Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 22:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Django napisał(a):
Paulito napisał(a):
Django napisał(a):
Tylko dlaczego używacie tego imienia w wersji hebrajskiej?
Paulito napisał(a):
A jak zwracasz się do Krzysztofa w wersji brytyjskiej? W oryginale czy po polsku?

Ale przecież Jahwe to nie jest oryginalna wersja imienia Boga.
Jeżeli zastosujemy kryterium dualistyczne, typu: jest/nie jest, to faktycznie masz rację. Natomiast jeżeli użyjemy określeń ( osadzonych na gruncie badań naukowych) na bazie prawdopodobieństwa, to najpewniej nie masz racji.


Pn kwi 08, 2019 10:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):

Odkryłem kolejną rewelację w doktrynie SJ. Oczywiście, może się okazać ta nauka wkrótce błędna, jak setki wcześniejszych, uznawanych kiedyś za "prawdziwe". Tych zmian jest tak dużo, że nawet nie chce mi się ich wyliczać, dlatego zachęcam do przeczytania http://www.piotrandryszczak.pl/zmienne_ ... ehowy.html
Zmiana poglądów jest oznaką rozwoju intelektualnego. Aktywność w tej materii jest domeną ludzi otwartych (antydogmatykow), badaczy z krwi i kości, którzy nieustannie są zaangażowani w poszerzanie perspektywy. Na drugim biegunie sąd ci, którzy żyją w swojej skorupce, którzy boją sie wejść w buty odkrywcy aby nie odkryć czegoś, co mogłoby podkopać ich dotychczasowe "osiągnięcia". Ich postawę można porównać do antyintelektualnych krów, które nigdy swojego poglądu nie zmienią.


Pn kwi 08, 2019 11:21
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Odpowiedz jest bardzo prosta.Jezeli z danych naukowych wynika, ze w ST imię boże występowało 6828 razy, a Twój przekład ST takowego nie posiada, to w tym konkretnym przypadku można podejrzewać że jest sfałszowany. Proste jak drut.


Nic nie jest sfałszowane.Powodem niestosowania imienia Jahwe w III wydaniu Biblii Tysięclecia było przystosowanie jej do potrzeb liturgii Mszy Świętej, a w nabożeństwach od czasów apostolskich, nigdy nie stosowano imienia Jahwe.Natomiast w wielu przekładach katolickich takich jak np.Biblia Tysiąclecia, Poznańska, Biblia Warszawsko-Praska w wielu miejscach pozostawiono imię Jahwe.

Paulito napisał(a):
Jak zapewne wiesz, apostoł Paweł w swoich listach szczególny nacisk kładł nie tyle na osobę Jezusa Chrystusa, co na Boga Ojca do którego nakazywał kierować swoje modlitwy (Ef 1:3, 5:20).


Szkoda, że przeoczyłeś fakt, że Pan Jezus nauczał również, o kierowaniu swoich modlitw bezpośrednio do Niego: "O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." (J 14,14)

I pierwsi chrześcijanie się do Niego modlili, czego przykład mamy w np.Dziejach Apostolskich i Apokalipsie św.Jana:

"Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: «Panie Jezu, przyjmij ducha mego!» A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: «Panie, nie poczytaj im tego grzechu!» Po tych słowach skonał." (Dz 7, 59-60)

"Amen. Przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20)

Paulito napisał(a):
Dlatego kult pierwszych chrześcijan skierowany był głownie do Niego, a nie do Jezusa.


Nie jest to prawda.Kult pierwszych chrześcijan był skierowany właśnie na Jezusa (a mówiąc ściślej na całą Trójcę Świętą).Dla przykładu, poganin Pliniusz, zarządca Bitynii (ok. 112), pisząc o chrześcijanach do cesarza Trajana pisał, że "mieli zwyczaj w określonym dniu o świcie zbierać się i śpiewać na przemian pieśń ku czci Chrystusa jako Boga..."

Tutaj kilka innych świadectw wczesnochrześcijańskich:

Ignacy Antiocheński (ur.ok 30)

"Wielbię Jezusa Chrystusa Boga, który uczynił was tak mądrymi" ("Do Kościoła w Smyrnie" 1:1)

Polikarp ze Smyrny (ur. ok 69)

Święty Polikarp podczas swojej śmierci męczeńskiej modlił się:

"Dlatego też za wszystko Cię chwalę, błogosławię, wielbię przez Arcykapłana wiecznego i niebieskiego Jezusa Chrystusa, Twego Syna umiłowanego, przez którego Tobie z Nim razem i z Duchem Świętym chwała i teraz i na przyszłe wieki. Amen" ("Męczeństwo św. Polikarpa" 14:3)

"Królem zaś na wieki Pan nasz, Jezus Chrystus. Jemu chwała, cześć, majestat, tron wieczny z pokolenia na pokolenie. Amen" ("Męczeństwo św. Polikarpa" 21:1)

Justyn Męczennik (ur. ok.100)

"Wykażemy Wam również, że z całą słusznością cześć oddajemy Temu, który nas tych rzeczy nauczył i dla tego się właśnie narodził, Jezusowi Chrystusowi..." ("Apologia" I:13,3)

"Czcimy Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego (...) Ja jestem tylko człowiekiem, więc wiem, że słowa moje są nędzne w porównaniu z Jego nieskończonym Bóstwem" ("Męczeństwo św.Justyna" 2:5-6)

"Jeśli im wreszcie przytaczamy Pisma, które wam już podałem, wskazujące jak najwyraźniej na to, że Chrystus jest podległy cierpieniom, że Go należy czcić i że jest Bogiem, muszą wprawdzie przyznać, że one się odnoszą do Chrystusa, ale śmią twierdzić, że ten Jezus nie jest Chrystusem, a jednak uznają, że Bóg przyjdzie, by cierpieć, królować i cześć odbierać" ("Dialog z Żydem Tryfonem" 68:9)

"My zaś, cośmy czerpali naukę z prawdy całkowitej, cześć Mu oddajemy aż do śmierci, czynami, rozumem i sercem. Tymczasem wy wahacie się wyznać, że On jest Chrystusem..." ("Dialog z Żydem Tryfonem" 39:5-6)

"A zatem Ten, który świat stworzył, daje świadectwo, że Mu się kłaniać należy, że jest Bogiem i Chrystusem, a słowa te zupełnie jasno na to wskazują" ("Dialog z Żydem Tryfonem" 63:5)

Klemens Aleksandryjski (ur. 150)

"Nie obawiajcie się ich gróźb i nie ulegajcie panice, Pana naszego, Jezusa Chrystusa, uwielbiajcie w sercach waszych najwyższą czcią" ("Kobierce" IV:46,3)

Tertulian (ur.155)

"Imię zaś Chrystusa i jego władza rozciąga się wszędzie, tam, gdzie w niego wierzą, wspomniany przez wszystkie ludy, jest czczony, wszędzie panuje, wszędzie jest adorowany" ("Przeciw Żydom" 7)

Hipolit (ur. przed 170)

"wierzmy w Boga tak, jak Bóg chce, aby w niego wierzono; uwielbiajmy Syna tak, jak chce, aby go uwielbiano" ("Przeciw Noetosowi" 9)

"On jest Bogiem, a dla nas stał się człowiekiem, jemu wszystko poddał Ojciec. Jemu chwała i władza wraz z Ojcem i Duchem Świętym w świętym Kościele, teraz i zawsze, i na wieki wieków, amen"("Przeciw Noetosowi" 18)

W najstarszym hymnie chrześcijańskim "Phos hilaron" (II w.) czytamy:

"ku czci Twojej, Boże,Ojcze, Synu, i Duchu świętości, śpiewamy,Boś godzien jest, o Panie."

itp.


Pn kwi 08, 2019 11:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
@Paulito
Czy zatem akceptujesz, że oprócz Imienia własnego Boga, są również inne Imiona Boga?
Paulito

Cytuj:
Ale co ma być? Dla ŚJ istnieje jedno imię własne, podobnie zresztą jak dla biblistów (patrz wyżej)
1.W Nowym Testamencie Jezus zapytany jak mamy się modlić, odpowiada: „Ojcze nasz...” 2.Jezus w NT ani razu nie zwraca się do Boga Jego imieniem własnym Jahwe. 3.W NT mamy wyraźną wskazówkę, jak mamy się do Boga zwracać, skoro Bóg nazwany jest „Ojcem” aż 300 razy na 440 wystąpień tego słowa w NT. 4. Analizując dokładnie Pismo Święte natrafimy na zasadę, że termin „imię Boże” bardzo często jest równoznaczny z „Osobą Boga”. Zgadzasz się z tym?
Paulito
Cytuj:
Strategia to przemyślany plan działania. Jeżeli twierdzisz, że autorzy poszczególnych ksiąg biblijnych pisali bez namysłu, to jest to de facto zarzut pod adresem Boga. To jak to jest?

Strategia to trochę nieadekwatne słowo wobec Autorów Słowa Bożego. Pisali Je pod natchnieniem Ducha Bożego, ale ŚJ niestety nie akceptują, iż ma On osobowość i Bóstwo.
Paulito
Cytuj:
Jezeli z danych naukowych wynika, ze w ST imię boże występowało 6828 razy, a Twój przekład ST takowego nie posiada, to w tym konkretnym przypadku można podejrzewać że jest sfałszowany.
Dlaczego takie kryterium ma dowodzić sfałszowania przekładu? Równie dobrze mogę powiedziec, że jeśli w miejsce Tetragramu jest słowo Jehowa dowodzi to fałszerstwa. Jeśli w N.T. jest wprowadzone w wielu miejscach słowo Jehowa, którego nie ma w żadnym starożytnym rękopisie, to trudno o bardziej wyrazisty przykład fałszerstwa, jakie jest w PNŚ.
Paulito
Cytuj:
Jak zapewne wiesz, apostoł Paweł w swoich listach szczególny nacisk kładł nie tyle na osobę Jezusa Chrystusa, co na Boga Ojca do którego nakazywał kierować swoje modlitwy (Ef 1:3, 5:20). Dlatego kult pierwszych chrześcijan skierowany był głownie do Niego, a nie do Jezusa.
Nie o to pytałem. Zadam Ci jeszcze raz pytanie: jeśli Imię Jahwe jest tak ważne, jak twierdzicie, to czemu np. św.Paweł nie głosił tego Imienia poganom, a w centrum stawia Imię i Osobę Jezusa? Tobias już o tym trafnie napisał, ale warto podkreślić: w centrum kultu, w tym modlitw jest Osoba Jezusa i Jego Imię.
O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” J 14:14;
„i wysławiano imię Pana Jezusa” Dz 19:17;
„i posadził [Jezusa] po swojej prawicy (...) ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym” Ef 1:20n.;
„Dzięki składam Temu, który mnie przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu” 1Tm 1:12
„W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź” Dz 3:6;
Wielu Jezusowi oddawało i dziś oddaje pokłon i tym samym cześć i hołd (Mt 2:11, 8:2, 9:18, 15:25, 28:9, 17, J 20:28, Hbr 1:6, 3:3). Itd


Pn kwi 08, 2019 14:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
proteom napisał(a):

Odkryłem kolejną rewelację w doktrynie SJ. Oczywiście, może się okazać ta nauka wkrótce błędna, jak setki wcześniejszych, uznawanych kiedyś za "prawdziwe". Tych zmian jest tak dużo, że nawet nie chce mi się ich wyliczać, dlatego zachęcam do przeczytania http://www.piotrandryszczak.pl/zmienne_ ... ehowy.html
Zmiana poglądów jest oznaką rozwoju intelektualnego. Aktywność w tej materii jest domeną ludzi otwartych (antydogmatykow), badaczy z krwi i kości, którzy nieustannie są zaangażowani w poszerzanie perspektywy. Na drugim biegunie sąd ci, którzy żyją w swojej skorupce, którzy boją sie wejść w buty odkrywcy aby nie odkryć czegoś, co mogłoby podkopać ich dotychczasowe "osiągnięcia". Ich postawę można porównać do antyintelektualnych krów, które nigdy swojego poglądu nie zmienią.


Sama zmiana poglądów jeszcze niczego nie dowodzi. Zresztą w kwestiach wiary istotne jest, czy te poglądy są zgodne z Biblią. Jeśli zmieniacie poglądy, to przyznajecie się, że poprzednie były błędne, czyli nie pochodziły od Boga, który jest Prawdą. Dlaczego miałbym zaufać i uznać za prawdziwe te, które aktualnie głosicie, a tych, którzy ich nie podzielają w organizacji poddajecie ostracyzmowi.
Paulito
Cytuj:
Własne imię Boga Jhwh objawione Mojżeszowi stosowane jest w jednym z dokumentów stanowiących już część pierwszej Księgi Pięcioksięgu (Tory) – Księgi Rodzaju. Oznacza: „Jestem, który jestem”. Dla ówczesnych ludzi oznaczało ono, że Bóg istnieje naprawdę, podczas gdy bóstwa pogańskie są tylko wytworami myśli i rąk ludzkich. Swoje istnienie potwierdza pełnym mocy działaniem. Często występuje w złożeniach, np. Jahwe, Bóg Zastępów (Sebaot – ta przydawka występuje też z formą Elohe), gdzie zastępy oznaczają albo wojska Izraela, Jego wybranego ludu, albo gwiazdy lub aniołów – byty duchowe pełniące przed Nim służbę.
autor: Tomasz Maria Dąbek OSB (ur. 28 kwietnia 1952 w Będzinie) - tytuł profesora nauk teologicznych otrzymał w 1998 :-D https://tyniec.com.pl/biblistyka/1137-i ... 48251.html

Jak to często bywa u ŚJ , cytują wygodny dla siebie fragment. Tam też jest napisane:
Cytuj:
Zastanawiając się nad imieniem Bożym w Piśmie Świętym, musimy pamiętać, że jego księgi powstały w Izraelu, Narodzie Wybranym, któremu Bóg przekazał swoje Objawienie, wykorzystując całą jego kulturę, sposób myślenia i odczuwania pod wieloma względami wspólny z ludami, wśród których żyli ówcześni Izraelici. Sposoby wyrażania i stosowane obrazy mogą być pod pewnymi względami podobne do używanych w tamtych kulturach, pod innymi natomiast ich sens w Biblii jest kształtowany przez własne doświadczenia dziejowe Izraela oraz religię uznającą tylko jednego Boga.

Dlatego w przedstawianych rozważaniach omówimy najpierw to, co o imieniu Bożym mówi Stary Testament, potem naukę Nowego Testamentu, w którym na Jezusa Chrystusa, wcielonego Syna Bożego, zostało przeniesione to wszystko, co Pierwsze Przymierze mówi o jedynym Bogu.


Pn kwi 08, 2019 14:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
@Paulito
Czy zatem akceptujesz, że oprócz Imienia własnego Boga, są również inne Imiona Boga.
Powiem tak: termin "imię" zarezerwowany jest w teologii ŚJ dla odmiany własnej Jahwe/Jehowa. Termin "tytuł" jest synonimem pojęcia "imię" i pełni tutaj rolę drugorzędną.

Cytuj:
1.W Nowym Testamencie Jezus zapytany jak mamy się modlić, odpowiada: „Ojcze nasz...” 2.Jezus w NT ani razu nie zwraca się do Boga Jego imieniem własnym Jahwe. 3.W NT mamy wyraźną wskazówkę, jak mamy się do Boga zwracać, skoro Bóg nazwany jest „Ojcem” aż 300 razy na 440 wystąpień tego słowa w NT. 4. Analizując dokładnie Pismo Święte natrafimy na zasadę, że termin „imię Boże” bardzo często jest równoznaczny z „Osobą Boga”. Zgadzasz się z tym?

ad 1.zgadza się
ad 2 zgadza się
ad 3 zgadza się
ad 4 proszę wskazać to w Piśmie.

Jak już wcześniej pisałem nauka ŚJ zgadza sie tutaj z wytycznymi Jezusa w całej rozciągłości. Natomiast cały czas zapominasz o tym, że ŚJ uwzględniają dodatkowo ST jako uzupełnienie. Dlatego trudno Ci znaleźć.argument, który choćby w najmniejszym stopniu obalał tezy naszej teologii. Sam zwrot "Ojcze" nie jest przecież sprzeczny z formą "Ojcze Jehowo", która jest używana przez nas bardzo często. Twoja teologia zawiera elementy zbyt rygorystyczne, aby mogły one w jakimkolwiek stopniu dowieść falszywiscu naszej nauki

Cytuj:
Dlaczego takie kryterium ma dowodzić sfałszowania przekładu? Równie dobrze mogę powiedziec, że jeśli w miejsce Tetragramu jest słowo Jehowa dowodzi to fałszerstwa. Jeśli w N.T. jest wprowadzone w wielu miejscach słowo Jehowa, którego nie ma w żadnym starożytnym rękopisie, to trudno o bardziej wyrazisty przykład fałszerstwa, jakie jest w PNŚ.
Przekład PNŚ jest konsekwentny, ponieważ zawiera imię Boze w ST (zgodnie z ustaleniami nauki) jak i w NT (również zgodnie z ustaleniami nauki w cytatach ze ST ).Przekłady "konkurencyjne" maja z tym duży problem, ponieważ wiele z nich nie posiada nawet tetragramu w ST, nie wspominając już o cytatach ze ST w NT. Fałszerstwo jest to przedstawianie pewnych faktów niezgodnie z prawdą.Jezeli prawdą jest ze tetragram występuje prawie 7000 razy w ST, to zgodnie z definicja, każdy przekład który nie uwzględnia tego faktu, jest fałszerstwem. W przypadku PNŚ taki zarzut nie ma racji bytu, ponieważ wystepowanie tetragramu w NT (w cytatach) jest zbieżne z ustaleniami nauki w obrębie ST.
Cytuj:
Nie o to pytałem. Zadam Ci jeszcze raz pytanie: jeśli Imię Jahwe jest tak ważne, jak twierdzicie, to czemu np. św.Paweł nie głosił tego Imienia poganom, a w centrum stawia Imię i Osobę Jezusa? Tobias już o tym trafnie napisał, ale warto podkreślić: w centrum kultu, w tym modlitw jest Osoba Jezusa i Jego Imię.
O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” J 14:14;
„i wysławiano imię Pana Jezusa” Dz 19:17;
„i posadził [Jezusa] po swojej prawicy (...) ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym” Ef 1:20n.;
„Dzięki składam Temu, który mnie przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu” 1Tm 1:12
„W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź” Dz 3:6;
Wielu Jezusowi oddawało i dziś oddaje pokłon i tym samym cześć i hołd (Mt 2:11, 8:2, 9:18, 15:25, 28:9, 17, J 20:28, Hbr 1:6, 3:3). Itd
Tobias nie uwzglednił kodeksu aleksandryjskiego w którym nie ma zaimka "mnie", a który stanowi bazę dla kilku znanych przekładów Zmienia to de facto podmiot docelowy modlitw na Boga Ojca. Jana 16:23 i 15: 16 potwierdzają, że wariant preferowany przez Was jest mało prawdopodobny. Aby modlitwa spełniała kryterium obligatoryjne, musi być sformułowana w trybie nakazowym (jak Ef 5:20 oraz modlitwa której nauczył Jezus), a nie narracyjnym (jak Dz 7:59). Nigdzie w Piśmie nie znajdziemy nakazu modlitwy do Jezusa w przeciwieństwie do Boga Ojca. Modlitwa Szczepana nie może być jakąkolwiek normą dla chrześcijan, ponieważ jest to akt okolicznościowy, wizjonerski. Natomiast Paweł w swoich listach na pierwszym miejscu stawiał zawsze Boga Ojca (Rzym 1:8, 9, Ef 1:2,3).Każdy fragment który opisuje Jezusa w tym kontekście jest zawsze na korzyść Boga (1Kor11:3) W przypadku braku takiego kontekstu centralna postacią staje sie Jezus, jako ten który doskonale odzwierciedla przymioty Boga i jako ten który poświęcił swoje życie na okup.Imię Jezus oznacza "Jahwe jest wybawieniem" co poniekąd odpowiada na Twoje pytanie dotyczące imienia Bożego. Tylko dzięki Bogu zbawicielowi (Judy 25) i Synowi można mieć życie wieczne (Jana 17:3).


Pn kwi 08, 2019 17:22
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
A może przeprosisz nas za kłamstwo. Gdzie stwierdziłeś iż pierwsi chrześcijanie modląc się modlili się do Jahwe a nie do Jezusa/Trójcy?


Pn kwi 08, 2019 18:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito
Cytuj:
Powiem tak: termin "imię" zarezerwowany jest w teologii ŚJ dla odmiany własnej Jahwe/Jehowa.
To jest sprzeczny z biblistyką katolicką, protestancką czy żydowską. Akurat w tej kwestii jest consensus.
Paulito
Cytuj:
Termin "tytuł" jest synonimem pojęcia "imię" i pełni tutaj rolę drugorzędną.
Może jakieś uzasadnienie?
proteom
Cytuj:
4. Analizując dokładnie Pismo Święte natrafimy na zasadę, że termin „imię Boże” bardzo często jest równoznaczny z „Osobą Boga”. Zgadzasz się z tym?

Paulito
Cytuj:
ad 4 proszę wskazać to w Piśmie.

Cytuj:
W Starym Testamencie, słówko „imię” oznacza bowiem często coś innego niż imię własne. Termin „imię” jest w ST bardzo wieloznaczny i tym samym, kiedy natrafiamy na to słowo również w odniesieniu do Boga, to nie musi ono w każdym wypadku oznaczać tetragramu i imienia własnego Boga, a może odnosić się do samego Boga jako Osoby (w niektórych miejscach jest wyraźnie powiedziane, że chodzi o imię własne „Jahwe”, jak np. w Iz 42,8 czy Jr 16,21). Poniżej podaję przegląd wielozakresowego użycia terminu „imię” w ST, stosowanego tam wobec Boga. Wynika z niego, że w pewnych kontekstach słowo „imię” odnoszone w ST do Boga nie ma nic wspólnego z teragramem JHWH. Podane przykłady wskazują, że termin „imię” odnośnie do Boga oznacza bardziej jego Osobą, a nie tylko tetragram. Przyznają to nawet publikacje Świadków Jehowy, podając, że: „Imię oznacza niekiedy samą osobę” („Strażnica” nr 10 z 1990 roku, str. 17).
1) Imieniu Bożemu można śpiewać (Ps 7,18; 9,3). Jak można jednak śpiewać tetragramowi?
2) Imieniu Boga można ufać (Ps 33,21; Iz 50,10). Sens: Bogu samemu można ufać. Natomiast jak można ufać tetragramowi JHWH (Jahwe czy Jehowa)?
3) Imię Boga wzrasta przed obliczem słońca (Ps 72,17, za: Biblia Świadków Jehowy). Jak tetragram może wzrastać?
4) Imieniu Boga można dziękować (Ps 138,2; Ps 142,8). Jak można jednak dziękować tetragramowi?
5) Imię Boga jest potężną twierdzą (Prz 18,10), czyli sens: Bóg może zapewnić schronienie tym co mu ufają. Jak jednak tetragram może być twierdzą?
6) W imieniu Boga można się chronić (So 3,12), czyli sens: Bóg zapewnia ochronę. Jak można się jednak schronić w tetragramie?
7) Imię Boga jest w jednym z aniołów (Wj 23,21).
https://biblia.wiara.pl/doc/423031.Imie-Boze-Jehowa
Paulito
Cytuj:
Jak już wcześniej pisałem nauka ŚJ zgadza sie tutaj z wytycznymi Jezusa w całej rozciągłości.
:? To widocznie nie znasz wszystkich nauk Pana Jezusa, jeśli masz taki pogląd.
Paulito
Cytuj:
Jezeli prawdą jest ze tetragram występuje prawie 7000 razy w ST, to zgodnie z definicja, każdy przekład który nie uwzględnia tego faktu, jest fałszerstwem.
Dlaczego zamiana tetragramu na słowo: Pan czy Bóg ma być fałszerstwem? W ST jest wiele przykładów, że tekst, który pierwotnie zawierał imię Jahwe, gdy był przytaczany przez innego pisarza biblijnego ST, zawierał już wielokrotnie (choć nie zawsze) słowo „Bóg”, a nie Jahwe. 2Sm 5:19 „Wtedy Dawid radził się Jahwe” 1Krn 14:10 „Wtedy Dawid radził się Boga” Takich przykładów jest więcej; http://lewandowski.apologetyka.info/swi ... mi,378.htm
Paulito
Cytuj:
W przypadku PNŚ taki zarzut nie ma racji bytu, ponieważ wystepowanie tetragramu w NT (w cytatach) jest zbieżne z ustaleniami nauki w obrębie ST.
1. W których rękopisach N.T., lub cytatach N.T. Ojców Apostolskich masz Tetragram? Nie wiem, czy wiesz, ale podstawą do tworzenia przekładów są rękopisy, a nie spekulacje biblijne. 2. Słowo Jehowa umieścili ŚJ w PNŚ rówmież tam, gdzie brak cytatów ze ST. Masz świadomośc, że jest to wyjątkowo nierzetelne?
Paulito
Cytuj:
Tobias nie uwzglednił kodeksu aleksandryjskiego w którym nie ma zaimka "mnie", a który stanowi bazę dla kilku znanych przekładów Zmienia to de facto podmiot docelowy modlitw na Boga Ojca. Jana 16:23 i 15: 16 potwierdzają, że wariant preferowany przez Was jest mało prawdopodobny.
Wg jakich kryteriów oceniasz to prawdopodobieństwo jako małe? O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” J 14:14 Czy trzeba bardziej jednoznaczny przykład? Mamy się ze swoimi prośbami zwracać do Pana Jezusa w Jego Imię. Czynisz tak?


Pn kwi 08, 2019 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
"Wielki Stwórca objawił się swoim stworzeniom pod różnymi imionami, a każde z nich ma głębokie znaczenie. Imię jego Jehowa wskazuje na jego poczynania wobec swych stworzeń. Imię Bóg wyraża źródło wszystkiego dobrego. Imię Wszechmocny oznacza, że moc jego jest nieograniczona i że nic nie może mu się skutecznie przeciwstawić. Imię jego Najwyższy oznacza, że przewyższa on wszystkich"
Zgadnij Paulito, skąd to nauczanie? To nie katolicy, czy żydowscy bibliści, ale ...Twoja organizacja. :o
(Kto jest Bóg? 1932 s. 4-5). Nawet w tak ważnej kwestii zmieniliście nauki. Zresztą, jakiej swojej nauki nie zmieniliście - to pytanie retoryczne. :)


Pn kwi 08, 2019 19:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Quinque napisał(a):
A może przeprosisz nas za kłamstwo. Gdzie stwierdziłeś iż pierwsi chrześcijanie modląc się modlili się do Jahwe a nie do Jezusa/Trójcy?

Przeprosić? Publicznie? Za kłamstwo? Czy, aby nie masz za dużych oczekiwań od ŚJ?


Pn kwi 08, 2019 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
proteom napisał(a):
Jak ktoś chce obejrzeć, jak starsi zboru manipulują owieczkami
Manipulacja jest domena obserwatora zewnętrznego, dlatego nie ma sensu używać tego pojęcia, jeżeli się nie wie jakie są intencje obserwatora wewnętrznego.warsztatu.

Nie oceniam intencji, tylko słowa, które są w wielu miejscach w wypowiedziach starszych zboru - klasyką manipulacji, czy, jak wolisz: erystyki.
Paulito
Cytuj:
Twoja diagnoza obudowana jest nienawistnym stosunkiem do ŚJ, dlatego nie nosi znamion merytorycznego
Ósme przykazanie Boże:"Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Czy ono obowiązuje ŚJ?


Pn kwi 08, 2019 19:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Django napisał(a):
Ale przecież Jahwe to nie jest oryginalna wersja imienia Boga.
Jeżeli zastosujemy kryterium dualistyczne, typu: jest/nie jest, to faktycznie masz rację. Natomiast jeżeli użyjemy określeń ( osadzonych na gruncie badań naukowych) na bazie prawdopodobieństwa, to najpewniej nie masz racji.

To może z innej beczki. Od jak dawna Bóg ma na imię Jahwe?


Pn kwi 08, 2019 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
Cytuj:
To jest sprzeczny z biblistyką katolicką, protestancką czy żydowską. Akurat w tej kwestii jest consensus 
W wymienionych przez Ciebie teologiach, termin "imię" jest również zarezerwowany dla odmiany wlasnej "Jahwe". Synteza imię (z) własne jest nierozdzielna.
Cytuj:
Może jakieś uzasadnienie
Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Termin "tytuł" (przeważnie dotyczy ogolnych okreslen przymiotnikowych podmiotu) jest synonimem bliskoznacznym z pojęciem "imię" (nazwa indywidualna podmiotu).W każdym leksykonie znajdziesz kilka znaczeń (np w kolejności: 1.2.3.4) danego określenia, dlatego różnicowanie ma tutaj bardzo istotne znaczenie. Drugorzedność innych określeń względem nazwy własnej wynika z ich innego charakteru.
Cytuj:
W Starym Testamencie, słówko „imię” oznacza bowiem często coś innego niż imię własne. Termin „imię” jest w ST bardzo wieloznaczny i tym samym, kiedy natrafiamy na to słowo również w odniesieniu do Boga, to nie musi ono w każdym wypadku oznaczać tetragramu i imienia własnego Boga, a może odnosić się do samego Boga jako Osoby (w niektórych miejscach jest wyraźnie powiedziane, że chodzi o imię własne „Jahwe”, jak np. w Iz 42,8 czy Jr 16,21). Poniżej podaję przegląd wielozakresowego użycia terminu „imię” w ST, stosowanego tam wobec Boga. Wynika z niego, że w pewnych kontekstach słowo „imię” odnoszone w ST do Boga nie ma nic wspólnego z teragramem JHWH. Podane przykłady wskazują, że termin „imię” odnośnie do Boga oznacza bardziej jego Osobą, a nie tylko tetragram. Przyznają to nawet publikacje Świadków Jehowy, podając, że: „Imię oznacza niekiedy samą osobę” („Strażnica” nr 10 z 1990 roku, str. 17).
No tutaj ogólnie rzecz biorąc mogę się zgodzić. Dlatego w teologii ŚJ słówko "tytuł" pełni rolę synonimu bliskoznacznego z terminem "imię". Nie ma tutaj sprzeczności z Pismem. Jest to niuans, który rzadko kto zauważa, a krytycznie usposobieni oponenci wykorzystują jako rzekome nieścisłości.
Cytuj:

Dlaczego zamiana tetragramu na słowo: Pan czy Bóg ma być fałszerstwem? W ST jest wiele przykładów, że tekst, który pierwotnie zawierał imię Jahwe, gdy był przytaczany przez innego pisarza biblijnego ST, zawierał już wielokrotnie (choć nie zawsze) słowo „Bóg”, a nie Jahwe. 2Sm 5:19 „Wtedy Dawid radził się Jahwe” 1Krn 14:10 „Wtedy Dawid radził się Boga” Takich przykładów jest więcej; http://lewandowski.apologetyka.info/swi ... mi,378.htm 
Pauliton
Zauważ, że kwestia którą poruszyłeś dotyczy tylko autorów natchnionych, którzy formowali księgi na żądanie Boga. Przyznasz chyba, że Bóg ktory jest autorem Pisma ma zwyczajnie prawo czynić co zechce, natomiast człowiek ( bez Jego autoryzacji) już niekoniecznie. Dlatego zgodnie z definicją ktòrą wcześnie podałem, osoby które dopuszczają się takich praktyk zwyczajnie fałszują.
Cytuj:

1. W których rękopisach N.T., lub cytatach N.T. Ojców Apostolskich masz Tetragram? Nie wiem, czy wiesz, ale podstawą do tworzenia przekładów są rękopisy, a nie spekulacje biblijne. 2. Słowo Jehowa umieścili ŚJ w PNŚ rówmież tam, gdzie brak cytatów ze ST. Masz świadomośc, że jest to wyjątkowo nierzetelne?
Trzy, cztery tygodnie temu podawałem kompleksową informację w jakich fragmentach septuaginty znajdował tetragram (np: fuad 266) z którego cytowali autorzy NT. Kopie NT dostępne obecnie, datują się na 200, 300 lat po Chrystusie, tak więc trudno je uznać za dowód niewystepowania tetragramu, czy to w LXX, czy to w autografach NT. Sam fakt występowania tetragramu w ST uzasadnia jego uwzględnianie w NT. Współcześni redaktorzy przekładów omijają szerokim łukiem ustalenia nauki w tym zakresie.
Cytuj:
Wg jakich ryteriów oceniasz to prawdopodobieństwo jako małe? O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” J 14:14 Czy trzeba bardziej jednoznaczny przykład? Mamy się ze swoimi prośbami zwracać do Pana Jezusa w Jego Imię. Czynisz tak?
Nie uwzględniasz innego wariantu tego wersu? Prawdopodobieństwo jako małe oceniam wedle nauki samego Jezusa, który nakazał modlić się do swego Ojca. Nigdzie nie znajdziemy normy obigatoryjnej w zakresie modlitwy do Chrystusa! Stosowne uzasadnienie podałem we wcześniejszym wpisie. Przepraszam że pytam: za co mam przepraszać?


Wt kwi 09, 2019 7:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Świadkowie Jehowy
proteom napisał(a):
"Wielki Stwórca objawił się swoim stworzeniom pod różnymi imionami, a każde z nich ma głębokie znaczenie. Imię jego Jehowa wskazuje na jego poczynania wobec swych stworzeń. Imię Bóg wyraża źródło wszystkiego dobrego. Imię Wszechmocny oznacza, że moc jego jest nieograniczona i że nic nie może mu się skutecznie przeciwstawić. Imię jego Najwyższy oznacza, że przewyższa on wszystkich"
Zgadnij Paulito, skąd to nauczanie? To nie katolicy, czy żydowscy bibliści, ale ...Twoja organizacja. :o
(Kto jest Bóg? 1932 s. 4-5). Nawet w tak ważnej kwestii zmieniliście nauki. Zresztą, jakiej swojej nauki nie zmieniliście - to pytanie retoryczne
He He dobre. Zmiana nauki. Nie bardzo rozumiesz widocznie czym są synonimy, ale to już nie moja broszka :)

Cytuj:
Nie oceniam intencji, tylko słowa, które są w wielu miejscach w wypowiedziach starszych zboru - klasyką manipulacji, czy, jak wolisz: erystyki. 
Jak widać sam nie rozumiesz co piszesz. Stwierdzenie że jakieś słowa są manipulacją zakłada, że osoba która w ten sposób postępuje świadomie chce kogoś oszukać. A Ty jako obserwator zewnętrzny nie jesteś w stanie tego dowieść, bo zwyczajnie nie wiesz co siedzi w czyjejś głowie.
Cytuj:
Ósme przykazanie Boże:"Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Czy ono obowiązuje ŚJ?
To w takim razie udowodnij, że posądzanie kogoś o niecne praktyki (manipulacje, erystyka) nie kwalifikuje się pod powyższy paragraf. Wtedy wspólnie zastanowimy się nad rzekomym przewinieniem z mojej strony.
Django napisał(a):
To może z innej beczki. Od jak dawna Bóg ma na imię Jahwe?
Od momentu kiedy je sobie nadał. Odkrycie tego faktu w późniejszym terminie nie dowodzi, że od wiekòw Jego imię brzmiało inaczej.


Wt kwi 09, 2019 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 11:19
Posty: 65
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Django napisał(a):
To może z innej beczki. Od jak dawna Bóg ma na imię Jahwe?
Od momentu kiedy je sobie nadał. Odkrycie tego faktu w późniejszym terminie nie dowodzi, że od wiekòw Jego imię brzmiało inaczej.

Wg mnie dowodzi, no chyba, że Bóg na co dzień posługuje się językiem hebrajskim. Zauważ, że Komitet Przekładu Biblii Nowego Świata w Księdze Wyjścia 3:13 poprawnie tłumaczy brzmienie imienia Bożego:

"Lecz Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‚Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?” Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’”.

ale niestety robi to tylko ten jeden raz i już w następnych wersach używa niepoprawnej formy "Jehowa".


Wt kwi 09, 2019 16:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL