Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Następna strona
 Czy Adam i Ewa istnieli? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Papież Benedykt XVI widzi w grzechu pierworodnym prawdę o człowieku, który od początku ulega pysznemu poczuciu, że nie potrzebuje Boga, że
ma klucz poznania i klucz do życia, że nie musi umrzeć. Człowiek
chce dorównać Panu Bogu w taki sposób, by Bóg nie był mu już potrzebny. Pierwotne zaufanie, ufna miłość przemienia się w strach przed
Bogiem i powoduje ukrywanie się przed nim. Zerwanie żywej relacji z Bogiem skutkuje utratą znajomości Boga, możliwości poznawania Go, wykrzywieniu ulega Jego obraz: „Bóg tonie w ciemności.
Ukrywamy się przed Nim, a tak dobrze zbudowaliśmy swe kryjówki,
że już Go nie widzimy
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/ ... sAllowed=y str.10


So maja 11, 2019 8:00
Zobacz profil
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Według mnie tym jest grzech pierworodny, niejako wrodzoną nieufnością do Boga. Chrzest, w którym Bóg i nas zapewnia, że jesteśmy Jego umiłowanymi dziećmi, "zmywa" to pęknięcie, Jeśli chcemy w to uwierzyć. W każdym razie, to nie Bóg odcina się od człowieka.


So maja 11, 2019 8:12

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Mówisz o chrzcie nieświadomego noworodka, który nawet nie ma konceptu Boga?

Mówisz o uwierzeniu w Kociół czy o poznaniu/doświadczaniu jedności z Bogiem, bo to dwie odrębne sprawy?

Adam i Ewa bezpośrednio Boga widzieli a jednak nie ufali mu na tyle aby olać sugestie węża, czyli ta nieufność to nie wynik zjedzenia owego owocu a przyczyna, chyba że widzisz inny powód dlaczego to zrobili? Wrodzona ciekawość? Wrodzona naiwność? Wrodzone zaufanie do każdej istoty?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 11, 2019 8:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
IrciaLilith napisał(a):


Adam i Ewa bezpośrednio Boga widzieli a jednak nie ufali mu na tyle aby olać sugestie węża, czyli ta nieufność to nie wynik zjedzenia owego owocu a przyczyna, chyba że widzisz inny powód dlaczego to zrobili? Wrodzona ciekawość? Wrodzona naiwność? Wrodzone zaufanie do każdej istoty?

Nie wiemy tego. Nawet, jak uznamy, że przez pychę, to zakładamy, że już w nich była - skąd? Skoro byli w pełni szczęsliwi, czemu wybrali zło? Tajemnica ludzkiej wolności.


So maja 11, 2019 8:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Proteom, czyli źródłem grzechu jest wolność? Tylko w takim układzie można wywnioskować, że jedynie niewola może od grzechu uwolnić...
A może nie chodzi tyle o wolność co o miks wolności i niewiedzy? Bóg mający wolność oraz wiedzę chyba nie grzeszy?
Zwróciłeś uwagę na kluczową moim zdaniem nazwę tego drzewa?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 11, 2019 10:04
Zobacz profil
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Chrzest noworodków wziął się z przyjmowania chrześcijaństwa "z całym domem". Jeśli dziecko wzrasta w wierzącej Bogu rodzinie, to poznaje Boga niejako naturalnie. A świadomie wierzy wtedy, kiedy do tego dorośnie. Każdy w innym wieku. Św Teresa z Lisieux była świadomą chrześcijanką w wieku lat 5 i nigdy nie przestała nią być.

Co do (psychologicznych) powodów grzechu w raju, jest nim wolność. A ta jest pełna tylko, kiedy możesz wybrać i zrobić źle.

Głównym problemem jest skutek tego wyboru: strach przed Bogiem i zrzucanie winy na innych. Nagle to, co było wspaniałe (cały Raj) to za mało i źle, no bo przecież ten zakaz nas ogranicza! A w przykazaniach chodzi o ochronę: nas i innych. O zdrowe zasady współżycia z innymi. Nie o psucie przyjemności.


So maja 11, 2019 10:10

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Kael-jak nazywało się drzewo którego owoc zjedli Adam i Ewa?
Może wąż wcale nie kłamał, tylko drzewko wysłało ich dusze do takiej szkoły i dopiero gdy załapią to czego mają się nauczyć spełni się to co powiedział wąż? Bóg też nie skłamał, bo owa szkoła obejmuje dowiadczanie śmierci...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 11, 2019 10:19
Zobacz profil
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
IrciaLilith napisał(a):
Kael-jak nazywało się drzewo którego owoc zjedli Adam i Ewa?
A jak się nazywało to drugie drzewo? I co o nim mówi Jahwe tuż przed wygnaniem?


So maja 11, 2019 13:11

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Cytuj:
22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»

Ks.Rodzaju rozdz.3

Oh, jaki dobry ten Jahwe, wywalił ich z raju aby nie mogli zerwać owocu z drugiego drzewa...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 11, 2019 14:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Kael

Cytuj:
Co do (psychologicznych) powodów grzechu w raju, jest nim wolność. A ta jest pełna tylko, kiedy możesz wybrać i zrobić źle.


Nie zgadzam się. Wolność jest warunkiem koniecznym do zadzialania mechanizmow psychologicznych tej świadomej decyzji. Np. mogły to być mechanizmy obronne https://www.centrumdobrejterapii.pl/mat ... y-obronne/
Czy i na ile zadziałały - to wymagałoby terapii Ewy.


So maja 11, 2019 14:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
IrciaLilith napisał(a):
Cytuj:
22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»

Ks.Rodzaju rozdz.3

Oh, jaki dobry ten Jahwe, wywalił ich z raju aby nie mogli zerwać owocu z drugiego drzewa...


Każdy dobry ojciec by tak postąpił. W przeciwnym razie przyłożyłby swoją rękę do utrwalenia patologii na wieki.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So maja 11, 2019 20:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Wybawiony, ty tak serio to w ten sposób odbierasz?
Z tego cytatu wynika, że wąż mówił prawdę, tylko Jahwe się boi, że ludzie mu dorównają, a tego jego ego nie zniesie... Zresztą swoje obawy przed wzrostem potęgi ludzkiej pokazuje potem jeszcze nie raz...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 11, 2019 21:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Wybawiony napisał(a):
Każdy dobry ojciec by tak postąpił. W przeciwnym razie przyłożyłby swoją rękę do utrwalenia patologii na wieki.


To ty "Wybawiony" również jest dobrym ojcem? a kara którą wyznaczasz swoim nieposłusznym dziecią, to śmierć?

Kael napisał(a):
Co do (psychologicznych) powodów grzechu w raju, jest nim wolność. A ta jest pełna tylko, kiedy możesz wybrać i zrobić źle.


Mam rozumieć że w Niebie również będzie wolność? i każdy będzie mógł robić źle?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 11, 2019 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
Skoro powodem do grzechu ma być wolność a nie niewiedza na temat skutków czynów, to w Niebie o wolności można zapomnieć, czysta dyktatura, kto choćby pomyśli, że chciały cokolwiek po swojemu wypad do piekła. Niebiańska komuna ;)

Może jednak powodem nie jest Wolność, a nieznajomość Prawdy, brak wiedzy o dalekosiężnych skutkach działań, brak wiedzy o wzajemnych interakcjach? O tym, że krzywdząc kogoś krzywdzimy też Siebie ? A krzywdząc Siebie krzywdzimy innych?

Tu pojawia się pytanie: czy zdobycie wiedzy na temat dobra i zła na prawdę było samo w sobie krzywdzące, czy to nie zazdrość Jahwe i obawa, że ktoś stanie się mu równy nie była większym problemem?

Ja nie mam przedzałożenia o doskonałości moralnej Boga Jahwe opisywanego w ST i po prostu widzę jaki to osobnik. Bez jaj, współczesne dziecko prezentuje wyższy poziom moralny niż obraz Boga jaki wyłania się z ST.
I teraz pytanie: czy to Bóg jest taki, czy takie posiadali o Nim wyobrażenie starożytni izraelici?
Każdy ma taki obraz Boga na jaki pozwala mu jego umysł...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N maja 12, 2019 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Adam i Ewa istnieli?
IrciaLilith napisał(a):
Skoro powodem do grzechu ma być wolność a nie niewiedza na temat skutków czynów, to w Niebie o wolności można zapomnieć, czysta dyktatura, kto choćby pomyśli, że chciały cokolwiek po swojemu wypad do piekła. Niebiańska komuna ;)


Jeśli znajdziesz się w Niebie, to nie ma możliwości, żeby na siłe cie z tego Nieba usunąć, bo przecież jak ktoś zostanie zbawiony, to zostanie zbawiony, chyba nie da się tego odwołać?

IrciaLilith napisał(a):
A krzywdząc Siebie krzywdzimy innych?


Już się tak nie rozpędzaj, bo jak ty "IrciaLilith" zaczniesz sama siebie krzywdzić, to i Robka krzywdzisz? :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 12, 2019 11:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL