Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Chrzest katolicki a prawosławny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Alus napisał(a):
Katolicy i prawosławni wierzą w obecność Chrystusa po postacią chleb i wina, protestanci nie.
To stwierdzenie nie jest prawdziwe.
Alus napisał(a):
Brat Roger był przyjmowany przez papieży Jana XXIII, Pawła VI.
Jan Paweł II i brat Roger znali się osobiście od ponad 40 lat, papież osobiście 2 razy odwiedził w Taize (2 razy przed wyborem i w 1986 już jako papież. A brat Roger corocznie odwiedzał papieża na audiencji prywatnej.
https://www.taize.fr/pl_article6726.html

Brat Roger był reformowanym. Został dopuszczony do stołu w KK po znajomości?
Czy reformowani, a może luteranie, anglikanie, czy prawosławni mogą ot tak przystapic do Wieczerzy w KK?

Z jednej strony KK pozwala, a nawet namawia swych wiernym w warunkach szczególnych na uczestniczenie w Wieczerzy u prawosławnych pomimo tego, ze prawosławni sobie tego nie życzą, a drugiej strony nie stosuje żadnej gościnności przy Wieczerzy (a jeżeli już to na zasadzie specjalnego pozwolenia).
To są podwójne standardy.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 30, 2018 17:13
Zobacz profil
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Tak, to coroczna nie gościnność
https://www.diecezja.kielce.pl/sites/de ... y_2016.pdf


Pn gru 31, 2018 8:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Alus napisał(a):

A co to ma wspólnego z gościnnością eucharystyczną? Pomyliły ci się pojęcia, czy specjalnie chcesz zaciemnić?
KK nie życzą sobie, aby inne wyznania przystępowały u nich do Wieczerzy, a namawiają aby katolicy (w pewnych warunkach) przystępowali do wieczerzy u prawosławnych wbrew woli prawosławnych.
To są podwójne standardy.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 31, 2018 9:02
Zobacz profil
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Trudno traktować te informacje jako namawianie katolików do uczestnictwa w nabożeństwach innych Kościołów
https://ekumenizm.wiara.pl/doc/478348.C ... wowanych-w


Pn gru 31, 2018 11:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Kozioł napisał(a):
Same tłumaczenie sie rzecznika, ze to nie było zamierzone, było przypadkowe jest już wystarczającym wskazaniem na hipokryzję.

Nie odwracaj kota ogonem, bo nie o tym rozmawiamy. Wyraźnie zarzuciłeś hipokryzję mojej osobie i prosiłam o udowodnienie mojego oburzenia. A tłumaczenie to nie jest to samo co oburzenie (jeśli chodzi o rzecznika). Kolejne odwracanie kota ogonem.
Cytuj:
No więc jak to jest? Niekatolicy w KK potrzebują szczególnego pozwolenia na zasadzie wyjątku, a katolicy idą do Stołu w Cerkwi nieproszeni?

Jeśli chodzi o prawosławnych, którzy chcą przystąpić do Komunii św. w KK, wystarczy, że o to poproszą. W myśl "prawa" katolickiego nie stają się przez to katolikami, ale już w myśl "prawa" prawosławnego tak. I odwrotnie: katolik przyjmujący Komunię św. w cerkwi prawosławnej w myśl "prawa" katolickiego nie staje się automatyczne prawosławnym (pozostaje katolikiem), ale w myśl "prawa" prawosławnego jest już prawosławny. Tutaj zależy też od księdza (prawosławnego) czy udzieli Komunii św. katolikowi, który wyraźnie stwierdzi (ponoć pada pytanie o konwersję, ale nie jestem tego pewna), że nie zamierza dokonać konwersji. Jednakże na podstawie tego co wcześniej zalinkowałam i rozmowy z księdzem prawosławnym w Poznaniu mogę stwierdzić, że w wyjątkowych wypadkach, kiedy nie ma możliwości (nie ma księdza, ani kościoła katolickiego), katolik może przyjąć Komunię św. czy też przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania w cerkwi prawosławnej, a szczególnie w zagrożeniu życia.
Co do innych konfesji, tj. protestantów - nie wiem jak to jest w przypadku luteran, którzy uznaja realną obecność Chrystusa w Eucharystii, ale w momencie trwania Liturgii. Natomiast w przypadku nieuznających (baptyści, zielonoświątkowcy itp.) nie ma możliwości przystąpienia do Komunii św. w KK. Zresztą nie sądzę, aby członek którejś z tych denominacji taką wolę wyraził na poważnie.
Kozioł napisał(a):
Z jednej strony KK pozwala, a nawet namawia swych wiernym w warunkach szczególnych na uczestniczenie w Wieczerzy u prawosławnych pomimo tego, ze prawosławni sobie tego nie życzą,

Że co? Nikt na siłę nie uczestniczy w Liturgii prawosławnej, jesli prawosławni tego sobie nie życzą. To wyjaśniłam wcześniej - szczególne wypadki i nie pleć bzdur, że KK namawia do uczestnictwa w Liturgii prawosławnej.
Brat Roger chciał, uznawał realną obecność Chrystusa, to otrzymał Komunię św. w KK. Nic na siłę.
Kozioł napisał(a):
KK nie życzą sobie, aby inne wyznania przystępowały u nich do Wieczerzy, a namawiają aby katolicy (w pewnych warunkach) przystępowali do wieczerzy u prawosławnych wbrew woli prawosławnych.
To są podwójne standardy.

Nie, że nie życzą sobie, ale jeśli ktoś nie wierzy w realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, to udzielenie Komunii byłoby profanacją Najświętszego Sakramentu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 16:26
Zobacz profil
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Widze, ze Koziol lubi przejaskrawiac, a raczej przerysowywac.
Zeby ze stwierdzenia, ze Kosciol katolicki otwiera swoim czlonkom drzwi (ze swojej strony) do (absolutnie wyjatkowego) przyjecia istotnych sakramentow w Kosciele prawoslawnym zrobic zdanie nawet namawia swych wiernym w warunkach szczególnych na uczestniczenie w Wieczerzy u prawosławnych pomimo tego, ze prawosławni sobie tego nie życzą, trzeba naprawde wiele.

Powiem tak: niezrozumienie katolicyzmu u braci odlaczonych jest widoczne na kazdym kroku.

Moze dla metodystow sakramenty sa kompletnie nieistotne i uwazacie, ze wszystko zalatwia sie prywatnie z Panem Bogiem na modlitwie a reszta jest zbednym dodatkiem, ale katolicy tak nie uwazaja. Prawoslawni najprawdopodobniej tez nie.
A zalecenie, ze lepiej prosic o Sakrament Pokuty i Eucharystie ksiedza prawoslawnego niz nie prosic i nie otrzymac, nie oznacza, ze ksiadz prawoslawny musi tych sakramentow udzielic. Tyle, ze to spada na jego sumienie.


Na marginesie: spotkalam sie osobiscie z namawianiem przez pastora luteranskiego do skorzystania z Wieczerzy. Wyznanie bylo mu obojetne. Kazdy, kto byl w kosciele byl zaproszony.
W ta strone, jak rozumiem, zadnych barier nie ma. U metodystow tez nie?


Pn gru 31, 2018 16:49

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Rozmawiamy o wszystkich przypadkach, a to nie jest tak, że zawsze i wszędzie... co innego jest wtedy, kiedy mieszkam w mieście i mam wybór, czy pójdę do cerkwi, czy do kościoła, bo te są obok siebie, a co innego jest, kiedy jestem w niebezpieczeństwie śmierci, kiedy zarówno ksiądz katolicki, jak i prawosławny sakramentów nie odmówi. Inną sytuacją jest także fakt, że są miejsca, gdzie kościoła brak, ale cerkiew jest we wsi. Wtedy Katolicy mogą zapewne pójść do cerkwi i Prawosławni raczej nie będą mieli im tego za złe... przynajmniej nie powinni mieć tego za złe w sytuacji kryzysu...

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 17:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Zbigniew3991 napisał(a):
Inną sytuacją jest także fakt, że są miejsca, gdzie kościoła brak, ale cerkiew jest we wsi. Wtedy Katolicy mogą zapewne pójść do cerkwi i Prawosławni raczej nie będą mieli im tego za złe... przynajmniej nie powinni mieć tego za złe w sytuacji kryzysu...

W Polsce nie, bo w Polsce odległość jednego od drugiego koscioła nie jest większa niż kilka kilometrów, a w zagrozeniu śmierci można posłużyć się telefonem i wezwać księdza z najbliższej parafii, jeśli nie ma możliwości dotrzeć do kościoła.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Pisałem o sytuacjach wyjątkowych. Jeśli obok jest Cerkiew, a najbliższa parafia Kościoła Katolickiego będzie ulice dalej, to osobiście, w sytuacji zagrożenia życia, pójdę do cerkwi po Księdza Prawosławnego. Ja bym tak zrobił, ale Ty, Małgosiu, możesz postąpić inaczej. Osobiście myślę, że w takich sytuacjach prawo kanoniczne jest mniej ważne, ale to już chyba sprawa sumienia każdego człowieka.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 19:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Osobiście to masz wolną wolę i możesz olać każde prawo.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 20:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Akurat za skorzystanie z takiej możliwości, o której pisałem wyżej, trudno byłoby mieć do mnie pretensje.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 20:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
Tak, w przypadku, gdybyś umierał na progu cerkwi i nie byłoby czasu nawet wezwać pogotowie, ale i tak decyzja należałby do kapłana prawosławnego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Chrzest katolicki a prawosławny
No wiesz... gdybym leżał na progu kościoła i umierałbym, to decyzja o udzieleniu mi sakramentów też należałaby do Kapłana, tyle, że do katolickiego.

Nie czuję się kompetentny, żeby decydować o tym, czy ktoś jest na tyle chory, że karetka zdąży przyjechać przed śmiercią, dlatego wezwałbym tego duchownego, który byłby najbliżej - bez względu na wyznanie.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 20:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL