Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Zgromadzenia Miłosierdzia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Zgromadzenia Miłosierdzia
Nie jestem pewien, czy to dobry dział, ale ten temat dotyczy Zgromadzeń zakonnych i kultu Miłosierdzia, a jest to osadzone w społeczeństwie.

Moje pytanie dotyczy Waszego doświadczenia z zakonami związanymi z kultem Miłosierdzia. Jest oczywiste to, że wszystkie Zakony i Wspólnoty Katolickie w jakiś sposób głoszą Miłosierdzie, ale ciekawi mnie ruch zapoczątkowany przez Siostrę Faustynę. Sama Siostra Faustyna Kowalska była w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostra Faustyna przekazała polecenie Jezusa, dotyczące założenia nowego zakonu. I teraz mam problem. Są dwa zakony - Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz Siostry Służebnice Miłosierdzia Bożego, które mają jeden klasztor w Rybnie, są zgromadzeniem kontemplacyjnym. Sam należę do Kręgu Miłosierdzia, które działą przy tym Zgromadzeniu.

Co o tym myślicie?

_________________
MODERATOR


Cz maja 02, 2019 20:32
Zobacz profil
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Niewiele wiem o wymienionych zgromadzeniach, ale czasem "miłosierdzie" ludzi Kościoła powala :(
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/spra ... 1-14095537
P. Janek jest opóźniony w rozwoju, póki żyła matka mieszkał z nią, po śmierci matki stracił mieszkanie.
Od co najmniej 30 lat pracuje przy katedrze, sprząta, naprawia drobne usterki, obsługuje przykościelną toaletę.


Pt maja 03, 2019 10:07

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Alus - to nie w temacie. Media często przedstawiają sprawę jednostronnie, bez głębszej analizy.

_________________
MODERATOR


So maja 04, 2019 9:53
Zobacz profil
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Zbigniew3991 napisał(a):
Alus - to nie w temacie. Media często przedstawiają sprawę jednostronnie, bez głębszej analizy.

Nie w temacie o zgromadzeniach, ale w temacie jak czasem bywa rozumiane miłosierdzie :(
Owszem media często mijają sie z prawdą, ale przedstawionego Janka zna przynajmniej 40% kielczan. Choć zapewne niewielu (w tym ja) znało warunki w jakich przyszło mu mieszkać i skąd wyrzucił go proboszcz.
Owszem proboszcz tłumaczy, że zaoferowano mu mieszkanie w domu pomocy pod Kielcami, ale nie skorzystał.
Nie skorzystał, bo od dzieciństwa katedra była jego domem, przez lata wraz z matką (dopóki żyła) sprzątał w katedrze, wokół katedry.
Jak na ironię wyrzucenie go z pomieszczenia przy WC przy katedrze odbywa sie tuż po Świecie Miłosierdzia :(
Jedyne co raduje to ofiarność ludzi - już zebrano ponad 60 tys zł na zakup maleńkiego mieszkanka dla p. Janka.


So maja 04, 2019 10:29
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Zbigniew3991, chodzi ci o to, dlaczego jest kilka zgromadzen powolujacych sie na s. Faustyne?
Siostry z Rybna to wyjasniaja, powolujac sie na Dzienniczek: miala byc tez galaz kontemplacyjna.
Cytuj:
W 1935 roku Faustyna Kowalska ujrzała Jezusa, który zażądał: „Pragnę, aby zgromadzenie takie było”. Zakonnica szczegółowo opisała charyzmat przyszłego zakonu (wypraszanie miłosierdzia Bożego dla świata), ubiór mniszek (czerwone welony i płaszcze, białe habity), a nawet proroczo przewidziała, jak będzie wyglądał ich dom. Napisała też regułę. Pisała o trzech odcieniach zgromadzenia: czynnym, klauzurowym i grupie świeckiej. Umierała w przekonaniu, że nie zrealizowała Bożego planu. Dopiero jej spowiednik ks. Michał Sopoćko założył Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Siostry zamieszkały w Myśliborzu

http://misericordiadei.eu/pag.08.art.05.html

Ja o tym kontemplacyjnym dowiedzialam sie z reportazy pana Jakimowicza w GN.

Przyznam, ze osobistych zwiazkow z nimi nie mam.


So maja 04, 2019 12:57

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Wiem o tym, że siostry Służebnice uważają, że Jezus prosił o zakon kontemplacyjny. Zastanawiam się nad sensem zakładania Zgromadzeń = kontemplacyjnego oraz czynnego. Jednocześnie nadal funkcjonuje Zakon Sióstr Matki Miłosierdzia. Cieszy mnie różnorodność, ale... no właśnie - czym różnią się charyzmaty tych zakonów?

_________________
MODERATOR


So maja 04, 2019 19:21
Zobacz profil
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
W sumie wystarczyliby benedyktyni i benedyktynki, czyż nie? ;)

Nie wiem, dlaczego jest tyle przeróżnych zgromadzeń. Każde ma nieco inny punkt ciężkości, nieco inny charyzmat. Dominikanie są zgromadzeniem czynnym, ale dominikanki, ich "zaplecze modlitewne" - kontemplacyjnym.
Założyciele zgromadzeń rozeznawali jakoś, że Bóg chce w danym czasie i miejscu ludzi, którzy skupią się na konkretnym temacie, który był jakoś zaniedbany. A że był to temat ważny, potwierdzały inne osoby, które wstępowały.
Owszem, na pewno są zgromadzenia, szczególnie lokalne, które się w skali świata dublują, ale czy to jest jakiś problem?

No a zgromadzenie czynne, wykonuje konkretną pracę widzialną. Zgromadzenie kontemplacyjne, szczególnie dziś, daje możliwość duchowego wytchnienia i ciszy, bo ich głównym zadaniem jest "tracić" czas dla Jezusa.


So maja 04, 2019 19:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Kael napisał(a):
Dominikanie są zgromadzeniem czynnym, ale dominikanki, ich "zaplecze modlitewne" - kontemplacyjnym.

Nie do końca to prawda. Dominikanki opiekują się chorymi m.in. prowadząc DPS, są katechetkami w szkołach (to wiem z doświadczenia, bo w sąsiedniej wsi jest taki DPS prowadzony przez dominikanki).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So maja 04, 2019 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Rozwijając temat: Są Misjonarze Słowa Bożego, Siostry Misjonarki Służebnice Ducha Świętego oraz Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji. Te dwa pierwsze zgromadzenia to zgromadzenia czynne, zajmujące się Misjami, a Siostry Służebnice Ducha Świętego od Adoracji są Siostrami klauzurowymi - otaczają modlitwą i tworzą "zaplecze modlitewne". Wszystkie trzy Zgromadzenia założył Św. Arnold.
To ciekawa idea - różne zakony, jeden charyzmat ale różne realizacje.

Tak można porównywać Dominikanów, Dominikanki i Dominikanów Świeckich. Franciszek z Asyżu analogicznie powołał do życia Franciszkanów, Klaryski i Franciszkanów Świeckich. Jan Bosko stworzył Salezjanów, Salezjanki i Salezjanów Współpracowników. To pokazuje jedność w charyzmacie osób duchownych, konsekrowanych oraz świeckich. To już są zgromadzenia czynne - jak mi się wydaje. Jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu.

_________________
MODERATOR


So maja 04, 2019 21:09
Zobacz profil
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Oczywiście, Małgosiaa, jest i gałąź czynna dominikanek.ale są i mniszki https://radonie.mniszki.dominikanie.pl/


N maja 05, 2019 0:43

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Zgromadzenia Miłosierdzia
Nie wiedziałem o tym, Kael. Myślałem, tak jak Małgosia, że istnieją Dominikanki udzielające się w świecie, ale nie wiedziałem, że są też Dominikanki kontemplacyjne.

To ciekawe, że takie schematy powielają się w wielu zgromadzeniach. Schematy - to znaczy: zakon czynny męski, zakon czynny żeński, zakon kontemplacyjny. Lub też schemat: Zakon męski, Zakon żeński, wspólnota świeckich.

_________________
MODERATOR


N maja 05, 2019 10:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL