Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Wiara w Boga a choroby psychiczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Wiara w Boga a choroby psychiczne
Chciałbym poruszyć w tym temacie kwestie czy są jakieś punkty wspólne choroby psychicznej np schizofrenii paranoidalnej z wiarą w Boga, dlatego, że mnóstwo osób na początku swojej choroby miało różnego rodzaju przeżycia religijne często nawet od takich przeżyć zaczynała się ich choroba.
Wiele osób chorych na schizofrenie słyszy głosy różnego kalibru np komentujące ich zachowanie, może takie głosy mają coś wspólnego z religią tzn są to np głosy demonów?


N kwi 28, 2019 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Często nienawiść do Boga przeradza się w chorobę psychiczną.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 28, 2019 15:19
Zobacz profil
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Andy72 napisał(a):
Często nienawiść do Boga przeradza się w chorobę psychiczną.

Często miłość do Boga przeradza się w chorobę psychiczną.
1:1 remis.
Tak można w nieskończoność, może w jakiś sposób uzasadnisz swą wypowiedź?


N kwi 28, 2019 17:55

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Samo przypisywanie myśli, pragnień czy potrzeb oraz doznań generowanych w umyśle jakimś nadprzyrodzonym bytom leży dość blisko zaburzeń psychicznym...

Andy, jakiś przypadek kliniczny? A jako, że ma to by częste to sporo takich przypadków.

Ogólnie związek poziomu religijności z pewnymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi istnieje i jest dobrze udokumentowany, choć nic nie mówi to o tym co jest skutkiem a co przyczyną, z tym, że religijność nie jest tożsama z wiarą w Boga.
Można w Boga wierzyć i być totalnie niereligijnym oraz być religijnym w Boga nie wierząc.

Duchowość, religijność i wiara w Boga to nie synonimy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 28, 2019 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Nietsche, Lenin - pod koniec życia sfikowali
Albo Cantor, wymyślił upiorny system logiczny z alefami aż zwariował, - no powiedzmy trochę z innego powodu,
A jeszcze przykład - ja sam, był okres nienawiści do Boga aż skończył się psychozą.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 28, 2019 19:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
A Lenin czasem nie był ateistą? Skoro nienawidził Boga to musił w niego wierzyć... Antyreligijność to nie to samo co nienawiść do Boga...

Andy, a wykluczyłeś inne przyczyny? Oraz znasz przyczynę owej nienawiści do Boga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 28, 2019 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
A Lenin czasem nie był ateistą? Skoro nienawidził Boga to musił w niego wierzyć... Antyreligijność to nie to samo co nienawiść do Boga...

Andy, a wykluczyłeś inne przyczyny? Oraz znasz przyczynę owej nienawiści do Boga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N kwi 28, 2019 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
IrciaLilith napisał(a):
Ogólnie związek poziomu religijności z pewnymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi istnieje i jest dobrze udokumentowany, choć nic nie mówi to o tym co jest skutkiem a co przyczyną, z tym, że religijność nie jest tożsama z wiarą w Boga.
Można w Boga wierzyć i być totalnie niereligijnym oraz być religijnym w Boga nie wierząc.

Duchowość, religijność i wiara w Boga to nie synonimy.


Zgadza się. Religijność często jest przeszkodą w nawiązaniu relacji z Bogiem opartej na wierze.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 28, 2019 21:06
Zobacz profil
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Andy72 napisał(a):
Nietsche, Lenin - pod koniec życia sfikowali
Albo Cantor, wymyślił upiorny system logiczny z alefami aż zwariował, - no powiedzmy trochę z innego powodu,
A jeszcze przykład - ja sam, był okres nienawiści do Boga aż skończył się psychozą.

O ile udary, które przed śmiercią doznał Lenin po postrzeleniu w zamachu na niego, ukrycie przed światem przez Stalina, nazwiemy chorobą psychiczną.


Pn kwi 29, 2019 7:15

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
W okresie mojej młodości byłem bardzo wierzący. Modliłem się o znak, czy pozostawać w związku z pewną dziewczyną, czy ma być ona moją żoną czy nie. Nadszedł inny znak: że mam być duchownym. To mnie przeraziło i wpadłem w pewnego rodzaju psychozę, gdyż nagle zaczęła z zewnątrz napierać na mnie chmara znaków, że mam być księdzem. To mnie uczyniło nieszczęśliwym, gdyż chciałem w przyszłości być w związku z kobietą i nie chciałem tracić doświadczenia seksu.

Po kilkunastu latach zapadłem na psychozę, stwierdzoną już przez lekarza.


Pn kwi 29, 2019 7:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
"Znaki" są bardzo niebezpieczne. Uważa się na 100% że musi je dawać Bóg, a to szatan jest specjalistą od dawania fałszywych znaków. Ja najpierw miałem "znak" że jedna kobieta jest mi pisana co nie było prawdą, potem po odrzuceniu miałem nienawiść do Boga, aż zdawało mi się że Bóg przemawia do mnie przez tłumaczenie Ewangelii w Radiu Józef, było ok, aż zaczęły być teksty że mam być zakonnikiem pokutnikiem, i to był początek psychozy.
Swołocz, pozdrawiam.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 29, 2019 7:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 23, 2019 16:44
Posty: 48
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Podpowiem - nerwica eklezjogenna.
Ale prawda jest taka - wszelkie zaburzenia to wynik zaburzeń biochemicznych mózgu. Dobrze, bo się zaczyna leczyć coraz więcej chorób.
A wiara wpływa na objawy - wierzącego dręczą szatani. Ateistę kosmici. Albo kontrwywiad.
[ciach- obrażanie]. MH

_________________
Jest to o tyle ciekawe że komuchy ewolucjonizm(Darwinowski) zwalczali całą swoją mocą. I taka jest rozmowa z antyklerykałami. Na niczym się nie znają ale muszą najgłośniej krzyczeć


Wt kwi 30, 2019 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Dokładnie, wiara wpływa na manifestacje chorób psychicznych, szczególnie psychoz, urojeń, z tym że może to być wpływ pozytywny albo negatywny. Mocna wiara w dobrego i pomocnego Boga wpłynie zupełnie inaczej niż wiara skoncentrowana na gloryfikacji cierpienia albo na potrzebie ciągłej walki z Szatanem, na wyraźnym wpływie Szatana.

Ogólnie z badań nad wiarą i religijnością wynika, że wiara w dobrego i pomocnego Boga, który daje poczucie bycia ważnym, poczucie celu i sensu, bycia kochanym itd wyraźnie wpływa pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Zupełnie inaczej jest gdy, ktoś wierzy w Boga surowego, karzącego stawiającego niewykonalne dla wiernego wymagania moralne lub sprawiające przykrość wymagania rytualne.
Jeśli wymagania moralne są adekwatne do możliwości problem się niweluje, tak samo gdy Bóg przebacza bez większych problemów.

Dla wielu osób mających problem z wybaczeniem sobie spowiedź może być niezłą terapią, bo skoro otrzymało się rozgrzeszenie , to może to ułatwić zostawienie sprawy za sobą.

Innym aspektem jest to, że gdy ktoś wierzy, że rozmawia z kosmitami to patrzy się na niego inaczej niż jeśli będzie to anioł czy Bóg...

Choć tak na serio, gdyby Twoja wierząca bliska osoba powiedziała, że rozmawia z Bogiem jak zareagujesz?
A gdy powie, że Bóg jej odpowiada, daje rady i wskazówki?
A gdy powie, że Bóg jej powiedział, że to wiara w Krisznę jest właściwa? ;) Albo, że Bóg przedstawił się jako Allah?
Gdy uzna, że wyzdrowiała z grypy dzięki modlitwie?
Gdy uzna, że wyzdrowiała z grypy dzięki cudownemu medalikowi?
Gdy uzna, że to wyzdrowienie zawdzięcza kamykowi który nosi na szyi?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt kwi 30, 2019 22:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 25, 2019 8:45
Posty: 12
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Ja osobiście choruję na schizofrenię paranoidalną. Zaczęło się to od podpisania i spalenia paktu z diabłem. Do dziś nie wiem, czy pakt był wynikiem choroby czy choroba była wynikiem paktu.


So maja 25, 2019 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Wiara w Boga a choroby psychiczne
Coś jest na rzeczy gdyż cała masa osób chorujących na schizofrenię paranoidalną miała różnego typu przeżycia związane z wiarą, religią, Bogiem itp. U niektórych nawet początek choroby miał bezpośrednio z tymi rzeczami związek.


So maja 25, 2019 17:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL