Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 Dar języków 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Dar języków
Niedługo zesłanie Ducha Świętego a u nas w dwóch wątkach toczy się dyskusja na temat trzeciej Osoby :). Duch wieje kędy chce ;). Ad rem:

Przeczytałam dokument Kongregacji Nauki i Wiary („Iuvenescit Ecclesia”), który głosi fałszywe twierdzenia, dawno obalone(wg samego zainteresowanego) przez @Marka_Piotrowskiego:
Kto zaś żyje samotnie, być może posiada któryś z darów, lecz czyni go bezużytecznym, gdyż nie robi zeń użytku, zakopawszy go w sobie samym»(15). Święty Paweł nie wyklucza jednak, że charyzmat może być użyteczny tylko dla tego, kto go otrzymał. Tak dzieje się w przypadku daru mówienia językami, który pod tym względem różni się od daru proroctwa(16). Charyzmaty, służące wspólnemu pożytkowi – czy to charyzmaty słowa (mądrości, wiedzy, proroctwa, zachęcania) czy działania (mocy, posługiwania, rządzenia) – niosą ze sobą także pożytek osobisty, ponieważ ich wykonywanie dla dobra wspólnego sprzyja postępowaniu tych, którzy są nimi obdarzeni, na drodze miłości. Paweł zauważa w tym kontekście, że – jeżeli zabraknie miłości – nawet najwspanialsze charyzmaty nie przynoszą korzyści temu, kto je otrzymał (por. 1 Kor 13, 1-3).

Oczywiście można by polemizować, czy autorzy dokumentu firmowanego przez KNiW mieli na myśli glosolalię czy też nie, lecz przypis nie pozostawia wątpliwości:

16. «Ten, kto mówi językiem, buduje siebie samego, kto zaś prorokuje, buduje Kościół» (1 Kor 14, 4). Apostoł nie lekceważy daru glosolalii, charyzmatu modlitwy potrzebnego do osobistej relacji z Bogiem i uznaje go za autentyczny charyzmat, choć bezpośrednio nie przynosi on pożytku dla dobra wspólnego: «Dziękuję Bogu, że mówię językami lepiej od was wszystkich. Lecz w Kościele wolę powiedzieć pięć słów według mego rozeznania, by pouczyć innych, zamiast dziesięć tysięcy wyrazów według daru języków » (1 Kor 14, 18-19).

http://episkopat.pl/relacja-miedzy-dara ... uki-wiary/

Zatem Kongregacja głosi błędne nauki, czy też może @Marku zagalopowałeś się w swoich interpretacjach Biblii?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr maja 31, 2017 18:50
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dar języków
Marek uważa glosolalię za dar polegający na mówieniu istniejącymi językami, które ktoś może tłumaczyć, albo ktoś taki się nie znajdzie.
Wówczas, zdaniem Marka nadal jest to dar mówienia jakimś istniejącym językiem, ale akurat nieprzydatny.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 31, 2017 20:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dar języków
Mrs_Hadley napisał(a):
Niedługo zesłanie Ducha Świętego a u nas w dwóch wątkach toczy się dyskusja na temat trzeciej Osoby :). Duch wieje kędy chce ;). Ad rem:

Przeczytałam dokument Kongregacji Nauki i Wiary („Iuvenescit Ecclesia”), który głosi fałszywe twierdzenia, dawno obalone(wg samego zainteresowanego) przez @Marka_Piotrowskiego:
Kto zaś żyje samotnie, być może posiada któryś z darów, lecz czyni go bezużytecznym, gdyż nie robi zeń użytku, zakopawszy go w sobie samym»(15). Święty Paweł nie wyklucza jednak, że charyzmat może być użyteczny tylko dla tego, kto go otrzymał. Tak dzieje się w przypadku daru mówienia językami, który pod tym względem różni się od daru proroctwa(16). Charyzmaty, służące wspólnemu pożytkowi – czy to charyzmaty słowa (mądrości, wiedzy, proroctwa, zachęcania) czy działania (mocy, posługiwania, rządzenia) – niosą ze sobą także pożytek osobisty, ponieważ ich wykonywanie dla dobra wspólnego sprzyja postępowaniu tych, którzy są nimi obdarzeni, na drodze miłości. Paweł zauważa w tym kontekście, że – jeżeli zabraknie miłości – nawet najwspanialsze charyzmaty nie przynoszą korzyści temu, kto je otrzymał (por. 1 Kor 13, 1-3).

Oczywiście można by polemizować, czy autorzy dokumentu firmowanego przez KNiW mieli na myśli glosolalię czy też nie, lecz przypis nie pozostawia wątpliwości:

16. «Ten, kto mówi językiem, buduje siebie samego, kto zaś prorokuje, buduje Kościół» (1 Kor 14, 4). Apostoł nie lekceważy daru glosolalii, charyzmatu modlitwy potrzebnego do osobistej relacji z Bogiem i uznaje go za autentyczny charyzmat, choć bezpośrednio nie przynosi on pożytku dla dobra wspólnego: «Dziękuję Bogu, że mówię językami lepiej od was wszystkich. Lecz w Kościele wolę powiedzieć pięć słów według mego rozeznania, by pouczyć innych, zamiast dziesięć tysięcy wyrazów według daru języków » (1 Kor 14, 18-19).

http://episkopat.pl/relacja-miedzy-dara ... uki-wiary/

Zatem Kongregacja głosi błędne nauki, czy też może @Marku zagalopowałeś się w swoich interpretacjach Biblii?
Nie. Glosolalia to dosłownie "dar języków" (glossa "język" + lalo "mówię") - tylko zwolennicy blablania przypisali tę nazwę do mówienia nie-językami (prawda, że podobne rozumienie się za sprawą Odnowy upowszechniło).
Podzielono sztucznie glosolalię na "glosolalię" i "ksenoglozję".
Dokument mówi po prostu o darze języków w dwu aspektach - w aspekcie wspólnotowym (kiedy wolno go używać gdy ktoś tłumaczy, względnie gdy się mówi do kogoś czyj to jest język) lub ewentualnie w aspekcie użytku do osobistej modlitwy.
Nie mówi nic o bełkotaniu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr maja 31, 2017 21:18
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dar języków
Nawiązując do wątku - zapraszam do obejrzenia dwu filmów, jakie zrobiłem na ten temat:
Dar języków w ruchu charyzmatycznym - oryginał czy imitacja? - czyli historia tego, jak uznano blablanie za "dar języków" https://www.youtube.com/watch?v=fXPKDlxmdwk
Dar języków w Pismie Świętym https://www.youtube.com/watch?v=T3nKzcYwcIM

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lut 09, 2019 0:06
Zobacz profil WWW
Post Re: Dar języków
Wiem że nie na temat. Ale co tam. Dałem ci suba, tylko jedna rada. Zrób coś z jakością dźwięku. Może jakiś program do obróbki? Albo mikrofon? Nie musi być jakiś super drogi. Jakikolwiek dedykowany by wystarczył


Pn lut 11, 2019 23:37

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dar języków
@ Marek_Piotrowski

Wybacz, ale nie mam teraz czasu ani zbytniej ochoty na oglądanie (w całości) zalinkowanych przez Ciebie filmików, niemniej interesują mnie dwie rzeczy:
1. W jaki sposób ktoś ma sprawdzić, czy otrzymał prawdziwy dar języków, czy może jakąś podróbę? Czy ma biegać po językoznawcach aż do skutku?
2. Czy istnieje biblijna podstawa do twierdzenia, że dar języków musi oznaczać umiejętność mówienia istniejącym (ludzkim) językiem?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lut 12, 2019 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dar języków
Istnieje podstawa logiczna, wynikająca z definicji słowa "język".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lut 12, 2019 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dar języków
Wybawiony napisał(a):
@ Marek_Piotrowski

Wybacz, ale nie mam teraz czasu ani zbytniej ochoty na oglądanie (w całości) zalinkowanych przez Ciebie filmików, niemniej interesują mnie dwie rzeczy:
1. W jaki sposób ktoś ma sprawdzić, czy otrzymał prawdziwy dar języków, czy może jakąś podróbę? Czy ma biegać po językoznawcach aż do skutku?
Charyzmaty podlegają rozeznaniu. Nawet gdybyś wiedział, że mówisz np. po chińsku, to jeszcze nie znaczy że masz prawdziwy dar języków.
Cytuj:
2. Czy istnieje biblijna podstawa do twierdzenia, że dar języków musi oznaczać umiejętność mówienia istniejącym (ludzkim) językiem?
Istnieje. Zapraszam do tego drugiego filmiku, który w dużej części jest poświęcony odpowiedzi na to właśnie pytanie.

Quinque napisał(a):
Wiem że nie na temat. Ale co tam. Dałem ci suba, tylko jedna rada. Zrób coś z jakością dźwięku. Może jakiś program do obróbki? Albo mikrofon? Nie musi być jakiś super drogi. Jakikolwiek dedykowany by wystarczył
Pracuję nad tym.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lut 12, 2019 21:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Dar języków
JedenPost napisał(a):
Istnieje podstawa logiczna, wynikająca z definicji słowa "język".
No nie. Możemy mówić językiem, który właśnie wymyśliliśmy. Albo językiem pozaziemskim (cokolwiek by to znaczyło). Problem w tym, że „glosolalia” jest z jednej strony fonotaktycznie podobna do języka natywnego tego, który ją praktykuje; z drugiej zaś – trudno dostrzec w niej struktury gramatyczne charakterystyczne dla języków.


Śr lut 13, 2019 9:17

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dar języków
zefciu napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Istnieje podstawa logiczna, wynikająca z definicji słowa "język".
No nie. Możemy mówić językiem, który właśnie wymyśliliśmy.


Po namyśle - przyznaję rację. Faktycznie, nie można powiedzieć, że język sztuczny nie jest językiem, dopóki nie nauczy się go ktoś poza jego twórcą.

Co więcej - idąc tym tropem i mając na względzie, że języki różnią się pod względem możliwości formułowania w nich pewnych myśli i sposobu, w jaki kształtujuą świadomość użytkownika, można uznać, że nawet dar opanowania języka, który rozumie tylko jeden użytkownik, może być dla niego pożyteczny, także na gruncie rozwoju duchowego.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 13, 2019 12:41
Zobacz profil
Post Re: Dar języków
JedenPost napisał(a):
Co więcej - idąc tym tropem i mając na względzie, że języki różnią się pod względem możliwości formułowania w nich pewnych myśli i sposobu, w jaki kształtujuą świadomość użytkownika, można uznać, że nawet dar opanowania języka, który rozumie tylko jeden użytkownik, może być dla niego pożyteczny, także na gruncie rozwoju duchowego.
Pod warunkiem jednak, że jest to język.


Śr lut 13, 2019 12:57

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Dar języków
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
@ Marek_Piotrowski

Wybacz, ale nie mam teraz czasu ani zbytniej ochoty na oglądanie (w całości) zalinkowanych przez Ciebie filmików, niemniej interesują mnie dwie rzeczy:
1. W jaki sposób ktoś ma sprawdzić, czy otrzymał prawdziwy dar języków, czy może jakąś podróbę? Czy ma biegać po językoznawcach aż do skutku?
Charyzmaty podlegają rozeznaniu. Nawet gdybyś wiedział, że mówisz np. po chińsku, to jeszcze nie znaczy że masz prawdziwy dar języków.
Cytuj:
2. Czy istnieje biblijna podstawa do twierdzenia, że dar języków musi oznaczać umiejętność mówienia istniejącym (ludzkim) językiem?
Istnieje. Zapraszam do tego drugiego filmiku, który w dużej części jest poświęcony odpowiedzi na to właśnie pytanie.

1. Rozumiem, że chodzi o rozeznanie duchowe. Przede wszystkim zaś o stwierdzenie, czy ktoś posiada Ducha Św., no bo jeśli nie otrzymał Ducha, to nie mógł też otrzymać jego darów.
2. Obejrzałem uważnie drugi filmik i zasadniczo nie mam żadnych zastrzeżeń do twoich wniosków, choć mogę sobie wyobrazić taki przypadek, że ktoś używa dla osobistego pożytku języka wymyślonego przez Boga, jak również to, że ktoś inny może posiadać dar jego wykładania.
Tak czy owak, każda osoba posługująca się językiem którego się nie uczyła, powinna zwrócić uwagę na to, czy okoliczności otrzymania tej umiejętności nie budzą jakichś wątpliwości co do źródła pochodzenia owej umiejętności.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr lut 13, 2019 13:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dar języków
zefciu napisał(a):
Pod warunkiem jednak, że jest to język.


Oczywiście, żeby to coś działało musi mieć jakąś strukturę.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 13, 2019 13:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dar języków
Zapraszam do przejrzenia nowego filmu w kontekście daru języków. Tym razem o JUBILACJI https://youtu.be/TakiKFYZt0k
Jak zwykle na podstawie źródeł:
- czym jest jubilacja?
- czy jubilacja to dar języków?
- czy charyzmatyczna "modlitwa bez słów" to jubilacja?
------------------------------------------------------
Film o jubilacji miał być poprzedzony filmem o darze języków w patrystyce. Przygotowałem taki film, jednak w ostatniej chwili dotarłem do nowych materiałów - będę go więc musiał jeszcze uzupełnić. Dlatego zmieniłem kolejność - dziś przedstawiam film o jubilacji.
Obrazek

Lista wszystkich filmów http://analizy.biz/filmy/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N mar 10, 2019 11:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Dar języków
Chcecie powiedzieć, że w tych grupach nie ma nikogo, kto by te języki znał i mógł stwierdzić, czy dane osoby faktycznie mówią obcą mową?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt mar 12, 2019 10:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 285 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL