Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Interpretacja Ciasnej Bramy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 30, 2019 18:51
Posty: 31
Post Interpretacja Ciasnej Bramy
O czym mówi ten fragment Bibli?
Czy on oznacza że inicjatywy Lednica czy JSJD ,albo SNE są złe?
Jak należy go interpetować,czy należało by uwazać że księża głoszą złe kazania,czy należałoby się doszukiwać grzechu coraz bardziej?







13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!


N cze 23, 2019 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
random14 napisał(a):
O czym mówi ten fragment Bibli?
Czy on oznacza że inicjatywy Lednica czy JSJD ,albo SNE są złe?
Jak należy go interpetować,czy należało by uwazać że księża głoszą złe kazania,czy należałoby się doszukiwać grzechu coraz bardziej?







13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!



Chciałbyś to dosłownie interpretować? więc wychodzi na to że nie można słuchać księży, tylko samemu trzeba szukać tej ciasnej bramy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 23, 2019 17:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Bo brama jest w każdym z nas , i jest tak mała, że nie ma rozmiaru i aby przejść trzeba być gotowym zostawić wszystkie przekonania, opinie...

Oczywiście nie jest to interpretacja katolicka, bardziej buddyjska;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N cze 23, 2019 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 30, 2019 18:51
Posty: 31
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Nie chciałbym tego dosłownie interpretować tylko dowiedzieć się jaka jest interpretacja katolicka


N cze 23, 2019 18:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
prosze o trzymanie sie tematu watku, offtop usunieto. Przypominam ze to dzial biblijny.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn cze 24, 2019 7:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
To napiszę jeszcze raz to co usunieto, a nawiązywało jak najbardziej do tematu wątku oraz rozwinę tę myśl: Moim zdaniem ciasna brama symbolizuje także podążanie własną drogą do Boga, płynięcie nie zawsze z prądem, zgodnie z kierunkiem płynięcia mas , ale też nie zawsze pod prąd, czyli byle tylko w drugą stronę niż większość, ale właśnie w kierunku w jaki prowadzi nas Bóg, który mieszka w naszym symbolicznym sercu.

Tu pod kierunek ciasnej bramy podchodzi to do czego nawiązywałam w usuniętym wpisie- samodzielne myślenie, czyli ani nie bezmyślna zgoda ani nie bezmyślnie odrzucenie( to i to jest prostą i popularną szeroką bramą). Ten błąd trzymania się masy niezweryfikowanych poglądów popełnia każdy, a idąc z ogromnym bagażem przywiązań w sensie duchowym jesteśmy bogaczami, dużo podsiadamy, ale nie tego co jest potrzebne, a taki bagaż sprawia, że będziemy jak wielbłąd próbujący przejść przez ucho igielne...
Przez ciasną bramę przejdzie się tylko, w systemie chrześcijańskich metafor, z Chrystusem, po wypełnieniu tego o czym mówił Jezus, a wypełnianie tego to w dużej mierze właśnie odrzucanie zbędnego bagażu:
- fizycznych oraz umysłowych pożądań na rzecz pragnień naszej duszy
- wszelkich uprzedzeń, wrogości,
- wszystkiego co stanowi blokady dla Miłości

Kolejna część mojej interpretacji : do bramy można iść grupowo, ale sama brama jest ciasna i przechodzi się samemu i bez zbędnego bagażu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 24, 2019 10:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
IrciaLilith napisał(a):
Przez ciasną bramę przejdzie się tylko, w systemie chrześcijańskich metafor, z Chrystusem, po wypełnieniu tego o czym mówił Jezus, a wypełnianie tego to w dużej mierze właśnie odrzucanie zbędnego bagażu:
- fizycznych oraz umysłowych pożądań na rzecz pragnień naszej duszy
- wszelkich uprzedzeń, wrogości,
- wszystkiego co stanowi blokady dla Miłości


Niczego nie będę odrzucał, wybieram szeroką bramę.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 24, 2019 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Jeśli nie odrzucisz niczego to będziesz miał mnóstwo wykluczających się poglądów. Raczej odrzucisz to co z jakiś przyczyn Ci się nie podoba, bo po prostu chcesz być szczęśliwy i żyć pełnią życia. Jeśli serio tego pragniesz i uczysz się przynajmniej na swoich błędach i uważasz, że nikt nie będzie wybierał za Ciebie i mówił Ci co masz robić to w końcu dojdziesz do... ciasnej bramy ;)

Bo aby być szczęśliwy chcąc nie chcąc będziesz szukał własnej drogi, będziesz poznawał swoje potrzeby i najlepsze sposoby zaspokajania ich, czyli szybko zauważysz, że lezienie tak jak stada zawsze odbiera coś cennego. Ci zakazują tego, tamci tamtego Ty chcesz i to i to... W końcu poznasz Siebie i będziesz w Domu :)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 24, 2019 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
IrciaLilith napisał(a):
Jeśli nie odrzucisz niczego to będziesz miał mnóstwo wykluczających się poglądów. Raczej odrzucisz to co z jakiś przyczyn Ci się nie podoba, bo po prostu chcesz być szczęśliwy i żyć pełnią życia. Jeśli serio tego pragniesz i uczysz się przynajmniej na swoich błędach i uważasz, że nikt nie będzie wybierał za Ciebie i mówił Ci co masz robić to w końcu dojdziesz do... ciasnej bramy ;)

Bo aby być szczęśliwy chcąc nie chcąc będziesz szukał własnej drogi, będziesz poznawał swoje potrzeby i najlepsze sposoby zaspokajania ich, czyli szybko zauważysz, że lezienie tak jak stada zawsze odbiera coś cennego. Ci zakazują tego, tamci tamtego Ty chcesz i to i to... W końcu poznasz Siebie i będziesz w Domu :)


Ircia ma rację. Nie chodzi o skrajny indywidualizm i negację potrzeby wspólnoty, ale o dążenie do spokoju sumienia. Kościół stwierdza, że sumienie człowieka jest sanktuarium, w którym człowiek obcuje z Bogiem. Są zasady etyczne, dane przez Boga lub sformułowane przez społeczeństwo. My musimy wybierać w konkretnych sytuacjach według racji moralnych, które wywodzą się z zasad etycznych. Znając moją konkretną sytuację mogę podjąć słuszną decyzję. Często słyszę w konfesjonale: ja to widzę tak i tak, ale zrób jak uważasz za słuszne. To ciasna brama - myślenie wymaga wysiłku. Jeśli wybieram bezrefleksyjnie rozwiązanie, jakie jest popularne, pójdę razem z tłumem w kierunku szerokiej bramy. Jeśli zadam sobie trud wyboru pasującego do mojej sytuacji, pójdę w kierunku ciasnej bramy.

_________________
MODERATOR


Pn cze 24, 2019 20:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Zbigniew3991 napisał(a):
Ircia ma rację. Nie chodzi o skrajny indywidualizm i negację potrzeby wspólnoty, ale o dążenie do spokoju sumienia.


Gdzie Ircia ma rację? niby jakie moje poglądy się wykluczają? skąd pomysł że z czegoś chce zrezygnować? bo gdybym chciał to przecież bym już dawno zrezygnował, więc nie rozumiem, miedzy czym i gdzie mam wybrać?

Zbigniew3991 napisał(a):
Jeśli wybieram bezrefleksyjnie rozwiązanie, jakie jest popularne, pójdę razem z tłumem w kierunku szerokiej bramy. Jeśli zadam sobie trud wyboru pasującego do mojej sytuacji, pójdę w kierunku ciasnej bramy.


Ja zawsze szłem we własnym kierunku, ogół społeczeństwa raczej na forach religijnych nie przebywa, bo gdyby tak było, to na tym forum obecnie by sie znajdowały miliony ludzi.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn cze 24, 2019 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Właśnie o tym mówię :) O szukaniu swojej drogi, nie zawsze z prądem, ani nie byle tylko na przekór pod prąd, ale właśnie po swojemu, szukając szczęścia, idąc za wewnętrznym głosem, takie postępowanie wbrew temu co Ci się wydaje nie prowadzi do szerokiej bramy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 24, 2019 23:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Szeroka brama to wiara, ze zostanie się zbawiony za należenie do narodu wybranego (bo jest się Żydem). To wiara prezentowana m.in przez stronnictwo faryzeuszy ("odseparowani", bardzo dbali o czystość rytuałów, wierzeń, czy nawet krwi; trochę to podobne do mesjanizmu polskiego). Wąska brama, to podążenie za Pomazańcem, Mesjaszem, czyli Chrystusem.

To podsumowanie Kazania na Górze. Jego rozumienie jest w dużej części zależne od tego jak rozumiesz, interpretujesz samo Kazania.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn cze 24, 2019 23:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 30, 2019 18:51
Posty: 31
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Ale jak ktoś uważa że teraz mu się łatwo żyje,to ma się wszędzie w swoim postępowaniu grzechu dopatrywać.
Tak myślałem sobie że lepiej jest zachowywać Przykazania,i może dzięki nim się łatwiej żyję się.Czy jako katolik mam obowiązek utrudniać sobie życie,czy po prostu zyć zgodnie z Przykazaniami?


Cz cze 27, 2019 18:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
IrciaLilith napisał(a):
Właśnie o tym mówię :) O szukaniu swojej drogi, nie zawsze z prądem, ani nie byle tylko na przekór pod prąd, ale właśnie po swojemu, szukając szczęścia, idąc za wewnętrznym głosem, takie postępowanie wbrew temu co Ci się wydaje nie prowadzi do szerokiej bramy.


Oczym ty mówisz? :mrgreen: szukając i znajdując szczęście w używkach, zmierzam do wąskiej bramy?

random14 napisał(a):
Ale jak ktoś uważa że teraz mu się łatwo żyje,to ma się wszędzie w swoim postępowaniu grzechu dopatrywać.
Tak myślałem sobie że lepiej jest zachowywać Przykazania,i może dzięki nim się łatwiej żyję się.Czy jako katolik mam obowiązek utrudniać sobie życie,czy po prostu zyć zgodnie z Przykazaniami?


Jak chcesz to sobie utrudniaj, nikt ci tego nie zabroni, a skoro takie coś jest dozwolone, to w czym problem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz cze 27, 2019 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Interpretacja Ciasnej Bramy
Jeśli znajdujesz w tym szczęście a nie tylko chwilową ucieczkę od poczucia bezsensu i nieszczęścia to tak, no i o ile masz nad tym pełną kontrolę, chyba że uważasz, że bycie niewolnikiem jakiś substancji to prawdziwe szczęście. Wszystko jest dla ludzi dopóki nikogo to nie krzywdzi, a zniewolenie jest krzywdą...

Nie chodzi o to aby odmawiać sobie przyjemności, ale i to abyśmy my decydowali o sobie a nie konieczność zapewnienia sobie takiego czy innego wrażenia sprowadzając nas do roli niewolników.
Granica między chcę a muszę/ czuję przymus nie jest ostra, ale istotna.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 27, 2019 19:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL