Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 13:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 28  Następna strona
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
zefciu napisał(a):
Z tym brataniem się z Przeemkiem to bym uważał.

Odnoszę wrażenie, że owo bratanie mogłoby być nawet z diabłem, byle przeciwko katolikom :x

Na ciebie zawsze można liczyć :lol:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 10, 2019 9:16
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Odnoszę wrażenie, że owo bratanie mogłoby być nawet z diabłem, byle przeciwko katolikom :x
A ja nie. Moim zdaniem Kozioł próbuje całkiem sensownie i merytorycznie dyskutować. Podejrzewam, że tych ebionickich zapędów Przeemka po prostu nie zauważył w tym słowotoku.

Kozioł napisał(a):
Z tym brataniem z katolikami to bym uwazał, bo tworza obrazy ludzi, a potem padają przed nimi na twarz, oddają im hołd, cześć i ofiary.... O czym jest m.in. ten temat.
No jakoś ortodoksa tym nie zgorszysz.
Cytuj:
Z tym brataniem z katolikami to bym uwazał, bo stworzyli procedury jak byc zbawionym i spis uczynków za które idzie sie do piekła.
He? Jedyne takie „procedury”, jakie stworzyli to odpusty. Pasuje to do chrześcijaństwa jak pięść do nosa, ale nie narusza jakoś istoty soterologii (od odróżnieniu od tego, co odstawa Przeemek). Natomiast w czym publikowanie pomocy do sakramentu spowiedzi ma kogoś stawiać poza chrześcijaństwem, to już zupełnie nie rozumiem.


Cz sty 10, 2019 9:22
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
A ja nie. Moim zdaniem Kozioł próbuje całkiem sensownie i merytorycznie dyskutować.

Moim zdaniem tak, bo zauważ, że ostrzega Ciebie przed brataniem się z katolikami zapominając jednocześnie (zapominając? na pewno?), że prawosławni w bardziej wyrazisty sposób czczą świętych :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 10, 2019 9:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
No to sie @zefciu zrozumieliśmy.
Nie znam przekonań @Przeemka ale jako użytkownik witam go na forum równie serdecznie co (prawie) każdego. Chętnie z nim podyskutuje.
@Zefciu wybacz @Małgosiaa, ona wszędzie widzi to samo.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 10, 2019 9:35
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
Mnie nie interesują twoje zainteresowania, widzę, że ty tego nie możesz załapać?


Jakie zainteresowania ? o czym Ty w ogóle piszesz ?

Przeemek napisał(a):
Wbijasz się z kometarzem nawołując do zbanowania mojego konta, rzucasz oszczerstwami i pustymi stwierdzeniami. To ja nie mogę zapytać o jakiś dowód, jakikolwiek merytoryczny przykład? Trochę się opanuj. Nie chcesz już gadać to nie, ale "nie rzucaj we mnie błotem" na koniec, co to ma być?


Nawołuje, gdyż Ci się należy, notorycznie trollujesz na forum.To nie są ani oszczerstwa, ani bezpodstawne. To jest stwierdzenie faktu.Oszczerstwo, jest kłamliwą wypowiedzią, natomiast ja stwierdzam fakty, a nie rzucam oszczerstwa, o czym każdy może się przekonać czytając Twoje posty na tym forum.

Chcesz przykłady ? proszę bardzo, otrzymasz je w następnym poście.

Przeemek napisał(a):
Podam ci przykład twoich nauk: viewtopic.php?
Wprowadzasz jakieś niepoparte twierdzenia czy filozofię, żeby nie mówić wymysły i nazywasz to faktami? Tak samo przypisywanie świadectw łask świętych? skąd ta pewność i dowód? Biblia i tradycja apostolska wyraźnie ostrzega o zwiedzeniach, wyraźnie mówi o ostatnim publicznym i zapowiedzianym przez Boga objawieniu tylko apostołowi Janowi. Z jakiej racji rościsz pretensje, że ja takich rzeczy nie przyjmuję, szczególnie bez solidnych podstaw chociażby biblijnych.


Po pierwsze, to nie jest moja nauka, tylko fakt.

Po drugie, od kiedy stwierdzenie faktu, że święci są pozbawieni ograniczeń czasu i przestrzeni jest niepartym twierdzeniem i filozofią? Wbij sobie wreszcie do głowy, że czas i przestrzeń do właściwości świata doczesnego .Święci istnieją poza światem doczesnym, więc tym samym są pozbawieni jego ograniczeń do których należą m.in. czas i przestrzeń.

Wiesz, my mamy świadectwa łask, które uzyskały osoby na skutek wstawiennictwa świętych. Nam to wystarczy, a skoro dla ciebie świadectwo to za mało, to już nie mój problem.


Przeemek napisał(a):
I to ja wprowadzam błędne nauki czy opwiadam bzdury?


Tak, Ty głosisz błędne nauki i herezje, oraz wypisujesz bzdury, czego przykład dajesz w swoich postach.

Przeemek napisał(a):
Ja ciebie do niczego nie zmuszam. Ale o ile się nie mylę to sam dyskusję ze mną zacząłeś, nie kojarzysz? A teraz wolisz się poddać i aby wyjść z twarzą rzucasz we mnie "mięsem" na dowidzenia i to ma być wporządku?


Zacząłem, gdyż uznałem, że trzeba sprostować błędy które głosisz.Poddać się ? nie zamierzam po prostu prowadzić dyskusji z kimś, do kogo nie dociera to co się do niego pisze, i w dyskusji posługuje się manipulacją.

Przeemek napisał(a):
Jak nie ma żadnego sensu dyskusja ze mną i już się wypowiedziałeś do mnie, to po co jeszcze kometujesz na koniec moje wpisy?


Skoro oskarżasz mnie o rzucanie w Ciebie oszczerstwami to myślisz, że przejdę koło tego obojętnie ?

Przeemek napisał(a):
A o bzdurach, które wypisujesz to przynajmniej podałem jeden przykład powyżej i nie rzucam pustosłowiem jak ty. Ale najpierw powstrzymałem się od obelżywego komentarza, dając ci szansę udowodnić twoje oskarżenia.
Jak dalej będziesz wygłaszał swoje puste tezy na mój temat, to możesz spodziewać się mojej reakcji i tyle, to chyba normalne czy nie?


Zastanów się nad tym co piszesz.Od kiedy bzdurą jest fakt, że ludzie którzy opuścili świat doczesny nie są związani jego ograniczeniami ??? To że nie potrafisz przyswoić tak podstawowej informacji, nie oznacza, że możesz zaklinać rzeczywistość i fakty nazywać bzdurami.

Przeemek napisał(a):
I tu już może pojawić się problem, kto rozsądzi co jest "prawdą wiary"? Jest jakiś weryfikowalny wzór na ziemi, byśmy mogli mieć pewność? Czy uważasz, że Bóg zostawił to w formach tylko prywatnych objawień? Czy może w rękach wybranej grupy ludzi?


Znowu zaczynasz kolejny temat, w którym jak zwykle będziesz przedstawiał swoje wymysły.Zrozum, że to Kościół katolicki który został założony przez Jezusa, jest filarem i podpora prawdy (1 Tt 3,15) i to on rozsądza.

Przeemek napisał(a):
Z drugiej strony nie wiem czy nawet KRK ma pewność i naucza, że zmarli święci są pozbawieni czasu i przestrzeni


Kościół naucza prawd wiary, a nie podstaw funkcjonowania świata.

Przeemek napisał(a):
skoro na przykład czas jeszcze trwa, bo nie było powtórnego przyjścia Jezusa? Ale ty za to masz taką pewność, wiesz dokładnie "jak sie mają" zmarli ludzie.....


Dotrze do Ciebie w końcu to, że święci istnieją z Bogiem poza światem doczesnym ? więc nie obowiązują ich ograniczenia tego świata ?

Przeemek napisał(a):
Niech każdy sam oceni kto jest heretykiem, po jego głoszonych naukach.


Ty jesteś heretykiem, bo głosisz nauki sprzeczne z nauką Kościoła Chrystusowego, oraz zaprzeczasz naukom przez Niego głoszonym.


Pt sty 11, 2019 1:51
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
W swoim poście napisałem ostatnio, że do użytkownika Przeemek nie docierają żadne wyjaśnienia, notorycznie powtarza te same obalone już tezy, krytykuje daną naukę zanim ją zrozumie i się z nią zapozna, oraz głosi błędy i herezje, w związku z tym, zaproponowałem danie mu bana na stałe.Przeemek oskarżył mnie o rzucanie oszczerstw i pustych stwierdzeń w tym oto poście:

Przeemek napisał(a):
Wbijasz się z kometarzem nawołując do zbanowania mojego konta, rzucasz oszczerstwami i pustymi stwierdzeniami. To ja nie mogę zapytać o jakiś dowód, jakikolwiek merytoryczny przykład? Trochę się opanuj. Nie chcesz już gadać to nie, ale "nie rzucaj we mnie błotem" na koniec, co to ma być?


Dlatego też wklejam tutaj garść wypowiedzi Przeemka z tego wątku w których:

- Krytykuje i dyskutuje z nauką której nie zna,
-Manipuluje Pismem świętym i przekręca je pod własne nauki,
-Powtarza te same twierdzenia, które wielokrotnie były wyjaśniane,
-Głosi herezje i błędy.


a) Krytykowanie i dyskutowanie z nauką której nie zna:

Przeemek napisał(a):
Chrystus nie zawdzięcza Maryji swojego istnienia jako Bóg.
Przeemek napisał(a):
Jezus był Bogiem zanim się urodził we wcieleniu człowieka (Fl2: 8; J1: 14). Więc nie mógł "pierwiastka" Boskiego otrzymać od Maryi.
Przeemek napisał(a):
- Maryja była stworzeniem Boga. Stworzenie nie może być Matką Boga.
- musiałaby najpierw stworzyć/urodzić Boga, potem dopiero on stworzył resztę: wszechświat, czas, itd.
Przeemek napisał(a):
Dla przykładu, jeżeli dzisiaj umiera obywatel Kowalski, wierny Kościoła Katolickiego lub Prawosławnego i zostaje kanonizowany - za swoje zasługi. To skąd możesz wiedzieć, już nie pytam czy masz pewność, że został usprawiedliwiony w oczach Boga - tylko Bóg zna "zamysł serca człowieka"?
Idąc dalej kultem świętych....... Kościół "ogłosił", że Kowalski został kanonizowany i staje się świętym Kościoła. W praktykach Kościoła oddaje mu się cześć, modli się o wstawiennictwo, być może zostaje patronem, itd.
Dochodzi do Paruzji, wszyscy przemienieni już są z Chrystusem. A tu okazuje się, że Kowalskiego nie ma wśród nas, jednak "miał coś za uszami" i czeka go sąd?



b) Manipulacja Pismem Świętym i jego przekręcanie pod własne nauki:

Przeemek napisał(a):
Przecież mamy zakaz tworzenia obrazu bądź podobizny tego, co jest w górze w niebie lub mężczyzny i kobiety (Pwt4; Pwt5). To znaczy, że obrazy Chrystusa, "świętej Panny", "świętych", itp. są zabronione.
Przeemek napisał(a):
w 4 Ewangeliach znajdujemy zapis "całkowitej pewności nauk" (Łk1: 4)
Przeemek napisał(a):
Werset pokazuje, że Pan Jezus całkowicie zignorował sugestię o "szczęśliwym/błogosławionym łonie i piersiach, które ssał".
Przeemek napisał(a):
Natomiast Pismo w tradycji apostolskiej wyraźnie mówi, że w kulcie oddawanym Bogu i Jezusie, tylko Jemu i wyłącznie Jemu cześć ma się oddawać.
Przeemek napisał(a):
Każde proszenie o wstawiennictwo lub modlenie się do kogokolwiek innego niż Bóg i Jezus jest niepotrzebne i w Biblii nazywane nierządem/cudzołóstwem.
Przeemek napisał(a):
A pamiętaj, że nawet figurki Jezusa wcale nie przypominają jego prawdziwego odbicia i sylwetki, dlatego Prawo tego zabrania (Pwt4).
Przeemek napisał(a):
Pismo uczy o właściwym oddawaniu czci i w kulcie do Boga nie ma miejsca dla stworzenia
Przeemek napisał(a):
Poza tym NT naucza o braku aprobacji czci aniołów
Przeemek napisał(a):
[W Biblii] nie ma miejsca na oddawanie czci Jego stworzeniu.
Przeemek napisał(a):
Przez takie "nazwy", z Matki Boga stała się "Królową wszelkiego stworzenia", "Królową nieba i ziemi", "Matką Łaski Bożej", "Matką Kościoła", "Matką wszystkich świętych", Królową Świata" - wszystkie te przymiotniki są atrybutami Boga i Chrystusa w Biblii.


c) Powtarzanie tych samych twierdzeń, które wielokrotnie były wyjaśniane, nieprzyjmowanie wyjaśnień:

Przeemek napisał(a):
To właśnie modlenie się do figurek Maryjnych przypomina pogańskie powtarzanie do bałwana.
Przeemek napisał(a):
To jest przypisywanie Maryi atrybutów Boskich
Przeemek napisał(a):
A ty uważasz, że odlana figurka Jezusa z metalu czy może wyrzeźbiona, reprezentuje Jego prawdziwe oblicze w tym samym stopniu i znaczeniu lub jest jakimś łącznikiem z Nim?
Przeemek napisał(a):
Określenie "Matką Słowa Wcielonego" jest nadużyciem. Ponieważ słowo było przed Maryją


d) Herezje i błędne nauki:

Przeemek napisał(a):
Bóg nie przez Maryję stał się człowiekiem, to JHWH dał Jezusowi ciało
Przeemek napisał(a):
Maria jest matką "Syna Człowieczego", nie Boga.
Przeemek napisał(a):
Maryja była grzeszna, świadczy o tym chociażby potrzeba jej oczyszczania
Przeemek napisał(a):
[Maryja] jest równa ze wszystkimi wierzącymi i nie należy się jej ani specjalna, ani wyższa cześć. A już tym bardziej tworzenie dla niej specjalnego/osobnego kultu.
Przeemek napisał(a):
Ja się nie dziwię, że nie możesz zrozumieć, że obrażasz Boga kultem świętych i obrazów
Przeemek napisał(a):
Tworzenie kultu świętych, nie tylko jest dodawaniem do Pisma, czyli tego czego tam nie ma. To jeszcze jest jawnym łamaniem nakazów, czynieniem tego co Bóg sobie nie życzy, szczególnie w ikonografii.
Przeemek napisał(a):
Pismo jest jedyną nauką apostolską, która pochodzi z nieomylnego i bezpośredniego objawienia Bożego
Przeemek napisał(a):
Maryja nie jest Matką Boga
Przeemek napisał(a):
Maryja stała się Matką ludzkiej natury Jezusa.
Przeemek napisał(a):
Natomiast Kościół Chrystusa to nie jest organizacja
Przeemek napisał(a):
Jest absurdem nie odwoływać się do jedynego niemolynego autoryteu [Biblii] jaki zostawił nam Bóg.
Przeemek napisał(a):
A tworzenie figurek, rzeźb, medalionów i kłanianie się lub całowanie ich, jest kolejnym wyrazem bałwochwalstwa.
Przeemek napisał(a):
[Maryja] nie wyróżniała się na tle wszystkich innych zbawionych w kapłaństwie powszechnym.
Przeemek napisał(a):
Jedyną osobą żyjącą na ziemi bez grzechu był Jezus
Przeemek napisał(a):
Jedyną tradycję(naukę) apostolską jaką dobrze znam, opisuje Pismo Święte. I nie potrzebna jest żadna inna do prawidłowego wzrastania w wierze, do kształcenia w sprawiedliwości, do poprawiania zwodniczych nauk (2Tym3: 15 - 17). Ponieważ tylko Biblijna pochodzi z bezpośredniego objawienia Bożego - więc i jest nieomylna.
Przeemek napisał(a):
[Zmarli] Zakończyli żywot i dla nich nic nie da się zrobić, jeżeli nie uwierzyli.
Przeemek napisał(a):
Takiego ciała, Maryja była Matką
Przeemek napisał(a):
Nazywanie Maryi Matką Boga jest wręcz nadużywaniem terminu i przypisywanie jej zasług, które nie są prawdziwe.
Przeemek napisał(a):
Jej [Maryi] uczestnictwo wynikało z jej oddania i wiary w Boga, a nie specjalnego wyboru przez JHWH poprzez wyselekcjonowanie wyjątkowego człowieka spośród innych zwykłych ludzi.


Pt sty 11, 2019 2:22
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):

Ja piszę co jest obrzydliwością w oczach Boga według Słowa Bożego, w oddawanym Jemu kulcie:

"7 Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący....(...)"(Pwt5)


Mała poprawka, Ty piszesz to, co według Ciebie i Twojego widzimisię jest w oczach Boga obrzydliwością w oddawanym Jemu kulcie.

Przeemek napisał(a):
Bóg zadbał by powyższy Dekalog dokładnie doprecyzować:
"16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, " (Pwt4)


Gdzie Ci urwało werset 15 ? bo tam mamy wyjaśnienie, dlaczego nie można było czynić podobizny mężczyzny i kobiety, zacytujmy cały ten werset:

" 15 Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu,w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety" (Pwt 4, 15-16)

Wyjaśniano Ci wielokrotnie, że Bóg zakazał czynienia Jego wizerunków, bo NIE objawił się Izraelitom w widzialnej postaci, sytuacja zmieniła się o 180 stopni objawieniem Syna Bożego, którego mogliśmy zobaczyć.Ile razy jeszcze powtórzysz to samo kilkukrotnie wyjaśnione Ci już twierdzenie ???

Przeemek napisał(a):
Wszystko/każda rzeźbiona postać w kulcie do Boga jest zakazana.


Kłamstwo.Arka Przymierza była wykorzystywana w kulcie Boga a wyrzeźbiono na niej dwa złote cheruby:

" dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów." (Wj 25 18-20)

Świątynia była wykorzystywana w kulcie Boga a wyrzeźbiono i umieszczono w niej również dwa cheruby, a na jej ścianach wyryto różne wizerunki i podobizny:

"W sanktuarium sporządził dwa cheruby dziesięciołokciowej wysokości z drzewa oliwkowego" (1 Krl 6,23)

"Ponadto na wszystkich ścianach świątyni wokoło wyrył jako płaskorzeźby podobizny cherubów i palm oraz girlandy kwiatów wewnątrz i na zewnątrz." (1 Krl 6,29)

Uczyniono również kilka innych rzeczy, które służyły w kulcie Boga:

" Następnie sporządził odlew okrągłego "morza" o średnicy dziesięciu łokci, o wysokości pięciu łokci i o obwodzie trzydziestu łokci. Pod nim były dokoła odlewy rozchylonych kielichów kwiatowych, dziesięć na jeden łokieć, opasujących to "morze" w krąg; w jego odlewie były razem odlane dwa rzędy rozchylonych kielichów kwiatowych. Stało ono na dwunastu wołach.Trzy zwracały się ku północy, trzy ku zachodowi, trzy ku południowi, trzy na wschód." (2 Krn, 2-4)

"Również wejście do świątyni zaopatrzył w czworokątne odrzwia z drzewa oliwkowego i podwójne drzwi z drzewa cyprysowego. Dwie obracające się deski tworzyły jedno skrzydło, i dwie obracające się deski - drugie. Na nich wyrzeźbił cheruby, palmy, girlandy kwiatów oraz pokrył te płaskorzeźby cienkim złotem."(1 Krl 6, 33-35)

Znowu wypisujesz to samo, mimo, iż już wielokrotnie wyjaśniano Ci tą sprawę.I jeszcze oburzasz się, że piszemy Ci, iż nie przyjmujesz wyjaśnień.


Przeemek napisał(a):
zefciu napisał(a):
No taką strategię wybrałeś – piszesz rozwlekłe posty, w których powtarzasz w kółko te same trzy obalone już wielokrotnie argumenty. A jak ktoś nie skomentuje każdego słówka, to na niego krzyczysz. Erystyka z dychę.

Niewątpliwie moją staranność w dostarczeniu jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi i to na każde pytanie, chociażby po to byśmy mogli się dobrze zrozumieć - obracasz przeciwko mnie i oskarżasz o "długie posty", szczególnie w obliczu długich postów użytkownika Saimon - nie tylko jest to kuriozalne ale i jest hipokryzją. I jest to zwyczjna ucieczka od tematu w wredny sposób szkalując mnie tymi oskarżeniami.


Nie bądź bezczelny.W swoich postach odpowiadam na Twoje tasiemce i są one takiej długości jak Twój post na który odpowiadam, nie wypisuj takich tasiemców, wtedy i ja będę miał mniej do pisania.A skoro wypisujesz takie kilkumetrowe posty, to nie dziw się, że moje posty, w których muszę odpowiadać na cały ten niekończący się tasiemiec są również długie.


Pt sty 11, 2019 3:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
@Saimon
Faktycznie stosowano takie ozdoby ale nie oddawano im jakiejkolwiek czci. Tak samo nie oddajesz czci żyrandolowi.
Ale wizerunek mający wyobrażać Marię wiszący w centrum ołtarza nie pełni funkcji żyrandola. W procesji reprodukcji takiego obrazu ludzie także nie padają na twarz przed ozdobą, przed żyrandolem.
Ale przecież ten argument już padł nie raz, prawda? Argument ignorowany :?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 9:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Kozioł napisał(a):
Argument ignorowany

Pomyliłeś ignorowany z bezzasadny.
Wszelakie argumenty trafiają w próżnię, a potem się dziwisz, że nikt nie chce powielać ich po raz n-ty.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pt sty 11, 2019 9:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Kozioł napisał(a):
Ale wizerunek mający wyobrażać Marię wiszący w centrum ołtarza nie pełni funkcji żyrandola. W procesji reprodukcji takiego obrazu ludzie także nie padają na twarz przed ozdobą, przed żyrandolem.

Najwyraźniej katolicy nie wiedzą w Kogo wierzą i przed Kim padają na twarz, a protestanci razem wzięci postanowili nas uświadomić :?
Na ołtarzu głównym, bo o takim mówisz, stoi tabernakulum, a w nim Najświętszy Sakrament i to przed nium padamy na twarz, jak to określiłeś, a nie przed obrazem Maryi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 11, 2019 10:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Na ołtarzu głównym, bo o takim mówisz, stoi tabernakulum, a w nim Najświętszy Sakrament i to przed nium padamy na twarz, jak to określiłeś, a nie przed obrazem Maryi.
W procesji reprodukcji obrazu wiszącego w Częstochowie też katolicy padają przed Najwyższym Sakramentem?
Cokolwiek nie napiszesz, jakimkolwiek dokumentem sie nie podeprzesz, to widziałem to juz niestety dwa razy. Papier jest cierpliwy ale rzeczywistości nie zmieni.

Zdaje sobie sprawę, że gdy jestes w trybie obrony wiary, to na pewno do ciebie nie dotrę.
Przeżyj to sama. Sprawdź gdzie w twojej okolicy jest najbliższa procesja z reprodukcją obrazu i idź na trasę. Moooże natchnie to ciebie do jakis refleksji.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 17:34
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Kozioł napisał(a):
@Saimon
Faktycznie stosowano takie ozdoby ale nie oddawano im jakiejkolwiek czci.


Nie jest to prawda.Izraelici mieli nakaz, oddawania czci Przybytkowi:

"Strzec będziecie moich szabatów, czcić będziecie mój święty przybytek. Ja jestem Pan!" (Kpł 26,2)

Kult obrazów jest kultem pośrednim, czcząc obraz czcimy osobę na nim przedstawioną.Tak jak Izraelici poprzez cześć oddawaną świątyni, czcili Boga, a nie kamienie z której była zbudowana, tak sak samo katolicy i prawosławni, czcząc obraz, czczą osobę którą przedstawia, a nie materiał z którego obraz jest wykonany.



Kozioł napisał(a):
Ale wizerunek mający wyobrażać Marię wiszący w centrum ołtarza nie pełni funkcji żyrandola. W procesji reprodukcji takiego obrazu ludzie także nie padają na twarz przed ozdobą, przed żyrandolem.


Owszem, ludzie padają na twarz przed obrazami, oddając tym samym cześć osobie na nim przedstawionej.Izraelici także padali na twarz np.przed Arką:

"Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela. I posypali prochem swe głowy." (Joz 7,6)

Oddawali także pokłon przed Przybytkiem:

"Lecz ja dzięki obfitości twego miłosierdzia wejdę do twego domu, oddam pokłon przed twoim świętym przybytkiem w twojej bojaźni." (Ps 5,8)


Pt sty 11, 2019 18:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
W przybytku wg wierzeń hebrajczyków mieszkał sam Bóg.
Porównujesz ludzi do Boga?

Własnie dałeś mi amunicję.
Na prawdę nie jesteś w stanie zrozumieć teraz problemu.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 18:15
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Kozioł napisał(a):
W przybytku wg wierzeń hebrajczyków mieszkał sam Bóg.
Porównujesz ludzi do Boga?

Własnie dałeś mi amunicję.
Na prawdę nie jesteś w stanie zrozumieć teraz problemu.


Pokazuje, że wbrew temu co napisałeś, Izraelici czcili np.Przybytek.Nie ma żadnego problemu, to wy tworzycie nieistniejący problem.


Pt sty 11, 2019 18:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Saimon napisał(a):
Kozioł napisał(a):
W przybytku wg wierzeń hebrajczyków mieszkał sam Bóg.
Porównujesz ludzi do Boga?

Własnie dałeś mi amunicję.
Na prawdę nie jesteś w stanie zrozumieć teraz problemu.


Pokazuje, że wbrew temu co napisałeś, Izraelici czcili np.Przybytek.Nie ma żadnego problemu, to wy tworzycie nieistniejący problem.

Kłaniali sie przed przybytkiem tak, jak ty się kłaniasz przed tabernakulum, a niektórzy katolicy zegnają się przechodząc obok kościoła (bo w nim jest tabernakulum). Kłaniali sie Bogu.

Porównałeś ludzi do Boga i nawet nie zauważyłeś.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 11, 2019 18:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 28  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL