Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
 Ekumenizm ogólnie 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
Zbigniewie, mnie chodziło o efekty typu że temperatura się zmienia, albo widmo światła, albo emitują się jakieś cząstki nieznane jeszcze ludziom, albo dzieje cokolwiek, co da się pomierzyć aparaturą. No bo skoro ta "zasłona dla zmysłów" szczelnie odcina Hostię konsekrowaną od praw zwyczajnej fizyki, no to coś się na styku tych dwóch fizyk dziać powinno - nieprawdaż?

No popatrz jaki ten Bóg niekumaty :? Przecież wtedy wierzących byłoby 100% :D
ErgoProxy napisał(a):
I faktycznie może z tych pomiarów wyjść, że tam coś się dzieje. Ba, powinno, skoro Jezus dał się zbadać Tomaszowi, żeby tamten uwierzył i nie poszedł na zatracenie

I powiedział "Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli»" (J 20,29)
ErgoProxy napisał(a):
I jeśli ktoś się stracha takich pomiarów, to widać nie wierzy, żeby to mógł być Chrystus.

Skoro tak mówi Ergo, to tak musi być i basta!

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 01, 2019 9:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm ogólnie
"Skoro tak mówi Ergo, to tak musi być i basta!" - zamykasz dyskusję i pomniejszasz wartość rozmówcy. Ergo pisze o swoich wątpliwościach związanych z badaniem zjawisk, które dzieją się w przestrzeni Kościoła, a powinny zostać badane przez naukowców. Ma prawo do swojej opinii i jej wyrażenia.

Ergo - naukowcy badają te sprawy i często nie są w stanie ich wyjaśnić, bo nauka nie osiągnęła jeszcze takiego stanu wiedzy, żeby móc wyjaśnić wszystko. Często naukowcy stwierdzają, że doszło do uzdrowienia, ale nie potrafią wyjaśnić, jak do tego doszło. Tak samo z Cudami Eucharystycznymi - często lekarze stwierdzają, że jest tam tkanka człowieka, ale nie potrafią wyjaśnić tego, jak się tam znalazła i czemu nie podlega zniszczeniu. Nauka nie wyjaśni wszystkiego.

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 9:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Mam dwa pytania, przy czym pierwsze z nich wiąże się z tym, o czym pisał Ergo Proxy:
1. Czy np. cud z Legnicy potwierdza, czy może zaprzecza nauczaniu KK na temat Eucharystii?
2. Na jakiej podstawie uznaje się, że podczas Ostatniej Wieczerzy pod postacią chleba i wina znajdował się zmartwychwstały Chrystus w swoim uwielbionym ciele?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 01, 2019 10:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm ogólnie
1. W jaki sposób ten cud miałby zaprzeczać nauczaniu KK?
2. A skąd wiadomo, że podczas Ostatniej Wieczerzy pod postacią Chleba i Wina znajdowało się zmartwychwstałe, uwielbione ciało Jezusa? Czym różni się ciało Jezusa sprzed ukrzyżowania, od tego po zmartwychwstaniu?

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Ekumenizm ogólnie
1. Uwielbione ciało zmartwychwstalego Chrystusa miałoby zawierać zniszczoną tkankę mięśnia sercowego?
2.Dowiedziałem się o tym na podstawie zalinkowanych tutaj materiałów.No chyba, że wyciągnąłem błędny wniosek i to czego dokonał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy nijak się ma do tego, co dzieje się podczas Eucharystii w KK.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 01, 2019 10:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm ogólnie
1. Msza jest uosobieniem Golgoty. W ostatnim czasie zdałem sobie z tego sprawę i silnie tego doświadczyłem, że kiedy klęczę za ołtarzem, adoruję Jezusa na krzyżu. To powtórzenie ofiary krzyżowej. Podczas komunii świętej dokonuje się to, co podczas Ostatniej Wieczerzy. Jezus już umarł i zmartwychwstał - to już się dokonało. Każda Msza jest bezkrwawym powtórzeniem tej ofiary, niejako powołaniem się na tę ofiarę. Podczas Mszy Świętej wspominamy śmierć Jezusa, która się dokonała. Kapłan przed słowami konsekracji prosi Boga Ojca o to, żeby posłał Ducha Świętego, o to, żeby chleb stał się Ciałem Jezusa, a wino Krwią. Podczas konsekracji Jezus oddaje się na nowo w ręce ludzi. Po konsekracji ksiądz modli się do Boga Ojca o to, żeby przyjął ofiarę. Ofiarą jest Ciało i Krew Jezusa. Bóg Ojciec przyjmuje ofiarę, dzięki której jesteśmy zdolni do przyjęcia Jezusa do swojej duszy. Po zakończeniu Mszy idziemy i czekamy na powtórne przyjście Jezusa. To ostatnie, powtórne przyjście oznacza zmartwychwstanie wszystkich ludzi i spełnienie się Apokalipsy - "nowa ziemia i nowe niebo". Na tej zasadzie chleb staje się Ciałem raz zmarłego i zmartwychwstałego Jezusa. To jest ten sam Jezus. A odwołujemy się do ofiary krzyżowej, więc w momencie konsekracji jest naturalne to, że ciało Jezusa jest takie, jak podczas ofiary krzyżowej. Podczas przyjmowania przez wiernych Komunii Ciało Jezusa "zmartwychwstaje" w nas.
Tak przynajmniej to rozumiem, ale niech się wypowiedzą też inni, bo to dość trudne do ogarnięcia umysłem (jeśli można ogarnąć to umysłem).

Ostatnia Wieczerza ma nierozerwalny związek z Golgotą i zmartwychwstaniem. Tych wydarzeń nie da się od siebie rozdzielić.

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 10:44
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Jedno ale:
Msza św nie jest powtórzeniem a uobecnieniem tej Ofiary. Podczas każdej Mszy św jesteśmy ponadczasowo w Wieczerniku i na Golgocie.


Wt sty 01, 2019 10:48

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Kael napisał(a):
Jedno ale:
Msza św nie jest powtórzeniem a uobecnieniem tej Ofiary. Podczas każdej Mszy św jesteśmy ponadczasowo w Wieczerniku i na Golgocie.


To racja. Powtórzenie zakłada, że jest kilka ofiar. Ofiara natomiast była i jest jedna.

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Ekumenizm ogólnie
No i od razu zrobiło się sympatyczniej. Ja jednak tak mam, że ciągle nachodzą mnie jakieś pytania, wiec oto kolejne dwa:
1. Czy cud, taki jak w Legnicy, nie może być argumentem dla tych, którzy posądzają chrześcijan o kanibalizm?
2. Czy jeśli ktoś nie wierzy w to, że pod postacią chleba i wina ukrywa się prawdziwie, rzeczywiście i cieleśnie cały Chrystus, a wierzy w dzieło Krzyża i jego zbawcze konsekwecje, ponadto wierzy w duchową obecość Jezusa w oparciu o obietnicę "gdzie dwaj, albo trzej zebrani w imię moje, tam Ja jestem pośród nich", to czy niesie to za sobą jakieś negatywne skutki poza tym, że ktoś taki nie może (chyba) być członkiem KrK?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt sty 01, 2019 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Taki ktoś popada w herezję, a więc z mocy prawa kanonicznego zostaje ekskomunikowany i nie może uczestniczyć w sakramentach udzielanych w KK. Poza tym nie ma żadnych innych konsekwencji. No... rzecz jasna można dyskutować na temat, czy ktoś taki zostanie "wpuszczony" do Nieba. Katolicy powiedzą, że tacy ludzie do Nieba nie pójdą, a Protestanci stwierdzą, że nie ma przeszkód na drodze do Królestwa Niebieskiego.

Co do pierwszego pytania, to nie wiem - trzeba pytać tych, którzy posądzają Chrześcijan o kanibalizm.

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 13:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Zbigniew3991 napisał(a):
Katolicy powiedzą, że tacy ludzie do Nieba nie pójdą,

Dlaczego klamiesz?
Chyba, ze jestes ignorantem.
W zwiazku z Twoim: ""Tobie podobnym" - zabrzmiało jak: jesteście ignorantami." nie rozumiem co jest zlego w byciu ignorantem w jakichs dziedzinach. Ja jestem ignorantem np w dyskusjach o zasobach zloz naturalnych Mozambiku. Tragedia zaczyna sie gdy ktos w dziedzinie w ktorej jest ignorantem zabiera glos lub wprowadza swoje poglady w zycie jak poganie ktorych cytowalem:
"Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym nieufność i będącym źródłem najwymyślniejszych plotek był ukryty – w przeciwieństwie do jawnego kultu Bogów – charakter obrzędów chrześcijańskich. Witanie się pocałunkami i docierające do ogółu informacje o spożywaniu ciała i krwi rodziły najmroczniejsze skojarzenia i oskarżenia o kanibalizm i orgie seksualne."


Wt sty 01, 2019 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
ErgoProxy napisał(a):
musi być spójna z normalnymi prawami Bożej przyrody, czyli przejście od gołego opłatka do otulonego Sakramentu powinno być płynne (nawet jeśli szybkie) i generować jakieś skutki uboczne (nawet jeśli znikome), które dałoby się badać normalnymi przyrządami

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Mam nadzieje ze juz wytrzezwiales. Rozumiem ze w ostatnich dniach bylo troche za duzo szampana.
Chyba ze znowu ktos sie pod Ciebie podszywal bo prawdziwy ErgoProxy chyba sobie zdaje sprawe z tego ze nie wszystko da sie badac normalnymi (co to sa: normalne) przyrzadami. Chyba ze wiesz jakich przyrzadow uzyc do badania nienawisci wilka do zajaca.
Nie mowiac o przestrzeniach nie dostepnych dla zmyslow.
Wspomne np na Twoje "bo potem wypowiadasz się: może to, może to. Czyli nie jesteś pewien swego." jak gdyby pewnosc swego byla desygnatem kazdego homo sapiens.
Owszem czytalem o jednej "wiedzacej" w XVII wieku ale ja utopili.


Wt sty 01, 2019 14:24
Zobacz profil
Post Re: Ekumenizm ogólnie
robaczek2 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Katolicy powiedzą, że tacy ludzie do Nieba nie pójdą,

Tylko tacy katolicy (bardzo niewielki margines), którzy usiłują wyręczać Boga w osądzaniu w kwestiach zbawienia, ba, nawet decydować komu należy się katolicki pogrzeb.


Wt sty 01, 2019 14:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Ekumenizm ogólnie
Alus napisał(a):
Tylko tacy katolicy (bardzo niewielki margines)

Masz racje. Chyba tacy sa ale uogolnienia sa nie w porzadku.


Wt sty 01, 2019 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ekumenizm ogólnie
robaczek2 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Katolicy powiedzą, że tacy ludzie do Nieba nie pójdą,

Dlaczego klamiesz?
Chyba, ze jestes ignorantem.
W zwiazku z Twoim: ""Tobie podobnym" - zabrzmiało jak: jesteście ignorantami." nie rozumiem co jest zlego w byciu ignorantem w jakichs dziedzinach. Ja jestem ignorantem np w dyskusjach o zasobach zloz naturalnych Mozambiku. Tragedia zaczyna sie gdy ktos w dziedzinie w ktorej jest ignorantem zabiera glos lub wprowadza swoje poglady w zycie jak poganie ktorych cytowalem:
"Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym nieufność i będącym źródłem najwymyślniejszych plotek był ukryty – w przeciwieństwie do jawnego kultu Bogów – charakter obrzędów chrześcijańskich. Witanie się pocałunkami i docierające do ogółu informacje o spożywaniu ciała i krwi rodziły najmroczniejsze skojarzenia i oskarżenia o kanibalizm i orgie seksualne."


Nie kłamię - według doktryny KK heretycy prosto do Nieba raczej nie idą. Rzecz jasna KK powie, że jest Miłosierdzie i ostatecznie to Bóg osądza, ale Kościół herezje zazwyczaj krytykuje, prawda?
Kodeks Prawa Kanonicznego jasno stwierdza, że niezgadzanie się z dogmatami jest herezją, a herezja w KK jest uznawana za grzech ciężki. Według KK z grzechem ciężkim nie trafia się raczej prosto do Nieba, a ewentualnie przechodzi się przez Czyściec. Przytoczyć odpowiednie paragrafy?

_________________
MODERATOR


Wt sty 01, 2019 20:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL