Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 Życie na innych planetach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Życie na innych planetach
Robek napisał(a):
pilaster napisał(a):
Cywilizacja agresywna zniszczy sama siebie, zanim będzie miała szansę kogokolwiek podbić.



A ludzka cywilizacja jest agresywna?


Coraz mniej

Cytuj:
pilaster napisał(a):
Nie mogłoby być oparte o znaną "węglowo - wodną" biochemię (a inna nie jest raczej możliwa). Ale termodynamicznie taka możliwość jest.


Życie oparte na krzemie, chyba może zaistnieć?


Małe szanse, znacznie mniejsze niż dla życia węglowego

1. Krzemu we Wszechświecie jest kilkakrotnie mniej niż węgla
2. Odpowiednikiem wody dla życia krzemowego byłyby jakieś związki fluorotlenowe, a zamiast wodoru byłby fluor - a tego już w porównaniu z wodorem to są jakieś śladowe ilości.

Cytuj:
Posiadanie nadświetlengo napędu, pozwalałoby w ciagu kilku milonów lat skolonizować cały wszechświat(w ciągu kilku chwil można polecieć do galaktyk oddalonych od kilka miliardów lat świetlnych)a skoro tych cywilizacji powinno być tysiące, a pierwsze z tych cywilizacji mogły się pojawić już 10 miliardów lat temu, to przecież w tej sytuacji ci kosmici powinni być praktycznie wszędzie, a jakoś nigdzie ich nie widać.


Co jest kolejną poszlaką, że takiego napędu nie da się zbudować. :) Nawet przy jego braku musimy dojść do wniosku że jesteśmy jedyną cywilizacją w Galaktyce. Przy założeniu, że da się go skonstruować - jesteśmy jedyną cywilizacją w całym Wszechświecie 8)


Ircia

Cytuj:
cywilizowani ludzie omijają tą słynną wyspę agresywnych ludożerców


Jednak Andamańczycy są jak najbardziej świadomi istnienia cywilizacji (post)industrialnej - tyle że sami nie chcą się z nią zadawać. A cywilizacja globalna szanuje tą ich niechęć, zupełnie inaczej niż to było jeszcze sto lat temu.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Cz maja 16, 2019 14:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Dokładnie- zupełnie inaczej niż było 100 lat temu.
W naszej galaktyce może być sporo cywilizacji na podobnym poziomie do naszej i niby jak się mamy połapać, że istnieją? Polecieć? Niet. Jakieś nasłuchy? Śmieszna skala i założenie, że będą nadawać tak jak nam się wydaje, że powinni...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 16, 2019 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Życie na innych planetach
pilaster napisał(a):
Małe szanse, znacznie mniejsze niż dla życia węglowego

1. Krzemu we Wszechświecie jest kilkakrotnie mniej niż węgla
2. Odpowiednikiem wody dla życia krzemowego byłyby jakieś związki fluorotlenowe, a zamiast wodoru byłby fluor - a tego już w porównaniu z wodorem to są jakieś śladowe ilości.


Chyba są jakieś planety które składają sie z dośc dużych ilości krzemu? więc tam krzemowe życie mogłoby powstać.

pilaster napisał(a):
Co jest kolejną poszlaką, że takiego napędu nie da się zbudować. :) Nawet przy jego braku musimy dojść do wniosku że jesteśmy jedyną cywilizacją w Galaktyce. Przy założeniu, że da się go skonstruować - jesteśmy jedyną cywilizacją w całym Wszechświecie 8)


Według aktualnych praw fizyki, to statków kosmicznych o takim napędzie, nie da się zbudować.

IrciaLilith napisał(a):
Dokładnie- zupełnie inaczej niż było 100 lat temu.
W naszej galaktyce może być sporo cywilizacji na podobnym poziomie do naszej i niby jak się mamy połapać, że istnieją? Polecieć? Niet. Jakieś nasłuchy? Śmieszna skala i założenie, że będą nadawać tak jak nam się wydaje, że powinni...


Po przeszło 3 miliardach lat istnienia życia na Ziemi, pojawił sie człowiek, a przecież mógł sie pojawić miliard lat temu, albo dopiero za miliard lat, tak samo na innych planetach w naszej galaktyce, tam życie mogło sie rozwijać/zmieniać szybciej lub wolniej niż u nas, więc inteligenta cywilizacja mogła tam przez jakiś czas istnieć 500 tysięcy lat temu, 500 milionów lat temu, 2 miliony lat temu, czy dopiero się pojawi za kilka milinów lat, tutaj możliwości jest bardzo wiele, i szansa na to że jednocześnie z nami rozwinęła się w Drodze Mlecznej, jakaś inna inteligentna cywilizacja, jest bardzo mała, jak jeden do setek miliardów. A to przecież szansa na wygranie w lotto, jest dużo większa, bo jak jeden do kilkunastu milionów :-D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz maja 16, 2019 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Cały problem w tym, że nie mamy danych pozwalających oszacować jak często pojawia się życie, jak często rozwija się do poziomu cywilizacji, jak długo cywilizacje mogą istnieć, itd. Po prostu nie ma danych aby cokolwiek konkretnego powiedzieć i każdy z nas będzie miał swoje wyniki w zależności od przyjętych założeń.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 16, 2019 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Życie na innych planetach
IrciaLilith napisał(a):
Dokładnie- zupełnie inaczej niż było 100 lat temu.
W naszej galaktyce może być sporo cywilizacji na podobnym poziomie do naszej i niby jak się mamy połapać, że istnieją?


Z nasłuchu radiowego. Samych siebie moglibyśmy wykryć nawet z drugiego końca Galaktyki (największy zasięg mają radary pracujące na lotniskach)

Cytuj:
założenie, że będą nadawać tak jak nam się wydaje, że powinni...


Cywilizacji powinno być tak dużo, że nawet jakby część z naszego punktu widzenia zachowywała się dziwacznie, to i tak cywilizacji normalnych ciągle będzie zatrzęsienie.

IrciaLilith napisał(a):
Cały problem w tym, że nie mamy danych pozwalających oszacować jak często pojawia się życie, jak często rozwija się do poziomu cywilizacji, jak długo cywilizacje mogą istnieć, itd..


Przeciwnie, mamy już całkiem dużo danych pozwalających oszacować te parametry. Prosze przeczytać artykuł z "Astronomii"


Robek napisał(a):
Chyba są jakieś planety które składają sie z dośc dużych ilości krzemu? więc tam krzemowe życie mogłoby powstać.


Nawet gdyby się takie znalazły, to wąskim gardłem jest nie tyle krzem, co fluor. Niewielkie szanse.


Cytuj:
Po przeszło 3 miliardach lat istnienia życia na Ziemi, pojawił sie człowiek, a przecież mógł sie pojawić miliard lat temu, albo dopiero za miliard lat,


Nie mógł. Teraz jest jedyne w historii Układu Słonecznego okienko, kiedy "człowiek" (w sensie samoświadoma istota inteligentna zdolna do zbudowania cywilizacji naukowo technicznej) mogła się pojawić. Szczegóły we wspomnianym artykule.

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt maja 17, 2019 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Mimo szczerych chęci nie potrafię tego artykułu odszukać, możesz kolejny raz podlinkować?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 11:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 28, 2004 8:38
Posty: 4769
Post Re: Życie na innych planetach
IrciaLilith napisał(a):
Mimo szczerych chęci nie potrafię tego artykułu odszukać, możesz kolejny raz podlinkować?


Bo artykuł nie jest w sieci, tylko w wydaniu papierowym miesięcznika. :-D

Obrazek

W sieci to on będzie najwcześniej za pół roku, bo na tyle karencji opiewa umowa autora z wydawnictwem.

W sieci znajduje się natomiast pierwsza część tego artykułu, która ukazała się w roku 2014:

Paradoks Fermiego cz I

Paradoks Fermiego cz II

W tej części udowdniono, że

po pierwsze żadnych, innych niż nasza, cywilizacji naukowo technicznych (czyli zdolnych przynajmniej do zbudowania radia) w Galaktyce nie ma.

Po drugie nigdy ich nie było

Po trzecie ten brak nie jest spowodowany, jak to niektórzy próbowali wyjaśnić, krótkim czasem istnienia takiej cywilizacji (parametr L w równaniach) Aby tak było, L musiałby być rzedu ...kilku lat (ziemskich) 8)


Natomiast w artykule obecnym, z maja 2019 autor wykazuje dlaczego tych cywilizacji nie ma i jakie warunki muszą być spełnione, żeby były.

Przyjemnej lektury :)

_________________
Brothers, what we do in life, echoes in eternity

Jest inaczej - Blog człowieka leniwego


Pt maja 17, 2019 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Miło się czytało, ale jakoś mnie to nie przekonuje, serio przyjmij nieco inne założenia i przelicz samodzielnie.

Zauważ jak jakiś czas temu szacowano występowanie planet pozaziemskich a jak to wygląda obecnie.

Dla mnie samo założenie programu SETI czyli oparcie się na takich a nie innych sygnałach i wybranie takich a nie innych rejonów do nasłuchu jest bardzo problematyczne.
Wystarczy, że kosmiczne cywilizacje mają inny system komunikacji i cały program jest bezużyteczny. W praktyce jest to poszukiwanie cywilizacji analogicznej do ziemskiej, bo przecież inne istnieć nie mogą bo nie.

Myślałeś też o takich detalach jak czas, czyli to że na innych planetach nie musi płynąć tak jak u nas, czas życia jednego pokolenia kosmitów może być zupełnie inny o ile w ogóle można mówić o jakiś pokoleniach...

Chwilami mam wrażenie, że ludzie zamykają się jak twórcy filmów sf czyli, że kosmici muszą być podobni do ludzi lub innych ziemskich istot. Ani razu nikt nie wyszedł poza ziemskie schematy, ew tworzy się miksy różnych gatunków. W książkach czasem ktoś posłuży się wyobraźnią i założy, że to że tak jest u nas nie oznacza, że musi być w innych rejonach...
Nawet zakładając, że życie musi się opierać na węglu a wręcz na białkach, lipidach i weglowodanach to formy nie muszą być podobne do ziemskich. Wiadomo, że pewne schematy po prostu się sprawdzają, ale opcji jest mnóstwo.
A nawet opierając się na analogiach do ziemskich istot zmiany parametrów planety dają pole do popisu i serio nie widzę powodu aby korzystanie z fal radiowych i to takich jakich szuka SETI było oczywiste.

Cieszę się, że to przeczytałam, bo chociaż wiem, że mówiąc cywilizacja masz na myśli cywilizację techniczną opartą na technologii podobnej do ziemskiej o podobnej mentalności...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 13:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Życie na innych planetach
pilaster napisał(a):
Natomiast w artykule obecnym, z maja 2019 autor wykazuje dlaczego tych cywilizacji nie ma i jakie warunki muszą być spełnione, żeby były.
Przyjemnej lektury :)

Gdzie są linki do tych artykułów z "Astronomii" o których piszesz?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 17, 2019 17:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
pilaster napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Mimo szczerych chęci nie potrafię tego artykułu odszukać, możesz kolejny raz podlinkować?


Bo artykuł nie jest w sieci, tylko w wydaniu papierowym miesięcznika. :-D

Obrazek

W sieci to on będzie najwcześniej za pół roku, bo na tyle karencji opiewa umowa autora z wydawnictwem.


I tyle sobie zweryfikujemy...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 17:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Życie na innych planetach
http://astronomia.media.pl/jak_kupic.html
Zamówiłem, dobrze że darmowa dostawa pocztą.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt maja 17, 2019 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
To miłej weryfikacji. Ja mam ponad 300książek w pdf w kolejce i artykuły czytam tylko gdy mam linka.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 17, 2019 18:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Życie na innych planetach
IrciaLilith napisał(a):
Wystarczy, że kosmiczne cywilizacje mają inny system komunikacji i cały program jest bezużyteczny. W praktyce jest to poszukiwanie cywilizacji analogicznej do ziemskiej, bo przecież inne istnieć nie mogą bo nie.


Niby jaki inny rodzaj komunikacji? każda cywilizacja zacznie korzystać z ognia, wymyśli coś takiego jak koło, i będą używać do komunikacji tego samego co my, bo niby jak inaczej?

IrciaLilith napisał(a):
Myślałeś też o takich detalach jak czas, czyli to że na innych planetach nie musi płynąć tak jak u nas, czas życia jednego pokolenia kosmitów może być zupełnie inny o ile w ogóle można mówić o jakiś pokoleniach...


To czy kosmici dożywają 50 czy tam 500 lat, nie robi większej różnicy.

IrciaLilith napisał(a):
Chwilami mam wrażenie, że ludzie zamykają się jak twórcy filmów sf czyli, że kosmici muszą być podobni do ludzi lub innych ziemskich istot. Ani razu nikt nie wyszedł poza ziemskie schematy,


Bo ludzie chcą oglądać kosmitów, podobnych do ludzi :mrgreen:

IrciaLilith napisał(a):
A nawet opierając się na analogiach do ziemskich istot zmiany parametrów planety dają pole do popisu i serio nie widzę powodu aby korzystanie z fal radiowych i to takich jakich szuka SETI było oczywiste.


Bez względu na poziom zaawansowania obcej cywilizacji, fale radiowe będą do czegoś używane, więc warto tego szukać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So maja 18, 2019 5:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Życie na innych planetach
Tak, z atmosferą pełną propanu, butanu i podobnych związków będą korzystać z ognia, a mając umiejętność latania plus transport oceaniczny będą potrzebować koła:)

A jeśli będą nieśmiertelnym superorganizmem to też bez znaczenia?

Telepatia na falach radiowych? To, że u nas to raczej bajki nie wykluczysz tego u kosmitów...
Jestem gotowa założyć, że tak czy siak będą to fale elektromagnetyczne, tylko czy koniecznie o założonej na podstawie naszych wyborów zakresach i mocy...
Choć nadawanie na grawitacyjnych to byłby numer;)

Robek, szkoła odebrała Ci wyobraźnię?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So maja 18, 2019 12:10
Zobacz profil
Post Re: Życie na innych planetach
IrciaLilith napisał(a):
Tak, z atmosferą pełną propanu, butanu i podobnych związków
W takiej atmosferze powstanie forma życia, które będzie zdolna propan, butan i podobne związki utleniać. A potem padnie (chyba że coś w Twoim scenariuszu te związki produkuje).
Cytuj:
A jeśli będą nieśmiertelnym superorganizmem to też bez znaczenia?
Aha. Bo na Ziemi to grzyby osiągnęły poziom cywilizacji naukowo-technicznej.
Cytuj:
Telepatia na falach radiowych? To, że u nas to raczej bajki nie wykluczysz tego u kosmitów...
No taką cywilizację tym bardziej powinniśmy wykryć. Jeszcze w okresie przedcywilizacyjnym.


So maja 18, 2019 13:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL