Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona
 Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
JedenPost napisał(a):
Nie byłoby wtedy bzdurnie brzmiących sformułowań, z których literalnie czytając wynika, że Chrystus narodził się albo przed, albo po narodzinach Chrystusa.

Tylko, że nikt normalny takich sformułowań nie używa.


Pt sty 04, 2019 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Alez używają, używają.

https://www.pch24.pl/uzywajmy-terminow- ... 326,i.html

Dla jasności: nie twierdzę bynajmniej, że ludzie z tamtego portalu są normalni, ale nie oni jedni przecież używają takiej terminologii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 04, 2019 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Przed Chrystusem i przed naszą erą znaczy dokładnie to samo i może być używana zamiennie.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt sty 04, 2019 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
JedenPost napisał(a):
Alez używają, używają.

No i gdzie tam jest użyte sformułowanie, że Chrystus narodził się albo przed, albo po narodzinach Chrystusa?


Pt sty 04, 2019 13:17
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
R27 napisał(a):
wg ciebie nie można powiedzieć że Jezus urodził się w ostatnim roku starej ery?
A skąd taki wniosek? Pisz, proszę starannie po polsku i staraj się rozumieć w tymże języku. Bo potem jest płacz, że „za spacje usuwają”, podczas gdy chaotyczny styl wypowiedzi niektórych powoduje, że skuteczna komunikacja staje się niemożliwa.
feelek napisał(a):
No i gdzie tam jest użyte sformułowanie, że Chrystus narodził się albo przed, albo po narodzinach Chrystusa?
Nie jest to sformułowanie użyte bezpośrednio, ale jeśli dzielimy całą historię na „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”, to stąd wynika, że Chrystus musiał urodzić się w którejś z tych dwóch er.


Pt sty 04, 2019 13:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
zefciu napisał(a):
Nie jest to sformułowanie użyte bezpośrednio, ale jeśli dzielimy całą historię na „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”, to stąd wynika, że Chrystus musiał urodzić się w którejś z tych dwóch er.

Zgadza się, pierwszy rok rozpoczynający się po narodzinach Chrystusa (od 1 stycznia) został przyjęty za 1 rok ery chrześcijańskiej.


Pt sty 04, 2019 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
zefciu napisał(a):
Nie jest to sformułowanie użyte bezpośrednio, ale jeśli dzielimy całą historię na „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”, to stąd wynika, że Chrystus musiał urodzić się w którejś z tych dwóch er.

Pokrętne tłumaczenie. Bardziej intuicyjne dla mnie jest przyjęcie, że od narodzenia Chrystusa liczy się nową erę, więc nie tyle urodził się w którejś z er, co jego narodzenie jest przełomem między starą a nową erą. Jest to oczywiście symboliczne bo historycznie jak już było pisane wygląda to trochę inaczej, przy czym nie jest to wina, tego, że Chrystus urodził się za wcześnie, tylko wina tych co szacowali kiedy się On narodził i trochę im się w obliczeniach pokiełbasiło.
zefciu napisał(a):
A skąd taki wniosek? Pisz, proszę starannie po polsku i staraj się rozumieć w tymże języku. Bo potem jest płacz, że „za spacje usuwają”

Przecież wyraził się jasno. Widzę, że chyba z rozumieniem u ciebie nie do końca, a potem kończy się na tym, że banujesz kogoś za bzdury, które sobie sam nawkładałeś do głowy.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt sty 04, 2019 13:48
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
feelek napisał(a):
Zgadza się, pierwszy rok rozpoczynający się po narodzinach Chrystusa (od 1 stycznia) został przyjęty za 1 rok ery chrześcijańskiej.
A zatem Chrystus narodził się w 1 roku przed Chrystusem. O to chodziło JedenPostowi.

Padre77 napisał(a):
Pokrętne tłumaczenie. Bardziej intuicyjne dla mnie jest przyjęcie, że od narodzenia Chrystusa liczy się nową erę, więc nie tyle urodził się w którejś z er, co jego narodzenie jest przełomem między starą a nową erą. Jest to oczywiście symboliczne bo historycznie jak już było pisane wygląda to trochę inaczej, przy czym nie jest to wina, tego, że Chrystus urodził się za wcześnie, tylko wina tych co szacowali kiedy się On narodził i trochę im się w obliczeniach pokiełbasiło.
Nie chodzi o precyzję szacunku. Bo nawet, jeśli przyjmiemy, że tradycyjny szacunek był prawidłowy, to nadal powiemy, że ”Chrystus narodził się w 1 roku przed Chrystusem.”
Cytuj:
Przecież wyraził się jasno.
Kto się wyraził jasno? Bo R27 wmówił mi jakiś pogląd, którego nie wypowiedziałem, ani nawet nie zasugerowałem. Mogę albo założyć złą wolę z jego strony, albo przyjąć, że doszło do nieporozumienia spowodowanego bałaganem w dyskusji.


Pt sty 04, 2019 14:50

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Sprawę komplikuje ten fakt: Jezus urodził się przed naszą erą, ale nie rok, tylko co najmniej cztery lata. Herod, który jest wspominany na kartach ewangelii, zmarł cztery lata przed początkiem naszej ery. Dionizjusz Mały, zakonnik, który tworzył kalendarz na zlecenia Papieża, pomylił się w obliczeniach.

Wszystko oparte jest więc na błędzie, kłamstwie i mistyfikacji...

_________________
MODERATOR


Pt sty 04, 2019 15:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Zbigniew3991 napisał(a):
Wszystko oparte jest więc na błędzie, kłamstwie i mistyfikacji...

Bład w obliczeniach nie stanowi dla wierzących problemu. Natomiast proszę wyjśnić na jakim kłamstwie i jakiej mistyfikacji jest oparte owo wszystko. Co to jest to wszystko?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 04, 2019 15:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
zefciu napisał(a):
A zatem Chrystus narodził się w 1 roku przed Chrystusem. O to chodziło JedenPostowi.

Zgadza się, można powiedzieć, że Chrystus narodził się w 1 roku przed swoim narodzeniem (rozpoczętym 1 stycznia przed narodzeniem Chrystusa).

Cytuj:
O to chodziło JedenPostowi.

Nie można jednak używać sformułowania, że Chrystus narodził się albo przed, albo po narodzinach Chrystusa


Pt sty 04, 2019 15:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Małgosiaa napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Wszystko oparte jest więc na błędzie, kłamstwie i mistyfikacji...

Bład w obliczeniach nie stanowi dla wierzących problemu. Natomiast proszę wyjśnić na jakim kłamstwie i jakiej mistyfikacji jest oparte owo wszystko. Co to jest to wszystko?


To ironia była - proszę czytać ze zrozumieniem i w kontekście moich wcześniejszych postów.

_________________
MODERATOR


Pt sty 04, 2019 16:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Sęk w tym, że nie ma żadnego kontekstu w Twoich wypiowiedziach, który można by wziąć pod uwagę czytając tę konkretną wypowiedź.
Ironia???? Tej trzeba umieć użyć, a tu niestety, w tym poście nic nie wskazuje na ironię, ale ok, przyjęłam do wiadomości.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 04, 2019 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Padre77 napisał(a):
Robek napisał(a):
Teraz tak samo jak wcześniej zaznaczmy na tym wykresie czerwiec roku pierwszego.


Kod:
Kod:
  -1              0              1
---|--------------|--------------|-------I->
    <------------> <------------>
        0 p.n.e.       0 n.e.

Przykro mi ale to jest czerwiec roku drugiego.



Pamiętam jeszcze lekcie matematyki, i jak te wykresy wygladąły, więc skoro mówisz że to jest czerwiec roku drugiego, a przecież ten czerwiec znajduje się po 1, a nie po dwójce? to co zaznaczyłem znajduje sie po 1 więc, to jest 1,5 czy może bardziej zapisać to jako date, jeszcze dla przykładu 1 czerwiec 2017r.


2017 - 06 - 01
1 - 06 - 01

Więc czerwiec roku drugiego zapisujemy jako 1 - 06 - 01? przecież jakby zaznaczyć jakiś punkt przed 1 to musiałoby być w dacie na początku zero.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt sty 04, 2019 17:06
Zobacz profil
Post Re: Czy może istnieć rok 0? Dyskusja o datach
Robek napisał(a):
Pamiętam jeszcze lekcie matematyki, i jak te wykresy wygladąły
Ale to były zupełnie inne wykresy. Na osi liczbowej każdy punkt reprezentuje liczbę. Niektóre z tych liczb (np. całkowite) oznaczamy.

Natomiast w przypadku numeracji lat numerujemy całe odcinki. Niezależnie, gdzie na wykresie napiszemy numerek „2019”, to owo „2019” reprezentuje cały odcinek czasu, a nie tylko punkt.


Pt sty 04, 2019 18:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 404 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL