Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Seks a komunia św. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 07, 2018 8:34
Posty: 6
Post Seks a komunia św.
Witam, mam problem który dręczy mnie już od pewnego czasu, starałem się znaleźć rozwiązanie gdzieś w Piśmie Świętym, natchnionych stronach itp. Jestem z żoną po ślubie już blisko dwa lata. Kariera żony rozkwita, ja natomiast czuję się spełniony zarówno w życiu jak i w pracy. Odbyliśmy ostatnio rozmowę której wynikiem jest zgodne zdanie - na razie nie chcemy mieć dzieci. Dowiedziałem się jednak, że celem małżeństwa jest prokreacja i kiedy używamy prezerwatyw lub w jakikolwiek inny sposób unikamy zapłodnienia to jest to grzech ciężki ponieważ dotyczy seksualności. I tutaj zaczyna się problem - zabawy małżeńskie, seks i inne tego typu czynności są w związku potrzebne i oboje ich potrzebujemy. Oboje wiemy, że nie chcemy z tego zrezygnować co rodzi pytanie - po co przystępować do spowiedzi? Spowiedź składa się z kilku etapów, jednym z nich jest mocne postanowienie poprawy podczas gdy u nas tego postanowienia nie ma. W związku z tym zrodziła się w naszych głowach wątpliwość po co w ogóle chodzić do spowiedzi? Jeśli nie chcemy się poprawić to spowiedź nie ma sensu a zatem i do komunii nie można przystąpić - jaki więc sens chodzenia do kościoła?

Dodam że jestem osobą która wierzy w Boga i niezmiernie męczy moje sumienie taki stan rzeczy. Czy ktokolwiek już taki temat zgłębiał? Czy ktokolwiek ma jakąś radę? Co z tym zrobić?


Pt cze 21, 2019 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Seks a komunia św.
grayter napisał(a):
Dowiedziałem się jednak, że celem małżeństwa jest prokreacja i kiedy używamy prezerwatyw lub w jakikolwiek inny sposób unikamy zapłodnienia to jest to grzech ciężki ponieważ dotyczy seksualności.
Nie do końca tak jest. Unikanie zapłodnienia przez stosowanie NPR (naturalnego planowania rodziny) KK dopuszcza, a nawet pochwala (lepsze świadome rodzicielstwo, niz z przypadku). Przy czym pisze o nowoczesnych metodach, a nie o "kalendarzyku".
grayter napisał(a):
I tutaj zaczyna się problem - zabawy małżeńskie, seks i inne tego typu czynności są w związku potrzebne i oboje ich potrzebujemy.
Wg obecnego nauczania w KK wszelkie gry i zabawy małżeńskie sa OK o ile są formą "rozgrzewki" i całość kończy sie penetracją (lub taki był pierwotny zamysł).
Polecam "Seks jest boski, czyli erotyka katolika", czy "Seks jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga"

I tyle teorii. Resztę rozstrzygnij we własnym sumieniu.

A jeżeli chcesz znać moje zdanie, to teoretycy celibatariusze nie powinni nigdy zaglądać pod pierzynę małżeńską. To sprawa między małżonkami.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt cze 21, 2019 14:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Seks a komunia św.
W zasadzie kolega już zakreślił ramy, pozwolą sobie uzupełnić:

grayter napisał(a):
Jestem z żoną po ślubie już blisko dwa lata. Kariera żony rozkwita, ja natomiast czuję się spełniony zarówno w życiu jak i w pracy. Odbyliśmy ostatnio rozmowę której wynikiem jest zgodne zdanie - na razie nie chcemy mieć dzieci. Dowiedziałem się jednak, że celem małżeństwa jest prokreacja


Po pierwsze, jednym z celów. Po drugie, dwa lata po ślubie, jeszcze ani dzieci ani ochoty na dzieci. Pojawia się pytanie, kiedy te dzieci mają być planowane. Na świętego Dygdy, co go nie ma nigdy? Na emeryturze? Jak koniunktura to, ceny nieruchomości śmo a kurs franka owamto?

BTW: Polecam trailer do "Idiokracji". Film może nie najwyższych lotów, ale jego początek opisuje mniej więcej pary w waszej sytuacji... z przymrużeniem oka i przez krzywe zwierciadło.

grayter napisał(a):
Oboje wiemy, że nie chcemy z tego zrezygnować co rodzi pytanie - po co przystępować do spowiedzi?


Pytanie się rodzi raczej, jak przez te ostatnie dwa lata żeście przystępowali. No bo trochę trudno mi uwierzyć, że przez ostatnie lata spaliście a na przygotowaniach przedmałżeńskich ten temat akurat wypadł z programu. KRK nie utaja swojego stosunku do stosunku przy użyciu środków antykoncepcyjnych.

grayter napisał(a):
Dodam że jestem osobą która wierzy w Boga


Ty jesteś czy wy jesteście? Wbrew pozorom to pytanie zasadniczej natury w omawianej kwestii.

__________________


Kozioł napisał(a):
Unikanie zapłodnienia przez stosowanie NPR (naturalnego planowania rodziny) KK dopuszcza, a nawet pochwala (lepsze świadome rodzicielstwo, niz z przypadku).


Tu znowu jest pewno "ale". Jeżeli para stosuje NPR do regulacji poczęć, to jest to OK. Jeżeli natomiast para stosuje NPR do całkowitego unikania poczęć, to już OK być przestaje. Dlatego ważne jest pytanie, czy dana para w ogóle planuje dzieci, czy też nie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt cze 21, 2019 14:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 07, 2018 8:34
Posty: 6
Post Re: Seks a komunia św.
bert04 napisał(a):
W zasadzie kolega już zakreślił ramy, pozwolą sobie uzupełnić:

Po pierwsze, jednym z celów. Po drugie, dwa lata po ślubie, jeszcze ani dzieci ani ochoty na dzieci. Pojawia się pytanie, kiedy te dzieci mają być planowane. Na świętego Dygdy, co go nie ma nigdy? Na emeryturze? Jak koniunktura to, ceny nieruchomości śmo a kurs franka owamto?



W nieokreślonej przyszłości (prawdopodobnie w ciągu 4-5 lat).

bert04 napisał(a):
Pytanie się rodzi raczej, jak przez te ostatnie dwa lata żeście przystępowali. No bo trochę trudno mi uwierzyć, że przez ostatnie lata spaliście a na przygotowaniach przedmałżeńskich ten temat akurat wypadł z programu. KRK nie utaja swojego stosunku do stosunku przy użyciu środków antykoncepcyjnych.


Nie przystępowaliśmy właśnie przez to, że penetracja nie kończy się w sposób zgodny z poglądami KK. Na naukach przedmałżeńskich była wyłącznie mowa o naturalnym planowaniu rodziny, ale jednak planowaniu które w tej chwili nam nie jest w głowie.

bert04 napisał(a):
Ty jesteś czy wy jesteście? Wbrew pozorom to pytanie zasadniczej natury w omawianej kwestii.


Żona twierdzi że jest wierząca, kim jestem aby to oceniać? Oboje w tym tkwimy więc można powiedzieć że oboje wierzymy.

Oboje chcemy zacząć przystępować do komunii św. ale i nie chcemy dzieci. Czy to jest naprawdę tak ciężkim grzechem że niemożliwym będzie pogodzenie tych wartości?


Pt cze 21, 2019 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Seks a komunia św.
grayter napisał(a):
W nieokreślonej przyszłości (prawdopodobnie w ciągu 4-5 lat).


No dobra, ale choć w zarysie wiecie, co miałoby się stać, żeby z tej nieokreślonej przyszłości zrobiła się, powiedzmy, jakaś perspektywa czasowa?

Cytuj:
Nie przystępowaliśmy właśnie przez to, że penetracja nie kończy się w sposób zgodny z poglądami KK. Na naukach przedmałżeńskich była wyłącznie mowa o naturalnym planowaniu rodziny, ale jednak planowaniu które w tej chwili nam nie jest w głowie.


A spróbowaliście chociaż? Czasem ludzie odrzucają z góry, bo to kalendarzyk czy też, jak się czasem mówi, "watykańska ruletka". I poza tym mnóstwo argumentów przeciw, no bo praca, stres, terminy, kto by tam miał czas na mierzenie temperatur, śluzów i inne konieczne techniki.

Dlatego jeżeli ta kwestia jest dla was problemem, to mam jedną radę na dziś: wypróbujcie. To oczywiście, o ile nie stosujecie pigułki, a "tylko" gumki, można przez jakiś czas stosować równolegle. Dla was będzie to dodatkowe zabezpieczenie, jakby do paska do spodni nosić jeszcze szelki. A być może okaże się, że te metody wcale nie są takie skomplikowane, jak się wydawało na początku. Co potem będzie, zdecydujecie sami.

Są oczywiście osoby, którym już samo wpisywanie do kalendarza momentu cyklu jest zbyt trudne, a jakiekolwiek okresy wstrzemięźliwości dłuższe niż dwa dni są ponad siły. Jeżeli się do tych osób nie zaliczacie, to być może dzięki temu odkryjecie pewien dodatkowy wymiar cielesności, który miast dzielić was jeszcze lepiej połączy.

A jeżeli nie, to trudno. Ale tak całkiem nie wypróbować, to chyba nie jest poważne podejście do tematu.

Cytuj:
Żona twierdzi że jest wierząca, kim jestem aby to oceniać? Oboje w tym tkwimy więc można powiedzieć że oboje wierzymy.


Powiedzmy, że w małżeństwie "mieszanym" religijne jest tu pewna furtka, z ponad stuletnim uzasadnieniem. Ponieważ u was tego przypadku nie ma, nie będę mieszał wam jeszcze w głowach.

Cytuj:
Oboje chcemy zacząć przystępować do komunii św. ale i nie chcemy dzieci. Czy to jest naprawdę tak ciężkim grzechem że niemożliwym będzie pogodzenie tych wartości?


Nie siedzę w sumieniach innych ludzi i nie będę im mówił, co jest a co nie jest grzechem. Mogę tylko poradzić, żebyś nie odrzucał drogi wskazanej przez Kościół bez sprawdzenia, o co tam chodzi.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt cze 21, 2019 15:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Seks a komunia św.
grayter napisał(a):
W nieokreślonej przyszłości (prawdopodobnie w ciągu 4-5 lat).
To jest wyłącznie wasza sprawa. KK wymaga od was tylko abyście całkowicie nie wykluczali możliwości rodzicielstwa (w zasadzie to samo stosowanie NPR juz ten warunek spełnia).
grayter napisał(a):
Nie przystępowaliśmy właśnie przez to, że penetracja nie kończy się w sposób zgodny z poglądami KK. Na naukach przedmałżeńskich była wyłącznie mowa o naturalnym planowaniu rodziny, ale jednak planowaniu które w tej chwili nam nie jest w głowie.
Osobie która prowadziła wam kurs NPR to bym nogi z d.py powyrywał skoro nie załapałeś. Metody naturalne można stosować do "odłożenia poczęcia" i jest to jedyna antykoncepcja jaką dopuszcza (a nawet zaleca) KK.
To stosunkowo proste i o wiele skuteczniejsze od prezerwatywy (nawet prosta metoda Billingsów). Zaznajomcie się z tematem z tego punktu widzenia, a za kilka cykli (miesięcy) wszystko będzie proste. W ten sposób będzie i wilk syty i owca cała.
Jest kilka stowarzyszeń, które całkowicie za darmo wprowadzą was w to (Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli NPR, Liga Małżeństwo Małżeństwu i wiele innych). Być może jest nawet poradnia przyparafialna.

Powodzenia.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt cze 21, 2019 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Seks a komunia św.
Rozsądek... Rozsądek jest kluczowy. Co jest większym złem: unikanie spowiedzi i Komunii, czy odkładanie poczęcia dziecka o kilka lat? Każdy rozsądny człowiek w sytuacji, w której może wybrać pomiędzy mniejszym a większym złem, wybierze mniejsze zło.

Wy nie odkładacie poczęcia dziecka na nigdy, ale na teraz. A to, co będzie za pięć lat, to wielka niewiadoma. Kościół nie stwierdza: macie urodzić dziecko przed trzydziestką. Kościół stwierdza, że macie się nie zamykać na możliwość poczęcia dziecka. Czy to będzie teraz, czy za piętnaście lat - to Wasza sprawa. Byleby nie było to w wieku czterdziestu lat, bo kiedy dziecko będzie mało dwudziestkę, to Wy już będziecie mieli po 60 lat.

Co do kombinowania przy stosunkach seksualnych - kombinowanie nie zawsze jest zdrowe. Zdrowe ze względu na psychologię. Piszesz, że "(...) penetracja nie kończy się w sposób zgodny z poglądami KK". Czyli stosunek przerywany? To sprawa dla seksuologa, nie dla księdza. Czy istnieje "katolicka Kamasutra", która przewidywałaby spis dozwolonych i niedozwolonych pozycji we współżyciu małżeńskim? Nie popadajmy w paranoję. Czy istotą małżeństwa jest to, czy seks zakończy się orgazmem, czy nie? Czy istotą małżeństwa jest to, czy stosunek zakończy się wytryskiem i gdzie on się odbędzie?

_________________
MODERATOR


So cze 22, 2019 7:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Seks a komunia św.
Zbigniew3991 napisał(a):
Rozsądek... Rozsądek jest kluczowy. Co jest większym złem: unikanie spowiedzi i Komunii, czy odkładanie poczęcia dziecka o kilka lat? Każdy rozsądny człowiek w sytuacji, w której może wybrać pomiędzy mniejszym a większym złem, wybierze mniejsze zło.

To FAŁSZYWA alternatywa. Komunia i odłożenie poczęcia (stosowanie NPR do antykoncepcji) nie wyklucza się, wręcz przeciwnie: uzupełnia :D .

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So cze 22, 2019 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Seks a komunia św.
Zbyszku, a ja myślę, że istotą małżeństwa jest Miłość, szacunek, uczciwość, zaufanie i wzajemne wsparcie a Wy wszystko sprowadzacie do tego gdzie jest wytrysk ;)
Skoro NPR jest skuteczne to co za różnica czy ktoś zabezpiecza się tak czy inaczej, poza aspektem spontaniczności w tej kwestii, oraz potrzeb kobiety, bo NPR to brak seksu dokładnie wtedy, gdy kobieta najbardziej ma ochotę... Gumka jest zła i koniec, pewnie Szatan je wymyślił, szczególnie te których używanie uprzyjemnia kobiecie stosunek ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 22, 2019 11:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Seks a komunia św.
IrciaLilith napisał(a):
Zbyszku, a ja myślę, że istotą małżeństwa jest Miłość, szacunek, uczciwość, zaufanie i wzajemne wsparcie a Wy wszystko sprowadzacie do tego gdzie jest wytrysk ;)

No niestety :-(

Żeby komentarz nie był zbyt krótki:

Wezwanie

Połóż się koło mnie.
Jak lis koło lisicy, jak ptak obok ptaka, gdy rozlega
się pohukiwanie sowy.

Niech nas ogranie mądrość milczenia, mądrość ciepła,
mądrość pożegnania na długo przed chwilą odejścia.

Pokłonią się nam cztery strony świata i wędrowcy
ciemności złożą przed nami wymarzone dary, leki
i talizmany.

Julia Hartwig

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So cze 22, 2019 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Seks a komunia św.
IrciaLilith napisał(a):
Zbyszku, a ja myślę, że istotą małżeństwa jest Miłość, szacunek, uczciwość, zaufanie i wzajemne wsparcie a Wy wszystko sprowadzacie do tego gdzie jest wytrysk ;)
Skoro NPR jest skuteczne to co za różnica czy ktoś zabezpiecza się tak czy inaczej, poza aspektem spontaniczności w tej kwestii, oraz potrzeb kobiety, bo NPR to brak seksu dokładnie wtedy, gdy kobieta najbardziej ma ochotę... Gumka jest zła i koniec, pewnie Szatan je wymyślił, szczególnie te których używanie uprzyjemnia kobiecie stosunek ;)


No właśnie ironicznie pytam o to, czy istotą współżycia małżeńskiego jest miejsce wytrysku :) I jest to pytanie retoryczne, bo jest jasne to, że wytrysk i orgazm nie są istotą współżycia i małżeństwa.

Bardzo proszę o zakończenie offtopa na tym pytaniu retorycznym i skupienie się na zasadniczym temacie określonym przez autora wątku. MH

_________________
MODERATOR


So cze 22, 2019 12:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Seks a komunia św.
@grayter, widzę że stoisz przed decyzją o odejściu z Kościoła, bo Bóg okazał się przeszkodą w realizacji własnych planów na życie. Nie wiem, czy forum ma tu być taką pomocą w podjęciu decyzji, czy też ma przypieczętować tą, którą dawno podjęliście, zwłaszcza że jak sam przyznałeś, minęło już dwa lata i Wam ten stan odpowiada, zatem w czym tak naprawdę jest problem?

Naturalne metody planowania rodziny mają wysoką skuteczność, teraz dzięki algorytmowi sztucznej inteligencji wbudowanej w smartfony, wystarczy dokupić urządzenie mikroprzepływowe i czytnik optyczny. W badaniach skuteczność określania dni płodnych wyniosła 100%, nie trzeba zatem robić notatek, wystarczy zrobić badanie śliny. W miesiącu wypada tylko kilka dni płodnych, zatem nie stanowi to większego problemu, jeżeli zależy Wam na tym, by stosować naturalne metody antykoncepcyjne.
Druga sprawa, w sumie istotniejsza, dotycząca spraw intymnych jest taka: czy sprawdzaliście stan swojego zdrowia pod kątem możliwości posiadania w przyszłości potomstwa? Wzrasta odsetek par, które mają poważne problemy w tym zakresie, wprawdzie są kobiety, które mogą urodzić dziecko w wieku 50 lat bez wcześniejszej pomocy medycznej, ale i takie, które tuż przed trzydziestką dowiadują się, że mają menopauzę bądź inne problemy, wskutek których nie mogą mieć dzieci, to samo dotyczy mężczyzn, w ciągu kilkudziesięciu lat zaobserwowano znaczący spadek liczby plemników jak i jakości nasienia, zatem dwa razy się zastanówcie, czy warto odkładacie decyzję o dziecku na później. Jeżeli Wasze instynkty rodzicielskie są słabe i nie zależy Wam zbytnio na potomstwu, wtedy macie jeden problem mniej, ale jeżeli nie jest jednak tak daleko na liście Waszych pragnień, to warto się zastanowić, czy warto odwlekać taką decyzję. No chyba, że macie poważne problemy mieszkaniowe, finansowe i rodzinne, które powodują, że ta kariera żony jest konieczna, żebyście mogli stworzyć dziecku przyjazne warunki bytowe, a bez tego ani rusz. Różne zdarzają się sytuacje losowe. Być może omawialiście już te sprawy, podeszliście do tematu odpowiedzialnie i jesteście świadomi ewentualnych konsekwencji swoich decyzji i jesteście gotów je ponieść, jeżeli jednak temat był omówiony pobieżnie i zbytnio się nad pewnymi niuansami nie zastanawialiście, to warto poświęcić czas, by zrobić to porządnie, bo dziecko to nie jest decyzja o nowym elemencie wnętrz czy zakupie nowej pralki, tylko coś, co nie każdemu będzie dane, a jak już będzie dane, to przewartościowuje całe życie i nic już nie będzie takie jak dotychczas.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So cze 22, 2019 15:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Seks a komunia św.
grayter napisał(a):
Oboje chcemy zacząć przystępować do komunii św. ale i nie chcemy dzieci. Czy to jest naprawdę tak ciężkim grzechem że niemożliwym będzie pogodzenie tych wartości?



Albo rybka albo akwarium, musisz wybrać co jest ważniejsze, twój związek czy jednak religia, w końcu to ty masz się dostosować do religii, czy religia do ciebie?

grayter napisał(a):
co rodzi pytanie - po co przystępować do spowiedzi? Spowiedź składa się z kilku etapów, jednym z nich jest mocne postanowienie poprawy podczas gdy u nas tego postanowienia nie ma. W związku z tym zrodziła się w naszych głowach wątpliwość po co w ogóle chodzić do spowiedzi? Jeśli nie chcemy się poprawić to spowiedź nie ma sensu a zatem i do komunii nie można przystąpić - jaki więc sens chodzenia do kościoła?

Dodam że jestem osobą która wierzy w Boga i niezmiernie męczy moje sumienie taki stan rzeczy. Czy ktokolwiek już taki temat zgłębiał? Czy ktokolwiek ma jakąś radę? Co z tym zrobić?


Jesli chodzi o spowiedź jestem w podobnej sytuacji, i w najbliższych latach, będe rezygnował ze spowiedzi, w końcu jaki sens ma mówienie księdzu "poprawę obiecuje" skoro takie coś nie będzie miało miejsca, więc tak jak jest napisane w Biblii, trzeba być albo zimnym albo gorącym, a ty jesteś letni, bo z jednej strony chodzisz do kościoła, a z drugiej nie przystępujesz do komunii.

Zbigniew3991 napisał(a):
Byleby nie było to w wieku czterdziestu lat, bo kiedy dziecko będzie mało dwudziestkę, to Wy już będziecie mieli po 60 lat.


Co to szkodzi, że będą mieli po 60 lat?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 23, 2019 8:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Seks a komunia św.
W wieku 60 lat trudno wspomagać dwudziestolatków.

Jak w tej perspektywie oceniać małżeństwo Kingi i Bolesława V, którzy tworzyli "białe małżeństwo"?

_________________
MODERATOR


N cze 23, 2019 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Seks a komunia św.
Zbigniew3991 napisał(a):
W wieku 60 lat trudno wspomagać dwudziestolatków.


Niby dlaczego trudno wspomagać?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 23, 2019 12:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL