Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 5:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30
 Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana 
Autor Wiadomość
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Andy72 napisał(a):
Bo stworzyl nas na Swój obraz
Nie sądzę, żeby miał płuca jak ludzie.

Ale serio: w chrześcijaństwie wierzy się, że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo, więc Bóg także jest osobą. Ale to nie zmienia faktu, że Bóg monoteistów ma tę cechę ludzką, ma ją tak samo jak bogowie politeistyczni. A zarzekałaś się, że nie ma żadnych cech ludzkich, bo cechy ludzkie występują tylko u bogów politeistycznych. Jasne, że nie. Monoteistyczny Byt Najwyższy mógłby nie być osobą, ale u chrześcijan nią jest -- na wzór ludzi, którzy stworzyli tę koncepcję.


N kwi 07, 2019 14:11
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
No, w takim ujęciu wychodzi, że Allah jest bardziej boski, bo o nim nic pewnego powiedzieć nie można - tylko przydomki mu się nadaje. Tak?

Andy, weź zauważ, że ja to poddaję pod rozwagę, a wniosków żadnych wiążących nie wyciągam - możesz dojść i do takiej konkluzji, że to nieśmiertelność stanowi skazę charakteru, jak Ci wola (no i argumentacja).

Ale tak a propos Jahwego, Boga Podstępów Wojennych - w nawiązaniu do tematu - zdaje mi się, że On się objawiał Mojżeszowi głównie na pustyni. Otóż rzecz w tym, że w Egipcie bogiem pustyni był Set - postać na tyle niewyraźna, że niektórzy sataniści współcześni wywodzą Szatana właśnie z Seta, a bodaj są i tacy, co wprost Setowi cześć oddają. Tak mnie dzisiaj to naszło, i tylko nie jestem pewien, czy kraj Madianitów był (pół?)pustynny. Bo góra Synaj była.


N kwi 07, 2019 14:22

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
ErgoProxy napisał(a):
No, w takim ujęciu wychodzi, że Allah jest bardziej boski, bo o nim nic pewnego powiedzieć nie można - tylko przydomki mu się nadaje. Tak?

W takim razie najbardziej boski byłby rządzący wszechświatem Wielki Komputer bez uczuć, dla którego jesteśmy równaniami :-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 07, 2019 14:25
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
akruk napisał(a):
Alus napisał(a):
akruk napisał(a):
Jakie ludzkie przywary ma Brahma, albo wręcz Trimurti?
Tak jak człowiek, jest śmiertelny.
To nie jest przywara. Proponuję wyposażyć się w słownik języka polskiego, skoro nie rozumiesz znaczenia słów w tym języku. Przywara to negatywna cecha charakteru osoby. Śmiertelność nie jest cechą charakteru.

Przywara synonimy - brak doskonałości, minus, mankament - nieuchronną śmierć postrzega wielu właśnie jako brak doskonałości człowieka, mankament.


N kwi 07, 2019 14:31
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Alus napisał(a):
akruk napisał(a):
To nie jest przywara. Proponuję wyposażyć się w słownik języka polskiego, skoro nie rozumiesz znaczenia słów w tym języku. Przywara to negatywna cecha charakteru osoby. Śmiertelność nie jest cechą charakteru.
Przywara synonimy - brak doskonałości, minus, mankament - nieuchronną śmierć postrzega wielu właśnie jako brak doskonałości człowieka, mankament.
Synonim nie oznacza tożsamego znaczenia wyrazu, a jedynie takie samo lub podobne w określonych kontekstach. Tego też nie wiesz. Powiadam: kup sobie słownik.

"Przywara" to negatywna cecha charakteru, a nie negatywna cecha w ogóle, np. fizyczna. "Przywara" etymologicznie pochodzi od tego, co przywarło do danego człowieka w ciągu jego życia, jak spieczone resztki potrawy przywierają do garnka (od czasownika "warzyć").


Andy72 napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
No, w takim ujęciu wychodzi, że Allah jest bardziej boski, bo o nim nic pewnego powiedzieć nie można - tylko przydomki mu się nadaje. Tak?
W takim razie najbardziej boski byłby rządzący wszechświatem Wielki Komputer bez uczuć, dla którego jesteśmy równaniami :-)
A dlaczego nie? Czyżby tylko dlatego, że my jesteśmy osobami i z tego powodu chcemy, żeby Byt Najwyższy też był osobą?


N kwi 07, 2019 15:20

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
To brahman jest takim bytem doskonałym, wszechmocnym Bogiem Bogów i źródłem powstania nie jednego a wielu wszechświatów, na dobitkę jest ponad dualnością, brahmana to nie dotyczy. Jest wszystkim i niczym równocześnie.
Jest ponad zniennością i niezmiennością, ponad dobrem i złem. Jest poza/ponad podziałami i równocześnie w nich.
Prawdziwa doskonałość to nie jakiś skończony punkt, ale nieskończone doskonalenie się.

Brahman nie jest ograniczony jakimiś atrybutami, dlatego cokolwiek się o nim pisze jest to tylko zawsze niedoskonały obraz. Gdy jakiś obraz ktoś uważa za doskonały to tworzy Boga, czyli byt z uznanymi za doskonałe atrybutami.

Chrześcijański Bóg ma już sporo z brahmana, ale nadal mnóstwo personifikacji i atrybutów. Brahman nie jest wszechmocny ani bezsilny, bo jest poza dualnością. Jego to nie dotyczy.

Ja tam fakt śmiertelności za wade nie uważam, brak wyboru kiedy i jak i owszem, może przyjść za szybko, bez zaproszenia. Ale dla takiego Brahmy to może być oczekiwany moment, biorąc pod uwagę jego upływ czasu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 07, 2019 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Swołocz napisał(a):
Np. według nauki emocje, takie jak gniew czy nienawiść, powstają na skutek przyczyn elektryczno-chemicznych w mózgu.
Zobacz najnowszy artykuł:

http://gazetawyborcza.newspaperdirect.c ... D&feed=rss

_________________
Pokój wam.


Śr kwi 17, 2019 20:41
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Do dyskusji dołączę głos mnicha z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

https://youtu.be/QBjdJdjwvn8


Cz kwi 25, 2019 18:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 02, 2019 14:51
Posty: 1
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
az jestem zdziwiony jak łatwo jest mi uwierzyc w istnienie szatana, został przeciez stworzony przez Boga


Śr paź 02, 2019 15:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL