Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 22:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Mnie również cieszy, kiedy ktoś jasno mówi o tym w co wierzy, choć jeszcze lepiej byłoby, gdyby bylo wiadome innym dlaczego tak wierzy.
Wspomniałem wcześniej o osobistym doświadczeniu z Eucharystią w KrK. Dodam jeszcze, że moja ówczesna wiara była założeniem, że jest tak jak naucza Kościół i to mi wówczas wystarczało.
Zachęcam wszystkich do tego, by we własnym sercu odpowiedzieli sobie na pytanie: "Jaki owoc przynosi w moim życiu dane wierzenie i związana z nim praktyka?"
Jeśli ktoś zechce podzielić się odpowiedzią, to w ogóle będzie super.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn gru 31, 2018 9:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
@Kozioł napisał:
Cytuj:
Zapoznajcie się z metafizyką Arystotelesa zastosowana do tej definicji.
Realne ciało, to realne ciało: to mięso i krew.
Potwierdził to później Sobór Trydencki.
"Jeżeli ktokolwiek zaprzeczy, że ciało i krew razem z duszą i Bóstwem naszego Pana Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus są prawdziwe, rzeczywiste i cieleśnie obecne w sakramencie Przenajświętszej Eucharystii i jeżeli twierdzi, że jest On tam tylko w sposób symboliczny — to niech będzie przeklęty!" (Sobór Trydencki)

Sobór Trydencki nie wspominał o definicji Arystotelesa. Realne ciało to nie to samo co fizyczne ciało, czyli mięso. Tu sobie poczytaj, bez nastawienia na nie, a z nastawieniem na zrozumienie na tyle, na ile jest to mozliwe, bo jest to tajemnica naszej wiary: http://www.jankowice.rybnik.pl/czytelnia/krew-boga.html
Wybawiony napisał(a):
Czy określenie "cieleśnie", użyte w postanowieniu Soboru Trydenckiego rozumiecie tak samo jak ja, tzn. jako "fizycznie", czy może jakoś inaczej?

Nie.
Wybawiony napisał(a):
Nie będę udawał, że zrozumiałem o co chodzi, ale bardzo chciałbym zrozumieć, bo trudno jest mi odnieść się do czegoś, czego nie rozumiem.

Patrz, link wyżej.
Kozioł napisał(a):
Dla mnie transsubstancjacja to czyste kpiny.

To idź kpić na forum protestanckie, a tu odnoś się z szacunkiem do naszej wiary.
Kozioł napisał(a):
@Małgosiaa
Nie odpowiedziałaś na pytanie jak ty rozumiesz transsubstancjację. Jak rozumiesz definicję.
Czy uznajesz domniemane cuda eucharystyczne?

A pytałeś? Wyjaśniłam wyżej. Rozumiem dokładnie tak, jak w podanym linku. A cuda? Domniemane mogą być dla Ciebie, a dla mnie są dowodem, że dla Boga nie ma nic niemożliwego i jeśli są uznane przez KK, tym samym są uznane przeze mnie. Nie zamierzam Ciebie do niczego przekonywać, ale żądam szcunku dla naszej wiary. Wątpliwości można wyrazić w inny sposób niż Ty to robisz. W Twoim wydaniu to nie są wątpliwości, ale kpiny.
Cytuj:
@robaczek2
Znów uciekasz od odpowiedzi w jakieś skojarzenia automobilowe.

Zadam tobie pytanie: czy uznajesz cuda eucharystyczne?
Są domniemane, bo nigdy nie zostały udowodnione, a opierają się tylko na wierze.
Wierzysz w cuda eucharystyczne?

@Małgosiaa
Wierzysz w cuda eucharystyczne?

Czy znów źle zadałem pytanie? :twisted:

Daruj sobie kpiny i tylko dlatego, że nie miałam czasu zająć się wcześniej Twoją twórczością, teraz odpowiadam, zamiast użyć narzędzi.
Jaki dowód dla Ciebie byłby przekonujący? Wtedy, gdyby zbadał je Twój Kościół? W powyższym stwierdzeniu jest oszczerstwo oszustwa.
Kozioł napisał(a):
Czyli wierzysz, że tym razem chleb zamienił się w ludzkie mięso nie tylko w swej substancji ale także cechach?

O tym było wyżej i jeśli po tym moim poście przeczytam o ludzkim mięsie, będzie ban bez ostrzeżenia. Nie chce się @Kozioł poszukać jak transubstancjację wyjasnia KK i bredzi o mięsie. Toż to jawna kpina.
Kozioł napisał(a):
Dokładnie tak myślałem, ze będziesz jakieś wybiegi stosował.
Co ci tym razem przeszkadza w moim twierdzeniu? Pamiętaj, że nazywając mnie kłamcą ciężar dowodu przejąłeś na swoja stronę.

Cytuj:
Opory oporami ale twierdzenie o mięsie jest prawdziwe, choć faktycznie drażni.
Dobrze wiesz, że przez "katolicy" nie rozumiałem ogółu wierzących identyfikujących się z KK, a naukę w KK głoszoną.
Bo chyba nie kwestionujesz tego, że ów domniemany cud jest taką samą przemianą substancji jak przemiana eucharystyczna. A kwestionujesz?
Skoro nie (tak zakładam), to co ci jeszcze przeszkadza w wycofaniu się z oszczerstwa?

I jeszcze do tego ad personam:
Kozioł napisał(a):
Fakty są faktami: zacząłeś robić za trolla i w ten sposób chcesz przykryć niewygodna dyskusje.

I mam nadzieję, że poniższe to jest ostatni raz:
Cytuj:
Nic takiego nie powiedziałem. Powiedziałem, że wg nauk KK chleb zmieniany jest w mięso, a wino w krew. Aby to zdefiniować zastosowano (wg mnie błędnie) metafizykę Arystotelesa na podstawie której sformowano tezę o transsubstancjacji.

Kozioł napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
A katolicy?

A katolicy? A katolicy nie muszą tłumaczyć dlaczego garbaty ma proste dzieci komuś, kto zamierza zrobić z tego kabaret.

Tak zamilkłaś.
Padło ważne pytanie: czy wierzysz w cuda eucharystyczne.

Tu wyjaśniłam swoje milczenie: viewtopic.php?p=1023563#p1023563
Zaczyna się od słów: "Na marginesie...".

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 17:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Ja mam takie bardzo smutne przemyślenia po lekturze niektórych wątków związanych z ekumenizmu, że niestety ani Katolicy, ani Protestanci nie są pokojowo nastawieni do siebie. Nie mam na myśli Małgosi - Moderacja stara się uspokajać obydwie strony, ale jak widać wzburzenie jest duże.

Może na potrzeby dyskusji porzućmy narrację: "Protestanci to uosobienie herezji", "bo kult tego i tamtego to bzdury", "bo ten wasz Kościół to Inkwizycja", "bo stosy", "bo nasza wiara", "bo to nasze forum".

Bądźmy dla siebie łagodniejsi, bardziej wyrozumiali i szanujmy siebie nawzajem - jesteśmy braćmi w jednej wierze.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 19:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Nie zauważyłam, aby ktoś tu nazywał protestantów heretykami.
Gdzie się drwa rąbie, tam wióry lecą, ale niekoniecznie muszą być rąbane z ręką, dlatego nie pozwolę na obrażanie wiary ani katolickiej ani prawosławnej ani protestanckiej, ani żadnej innej.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Świetnie, Małgorzato.

Kiedy kogoś się na forum nazywa dosłownie heretykiem, posty są szybko usuwane. Na szczęście. Te, które sugerują, że Protestanci to heretycy, trwają dłużej. Sama wiesz, że można powiedzieć coś nie wprost, ale żeby było wiadomo, o co chodzi. Można powiedzieć, że Protestanci to nie znają się na Piśmie Świętym, że to nie Kościoły, tylko jakieś takie sobie grupki, że Protestantyzm jest taki zabawny i tym podobne. W ten sposób obniża się wartość Protestantyzmu i sugeruje, że to nie religia, tylko jakieś sekty, herezje...
Przynajmniej ja tak to odbieram, ale możecie mieć inne zdanie.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 20:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Przynajmniej ja tak to odbieram, ale możecie mieć inne zdanie.

No właśnie, Ty tak odbierasz, ale nie przeszkadza Ci w ten sam sposób traktować KK (nie wprost), a podobno jesteś jego członkiem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 20:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zawsze możesz zwrócić mi na to uwagę. Nie przypominam sobie, żebym wypowiadał się tak o KK. Staram się zwracać uwagę na pewne rzeczy, które mi się nie podobają, ale zawsze staram się robić to z szacunkiem.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 20:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Zawsze możesz zwrócić mi na to uwagę. Nie przypominam sobie, żebym wypowiadał się tak o KK. Staram się zwracać uwagę na pewne rzeczy, które mi się nie podobają, ale zawsze staram się robić to z szacunkiem.

Zwracałam wielokrotnie, także na to, że nie rozumiesz tematu, który sie Tobie nie podoba.
To nie jest temat do wzajemnych uwag, więc zostawmy go.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kierowałem post do wszystkich forumowiczów, więc jest mi przykro, że stosujesz do mnie jakieś komentarze, które nie mają uzasadnienia w konkretach. Jeśli zaś mają uzasadnienie w konkretach - przytocz je, proszę.

Część z wątków dotycząca ekumenizmu niestety zbacza w stronę sporów i wzajemnych uwag, czasem personalnych. Temat jest o "ekumenizmie ogólnie", więc jeśli mogę na tę stronę skierować dyskusję - Katechizm KK mówi o tym, że Kościół między innymi zebraniem na modlitwie. Najpiękniejsza modlitwą jest Eucharystia. Może poszukajmy tego, co w liturgii KK, liturgii Cerkwi i liturgii Protestanckiej jest wspólne?

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 21:07
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
A, z antonomazji... Czyli że po prostu katolikom słowa brakuje i dlatego używają tej nieszczęsnej "rzeczywistości". No ale to się dalej nie trzyma kupy.

Z jednej strony, w cudach eucharystycznych jakoby pojawiało się jednak [ciach... Ciebie też obowiązuje szacunek dla wiary gospodarzy i przyjęcie do wiadomości tego, co zostało przekazane @Kozioł. M.], a to jest, jak się zdaje, kamień obrazy dla katolików i profanacja; no ale skoro to jest obraza i profanacja, to cuda eucharystyczne robi Szatan, nie Bóg, bo królestwo skłócone się nie ostanie i tak dalej.

Z drugiej strony, ciekawe jest bardzo, jak to wszystko ma się do konstrukcji świata, jaki spodobało się sporządzić Bogu. Te wszystkie tzw. przypadłości robi ludzki mózg i organy zmysłów, które percepują pewien konglomerat materialny, opłatek. Materia sama z siebie nie wygląda, nie smakuje, nie pachnie, nie ma faktury, nie słychać jej. Skoro więc zmienia się jej istota, a my nie postrzegamy zmian przypadłości, to by znaczyło, że albo opłatek faktycznie zostaje otulony jakąś "zasłoną dla zmysłów", albo ktoś nam paluchami w mózgownicach majdra. Majdranie w mózgach to jest, w świetle tego, co powiedziano na forum, zwykłe oszustwo i sztuczka, czyli znowu Szatan. Natomiast z zasłoną jest taki problem, że ona musi być spójna z normalnymi prawami Bożej przyrody, czyli przejście od gołego opłatka do otulonego Sakramentu powinno być płynne (nawet jeśli szybkie) i generować jakieś skutki uboczne (nawet jeśli znikome), które dałoby się badać normalnymi przyrządami. Dajcie więc zbadać, jeśli się nie strachacie, tak jak Jezus się nie strachał badania palcyma Apostoła Tomasza.


Pn gru 31, 2018 21:07

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Cuda eucharystyczne były badane. Wszystko musi zostać przebadane, żeby zostało uznane za cud. W internecie znajdziesz opinie ekspertów w sprawie cudów eucharystycznych.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 21:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
Natomiast z zasłoną jest taki problem, że ona musi być spójna z normalnymi prawami Bożej przyrody, czyli przejście od gołego opłatka do otulonego Sakramentu powinno być płynne (nawet jeśli szybkie) i generować jakieś skutki uboczne (nawet jeśli znikome), które dałoby się badać normalnymi przyrządami.

Zamiana wody w wino w Kanie Galilejskiej tez przeczyła prawom przyrody. Na tym polega cud, że jest niewytłumaczalny naukowo.
ErgoProxy napisał(a):
Dajcie więc zbadać, jeśli się nie strachacie, tak jak Jezus się nie strachał badania palcyma Apostoła Tomasza.

Było badane, a że dla Ciebie i Tobie podobnym te badania są niewiarygodne, to już na to nie ma rady.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 31, 2018 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Ekumenizm ogólnie
"Tobie podobnym" - zabrzmiało jak: jesteście ignorantami.

Czy te skutki uboczne, które generuje Eucharystia, nie zachodzą wewnątrz człowieka w jego psychice i w jego duchu?
Moim zdaniem powinny zachodzić takie skutki uboczne, jeśli człowiek świadomie uczestniczy w tym sakramencie. A jeśli takie skutki zachodzą, można próbować je badać psychologią, psychiatrią, neurologią, teologią i filozofią.

_________________
MODERATOR


Pn gru 31, 2018 22:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
"Tobie podobnym" - zabrzmiało jak: jesteście ignorantami.

Kolejny raz nie czytasz kontekstu. "Tobie podobnym" znaczy ni mnie ni więcej tylko tych, którzy uważają KK za bandę oszustów.
Zbigniew3991 napisał(a):
Czy te skutki uboczne, które generuje Eucharystia, nie zachodzą wewnątrz człowieka w jego psychice i w jego duchu?
Moim zdaniem powinny zachodzić takie skutki uboczne, jeśli człowiek świadomie uczestniczy w tym sakramencie. A jeśli takie skutki zachodzą, można próbować je badać psychologią, psychiatrią, neurologią, teologią i filozofią.

Dziwny ten termin "skutki uboczne" w kontekście Eucharystii i nie zamierzam ciągnąć "rozważania" tego bzdurnego pojęcia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 01, 2019 0:00
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
[ciach... uwagi do moderacji są w innym dziale. M.]

Zbigniewie, mnie chodziło o efekty typu że temperatura się zmienia, albo widmo światła, albo emitują się jakieś cząstki nieznane jeszcze ludziom, albo dzieje cokolwiek, co da się pomierzyć aparaturą. No bo skoro ta "zasłona dla zmysłów" szczelnie odcina Hostię konsekrowaną od praw zwyczajnej fizyki, no to coś się na styku tych dwóch fizyk dziać powinno - nieprawdaż?

I faktycznie może z tych pomiarów wyjść, że tam coś się dzieje. Ba, powinno, skoro Jezus dał się zbadać Tomaszowi, żeby tamten uwierzył i nie poszedł na zatracenie. Tomasz jest tu figurą sceptycznego badacza; Bóg takich od siebie nie odtrąca. Pozytywny wynik pomiarów przyjęty do wiadomości przez ludzi nauki, tzn. taki, który przeszedł przez sito peer review i został opublikowany w renomowanym periodyku, to przecież miliony zbawionych ludzi, których Bóg w końcu miłuje, a przynajmniej takie twierdzenie jest w obiegu. To nie są koszałki-opałki.

I jeśli ktoś się stracha takich pomiarów, to widać nie wierzy, żeby to mógł być Chrystus. Przyjmuje do wiadomości orzeczenia papieskie, ale nie wierzy w nie z duszy, serca. I niech faktycznie będzie to Chrystus. Co wtedy taki człowiek usłyszy na Sądzie Ostatecznym?


Wt sty 01, 2019 2:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL