Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
We wnętrzu KK nie jest wcale lepiej. Już wobec "ruchów zielonoświątkowego" są kontrowersje do tego stopnia, że Katolicy wymieniają się wyzwiskami, gdzie najłagodniejsze to: "herezja", "sekciarz", "profanacja". Lefebryści swoje, entuzjaści soborowi swoje. Nie chcę opowiadać się za którąś ze stron, ale chcę wskazać na potrzebę patrzenia szeroko, a nie głoszenie skrajnych przekonań, odrzucając wszystko inne, niezależnie od tego, czy ta druga strona przedstawia słuszne czy niesłuszne argumenty. To, że ktoś reprezentuje skrajnie inne poglądy niż my, nie oznacza tego, że należy przestać słuchać i odrzucić. Być może część z tego, co mówi ta druga strona, jest słuszne?

_________________
MODERATOR


Pt cze 21, 2019 9:17
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosia napisał(a):
Jakkolwiek Luter miał sporo racji


Konkretnie w czym miał rację? W odrzuceniu sakramentów? w nazywaniu rozumu prostytutką? W twierdzeniu że trzeba okłamywać kapłana podczas spowiedzi? W odrzuceniu czyścca? W twierdzeniu że tekst masorecki jest autorytatywny dla chrześcijan? W nawoływaniu do wymordowania kurii Rzymskiej? Jestem ciekaw w czym Luter miał rację?

Historia pokazuje że Luter jednak sporo racji nie miał. Mało tego nie miał jej w ogóle. O cóż chodzi? ano choćby sytuacja w Skandynawii gdzie reformatorom chodziło jedynie o przejęcie majątków Kościelnych i przywilejów katolickiego duchowieństwa. Ponadto, nie było an jednego chłopskiego powstania które by chciało wprowadzić luteranizm. Przeciwnie, w wspomnianej Skandynawii powstań mających na celu bronieni wiary Ojców było sporo(w Islandii jednym kierował Biskup). W takiej Szwecji odbyły sie cztery takie powstania, a w Danii do XIX wieku gdzieniegdzie chłopi uprawiali kult Maryjny, a groziły za to srogie represje. "Reformacje" popierało jedynie mieszczaństwo i część szlachty, nigdy najbardziej wykorzystywani. O Anglii szkoda nawet wspominać


Pt lip 12, 2019 17:00

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque, zauważ, że za reformacją poszła kontrreformacja. Ze zmianami nie poszli oczywiście tak daleko jak Luter, ale zauważono, że wskazał na istotne problemy. Podobnie jest z ruchem zielonoświątkowym. Moim zdaniem jego popularność wskazuje na to czego wielu osobom brakuje w Kościele. Warto to zauważyć.
Tak samo, jak reformacja zakończyła proceder sprzedaży odpustów i inne akcje, ruch zielonoświątkowy też powinien pomóc pozbyć się pewnych patologii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lip 12, 2019 17:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Konkretnie w czym miał rację? W odrzuceniu sakramentów? w nazywaniu rozumu prostytutką? W twierdzeniu że trzeba okłamywać kapłana podczas spowiedzi? W odrzuceniu czyścca? W twierdzeniu że tekst masorecki jest autorytatywny dla chrześcijan? W nawoływaniu do wymordowania kurii Rzymskiej? Jestem ciekaw w czym Luter miał rację?

Mówiłam o jego tezach, a nie późniejszych praktykach.
Rozumiem, że zgadzasz się na kupczenie odpustami, bo glownie tego dotyczyły jego tezy przybite na drzwiach kościoła. W tych tezach nie ma nic o odrzuceniu czyśćca, a wręcz przeciwnie: https://ekumenizm.wiara.pl/doc/477882.9 ... a-drzwiach

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lip 12, 2019 18:04
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosia napisał(a):
Mówiłam o jego tezach

Ech, a o czym ja mówię?
Teza 9 napisał(a):
9. Chcieć wyznawać wszystkie grzechy, to znaczy nie chcieć niczego pozostawić do przebaczenia Bożemu miłosierdziu


Cytuj:
że zgadzasz się na kupczenie odpustami

A kto poza Ks. Joachimem Tetzelem nimi kupczył? Zresztą, kwestie pieniędzy i reformacji nakreśliłem powyżej
Cytuj:
bo glownie tego dotyczyły jego tezy przybite na drzwiach kościoła. W tych tezach nie ma nic o odrzuceniu czyśćca, a wręcz przeciwnie:

No sorry, ja piszę o poglądach Lutra które wyrażał we wszystkich swoich dziełach. A ze zdania "Luter miał sporo racji" nie wynika nakaz opierania się tylko i wyłącznie na 95 tezach


Pt lip 12, 2019 18:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Teza 9 napisał(a):
9. Chcieć wyznawać wszystkie grzechy, to znaczy nie chcieć niczego pozostawić do przebaczenia Bożemu miłosierdziu

Cytuj:
9. Dlatego też Duch Święty przychyla nam dobrodziejstw przez papieża tak, iż tenże w postanowieniach swoich zawsze pozostawał na uboczu na wypadek śmierci i ostatniej potrzeby.
https://ekumenizm.wiara.pl/doc/477882.9 ... a-drzwiach

A o czyśćcu mówi:
Cytuj:
10. Z tego powodu źle i nierozsądnie postępują kapłani, którzy odkładają umierającemu do czasu czyśćca pokuty kościelne.
16. Piekło, czyściec i niebo, są względem siebie tak różne, jak rozpacz, bliskość rozpaczy i pewność zbawienia.
17. Zdaje się być, że duszom w czyśćcu potrzeba zmniejszenia bojaźni i pomnożenia miłości.
18. Ani rozumem, ani z Pisma nie udowodniono, żeby dusze w czyśćcu znajdowały się w stanie niezdolnym do zasługi i do wzrostu miłości.
19. I to zdaje się być niemożliwe do udowodnienia, jakoby dusze w czyśćcu, przynajmniej niektóre, były pewne swego zbawienia i o nie się nie troszczyły, jakkolwiek my pewni tego jesteśmy zupełnie.

Gdzie tu masz, że czyśćca nie ma?
Quinque napisał(a):
A kto poza Ks. Joachimem Tetzelem nimi kupczył? Zresztą, kwestie pieniędzy i reformacji nakreśliłem powyżej

A skąd ta rewelacja, że tylko jeden ksiądz kupczył odpustami? Jakieś źróło?
Quinque napisał(a):
No sorry, ja piszę o poglądach Lutra które wyrażał we wszystkich swoich dziełach. A ze zdania "Luter miał sporo racji" nie wynika nakaz opierania się tylko i wyłącznie na 95 tezach

Mówiąc o tym, że w niczym Luter nie miał racji, należy wziąć pod uwagę powody jego wystąpienia, a te mówią zupełnie co innego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lip 12, 2019 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Nie byłoby kontrreformacji bez reformacji. Kontrreformacja przyniosła Kościołowi dużo dobrych zmian, między innymi zwiększenie nacisku na nauczanie duchowieństwa, zwiększenie dyscypliny kościelnej i tym podobne. Logiczne jest to, że gdyby Marcin Luter nie zwrócił uwagi na pewne rzeczy, nie byłoby być może Soboru Trydenckiego. Reformacja i "ruchy zielonoświątkowe" przynoszą więc zamieszanie, ale i dają dobre owoce.

_________________
MODERATOR


Pt lip 12, 2019 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Ja osobiście z wieloma poglądami Lutra się nie zgadzam, ale to nie znaczy, że nie wszystko uznaję za błędne. Tak samo z katolicyzmem. Nie pasuje mi z pewnych powodów, ale dostrzegam też mnóstwo pozytywów i aspektów z którymi się zgadzam. Quinque, czy dobrze zaobserwowałam, że Twoje poglądy są zasadniczo w systemie zero-jedynkowym? Nie ma opcji aby coś było w pewnych aspektach dobre /słuszne /prawdziwe a w innych nie? Czyli w przypadku Lutra uważasz, że w absolutnie każdej kwestii związanej z wiarą się mylił?

Ciekawi mnie źródło tezy 9, którą przedstawiłeś, bo Małgosia podała inną treść razem ze źródłem...
Gdziekolwiek szukam potwierdza się wersja Małgosi, znalazłam też :
http://marcin-luter-book.blogspot.com/2017/07/teza-miesiaca-tezy-5-9.html?m=1

Cytuj:
Teza 9 - Dlatego też dobrze nam czyni Duch Święty przez papieża tak, który spod jego uprawnień wyjmuje przypadki śmierci i najwyższego zagrożenia.


Co wydaje się być po prostu innym tłumaczeniem tego co zacytowała Małgosia...

Zbyszku- też tak to widzę. Jest zamieszanie, kontrowersje, ale zwrócono uwagę na ważne kwestie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lip 12, 2019 20:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
IrciaLilith napisał(a):
Ciekawi mnie źródło tezy 9, którą przedstawiłeś, bo Małgosia podała inną treść razem ze źródłem...

To już mało istotne. Istotne to, że Luter w tym punkcie nic nie mówi o czyśćcu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lip 12, 2019 20:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosia ma rację - tezy Lutra demonizuje się do dzisiaj. Nawet jeśli ktoś się z nimi nie zgadza, to czy można od razu wywalić je wszystkie do kosza i powiedzieć, że cały protestantyzm to zło i nie ma tam nic, co byłoby godne uwagi?

_________________
MODERATOR


Pt lip 12, 2019 20:49
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosia napisał(a):
Gdzie tu masz, że czyśćca nie ma?


Mianowicie tam gdzie Luter przegrał na argumenty z Eckiem(1519r). Dwa lata po upubliczneniu swoich bzdur w kręgach akademickich. Luter wielokrotnie zmieniał poglądy np. Na temat żydów
Cytuj:
A skąd ta rewelacja, że tylko jeden ksiądz kupczył odpustami? Jakieś źróło?

A może najpierw odpowiesz na moje pytanie?
Cytuj:
Mówiąc o tym, że w niczym Luter nie miał racji

W czym konkretnie Luter miał rację?

Co do Tezy 9
Cytuj:
W twierdzeniu że trzeba okłamywać kapłana podczas spowiedzi?

Cytuj:
Chcieć wyznawać wszystkie grzechy, to znaczy nie chcieć niczego pozostawić do przebaczenia Bożemu miłosierdziu


Co do numeracji. Rzecz jasna nie jest to teza numer dziewięć. Cytat pochodzi z Bulli papieża Leona X ,,Powstań, Panie" która odpowiadała na błędne tezy Lutra. I nie numeruje ona tez zgodnie z tym co robił ten bandyta Luter, bo i siłą rzeczy tego robić nie może bo nie zawiera ich wszystkich. Akurat tę papież napisał w kolejności dziewiątej

Radzę zadać czytać oficjalne dokumenty Kościoła Katolickiego a nie rzygowiny Lutra


Pt lip 12, 2019 21:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
@Zbigniew3991
Gdyby protestantyzm pozostał na założeniach Lutra..., ale i tak nie twierdzxę, że protestantyzm to zło. Zło jest w samodzielnej interpretacji Biblii, tgdzie wygląda, iż Duch Święty każdemu mówił co innego na ten sam temat, nawet przeciwstawną naukę.
Quinque napisał(a):
Radzę zadać czytać oficjalne dokumenty Kościoła Katolickiego a nie rzygowiny Lutra

Powyższym dowiodłeś, że dyskusja z Tobą mija się z celem. Wrociłeś na forum warunkowo, więc albo będziesz odnosił się z szacunkiem do każdego, także do poglądów Lutra, bez chamskich określeń (rzygowiny) i nie głosił swoich teorii jako jedynie słusznej nauki, albo dostajesz bana stałego bez możliwości powrotu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lip 12, 2019 21:12
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Odpowiedź tutaj
viewtopic.php?f=18&t=31825&start=4815

Zbigniew3991 napisał(a):
Małgosia ma rację - tezy Lutra demonizuje się do dzisiaj.

Przeciwnie. Lutra obecnie przedstawia się jako Mesjasza i zbawce, który wyciągnął świat z rąk ciemnego i totalitarnego katolicyzmu. A w rzeczywistości był to osobnik wyjątkowo paskudny(takich słów mogę używać? Chciałem użyć brzydki ale wtedy nie miało by to sensu)

Cytuj:
Nawet jeśli ktoś się z nimi nie zgadza, to czy można od razu wywalić je wszystkie do kosza i powiedzieć, że cały protestantyzm to zło i nie ma tam nic, co byłoby godne uwagi?

Jedna rzecz w protestantyzmie która jest godna uwagi. I przy okazji taka której nie ma w Kościele Katolickim. Bo oczywiście protestant który chrzci dzieci ma rację w tym zakresie. Co nie znaczy że ma rację w ogóle


Pt lip 12, 2019 21:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Przeciwnie. Lutra obecnie przedstawia się jako Mesjasza i zbawce, który wyciągnął świat z rąk ciemnego i totalitarnego katolicyzmu.

Zauważ, że nie rozmawiamy o Lutrze w kontekście jego całego życia, a wyłacznie o powodach jego wystąpienia. O tezach przybitych na drzwiach kościoła.
Quinque napisał(a):
A w rzeczywistości był to osobnik wyjątkowo paskudny(takich słów mogę używać? Chciałem użyć brzydki ale wtedy nie miało by to sensu)

Takie stwierdzenia niczego nie dowodzą. Zawsze lepiej jest wskazywać czyny godne lub niegodne zamiast subiektywnej oceny postaci.
Quinque napisał(a):
Jedna rzecz w protestantyzmie która jest godna uwagi. I przy okazji taka której nie ma w Kościele Katolickim. Bo oczywiście protestant który chrzci dzieci ma rację w tym zakresie. Co nie znaczy że ma rację w ogóle

Nikt tu nie przyznaje racji protestantyzmowi (opoza nimi samymi), a ogólnikowe twierdzenia "protestantyzm jest be" niczego do dyskusji nie wnoszą. Niestety, Twoje wypowiedzi sprowadzają się wyłacznie do takich twierdzeń.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 13, 2019 5:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Wiele teorii zaczyna się od samodzielnej interpretacji Pisma, z tym, że na tym nie może się skończyć. Czytam Pismo Święte i je interpretuję, ale jeśli nie skonfrontuję tej mojej interpretacji z interpretacją Kościoła, czy też w ogóle z interpretacją innych, wykształconych ludzi, to moja interpretacja będzie zabawą.

Niestety... gdyby protestantyzm pozostał na tezach, pozostałby w ramach KK i nie byłby protestantyzmem. Luter na początku ocierał się o granice, ale pozostawał w granicach katolicyzmu. To, co stało się później, to już długa historia...

_________________
MODERATOR


So lip 13, 2019 7:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL