Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Gwiazda Betlejemska. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Gwiazda Betlejemska.
Gwiazda Betlejemska.
Astronomowie już od zarania naszej religii zastanawiali się nad pochodzeniem i naturą tego dziwnego światła, które prowadziło trzech króli, trzech magów,astrologów lub mędrców do nowo narodzonego króla żydowskiego.


Ewangelia św. Łukasza.
2. Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za
Panowania króla Heroda., oto Mędrcy ze Wschodu
przybyli do Jerozolimy i pytali: ,,Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon”.
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: ,, W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok:
A ty Betlejem, ziemio Judy
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast
Judy,
Albowiem z ciebie wyjdzie władca,
Który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem , rzekł: ,, Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś wysłuchawszy króla , ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.


Astronomowie już od dawna usiłują przypisać temu wydarzeniu jakieś ciało niebieski, spadający meteoryt, świecącą kometę, a nawet wybuch supernowej.
Żadna z tych propozycji nie spełnia kryteriów opisu, ponieważ ciała niebieskie nie potrafią w polu grawitacyjnym Ziemi wolno się poruszać, a tym bardziej zatrzymywać lub znikać na określony czas. Wybuch supernowej jest tak rozbłyskowy, iż o jego istnieniu wiedziałby cały świat, a nie jedynie troje mędrców.
W 20 i 21 wieku do poszukiwań wykorzystano potężne programy komputerowe z zawartymi w ich pamięciach wszelkimi dostępnymi ludzkości informacjami na temat przelatujących w naszym sąsiedztwie wszelkiego rodzaju ciałami niebieskimi. Pomimo wykonania ogromu pracy uczeni nie posunęli się do przodu w rozwikłaniu tego fenomenu.
Należy również dodać, że astronomowie już od wielu lat dysponują programami komputerowymi pozwalającymi na ustalenie położenia wszystkich widzialnych z Ziemi ciał niebieskich w dowolnym czasie.
Wierzący nie posiadają w tej materii żadnych wątpliwości. Nie jest przecież dla Pana Boga żadnym problemem stworzenie i przemieszczanie po Nieboskłonie jakiegoś świecącego okresowo ciała niebieskiego.
Należy zauważyć, iż uczeni nie kierują się tylko ciekawością astronomiczną. Dla wielu z nich znacznie istotniejszym jest dokładne ustalenie czasu narodzenia i śmierci
Pana Jezusa. Podczas ustalania daty tych wielkopomnych wydarzeń posługiwano się rzymskimi zapiskami historycznymi, które okazały się niedokładne.
A ponieważ niespokojne jest serce badacza, dopóki wszystkiego nie odkryje to nieustanie wyznacza sobie nowe wyzwania.
Z tego opisu, który zaprezentowałem w ogromnym skrócie można wysnuć wstępny wniosek, iż Teoria Heliocentryczna nigdy tego problemy nie rozstrzygnie.
O wiele większe, pod tym względem możliwości prezentuje Teoria Niebocentryczna.
W teorii tej, mieszkamy we wnętrzu kuli, której promień wewnętrzny wynosi 6371 km, czyli tyle co Ziemi w Heliocentryźmie. Nad jej powierzchnią na wysokości około 100 km znajduje się szkło nieba, czyli szklano podobna powłoka o grubości 9 km., która obraca się nad powierzchnią ziemi. Wewnątrz, kuli usytuowany centralnie,umieszczony jest obrotowy Pałac Najwyższego, czyli Dom Boga. Jego progi znajdują się nad nami tylko 3000 kilometrów.
Z tego obrotowego pałacu na szkło nieba jest wyświetlany obraz Kosmosu, jaki oglądamy nad sobą.
Odnosząc to do Gwiazdy Betlejemskiej otrzymujemy ogromnie proste i logiczne wytłumaczenie jej zagadki.
Z obrotowego nieba na szkło nieba został wyświetlony jej obraz i przemieszczany po Nieboskłonie w tempie podróżujących mędrców. Nad Jerozolimą został wyłączony. Po wizycie u króla ponownie wyświetlony, aż doprowadził podróżnych do Betlejem. Nad Grotą Narodzin Zbawiciela obraz gwiazdy się zatrzymał wskazując magom dokładne miejsce jego przebywania.
Wersja wydarzeń, którą w ten sposób zinterpretowałem jest niezwykle prosta, że aż wręcz niemożliwa.
Nie przesądza ona wcale o tym, iż mieszkamy we wnętrzu Ziemi, ale jest przesycona i pięknem narodzin Boga, jak i nadzieją, iż mieszka On jedynie trzy tysiące kilometrów od nas.


Pt sty 04, 2019 16:56
Zobacz profil
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
Dlaczego taka interpretacja (tzn. że gwiazda była zjawiskiem nadprzyrodzonym, a nie ciałem niebieskim) ma niby nie być kompatybilna z heliocentryzmem?

Natomiast żadnej teorii „niebocentrycznej” nie ma i nigdy nie było. Więc nie może coś być z nią kompatybilne, bądź niekompatybilne.


Pt sty 04, 2019 17:00

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
Jest zapewne zjawiskiem nadprzyrodzonym, ponieważ gdyby było inaczej to już dawno zostałoby wyjaśnione w sposób logiczny i nie podlegającym jakimkolwiek wątpliwościom.
To, że Teorii Niebocentrycznej nigdy nie było, to już chyba przesada. Na temat kompatybilności lub jej braku
nie potrafię Panu nic sensownego powiedzieć.


Pt sty 04, 2019 19:30
Zobacz profil
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
HenrykK napisał(a):
To, że Teorii Niebocentrycznej nigdy nie było, to już chyba przesada.
Ależ nie. Gdyby była, to by ją ktoś przedstawił. Tymczasem wielu o niej mówi, a nikt nie przedstawia. Tak samo jak z płaskoziemską – znacznie popularniejszą nieteorią. Leje się na jej temat hektolitry wody, ale nikt nawet nie próbuje jej sformułować.
Cytuj:
Na temat kompatybilności lub jej braku nie potrafię Panu nic sensownego powiedzieć.
Twoje relacje z Panem to nie moja brocha. Natomiast mnie i innym użytkownikom coś byś mógł napisać, skoro rzekomo dysponujesz tą teorią.


Pt sty 04, 2019 19:35

Dołączył(a): Śr maja 18, 2016 19:01
Posty: 572
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
Teoria Niebocentryzmu nie jest moim celem. Przewija się ona jedynie w niektórych wątkach. Największym jej orędownikiem w Polsce jest Mariusz Szczytyński.
W badaniach tak jest, iż szczególne zjawiska można najpełniej wyjaśnić jedynie wyjątkowymi teoriami i nie jest to nic zdrożnego. Przypuszczam, iż fakt, że opisany przypadek Gwiazdy Betlejemskiej idealnie wkomponowuje się w jej zasady jest przypadkowy. Ja jedynie unaoczniłem tą zgodność, bez jakichkolwiek dalszych konsekwe-
ncji naukowych.


Pt sty 04, 2019 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
zefciu napisał(a):
HenrykK napisał(a):
Na temat kompatybilności lub jej braku nie potrafię Panu nic sensownego powiedzieć.

Cytuj:
Twoje relacje z Panem to nie moja brocha.

To było naprawdę śmieszne. :brawo:


So sty 05, 2019 15:19
Zobacz profil
Post Gwiazda Betlejemska.
Ja to pojmuję w ten sposób że Pan Bóg potrafi robić rzeczy niemożliwe czyli mógł sobie stworzyć z niczego jakieś ciało niebieskie a gdy królowie już dotarli do dzieciątka to mógł to ciało unicestwić. Skoro Bóg stworzył całą Ziemię to jaki problem dla niego stworzyć "świecącą kulkę"?
Podobne dygawacje towarzyszą rozmyślaniu o potopie. Naukowcy powiedzą skąd mogło się wziąć tyle wody żeby zalać większość lądów? A tacy naukowcy nie pomyślą o tym że Bóg jest Bogiem i mógł sobie wielkie ilości wody stworzyć tak po prostu z niczego a po potopie ten nadmiar wody mógł wysłać gdzieś w kosmos itp.
Żeby zrozumieć pewne tajemnice Boże trzeba wyłączyć rozum a uruchomić serce. Bądżmy jak dzieci a więcej zrozumiemy niż naukowcy i ludzie oczytani.


N mar 31, 2019 12:17

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
HenrykK napisał(a):
Gwiazda Betlejemska.
Astronomowie już od zarania naszej religii zastanawiali się nad pochodzeniem i naturą tego dziwnego światła, które prowadziło trzech króli, trzech magów,astrologów lub mędrców do nowo narodzonego króla żydowskiego.


Konkretnie jacy astronomowie? I na podstawie czego? Pytam ponieważ nigdzie nie odnotowano w zapiskach historycznych że było jakieś dziwne światło w tamtym czasie. Stwierdzono coś innego.


So wrz 07, 2019 9:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
HenrykK napisał(a):
Gwiazda Betlejemska.
Astronomowie już od zarania naszej religii zastanawiali się nad pochodzeniem i naturą tego dziwnego światła, które prowadziło trzech króli, trzech magów,astrologów lub mędrców do nowo narodzonego króla żydowskiego.


No to w końcu astrologowie magowie czy jednak mędrcy? a może tych trzech króli, którzy zostali wymyśleni i dodani w średniowieczu do chrześcijaństwa?
Ty nie masz żadnej wiedzy ani o tym kto szedł za tą betlejemską gwiazdą, i widać że o samej gwieździe(której żaden astronom nie widział)też nic nie wiesz, więc o czym się tutaj wypowiadasz?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So wrz 07, 2019 10:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
Gwiazda Betlejemska -polemika
https://www.apologetyka.info/racjonalis ... a,1142.htm


N wrz 08, 2019 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
proteom napisał(a):



W czym tu jest problem? świętujemy trzech króli,(nawet pisze sie ich imiona na drzwiach domu) i takie zachowanie jest całkowicie ok, więc co przeszkadza gwiazda betlejemska? nawet jakby to było wymyślone to co z tego? wymyśleni królowie jakoś nie przeszkadzają, nigdy nie słyszałem żeby to był jakiś problem, więc z gwiazdą może być tak samo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N wrz 08, 2019 20:47
Zobacz profil
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
Robek napisał(a):
świętujemy trzech króli
Wy świętujecie trzech króli. A chrześcijanie świętują Objawienie Pańskie.


Pn wrz 09, 2019 9:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
zefciu napisał(a):
Robek napisał(a):
świętujemy trzech króli
Wy świętujecie trzech króli. A chrześcijanie świętują Objawienie Pańskie.



No przecież proboszcz mówił, że za kilka dni będzie święto trzech króli, i o ile dobrze mi wiadomo to jest katolicki kościół, no chyba że katolicy to nie chrześcijanie? i nie wiem co tutaj tak trudno zrozumieć? to wypisywać na drzwiach pierwsze litery imion trzech zmyślonych królów, jest ok, a historia o nieistniejącej gwieździe betlejemskiej, już nie jest ok?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn wrz 09, 2019 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
HenrykK napisał(a):
Jest zapewne zjawiskiem nadprzyrodzonym, ponieważ gdyby było inaczej to już dawno zostałoby wyjaśnione w sposób logiczny i nie podlegającym jakimkolwiek wątpliwościom.


Jest wiele innych rzeczy, których jeszcze nie wyjaśniono w sposób logiczny i nie podlegający jakimkolwiek wątpliwościom, a pomimo tego nie mówi się o tych rzeczach, że są nadprzyrodzone.

_________________
MODERATOR


Pt sty 10, 2020 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 25, 2016 21:29
Posty: 58
Post Re: Gwiazda Betlejemska.
A tak z innej beczki: Dlaczego wszyscy mówią że mędrców było trzech? Nigdzie przecież nie ma podane, jaka była ich liczba..

_________________
Gdybym miał wiarę jak ziarnko gorczycy, góry przenosiłbym.


Cz mar 05, 2020 14:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL