Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  Następna strona
 Strajk nauczycieli 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Strajk nauczycieli
Alus napisał(a):
Zamożny nie dostrzega, żyjącemu od 1-go do 1-ego podwyżki nie umkną uwadze.
https://www.kierunekchemia.pl/artykul,6 ... lacje.html

Z linka powyżej:
Na tle inflacji rzędu 1,7%, żywność odnotowała ponadprzeciętny wzrost cen (2,6% r/r)

Jeśli wzrosty rzędu 2-3% to jest szybowanie cen, to u mnie ceny też szybują :aniol:

Alus napisał(a):
Mediana to typowe 3 nogi konia i człowieka, podobnie jak średnia krajowa.

Podobnie jak każde narzędzie matematyczne, którego się nie rozumie. Jedni nie radzą sobie z pensją brutto, a inni ze średnią czy medianą.


Pn kwi 29, 2019 11:51
Zobacz profil
Post Re: Strajk nauczycieli
SweetChild napisał(a):
Alus napisał(a):
Zamożny nie dostrzega, żyjącemu od 1-go do 1-ego podwyżki nie umkną uwadze.
https://www.kierunekchemia.pl/artykul,6 ... lacje.html

Z linka powyżej:
Na tle inflacji rzędu 1,7%, żywność odnotowała ponadprzeciętny wzrost cen (2,6% r/r)

Jeśli wzrosty rzędu 2-3% to jest szybowanie cen, to u mnie ceny też szybują :aniol:

Radzę czytać dokładnie - Przykładowo usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego odnotowały wzrost o 4,8% w stosunku do marca 2019r; fryzjerskie i kosmetyczne o 4,6%, lekarskie 4,3%, związane z rekreacją o 3,2%.
Na tle inflacji rzędu 1,7% żywność odnotowała ponadprzeciętny wzrost cen (2,6%), za co odpowiada drożejąca mąka i chleb (odpowiednio 9,2% i 9,6%r/r)...warzywa 16,6%r/r i 8,6% m/m, cukier 11,2% r/r i 14,9% m/m.

W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc ceny mięs i wędlin poszybowały o 15-20% :(

Alus napisał(a):
Mediana to typowe 3 nogi konia i człowieka, podobnie jak średnia krajowa.

Cytuj:
Podobnie jak każde narzędzie matematyczne, którego się nie rozumie. Jedni nie radzą sobie z pensją brutto, a inni ze średnią czy medianą.

Jeszcze inni nie rozumieją że średnią krajową tworzą Martyna z NBP i ok tysiąca pracujących za najniższą krajową :D


Pn kwi 29, 2019 12:35

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Strajk nauczycieli
Alus napisał(a):
Jeszcze inni nie rozumieją że średnią krajową tworzą Martyna z NBP i ok tysiąca pracujących za najniższą krajową :D

Otóż to. Ale niech będzie, pobawię się w nauczyciela dla idei :D

Niech Martyna z NBP zarabia 50 tys.. a najniższa krajowa wynosi 2 tys.

Ile wyniesie średnia "krajowa"? Odp. 2047,95 zł

A ile wyniesie mediana? Odp. 2000 zł.

A ile wyniesie dominanta? Odp. 2000 zł.

Dla zainteresowanych tematem polecam chociażby Wikipedię:
Średnia arytmetyczna
Mediana
Dominanta


Pn kwi 29, 2019 12:53
Zobacz profil
Post Re: Strajk nauczycieli
https://finanse.wp.pl/srednia-pensja-co ... 464468097a


Pn kwi 29, 2019 18:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Strajk nauczycieli
SweetChild napisał(a):
Z linka powyżej:
Na tle inflacji rzędu 1,7%, żywność odnotowała ponadprzeciętny wzrost cen (2,6% r/r)

Jeśli wzrosty rzędu 2-3% to jest szybowanie cen, to u mnie ceny też szybują

To było w marcu. W kwietniu znów poszły w górę.
SweetChild napisał(a):
Nie, bo nie wiem, ile wynosi dodatek motywacyjny czy ile dorabia statystyczny nauczyciel w godzinach ponadwymiarowych.

A co to ma do rzeczy? To jest ponad płacę zasadniczą, a o tej mówimy, a nie o godzinach ponadnormatywnych. Niektórzy nauczyciele nie mają etatu. Inni z kolei, aby mieć etat jeżdżą do trzech i więcej szkół. Jeśli chodzi o dodatek motywacyjny, to jest on uznaniowy i często zależy od widzimisię dyrektora. Mogę podać na swoim przykładzie: miewałam 30 zł, 70 zł, 100 zł i także 200 zł, ale tę drugą kwotę miałam przez miesiąc, bo potem już L4. No, ale tu zasuwałam jak malutki samochodzik na dużych kółkach prowadząc akcję na rzecz fundacji Szymona Hołowni, która to codziennie zajmowała mi co najmniej 2 godziny dodatkowej pracy.
Nie walczymy o dodatkowe godziny, a o płacę za zwykły etat, bo dodatkowe godziny przy tablicy, to także dodatkowa praca w domu (w szkole nie ma warunków).
SweetChild napisał(a):
Jeśli ten parytet został utrzymany, to w grudniu najczęściej otrzymywaną pensją było około 2500 złotych brutto, czyli około 1808 „na rękę”.

Należałoby jeszcze zrobić podobne badania osób mających podobne wykształcenie i oddzielnie pracowników fizycznych i umysłowych. Dodam, żeby nie było: nie uważam, że pracownik umysłowy ma zarabiać więcej od fizycznego. Tego się nie da porównać. Porównanie powinno być w tej samej gałęzi.
SweetChild napisał(a):
Nie twierdzę, że nauczyciele mieli strajkować w wakacje, ale staram się wytłumaczyć, dlaczego ich akcja nie spotkała się z entuzjazmem tych, których dotyczyły uciążliwości.

Tylko, mój drogi, pretensje odnośnie każdego strajku powinno się zanosić do rządzących, a nie do strajkujących.
SweetChild napisał(a):
To może spójrzmy na masło? Na moją kieszeń ceny nawet spadły.

Tych rzeczy nie kupuję, bo chleb piekę sama (tu mąka żytnia (Szczepański)
zdrożała po świętach o 30 gr, a to jest ok 15%, a chleba nie smaruję wcale.
Alus napisał(a):
W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc ceny mięs i wędlin poszybowały o 15-20%

Ja to zauważyłam dopiero po świętach, bo tradycyjnie na święta przygotowuję sama pieczony schab, szynkę itp., a te rzeczy kupuję sukcesywnie, kiedy są w promocji i zamrażam.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn kwi 29, 2019 18:40
Zobacz profil
Post Re: Strajk nauczycieli
Cytuj:
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz rekomenduje nauczycielom zrezygnowanie z innych aktywności niż zajęcia dydaktyczne. - To, co wynika z pensum, z istoty przypisanych czynności dydaktycznych, będziemy realizować. Sugerujemy natomiast, abyśmy w pozostałych kwestiach radykalnie ograniczyli naszą aktywność

https://www.tvn24.pl/strajk-nauczycieli ... 441,s.html

Jest to jakaś metoda, żeby wilk był syty i owca zadowolona.


Pn kwi 29, 2019 18:49
Post Re: Strajk nauczycieli
Kael napisał(a):

Komentarze są fajne.
Co do nowych dyrektyw prezesa ZNP - powiem tyle, może od razu zamknąć szkoły zwolnicie wtedy w 100%. A szkoły prywatne i korepetytorzy zacierają ręce.


Pn kwi 29, 2019 18:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Strajk nauczycieli
Kael napisał(a):
Cytuj:
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz rekomenduje nauczycielom zrezygnowanie z innych aktywności niż zajęcia dydaktyczne. - To, co wynika z pensum, z istoty przypisanych czynności dydaktycznych, będziemy realizować. Sugerujemy natomiast, abyśmy w pozostałych kwestiach radykalnie ograniczyli naszą aktywność

https://www.tvn24.pl/strajk-nauczycieli ... 441,s.html

Jest to jakaś metoda, żeby wilk był syty i owca zadowolona.
Kłamstwo lub nadinterpretacja. Prezes rekomenduje wykonywanie zadań wynikających z KN i Statutu Szkoły:
Cytuj:
Rekomendujemy włoski protest: pracujemy tylko tyle, ile zobowiązują nas do tego przepisy prawa oświatowego i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu naszej pracy i co zapewnia nam pracodawca.
Zawieszamy strajk, ale nie protest! Trwa spór zbiorowy!

https://www.facebook.com/znpedupl/posts ... 9604872700
Chodzi o dokładne liczenie godzin i nie przekraczanie 40, brak finansowania szkoły typu zakup papieru ksero, kserowanie lub drukowanie na prywatnym sprzęcie w domu, itp. itd., żadnych wycieczek po godzinach pracy lub przekraczających jej wymiar.
Believing napisał(a):
Komentarze są fajne.
Co do nowych dyrektyw prezesa ZNP - powiem tyle, może od razu zamknąć szkoły zwolnicie wtedy w 100%. A szkoły prywatne i korepetytorzy zacierają ręce.

Radzę odstawić nie tylko TVPiS, ale wszelkie inne telewizyjne programy informacyjne.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn kwi 29, 2019 19:02
Zobacz profil
Post Re: Strajk nauczycieli
Believing napisał(a):
Kael napisał(a):

Komentarze są fajne.
Co do nowych dyrektyw prezesa ZNP - powiem tyle, może od razu zamknąć szkoły zwolnicie wtedy w 100%. A szkoły prywatne i korepetytorzy zacierają ręce.

Żaden problem - dobra zamiana zafundowała 500+, zarobią szkoły prywatne i kościelne....tylko skąd oni wezmą nowych nauczycieli....też zapłacą im podobnie jak w publicznych?


Pn kwi 29, 2019 19:06
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2002
Post Re: Strajk nauczycieli
Małgosiaa napisał(a):
Należałoby jeszcze zrobić podobne badania osób mających podobne wykształcenie i oddzielnie pracowników fizycznych i umysłowych. Dodam, żeby nie było: nie uważam, że pracownik umysłowy ma zarabiać więcej od fizycznego. Tego się nie da porównać. Porównanie powinno być w tej samej gałęzi.

Sam fakt, że ktoś jest pracownikiem umysłowym to za mało, bo jest to dość szerokie pojęcie w dobie rozwoju technologii, rozpiętość zarobkowa bywa tu ogromna, zależy od wielu czynników, jak i specyfiki branży. Porównanie tej samej gałęzi gospodarki tj. szkolnictwa prywatnego byłoby dobrym punktem odniesienia. Praca w budżetówce i w sektorze prywatnym różni się, ktoś kto podejmuje decyzję pracy w danym sektorze, dokonuje wyboru pomiędzy np. stabilnością zatrudnienia, wolnymi wakacjami i okolicami świąt, wcześniejszą emeryturą, ale kosztem niższej pensji, bo sektor prywatny rekompensuje brak pewnych udogodnień poprzez wyższą pensję. Niestety rozpiętość zarobków zawsze będzie duża (wystarczy porównać atrakcyjność sektora prywatnego dla np. lekarza, adwokata czy informatyka). Zasadne jest zatem ustalenie, jak powinny się kształtować zarobki pracownika budżetówki względem jego kolegi z sektora prywatnego.


SweetChild napisał(a):
To może spójrzmy na masło? Na moją kieszeń ceny nawet spadły.

Jak dla mnie 6 zł za 200 gram masła, to niemało, a mowa o dobrym jakościowo maśle 82% tłuszczu. W przypadku innych produktów, odczuwalne jest zmniejszenie gramatury lub wzrost cen, w ogólnym rozrachunku w ciągu dekady średni wzrost cen żywności wyniósł 31% (wg GUS).
Wiele sektorów budżetówki miało zamrożone płace, wręcz doszło do sytuacji, że skarbówka aktywnie zaczęła formować swe szeregi przeciwko rządowi, ponieważ najniższa krajowa zaczęła przewyższać przyjęty mnożnik i by nie doszło do absurdalnej sytuacji, gdzie pracownik dostaje wypłatę niższą od najniższej krajowej, trzeba było naciskać na rząd, by zmodernizował system, bo trudno o fachowców, którzy za takie pieniądze, będą pracować w pocie czoła, by uszczelnić system podatkowy. W podobnej sytuacji znaleźli się pracownicy sądów, pracownicy socjalni itp.,
W przypadku wzrostu kosztów życia, utrzymywanie poziomu zarobków sprzed dekady jest nierealne. A skoro PIS rozdaje pieniądze na prawo i lewo, to muszą być konsekwentni, bo jak wyjaśnić, że skarbówce czy mundurowym pieniądze na podwyżki się należą, a nauczycielom już nie? Póki mamy u władzy partię, która rozdaje pieniądze, póty roszczenia każdej grupy zawodowej są uzasadnione, stąd argumenty że nauczyciele nie mają najgorzej na tle innych, wypadają niezbyt przekonująco, bo skoro są pieniądze na różne socjalne programy, to dlaczego mieliby nie walczyć o lepsze warunki pracy przy okazji?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn kwi 29, 2019 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Strajk nauczycieli
Małgosiaa napisał(a):
A co to ma do rzeczy? To jest ponad płacę zasadniczą, a o tej mówimy, a nie o godzinach ponadnormatywnych.
(...)
Nie walczymy o dodatkowe godziny, a o płacę za zwykły etat, bo dodatkowe godziny przy tablicy, to także dodatkowa praca w domu (w szkole nie ma warunków).

Ma do rzeczy, bo daje pełen ogląd. Oczywiście, że to dodatkowa praca, więc zestawienie mogłoby obejmować dwie kategorie: płacę zasadniczą i dochód roczny.

Małgosiaa napisał(a):
Należałoby jeszcze zrobić podobne badania osób mających podobne wykształcenie i oddzielnie pracowników fizycznych i umysłowych. Dodam, żeby nie było: nie uważam, że pracownik umysłowy ma zarabiać więcej od fizycznego. Tego się nie da porównać. Porównanie powinno być w tej samej gałęzi.

Chętnie się zapoznam, ja takiego porównania nie spotkałem.

Małgosiaa napisał(a):
Tylko, mój drogi, pretensje odnośnie każdego strajku powinno się zanosić do rządzących, a nie do strajkujących.

I tu się zdecydowanie nie zgadzamy. Od 1989 nie pamiętam strajku, abym nie był po stronie rządzących. Dawno temu sympatyzowałem z Ronaldem Reaganem i Małgosią ;) Thatcher i tak mi już zostało.

Mrs_Hadley napisał(a):
(...)w ogólnym rozrachunku w ciągu dekady średni wzrost cen żywności wyniósł 31% (wg GUS).

Czyli średnio ok. 2,7% rocznie. Inflacja na tym poziomie rzadko bywa określana jako szybowanie cen.

Mrs_Hadley napisał(a):
A skoro PIS rozdaje pieniądze na prawo i lewo, to muszą być konsekwentni, bo jak wyjaśnić, że skarbówce czy mundurowym pieniądze na podwyżki się należą, a nauczycielom już nie? Póki mamy u władzy partię, która rozdaje pieniądze, póty roszczenia każdej grupy zawodowej są uzasadnione, stąd argumenty że nauczyciele nie mają najgorzej na tle innych, wypadają niezbyt przekonująco, bo skoro są pieniądze na różne socjalne programy, to dlaczego mieliby nie walczyć o lepsze warunki pracy przy okazji?

Tak, dlatego jak już pisałem, rozumiem nauczycieli. Ale poparłbym protest przeciwko rozdawaniu pieniędzy na prawo i lewo. Protestu za dalszym zwiększaniem wydatków budżetowych poprzeć nie mogę :(


Wt kwi 30, 2019 7:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Strajk nauczycieli
SweetChild napisał(a):
Mrs_Hadley napisał(a):
(...)w ogólnym rozrachunku w ciągu dekady średni wzrost cen żywności wyniósł 31% (wg GUS).

Czyli średnio ok. 2,7% rocznie. Inflacja na tym poziomie rzadko bywa określana jako szybowanie cen.


Tytułem uzupełnienia - Jak liczbowo zdefiniowana jest stabilność cen?:
Cytuj:
(...) EBC sformułował liczbową definicję stabilności cen. Zgodnie z nią roczna stopa inflacji mierzona za pomocą zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) powinna wynosić „poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie”.

A tutaj, na dole strony, jest tabelka z wartościami HICP od 2000 do 2018 roku.


Wt kwi 30, 2019 8:17
Zobacz profil
Post Re: Strajk nauczycieli
SweetChild napisał(a):
Tak, dlatego jak już pisałem, rozumiem nauczycieli. Ale poparłbym protest przeciwko rozdawaniu pieniędzy na prawo i lewo. Protestu za dalszym zwiększaniem wydatków budżetowych poprzeć nie mogę :(

przy czym rozdane w czasie strajku nauczycieli średni po 650 zł podwyżki pensji dla wszystkich pracowników KAS i zapowiedziane 300zł wprawki szkolnej dla wszystkich uczniów już pasi?
500 tys nauczycieli podwyżka zrujnuje budżet 500+ i 300+ dla +- 6 milionów dzieci i młodzieży, już nie ma żadnego wpływu na budżet :o


Wt kwi 30, 2019 8:22

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Strajk nauczycieli
Alus, wybacz, ale dopóki nie przestaniesz trollować, nie będę odpowiadał na Twoje pytania :(


Wt kwi 30, 2019 8:50
Zobacz profil
Post Re: Strajk nauczycieli
SweetChild napisał(a):
Alus, wybacz, ale dopóki nie przestaniesz trollować, nie będę odpowiadał na Twoje pytania :(

Czyli niezbity fakt, że wypłacanie po 500+ na 1-2 miliony dzieci urodzonych jako pierwsze w rodzinie, lub jedynaki, bardzo często z zamożnych, lub bardzo zamożnych rodzin budżet stać, ale już już podwyżka dla 500 nauczycieli rozwali budżet, traktujesz jako trollowanie....dobre.
Rozwarstwienie społeczeństwa pod względem posiadania mamy niemal podobne jak w USA - 10% Polaków jest właścicielem 40% wartości całkowitego majątku majątku wszystkich Polaków
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly ... -2016.html

Nie pasuje Ci antypisowska retoryka, to ignoruj, a nie wciskaj teorii o trollowaniu.


Wt kwi 30, 2019 11:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 663 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL