Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 28  Następna strona
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Zbigniew3991 napisał(a):
Powróćmy do tematu, bo jest on interesujący. Sięgnijmy może do nauczania Kościoła. Podstawą kultu maryjnego jest wiara w obcowanie świętych. Święci są Kościołem tryumfującym, my na ziemi- Kościołem pielgrzymującym, dusze w czyśćcu - Kościołem cierpiącym. Te trzy wspólnoty tworzą jedną Wspólnotę - Kościół. Razem trwamy w adoracji Boga.
Zastanawiam się ostatnio nad Świętą Rodziną. Mówi się często o Maryi, zapomina się o Józefie. Czy nie tworzyli oni rodziny? Na początku Ewangelii Mateusza jest zamieszczony rodowód Jezusa. W tym rodowodzie jest król Dawid - stąd Jezus był z rodu królewskiego. w genealogii Jezusa był Józef. Maryi tam brakło, zapewne z powodu kulturowych - wymieniano mężczyzn. Ciekawi mnie to, dlaczego teraz Józef jest zapomnianą postacią? Czemu Maria jest bardziej popularna? Czy można powiedzieć, że Maria jest bardziej uhonorowana przez to, że została wniebowzięta oraz, jak to oznajmia dogmat, niepokalanie poczęta?

Matka Jego zachowywała wszystkie te słowa w sercu(Łk 2,51b), narodził się z Maryi Dziewicy (Credo) - Maryja nosiła pod swoim sercem Jezusa przez 9 miesięcy, a Józef był jedynie opiekunem Jezusa.


N lut 10, 2019 9:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Genealogia Jezusa wskazuje na to, że Jezus przejął "nazwisko" po Józefie - jest jasno stwierdzone w proroctwach, że Mesjasz będzie z rodu Dawida, i jest z rodu Dawida, bo Józef był z rodu Dawida. Gdyby Józef był "tylko opiekunem", to Jezus dziedziczyłby po nim i przejąłby jego "nazwisko"?

_________________
MODERATOR


N lut 10, 2019 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Akurat żydostwo dziedziczy się po Matce.
Ale nie o to chodzi: usynowienie polega na przyjęciu w pełni usynawianego. Przynajmniej w judaźmie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lut 10, 2019 11:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
To znaczy, że Józef był ojcem Jezusa, a nie "jedynie opiekunem".

_________________
MODERATOR


N lut 10, 2019 12:43
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Zbigniew3991 napisał(a):
To znaczy, że Józef był ojcem Jezusa, a nie "jedynie opiekunem".

Li tylko rozumieniu prawa.


N lut 10, 2019 13:31

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Zbigniew3991 napisał(a):
To znaczy, że Józef był ojcem Jezusa, a nie "jedynie opiekunem".
W aspekcie społecznym (przejęcia miejsca w społeczeństwie, zawodu itd) - tak. Coś to zmienia?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lut 10, 2019 15:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
No to zależy... kiedy na kartach Ewangelii spotykamy sformułowanie: Jezus, syn Marii", nie oznacza to szacunku do Maryi, ale wręcz przeciwnie. Oznacza to dosłownie: "Jezus, ten z nieprawego łoża". To wypowiadały osoby, które wątpiły o dziewictwie Maryi. To sfera nie prawa, ale obyczajowości.

Alus - kto zarabiał na rodzinę? Kto organizował wyprawę do Betlejem na spis? Kto organizował "wycieczkę" do Egiptu i z powrotem? Kto szukał Jezusa, kiedy zaginął w Jerozolimie?

_________________
MODERATOR


N lut 10, 2019 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
Jakimi odpowiedziami. Ikona przedstawia oblicze Chrystusa. Chrystus jest Bogiem. Ale ikona przedstawia Go w naturze ludzkiej. Zatem nie jest próbą oddania istoty boskości.

Ikona nie przedstawia oblicza Jezusa, nikt nie wie jak oblicze Jezusa wygląda - nawet w przybliżeniu. Obrazy i rzeźby Jezusa mogą równie dobrze przypominać Adama, Józefa, albo Waldka - a to jest tworzenie bożków.

Czy trzymałbyś w portfelu zdjęcie żony albo dzieci, gdyby ich twarze i postury na tych zdjęciach wogóle ich nie przypominały?
Bóg jest osobą i ma uczucia jak nam to Pismo pokazuje. Więc wyobraź sobie jak On się może czuć kiedy się Boga obrazuje, szczególnie kiedy jasno wyraził swoje zdanie na ten temat:

"(8) Ja, PAN, to jest moje imię, a mojej chwały nie oddam innemu ani mojej czci - rzeźbionym posągom."(Iz42)

zefciu napisał(a):
No a kto twierdzi, że Nowy Testament zawiera dużo modlitw?Skoro Nowy Testament nie zawiera dużo modlitw, to argument „gdyby był kult świętych, to modlitwy do nich znalazłyby się w Nowym Testamencie” jest bezzasadny. Bowiem Nowy Testament nie próbuje skatalogować wszystkich modlitw.

Ale Nowy Testament nie pełni tylko roli katalogowania modlitw, jest objawieniem od Boga w którym pokazał On nam czym jest modlitwa, w jakim celu i do kogo ją kierować, i jak to robić poprawnie, razem z kilkoma przykładami.
I objawienie to nie naucza nas, ani nawet nie pokazuje by kierować modlitwy i wogóle by zwracać się do duchów osób zmarłych. Takie kontakty mają więcej wspólnego ze spirytyzmem i wróżbiarstwem, niż z chrześcijańską pobożnością (Pwt18: 10 - 11)

zefciu napisał(a):
No i co z tego? Każdemu durnemu oskarżeniu mamy explicite zaprzeczać?

No widzisz, "to witaj w klubie". Teraz widzisz z czym się muszę "użerać" - przynajmniej już rozumiesz jak to jest.

zefciu napisał(a):
Dyskutujemy o kulcie Bogurodzicy. Przez rozszerzenie także o kulcie ikon. Chcesz zmienić temat na Wcielenie? Bardzo chętnie, ale w innym wątku.

No to właśnie pokazałeś, że powołując się wielokrotnie w odpowiedziach na "Wcielenie", tak na prawdę nic nie wykazywałeś.

zefciu napisał(a):
Zatem jaka jest Twoja definicja Kościoła Chrystusa. Jak odróżniasz, co jest, a co nie jest Kościołem Chrystusa?

Moja definicja jest defincją Pisma Świętego, tam Bóg nam wszystko objawił na temat Kościoła Chrystusa i tym ja się kieruję w dyskusjach z tobą i innymi.

zefciu napisał(a):
Jak to skąd? Napisałeś:
(...)
Więc się pytam, co to jest ten okultyźm. Sam nie rozumiesz słów, których używasz?

No widzisz, napisałem "okultyźmie". A nie "okultyźm", sam już niedowidzisz co czytasz?

Więc co to jest "okultyźm"? z którego postu to wziąłeś?

zefciu napisał(a):
Do tematu wątku wnosi tyle, że obala argument „ale przecież oni są martwi, a w ST nie można było kontaktować się z martwymi; zatem i NT nie można”.

Ale nie obala argumentu, że objawienie Boga zabrania kontaktowania się z duchami ludzi zmarłych i nigdy o tym nie nauczało, ani nie dało nawet jednego przykładu takiego kontaktu. Zresztą nieodrodzeni w Chrystusie też żyją, bo czekają na drugą śmierć, idąc twoim tokiem rozumowania z nimi też można pogadać?.

zefciu napisał(a):
Przecież tłumaczę Ci, że Ojcowie Nicei nie znieśli tego przykazania. A Ty swoje.

A ja nie mówię o tym co Ojcowie Nicei znieśli lub nie. Piszę o przykazaniach Kościoła Chrystusa. Ile jeszcze razy będę ci to musiał wytłumaczyć?

zefciu napisał(a):
A czy tutaj jest mowa o wierze? Czy o obcinaniu włosów?

A po co takie bzdury wklejasz, rzeczywiście tak intepretujesz Pismo Święte? Teraz widzę dlaczego wielu rzeczy o których piszę nie możesz dotrzec lub zrozumieć.

A ty zjadasz prosforę, bo masz szczególne upodobanie do smaku, czy może ze względów zdrowotnych? A może dlatego, że wynika to z twoich wierzeń?

Jest mowa o wierze. Jego zachowanie wynikało z jego wiary. Więc jak to jest, udwał że w coś wierzy czy robił to z innych powodów?

zefciu napisał(a):
Bo nie ma „udowadniać doktryny”. Ma być odpowiedzią na Twój konkretny zarzut.

Na jaki zarzut? Objawienie Boga w Piśmie mówi, że umarli docześnie "śpią". A ty zaczynasz rozwodzić się i wchodzić na jakieś kuriozalne peplanie o teoriach typu: "przez sen można słyszeć", itd. Jakby miało to cokolwiek udowodnić w kulcie świętych i Maryi? - co zresztą powyżej przyznałeś.

Nawet nie jesteś w stanie udowodnić mi, że rozmawiasz z Maryją lub że ona ciebie słyszy, a co dopiero rozwodzić się na temat słuchania podczas snu i to jeszcze z poza grobu przez duchy zmarłych.


So lut 16, 2019 18:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Widzę, że mam w osobie Przeemka fana ;)
Przemku, zwróciłeś mi uwagę, że we wcześniejszym tekście napisałem inaczej, niż w późniejszym.
I to jest prawda - ten pierwszy tekst powstał w czasie mojej fascynacji kursami pochodzącymi z protestantyzmu (oczywiście słuchałem ich w przekonaniu, że wyrażają katolicką naukę). Jednak przez dwie dekady jednak się czegoś nauczyłem - i nie głoszę tego, co wówczas (i co usiłujesz głosić Ty). Po prostu lepiej poznałem naukę katolicką.
I - jeśli jest gdzieś błąd - to to przyznaję. Dziwię się, że oczekujesz ode mnie innej postawy.
Z tym że błąd jest nie w analizach, tylko właśnie w tym wczesnym tekście (zostanie usunięty przy reorganizacji strony).

Żle odebrałeś mój wpis. Ja od ciebie nic nie oczekuję. A cytowałem ciebie tylko dlatego, że moderator mnie o to poprosił.
Widzisz przez dwie dekady się czegoś nauczyłeś, może za następne dwie odkryjesz coś innego. Mnie nic do tego, każdy sam przed Bogiem indywidualnie odpowiada.

A to, że w analizach.biz mieszasz doktryny protestanckie i katolickie, które powstały w "obronie Kościoła" a więc broniąc tych drugich. To już niech czytelnicy tych tekstów wyciągają wnioski.

Marek_Piotrowski napisał(a):
To tyle na marginesie. Tylko... co to ma do tematu dyskusji? Skąd ten wybuch niechęci, zamiast prób dyskusji z tym co napisałem?
Są dwie możliwości: albo nie jesteś w stanie merytorycznie odnieść się do mojego tekstu, który został tu przywołany i traktujesz go jako zagrożenie dla swojej argumentacji, albo pałasz nienawiścią do mnie osobiście.
Trudno sobie wyobrazić inny powód tak emocjonalnej wypowiedzi.
Przykro mi, jeżeli trawi Cię jeden z tych problemów.

Tutaj też za dużo wyciągasz z moich wpisów. Użytkownik Saimon odwoływał mnie do analizy.biz już conajmniej trzykrotnie, nie rozumie że ja nie polemizuję ze wpisami jakiegoś autora, tylko z nim dyskutuję i oczekuję jego argumentów. Więc jak już mi zacytował analizy.biz poraz enty, to wstawiłem mały komentarz o pomyłce w nich zawartej i to nie jest nic osobistego, tylko jest merytoryczne. A to, że mi się moderator każe z nich tłumaczyć to już inna kwestia.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Natomiast nieco rozbawił mnie fragment:
Cytuj:
- Kościół Katolicki wprowadził Wielkanoc - pochodzenie z żydowskiej Paschy (Pwt16/5Moj.: 1; i inne), jeden z pierwszych nakazów w Prawie Mojżeszowym. Ewidentne przestrzeganie Prawa Mojżeszowego do dzisiaj.


Pascha była jedynie cieniem rzeczy przyszłych, zapowiedzią prawdziwej Paschy - paschy Jezusa. Dlatego trudno mówić o "pochodzeniu" - pascha była wprawdzie wcześniej, ale Pascha Jezusa - Śmierć i Zmartwychwstanie - jest rzeczywistością centralną.
Ofiara Paschy (zabicie i zjedzenie baranka) była zapowiedzią Ofiary Jezusa (zabicia, i Eucharystii).

Tylko co to ma do dyskusji o obrazach?
Równie dobrze - a raczej równie absurdalnie - mógłbyś "udowadniać" konieczność obrzezania "bo Kościół tyle wziął od Żydów" ;-)

BTW: Katolicyzm jest po prostu kontynuacją wiary Abrahama, Jakuba itd. Część Żydów sie pogubiła i nie uwierzyła w Jezusa Chrystusa - i oni odstąpili od tej wiary. Odrzucili również rzeczy, które Nowe Przymierze uczyniło bezsensownymi - jak, między innymi, zakaz tworzenia wizerunków (który w czasach Mojżesza miał znaczenie ze względu na to, że wówczas wizerunek boga (a także Boga) uważano za tożsamy z bogiem (lub Bogiem).

Co to ma do dyskusji, to byś musiał przejrzeć cały wątek i znaleźć skąd się ta wypadkowa w dyskusji wzięła. Nie będę ci streszczał wszystkiego, dlatego że wchodzisz na końcówkę rozmowy i nie chiało ci się przeczytać wątku.

Widzisz, ciebie rozbawia jeden fragment, a mnie aż przykro się robi, jak ktoś w jednej wypowiedzi potrafi stwierdzić, że "trudno mówić o pochodzeniu" w odniesieniu do żydowskiej paschy w Kościele Katolickim, a potem stwierdzić, że "Katolicyzm jest po prostu kontynuacją wiary Abrahama, Jakuba, itd." - a więc i Żydów.

Czyli Katolicyzm jest kontynuacją wiary żydowskiej, ale nie kontynuuje żydowskiej paschy wynikającej z ich wiary.......

Marek_Piotrowski napisał(a):
Ponieważ jak wiadomo, zwykle nie zgadzam sie z Malgosiąą (jak odmieniać nicka z dwoma aa na końcu? :) ) więc tym bardziej czuję się zobowiązany do podziękowania Jej za obronę

Moderatorka zadziałała na zasadzie: "Wróg mojego wroga, jest moim przyjacielem".


So lut 16, 2019 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
No, niestety, ale Marek nie przyznał Ci tutaj racji, a przyznał, że wcześniej się pomylił. To jest zasadnicza różnica.

A jak jest różnica między przyznaniem się do błędu a jego wskazaniem? błąd nadal pozostaje błędem?

Małgosiaa napisał(a):
Nie wykazałeś błędu, bo właśnie z tym błędem się zgodziłeś. Marek przyznał, że błędna była ta teoria, z którą protestanci się zgadzają. Pewnie było to z tego powodu, że Marek swego czasu skłaniał się ku protestantom i stąd trochę pomylił wykładnię. Co potem skwitował stwierdzeniem, że była to błedna analiza, wcześniejsza. Nie jest rto przyznanie Tobie racji. Nie kłam.

Wykazałem błąd w tekście, na który powołał się użytkownik Saimon - powołując się na niego jako prawidłową wykładnię wiary katolickiej. A ja wykazałem, że już się w tym źródle pojawiły błędy odnośnie wykładni katolickej.

Tu nie chodzi ani o Marka, ani o to o czym z nim rozmawiałem. Tylko o możliwość błędnych wyjaśnień w zacytowanym źródle przez Saimona - i co udowodniłem. Saimon następnym razem wysili się na własny komentarz, a nie będzie mnie odwoływał do źródeł, do tego ich nie komentując - i to było celem zwrócenia uwagi na błąd w źródle analizy.biz.

Małgosiaa napisał(a):
obrażanie i Marka i nas - ostrzeżenie

Nie ma podstaw do tego. To jest zwykły komentarz na bazie wcześniej wykazanego błędu, więc miałem również podstawy.

Małgosiaa napisał(a):
Wielokrotne wciskanie katolikom i prawosławnym, że uprawiają bałwochwalstwo i modlą się do zmarłych nie jest wyjaśnieniem.

Tu ostrzeżenie dla moderatora.
Niesłuszne oskarżenie. Bronię wykładni Pisma Świetego, m. in. jakie zachowanie są bałwochwalcze według Pisma. A nie wciskam komuś bałwochwalstwa.

Wygląda na to, że według moderatorki otrwarta polemika na temat bronienia swojej wiary, to zawsze będzie tylko jednostronne wciskanie fałszywych zachowań katolikom i prawosławnym. Kuriozalne.

Małgosiaa napisał(a):
Przeczytaj ze zrozumieniem co w tym temacie napisałam i nie wciskaj mi swoich wyobrażeń tego, co napisałam. Dekalog nie stanowi całego Prawa Mojżeszowego.

A teraz Ty przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem i znajdź w moim tekście zdanie:

"Dekalog stanowi całe Prawo Mojżeszowe"? lub jakiekolwiek podobne.

Jak nie znajdziesz, to przeproś i nie wciskaj mi więcej swoich wymysłów, jak nie potrafisz czytać mojego tekstu lub nim celowo manipulujesz.

Małgosiaa napisał(a):
Prawo Mojżeszowe w pewnym zakresie zostało zmienione przez Jezusa, np. oko za oko, ząb za ząb czy obrzezanie.

Co nie znaczy, że objawienie Boga nie znajduje się w Piśmie Świętym i to że łaska objawiła nam jak praktycznie wykonywać Słowo Boże, które jest m. in. przykazaniami Prawa (Jk1: 22 - 25). Co potwierdził Paweł mówiąc o wszelkim Słowie Bożym "pożytecznym do nauczania, do poprawiania, ..(...)"(2Tym3: 14 - 16), a nie tylko NT.

Małgosiaa napisał(a):
Nigdzie nie powiedziałam, że Dekalog jest oderwany od Prawa Mojżeszowego, ale że nie stanowi jego całości.

Nie. Nie twierdziłaś tak. Na drugi raz wyrażaj się precyzyjnie.

Twoje zdanie jest tak sformułowane:

" Tego nie ma w Dekalodu, więc nie myl Prawa Żydowskiego (Mojżeszowego) z Dekalogiem, "
wyraźnie oznacza, by nie mylić Dekalogu z Prawem Mojżeszowym.

Jest to fałszywe stwierdzenie. Dekalog jest częścią Prawa Mojżeszowego, więc wręcz powinien być kojarzony z Prawem Mojżeszowym.


So lut 16, 2019 18:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
Tutaj też za dużo wyciągasz z moich wpisów. Użytkownik Saimon odwoływał mnie do analizy.biz już conajmniej trzykrotnie, nie rozumie że ja nie polemizuję ze wpisami jakiegoś autora, tylko z nim dyskutuję i oczekuję jego argumentów. Więc jak już mi zacytował analizy.biz poraz enty, to wstawiłem mały komentarz o pomyłce w nich zawartej i to nie jest nic osobistego, tylko jest merytoryczne. A to, że mi się moderator każe z nich tłumaczyć to już inna kwestia.

Kłamiesz. Nie kazałam Ci tłumaczyć się z cytowania strony Marka, ale z tego, że on przyznał Tobie rację.
Przeemek napisał(a):
Moderatorka zadziałała na zasadzie: "Wróg mojego wroga, jest moim przyjacielem".

Oszczerstwo.
Przeemek napisał(a):
Tu ostrzeżenie dla moderatora.
Niesłuszne oskarżenie. Bronię wykładni Pisma Świetego, m. in. jakie zachowanie są bałwochwalcze według Pisma. A nie wciskam komuś bałwochwalstwa.

Kłamiesz. Cały czas uświadamiasz nas, że dopuszczamy się bałwochwalstwa. Skoro wielokrotnie zostało to wyjaśnione, powinieneś przyjąć do wiadomości, a nie nadal posługiwać się tym terminem.
Ostrzeżenie, a co potem? Podasz mnie do sądu?
Do reszty się nie odniosę, bo nie zamierzam bić piany, ale ostrzegam: kolejne kłamstwa będą podlegały karom regulaminowym.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lut 16, 2019 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Chciałem odpowiedzieć Przeeemkowi, ale doszedłem do wniosku że jego wpis kompromituje Go bardziej, niż moja ewentualna polemika ;)
Niech tak zostanie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lut 16, 2019 21:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Marek_Piotrowski napisał(a):
doszedłem do wniosku

Lepiej pozno niz wcale.


N lut 17, 2019 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 10, 2016 21:02
Posty: 2
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Oczywiście,że kult Maryjny jest dozwolony.Maryja jest najpewniejszą drogą do Boga.Jezus przebywał z Maryją aż 30 lat.3 lata był tylko z innymi ludżmi.Ja nie potrzebuję więcej dowodów.Jestem też wojownikiem Maryi,wspólnoty mężczyzn,którą prowadzi ks.Dominik Chmielewski.Zapraszam wszystkich mężczyzn do tej
wspólnoty,którzy chcieliby zmienić swoje życie ,swoje rodziny i swoich bliskich,oddając swoje życie Panu
Bogu przez ręce Maryi.A różaniec to jest potężna broń na szatana.Z Panem Bogiem.


N lut 17, 2019 20:41
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
Ikona nie przedstawia oblicza Jezusa, nikt nie wie jak oblicze Jezusa wygląda - nawet w przybliżeniu.
Skąd wiesz?
Cytuj:
Obrazy i rzeźby Jezusa mogą równie dobrze przypominać Adama, Józefa, albo Waldka - a to jest tworzenie bożków.
Ale jakoś jest tak, że jak chrześcijanin widzi ikonę Chrystusa, to wie, że przedstawia ona Chrystusa, a nie św. Józefa, czy patriarchę Adama. Czemu?
Cytuj:
Bóg jest osobą i ma uczucia
Nie. Bóg nie ma „uczuć”. Przynajmniej w takim rozumieniu, jak uczucia ma człowiek. Bóg jest pełen miłości, ale to miłość beznamiętna. Teraz pytanie – co jest bardziej bałwochwalcze – przedstawianie wcielonego Słowa na desce, czy przypisywanie Bogu ludzkiej namiętności, niczym Grecy, którzy w bogach olimpijskich widzieli żądnych władzy rozpustników i ochlejów.
Cytuj:
Ale Nowy Testament nie pełni tylko roli katalogowania modlitw
W ogóle nie pełni tej roli przecież! Mam wrażenie, że czasem w ogóle nie czytasz tego, co piszę.
Cytuj:
No widzisz, "to witaj w klubie". Teraz widzisz z czym się muszę "użerać" - przynajmniej już rozumiesz jak to jest.
Jeśli masz przykłady takich zachowań ze strony chrześcijan, to je wskaż. Takie oskarżenia „w powietrze” nie robią na mnie wrażenia.
Cytuj:
No to właśnie pokazałeś, że powołując się wielokrotnie w odpowiedziach na "Wcielenie", tak na prawdę nic nie wykazywałeś.
Co to znaczy „wykazać coś na prawdę”? Proszę wyjaśnić, lub poprawić.
Cytuj:
Moja definicja jest defincją Pisma Świętego
Gdzie w Piśmie Świętym jest definicja Kościoła?
Cytuj:
No widzisz, napisałem "okultyźmie". A nie "okultyźm", sam już niedowidzisz co czytasz?
To że odmienisz coś przez przypadki nie sprawi, że będzie to inne słowo. Skoro piszesz o „okultyźmie”, to powinieneś wiedzieć, co to jest „okultyźm”. Jeśli piszesz o „psie”, to powinieneś wiedzieć, co to „pies”.
Cytuj:
Więc co to jest "okultyźm"?
O to właśnie się pytam.
Cytuj:
Zresztą nieodrodzeni w Chrystusie też żyją, bo czekają na drugą śmierć, idąc twoim tokiem rozumowania z nimi też można pogadać?.
Nie. Bo oni są duchowo martwi. A nie żywi w Chrystusie.
Cytuj:
A ja nie mówię o tym co Ojcowie Nicei znieśli lub nie.
To co w takim razie próbowałeś napisać?
Cytuj:
Jest mowa o wierze. Jego zachowanie wynikało z jego wiary. Więc jak to jest, udwał że w coś wierzy czy robił to z innych powodów?
Nie wiem, na ile wynikało z wiary, a na ile z chęci pokazania czegoś. W każdym razie swój stosunek do litery Prawa Apostoł Paweł opisał jasno.
Cytuj:
Na jaki zarzut?
Napisałem, na jaki. Kręcisz się w kółko.
Cytuj:
Objawienie Boga w Piśmie mówi, że umarli docześnie "śpią". A ty zaczynasz rozwodzić się i wchodzić na jakieś kuriozalne peplanie o teoriach typu: "przez sen można słyszeć", itd.
No nie. To Ty zacząłeś wyjaśniać, że skoro jest napisane „śpią”, to nie mogą słyszeć, bo przecież każdy wie, że przez sen się nie słyszy. Ja ten konkretny zarzut odparłem.
Cytuj:
Nawet nie jesteś w stanie udowodnić mi, że rozmawiasz z Maryją lub że ona ciebie słyszy
A jakiego rodzaju dowód by Cię zadowolił?


Pn lut 18, 2019 7:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 28  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL