Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 11:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
supahiroł napisał(a):
No dobra, powiedzmy, że będę się stosować do zasad poprawnej pisowni jeżeli mam być tak ciachowany.
Masz stosować się do zasad poprawnej pisowni, bo jesteś na polskim forum i dyskutujesz z Polakami. A także dlatego, że możliwość wyrażenia myśli składnie po polsku jest podstawowym testem tego, czy myśl ta ma sens.
Cytuj:
A co jeśli to czas jest przemieszczeniem o zero w kontekście osi.
Co to znaczy „przemieszczeniem o zero”? W kontekście jakiej osi?

Cytuj:
No bo jeżeli mówimy że granica zmierza do zera to jest coraz bliżej o odcinek zera.
A po polsku?

Cytuj:
No bo jak czas na osi jest nieskończony, dodatni i ujemny?
Jak sobie wyobrażasz możliwą odpowiedź na to pytanie?


Śr sty 02, 2019 10:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 11:46
Posty: 357
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Zacznijmy od tego: jesteśmy inteligentni, wiemy coś o świecie, uczymy się świata.
Jednak wyobraźmy sobie tą myśl wygłaszaną 2000 tysiecy lat temu i jakby miała być odczytywana przez ludzi z naszego czasu?
I właściwie już dochodzimy do absurdu. Czy faktycznie ludzie z tego okresu byli tak cywilizacyjnie zapuszczeni?Tego nie wiem i mam wrażenie że nie tylko ja. Historia to ważny element naszego życia. Jednak dla mnie zamiast niej jest tylko czarna dziura.
Już abstrahując od tego mogę przejść do rozważań na temat czasu. Ale za nim jeszcze to, to niedługo będzie tak że nikt nie będzie wierzył w historię, ani tego co było, ani co będzie, będzie wyłącznie teraz.
I może jest to smutna wizja. Tak samo dla mnie trudne było odrzucenie katolicyzmu. Ale nie dam rady wierzyć dalej w cz. madonne, że to moja matka i królowa polski.
Dobra teraz na temat:
Cytuj:
Co to znaczy „przemieszczeniem o zero”? W kontekście jakiej osi?
chodzi o pojęcie nieskończoności w zbieganiu do jakiejś wartości. według mnie nie intuicyjne jest to że odcinek będzie zawsze o połowe mniejszy i nigdy nie osiągnie granicy.
Cytuj:
Jak sobie wyobrażasz możliwą odpowiedź na to pytanie?
Oglądałem film z Chomskym i ten filozof stawia pytania na temat znaczeń słów. Więc pewnie jeszcze długa droga przed nami.

[edytowano 1x... zlikwidowano niepotrzebne ENTER. M.]

_________________
jeżeli Bóg to miłość to coś o nim wiem. Jeżeli Bóg to mądrość to go znam. Jeżeli Bóg to nadzieja, to nigdy w Niego nie zwątpiłem. Jeżeli Bóg jest jednym z nas, to lubię ludzi. Jeżeli Bóg to choroba, to zaraźliwa.


Cz sty 03, 2019 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Przynajmniej wyraz Polska pisz z dużej litery.

Jak Czarna Madonna ma się do teorii czasu? To kalendarz jest tak ułożony, że w centrum jest potencjalne narodzenie Jezusa, a poza tym jest minus w nieskończoność i plus w nieskończoność.

_________________
MODERATOR


Cz sty 03, 2019 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Jeśli chodzi o wieki, to też źle to było zrobione, wystarczyło wprowadzić wiek "zerowy" i by było po problemie, bo wtedy ukrzyżowanie by miało miejsce w latach trzydziestych zerowego wieku, a wydarzenia ze śmierci jakiegokolwiek cesarza, mające miejsce w 125 roku, by się rozgrywały w pierwszym wieku, i przy czymś takim to 1975 rok, to już jest dziewiętnasty wiek, więc wszystko łatwo i prosto się liczy, no ale niestety, jest jak jest.


Natomiast jeśli chodzi o "rok zerowy" to nie jestem pewien czy dobrze kombinuje :mrgreen: więc weźmy przyjazny wykres kursu srebra:

Obrazek



Jak dobrze widzimy, najpierw pojawia się liczba 2009 a dopiero wtedy zaczynamy liczyć rok, więc mówiąc tutaj w bardzo prosty sposób, to chcąc zaznaczyć na wykresie czerwiec 2009 roku, to trzeba by zaznaczyć punkt który by się znajdował pomiędzy 2009 a 2010.
Żeby wszyscy skumali dam kolejny wykres :mrgreen: najpierw dam same lata od 2009 do 2015.


Kod:
   2009         2010         2011         2012         2013         2014         2015
  ---|------------|------------|------------|------------|------------|------------|------------>




Teraz na kolejnym wykresie zaznaczę czerwiec 2009 roku.


Kod:
   2009         2010         2011         2012         2013         2014         2015
  ---|------I------|------------|------------|------------|------------|------------|------------>




Możemy zabrać się za wykres który podał nam tutaj "Anonim"



Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.




Teraz tak samo jak wcześniej zaznaczmy na tym wykresie czerwiec roku pierwszego.


Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------I->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.



Dodatkowo zaznaczmy styczeń roku minus pierwszego.


Kod:
  -1              0              1
-I--|--------------|--------------|-------->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.



Teraz zaznaczę jeszcze jedną trzecią date na tym wykresie, niech będzie to czerwiec.


Kod:
  -1              0              1
---|--------------|-------I-------|-------->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.




I teraz pytanie, w którym roku ten czerwiec jest? bo chyba nie w pierwszym?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sty 03, 2019 23:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Z punktu widzenia logiki, jeśli mamy czerwiec, to już pół roku minęło. Te pół wieku znajduje się w pierwszej setce naszej ery, więc w pierwszym wieku naszej ery. Ten pierwszy wiek naszej ery kończy się wraz z końcem roku 100, czyli 31 grudnia roku setnego.

W roku ubiegłym w grudniu miałem urodziny. Skończyłem 25 lat. Stąd mam pełne 25 lat. Teraz mam 25 lat i dwa tygodnie, a nie 24 lata ani 26 lat.

Nie kombinujmy wbrew logice.

_________________
MODERATOR


Pt sty 04, 2019 8:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Robek napisał(a):
Teraz tak samo jak wcześniej zaznaczmy na tym wykresie czerwiec roku pierwszego.


Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------I->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.

Przykro mi ale to jest czerwiec roku drugiego. Rozumiem twoje podejście do tematu, ale jest ono błędne. Trochę to mało intuicyjne jest, ale tak to właśnie działa. Nie ma roku 0 p.n.e i 0 n.e. Jest 1 p.n.e. i 1 n.e.
Nawet w sporcie tak to działa. Na przykładzie piłki nożnej jeżeli jedna drużyna strzeli bramkę po 30 sekundach gry to strzeliła ją w pierwszej minucie gry, a nie w zerowej.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt sty 04, 2019 8:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
Nawet w sporcie tak to działa. Na przykładzie piłki nożnej jeżeli jedna drużyna strzeli bramkę po 30 sekundach gry to strzeliła ją w pierwszej minucie gry, a nie w zerowej.


Litości. Analogia jest błędna, ponieważ, jak zostało to już wyjaśnione na pierwszej stronie, istnienie bądź nieistnienie roku zerowego jest kwestią czysto umowną. Wyszło tak, że z powodów kulturowo-historycznych w naszej rachubie czegoś takiego nie ma, to wszystko. W czasie meczu z oczywistych względów czas jest mierzony punktu zero w jedną tylko stronę, w datowaniach tymczasem mamy zupełnie inną sytuację.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 04, 2019 11:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
gdyby Djonizjusz Mały uznał, że era chrześcijańska zaczyna się w pierwszym roku po urodzinach Jezusa ale zostałby przy rzymskim sposobie liczenia świata (od założenia rzymu) czy też przyjął sposób żydowski (od powstania świata) to czy dyskusja o jakimś zerowym roku miałaby sens? Podobnie nie ma to sensu także przy założeniu że pierwszy rok naszej ery to pierwszy rok po narodzinach Jezusa.... po cholerę w ogóle wstawiać tam jakiś rok zero zamiast przyjąć że Jezus (wg Djonizjusza) urodził się w 1 roku p.n.e...


Pt sty 04, 2019 12:07
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
po cholerę w ogóle wstawiać tam jakiś rok zero
Przecież zostało już to powiedziane – dla ułatwienia obliczeń. Tak jednak nie uczyniono, bo koncepcja „zera” w tamtych czasach była kiepsko rozumiana. Więc mamy system taki jaki mamy, gdzie po 1 p.n.e. mamy 1 n.e. Mówienie jednak, że jest to system jedyny możliwy, czy jedyny logiczny nie ma podstaw.


Pt sty 04, 2019 12:12

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
W takim razie można też zacząć pisać głupoty o zerowym wieku by było łatwiej coś tam liczyć.... i kto ma trudność w obliczeniach?


Pt sty 04, 2019 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
a jak zacząć mówić w następujący sposób: "rok narodzin Jezusa to ostatni rok starej ery" a pierwszy rok po narodzinach to "pierwszy rok nowej ery" to gdzie tu jest miejsce na rok zerowy?


Pt sty 04, 2019 12:21
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
W takim razie można też zacząć pisać głupoty o zerowym wieku by było łatwiej coś tam liczyć...
Nie można. Bo przyjęto, że zarówno lata, jak stulecia numerujemy od 1. Ale gdyby przyjęto inaczej, to byśmy mówili o zerowym wieku. I byłoby to tak samo „mądre”, jak obecne.
Cytuj:
i kto ma trudność w obliczeniach?
Nie rozumiem tego pytania. To nie jest kwestia personalna, że ktoś ma osobiście trudności w obliczeniach. Po prostu dla pewnych konwencji pewne wzory będą prostsze, a pewne implementacje będą zużywać parę cykli procesora mniej. I tyle.
R27 napisał(a):
a jak zacząć mówić w następujący sposób: "rok narodzin Jezusa to ostatni rok starej ery" a pierwszy rok po narodzinach to "pierwszy rok nowej ery" to gdzie tu jest miejsce na rok zerowy?
Jak Kali zacząć coś mówić, to co z tego wynika?


Pt sty 04, 2019 12:43

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
to na tej zasadzie można przyjąć że pierwszy kilometr maratonu nazywa się zerowy a drugi pierwszym i też argumentować w taki sposób "bo tak przyjęto"

Cytuj:
Jak Kali zacząć coś mówić, to co z tego wynika?

wg ciebie nie można powiedzieć że Jezus urodził się w ostatnim roku starej ery?


Pt sty 04, 2019 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
a jak zacząć mówić w następujący sposób: "rok narodzin Jezusa to ostatni rok starej ery" a pierwszy rok po narodzinach to "pierwszy rok nowej ery" to gdzie tu jest miejsce na rok zerowy?


Tu nigdzie, bez problemu można by jednak wyróżnić "rok narodzin Chrystusa", który robiłby wówczas za nasz rok zerowy. Nie byłoby wtedy bzdurnie brzmiących sformułowań, z których literalnie czytając wynika, że Chrystus narodził się albo przed, albo po narodzinach Chrystusa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 04, 2019 12:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
literalnie to Chrystus wg Djonizjusza narodził się w roku poprzedzającym nową erę, pierwszy rok po jego narodzinach to pierwszy rok nowej ery...


Pt sty 04, 2019 12:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL