Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Najświętszy Sakrament i... taca. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 12, 2019 15:36
Posty: 1
Post Najświętszy Sakrament i... taca.
Dzień dobry,

chcę spytać o opinię, co sądzicie na ten temat… Będąc ostatnio w swojej rodzinnej parafii na środowej Nowennie do Matki Bożej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie była zbierana „taca”. Szczerze mówiąc trochę się zdziwiłem, ponieważ bywałem już w wielu różnych kościołach i nie spotkałem się wcześniej z taką praktyką, by była zbierana ofiara w czasie, gdy na ołtarzu jest wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji. Czy to typowa praktyka w niektórych kościołach i nie powinienem być zaskoczony?

Zapytałem starszą parafiankę, co na ten temat sądzi i podzieliła moją opinię, dodatkowo twierdząc, że z tego powodu nie chodzi już na środowe nabożeństwa, ponieważ czuje się oburzona – oczywiście nie popieram takiej postawy, rezygnowania z modlitwy wspólnotowej z takiego powodu, jednak dało mi to trochę do myślenia.

Dla mnie modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, to wyjątkowa chwila na refleksję, oddanie czci i spotkanie z Bogiem, a tymczasem słyszę „brzdęk” pieniędzy…
Co na ten temat myślicie?


Pt lip 12, 2019 15:40
Zobacz profil
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
elemelek57 napisał(a):
Dla mnie modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, to wyjątkowa chwila na refleksję, oddanie czci i spotkanie z Bogiem, a tymczasem słyszę „brzdęk” pieniędzy…

Podobnie jest w mojej parafii, podczas Drogi Krzyżowej. Skupienie, X stacja Pan Jezus z szat obnażony, a tu księża wychodzą z tacą i zbierają na kwiaty do Grobu Pańskiego.
Postępuję podobnie jak owa starsza pani o której wspomniałeś. Wybieram kościoły w których służą zakonnicy. Franciszkanie, jezuici. Przynajmniej u zakonników panuje ład i porządek.
Kościoły diecezjalne omijam z daleka, ale mam ten komfort, że mieszkam w dużym mieście.


Pt lip 12, 2019 18:18

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
Podczas Mszy "taca" ma znaczenie głębsze - to ofiara na rzecz wspólnoty, coś ode mnie. Osobiście nie daję na tacę od dawna, a jeśli mam wystarczająco dużo pieniędzy, przelewam parafii kasę na konto. Poza tym, kiedy zamawiam Mszę, "funduję" stypendium mszalne. To dla mnie wygodniejsze i nie rozprasza mnie podczas Mszy, czy nabożeństw. Nie muszę grzebać po kieszeniach...

_________________
MODERATOR


Pt lip 12, 2019 20:36
Zobacz profil
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
W moim kościele parafialnym taca jest zbierana jedynie w dni świąteczne i w niedzielę.
Podczas Mszy w całym tygodniu odprawianych w zamówionych i opłaconych intencjach, księża nie zbierają tacy. Dawny proboszcz tłumaczył iż na te Msze przychodzi stale ta sama niewielka ilość wiernych, a intencja jest opłacona, zatem nie ma sensu skubać co dzień te same osoby. Kolejny proboszcz kontynuuje tą tradycję.


So lip 13, 2019 7:33

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
Opłacona intencja... zamówione Msze...
Intencji się nie opłaca, ale można dać dobrowolną ofiarę. Msza zostanie odprawiona, a można zamówić intencję, k której będzie modlił się ksiądz.

_________________
MODERATOR


So lip 13, 2019 7:42
Zobacz profil
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
Zbigniew3991 napisał(a):
Opłacona intencja... zamówione Msze...
Intencji się nie opłaca, ale można dać dobrowolną ofiarę. Msza zostanie odprawiona, a można zamówić intencję, k której będzie modlił się ksiądz.

Jak zwał, tak zwał, istotne, że nie taca jest najważniejsza.


So lip 13, 2019 11:49

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
elemelek57 napisał(a):
Dzień dobry,

chcę spytać o opinię, co sądzicie na ten temat… Będąc ostatnio w swojej rodzinnej parafii na środowej Nowennie do Matki Bożej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie była zbierana „taca”.

Zapytałem starszą parafiankę, co na ten temat sądzi i podzieliła moją opinię, dodatkowo twierdząc, że z tego powodu nie chodzi już na środowe nabożeństwa, ponieważ czuje się oburzona – oczywiście nie popieram takiej postawy, rezygnowania z modlitwy wspólnotowej z takiego powodu, …
Co na ten temat myślicie?


Myślę, że należałoby poprosić proboszcza o wyjaśnienie, szczególnie będąc starsza parafianką, zamiast się oburzać i rezygnować z nabożeństwa.


So lip 13, 2019 15:10
Zobacz profil
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
Zbigniew3991 napisał(a):
Opłacona intencja... zamówione Msze...
Intencji się nie opłaca, ale można dać dobrowolną ofiarę.

To co zrobisz jak przyjdę do Twojej parafii i zamówię intencję ofiarując za nią 5 PLN?
Tak dla przykładu podam "co łaska" za chrzest, ale nie mniej niż 500 PLN bo tak wszyscy dają.
A co nakazał papież Franciszek w kwestii "ofiar co łaska" za sakramenty? Zapomniało się?


N lip 14, 2019 13:13

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
Tak też odpowiem mojemu proboszczowi - daję tyle, ile uważam za słuszne.
Dominikanie nigdy nie pytają, ile dam na Mszę, tylko odprawiali nawet, jak wcześniej nic nie dawałem.

_________________
MODERATOR


N lip 14, 2019 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
ó
elemelek57 napisał(a):
Dzień dobry,

Co na ten temat myślicie?

Myślimy,że jak zakłada się wątek, to się później dyskutuje... :chat: a nie znika.


Cz lip 18, 2019 20:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
Zbigniew3991 napisał(a):
Podczas Mszy "taca" ma znaczenie głębsze - to ofiara na rzecz wspólnoty, coś ode mnie. Osobiście nie daję na tacę od dawna, a jeśli mam wystarczająco dużo pieniędzy, przelewam parafii kasę na konto. Poza tym, kiedy zamawiam Mszę, "funduję" stypendium mszalne. To dla mnie wygodniejsze i nie rozprasza mnie podczas Mszy, czy nabożeństw. Nie muszę grzebać po kieszeniach...


Zbigniewie, sam najpierw piszesz jaki jest sens zbierania tacy, a następnie szczycisz się, że nie dajesz.... (poza przelewem, gdy akurat masz tyle, że Ci zbywa).

Stypendium mszalne ('opłacenie mszy' czy jak zwał) jest dla księdza. Taca dla parafii.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lip 19, 2019 9:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
szumi napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Podczas Mszy "taca" ma znaczenie głębsze - to ofiara na rzecz wspólnoty, coś ode mnie. Osobiście nie daję na tacę od dawna, a jeśli mam wystarczająco dużo pieniędzy, przelewam parafii kasę na konto. Poza tym, kiedy zamawiam Mszę, "funduję" stypendium mszalne. To dla mnie wygodniejsze i nie rozprasza mnie podczas Mszy, czy nabożeństw. Nie muszę grzebać po kieszeniach...


Zbigniewie, sam najpierw piszesz jaki jest sens zbierania tacy, a następnie szczycisz się, że nie dajesz.... (poza przelewem, gdy akurat masz tyle, że Ci zbywa).

Stypendium mszalne ('opłacenie mszy' czy jak zwał) jest dla księdza. Taca dla parafii.


Drogi Szumi - kiedy podliczyłem swoje finanse z ostatniego roku, średnio na miesiąc moje wpływy wynosiły nieco mniej niż tysiąc złotych na miesiąc. Trochę więcej niż dziesięć procent z tego dawałem pewnej ubogiej kobiecie, która jest babcią dzieci z domu dziecka, gdzie jestem wolontariuszem. Podczas Mszy jestem ministrantem, ale pieniędzy na tacę nie wrzucam, bo mi ich nie tylko nie zbywa, ale i często ledwo wytrzymuję do dziesiątego. Oceniasz ludzi pochopnie.

_________________
MODERATOR


Pt lip 19, 2019 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 06, 2019 14:28
Posty: 111
Post Re: Najświętszy Sakrament i... taca.
elemelek57 napisał(a):
Dla mnie modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu, to wyjątkowa chwila na refleksję, oddanie czci i spotkanie z Bogiem, a tymczasem słyszę „brzdęk” pieniędzy…
Co na ten temat myślicie?
Myślę, że skoro w czasie adoracji słyszysz brzęk pieniędzy, to znaczy, że Twoja uwaga nie jest dość skupiona i nie adorujesz wystarczająco mocno. A wtedy problemu i jego rozwiązania poszukaj w sobie samym ;).


So sty 11, 2020 16:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL