wziął chrzest z rąk heretyka?
A dlaczego wzięcie chrztu z rąk kogoś, kto potem (w Nicei Euzebiusz deklarację wiary podpisał) okazał się heretykiem miałoby zamykać drogę do zbawienia?


So gru 01, 2018 15:22
Post Re: prawosławie - kilka pytań
A to chrzescijanie nie mają się chrzcić w imię Trójcy?


So gru 01, 2018 15:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Jako, że nie jest to katolicki święty, nie bardzo wiem z jakiego tytułu przysługuje mu tytuł świętego. W życiu raczej "nie grzeszył" świętością. Czy na tej samej podstawie, co św. Łotr?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So gru 01, 2018 15:33
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Quinque napisał(a):
A to chrzescijanie nie mają się chrzcić w imię Trójcy?
A masz jakieś przesłanki za tym, że Euzebiusz nie ochrzcił Konstantyna w imię Trójcy?


So gru 01, 2018 15:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zacytuję Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Katolickiego - w Prawosławiu to chyba ma podobne zastosowanie:

Kan. 861
§ 1. Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, prezbiter i diakon, z zachowaniem przepisu kan. 530, n. 1.
§ 2. Gdy szafarz zwyczajny jest nieobecny lub ma przeszkodę, chrztu godziwie udziela katecheta albo inna osoba wyznaczona do tej funkcji przez ordynariusza miejsca, a w wypadku konieczności każdy człowiek, mający właściwą intencję. Duszpasterze, zwłaszcza zaś proboszcz, powinni zatroszczyć się o to, aby wierni zostali pouczeni o prawidłowym udzielaniu chrztu.

Skoro każdy człowiek może ochrzcić, byle miałby właściwą intencję, to heretyk i schizmatyk chrzcić może, byleby miał intencję chrztu. Pytanie: skąd mamy wiedzieć, jaką kto miał intencje, w sytuacji, kiedy nie możemy wprost zapytać?

_________________
MODERATOR


So gru 01, 2018 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
Zacytuję Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Katolickiego -

To nie jest kodeks "Kościoła Katolickiego" lecz jedynie Kościoła Łacińskiego. We wspólnocie Kościołów, których katolickość związana jest z Rzymem, są także Kościoły sui iuris tradycji wschodnich. Mają swój Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich.

Cytuj:
w Prawosławiu to chyba ma podobne zastosowanie:


To norma Kościoła Łacińskiego. Nie ma podobnego zastosowania nie tylko w Prawosławiu, ale nawet w rzymskokatolickich Kościołach wschodnich.

Kan 677 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich

§ 1. Chrzest jest udzielany zwyczajnie przez kapłana; ale kompetentnym do jego udzielania, z zachowaniem prawa partykularnego, jest proboszcz własny przyjmującego chrzest lub inni kapłani za zezwoleniem tegoż proboszcza lub Hierarchy miejsca, które to zezwolenie z poważnej przyczyny domniemuje się zgodnie z prawem.

§ 2. W przypadku konieczności chrztu może udzielić diakon, albo w przypadku jego nieobecności lub przeszkody, inny duchowny, członek instytutu życia konsekrowanego lub jakikolwiek inny chrześcijanin; nie zezwala się jednak na to ojcu lub matce, jeśli jest obecny ktoś inny umiejący udzielić chrztu.

Małgosia napisał(a):
Cały czas mówię, że Ukraina ma prawo do autokefalii i całkowitej niezależności od Moskwy.

Prawa do autokefalii nikt nie neguje, natomiast nie jest ona związana z "całkowitą" niezależnością. W czym zależna jest Cerkiew PM na Ukrainie od Moskwy?
W pewnym fundamentalnym sensie wszystkie Kościoły są związane choćby wyznawaniem tej samej wiary czy postanowieniami soborów ekumenicznych, nie są w tym "niezależne".
Co do praktyki życia kościelnego Statut dla przyszłej autokefalicznej Cerkwi na Ukrainie ogłoszony właśnie przez Konstantynopol daje jej mniej niezależności niz ma dotychczasowa Ukraińska Cerkiew PM. Nie będzie mogła samodzielnie decydować o chirotonii i kanonizacjach, tak jak UC PM. W warstwie symbolicznej nie będzie miała patriarchy tylko metropolitę, nie będzie mogła samodzielnie konsekrować krzyżma. Autokefalia i niezależność różnymi chadzają ścieżkami.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz gru 06, 2018 5:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Piotr1 napisał(a):
Prawa do autokefalii nikt nie neguje,

Przede wszystkim neguje PM.
Piotr1 napisał(a):
W czym zależna jest Cerkiew PM na Ukrainie od Moskwy?

Będąc zależną od PM jest zależna od Putina. Na marginesie: nie słychać, aby patriarcha Cyryl potępił aneksje Krymu czy ciągnącą się wojnę.
Piotr1 napisał(a):
W pewnym fundamentalnym sensie wszystkie Kościoły są związane choćby wyznawaniem tej samej wiary czy postanowieniami soborów ekumenicznych, nie są w tym "niezależne".

To jest naturalne i nie o takiej zależności mówię. W KK Kościół w każdym państwie jest w tym sensie zależny od Rzymu (konsekracje biskupie też) i jakoś nie ma z tym problemu.
Piotr1 napisał(a):
Co do praktyki życia kościelnego Statut dla przyszłej autokefalicznej Cerkwi na Ukrainie ogłoszony właśnie przez Konstantynopol daje jej mniej niezależności niz ma dotychczasowa Ukraińska Cerkiew PM. Nie będzie mogła samodzielnie decydować o chirotonii i kanonizacjach, tak jak UC PM. W warstwie symbolicznej nie będzie miała patriarchy tylko metropolitę, nie będzie mogła samodzielnie konsekrować krzyżma. Autokefalia i niezależność różnymi chadzają ścieżkami.

A teraz może bez zgody PM? Nie może. Ponadto zależność od Konstantynopola nie będzie w żaden sposób polityczna, a od PM jest.
No i pytanie: dlaczego PM ma patriarchę, a nie metropolitę skoro autokefalię uzyskał właśnie z Konstantynopola?

Naprawdę nie widzisz, że tu chodzi o politykę? O tym mówi arcybiskup greckokatolicki Światosław Szewczuk (link podawałam wcześniej), a on jest tam, na miejscu i zna Rosjan lepiej niż my tutaj.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz gru 06, 2018 7:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: prawosławie - kilka pytań
"nie zezwala się jednak na to ojcu lub matce, jeśli jest obecny ktoś inny umiejący udzielić chrztu."

Wiem, że istnieje Kodeks Prawa Kanonicznego dla Kościołów Wschodnich. Stwierdziłem, że zapewne w innym prawodawstwie są podobne rozwiązania.

Sformułowanie "jeśli" jest kluczowe. W sytuacji nadzwyczajnej (ryzyko utraty zdrowia i życia) wolno o wiele więcej, niż w sytuacjach zwykłych. Co do Kościołów Wschodnich - jest to ten sam Kościół Katolicki, więc pomimo różnic w kodeksie, nie nikt z nich nie zanegowałby sakramentu udzielonego przez "Łacinników".

_________________
MODERATOR


Cz gru 06, 2018 9:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: prawosławie - kilka pytań
Zbigniew3991 napisał(a):
"nie zezwala się jednak na to ojcu lub matce, jeśli jest obecny ktoś inny umiejący udzielić chrztu."

Wiem, że istnieje Kodeks Prawa Kanonicznego dla Kościołów Wschottdnich. Stwierdziłem, że zapewne w innym prawodawstwie są podobne rozwiązania.

Sformułowanie "jeśli" jest kluczowe. W sytuacji nadzwyczajnej (ryzyko utraty zdrowia i życia) wolno o wiele więcej, niż w sytuacjach zwykłych. Co do Kościołów Wschodnich - jest to ten sam Kościół Katolicki, więc pomimo różnic w kodeksie, nie nikt z nich nie zanegowałby sakramentu udzielonego przez "Łacinników".

Nie chodzi o łacinników ale o "każdą osobę" w przypadku konieczności z kodeksu łacińskiego. W Tradycjach wschodnich w razie konieczności może chrztu udzielić diakon, inny duchowny, mnich, względnie inny wierny, byle nie ojciec czy matka, ale nie ktos spoza Kościoła.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz gru 06, 2018 11:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 620 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL