Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej 
Autor Wiadomość
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
zefciu, czy mogę prosić o szaranność cytowania?
Otóż właśnie o to mi chodzi: Bonaparte dał Polakom 5 minut nadziei na wolność, więc nikt mu w Polsce zła, które popełnił w całej Europie nie wypomina.Proponuję uczyć się na własnych błędach, a nie osądzać inne nacje.


Pn lip 15, 2019 6:29
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Małgosiaa napisał(a):
Jeżeli w wyniku nieurodzaju, to mogło brakować zboża, a nie jakiegoś tam składnika, bo oprócz mąki skłądnikami są woda i sól. Co się nie urodziło? Woda, sól? :D Chleb na zakwasie (nie kwaśny, a na zakwasie) jest pieczony zarówno z żytniej jak i pszennej mąki.
Określenie chleb kwaśny i słodki oraz, że z chleba robi się cioastka, to nie są skróty myślowe. To jest ... wyraz ignorancji/niechlujstwa?

Nie chodziło o składniki wypieku chleba czy ciastek, ale o obowiązujące wtedy we Francji prawo nakazujące piekarzom w sytuacji gdy brakowało chleba, sprzedawać ciastka w cenie chleba.


Pn lip 15, 2019 6:49
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Kael napisał(a):
zefciu, czy mogę prosić o szaranność cytowania?
Przepraszam. Poprawiłem.
Alus napisał(a):
Nie chodziło o składniki wypieku chleba czy ciastek, ale o obowiązujące wtedy we Francji prawo nakazujące piekarzom w sytuacji gdy brakowało chleba, sprzedawać ciastka w cenie chleba.
Jakieś źródło? Bo o ile ma to więcej sensu niż to, co napisał Quinque, to nadal wygląda jak bajeczka.


Pn lip 15, 2019 7:12

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Quinque napisał(a):
Użyłem skrótu myślowego. Chodziło o jakiś tam składnik. Nie chcę mi się teraz sprawdzać dokładnej nazwy. Ale co to ma do rzeczy? Świętowanie 14 Lipca. To promocja totalitaryzmów

Zgodnie z zasadą : nie znam się, ale się wypowiem...
Zgodnie też z modna ostatnio gloryfikacją systemów monarchicznych. Nie wiem skąd ta tęsknota za władzą absolutną, w której dobrze (a nawet bardzo dobrze) żyje się tym kilku procentom warstwy uprzywilejowanej. Masz nadzieję na przynależność do niej ??

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pn lip 15, 2019 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Quinque napisał(a):
A co za różnica? Zgodnie z tym w co wierzy IrciaLilith, każdy po śmierci zamienia się w nawóz. Co za różnica czy umrze w wieku 15 czy 80 lat?

Właśnie w takim wypadku różnica jest zasadnicza, bo tracisz (80-15)/80 = 81,25% całego życia. W przypadku, gdy masz życie wieczne, tracisz wprawdzie 81,25% życia doczesnego, ale czym to jest wobec wieczności?

IrciaLilith napisał(a):
Nie oznacza to, że uważam, że przed rewolucją było super, ale bilans wychodzi na niekorzyść rewolucjonistów i ośmielę się porównać bilans z ... rewolucją bolszewicką. To do czego dopuszczano się w imię wolności i równości trudno oceniać pozytywnie.

Dlatego nigdy więcej wojny i nigdy więcej rewolucji.


Pn lip 15, 2019 9:06
Zobacz profil
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Alus napisał(a):
Nie chodziło o składniki wypieku chleba czy ciastek, ale o obowiązujące wtedy we Francji prawo nakazujące piekarzom w sytuacji gdy brakowało chleba, sprzedawać ciastka w cenie chleba.

Cytuj:
Jakieś źródło? Bo o ile ma to więcej sensu niż to, co napisał Quinque, to nadal wygląda jak bajeczka.

http://klaudiakobylanska.historia.org.p ... za-ciastka


Pn lip 15, 2019 11:02
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Z całym szacunkiem, ale to nie jest źródło wiedzy historycznej. Artykuł na blogu, jeśli chce uchodzić za wiarygodny, powinien być zaopatrzony w przypisy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 15, 2019 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Zgadzam się, nie mam nic do artykułów z blogów, ale brak przypisów dobrze nie świadczy. Co ciekawe jest tam komentarz gdzie autor podaje na jakiej książce opiera swoje stanowisko.
Aby było ciekawiej sam artykuł podaje także inne wyjaśnienia...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lip 15, 2019 14:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
IrciaLilith napisał(a):
Co ciekawe jest tam komentarz gdzie autor podaje na jakiej książce opiera swoje stanowisko.

Tyle, że S. Zweig jest powieściopisarzem, dramaturgiem, a nie historykiem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 15, 2019 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Szczerze to nie znam twórczości Stefana Zweiga, ale po szybkim googlowaniu widzę, że napisał sporo biografii, jeśli są oparte na konkretnych i weryfikowalnych źródłach, czyli jak na biografię przystało książka o Marii Antoninie ma porządne przypisy to formalne wykształcenie autora staje się drugorzędne.
Fakt, że ktoś posiada formalne wykształcenie z zasady sugeruje, że ma wiedzę w tej dziedzinie ( choć są wyjątki), ale brak takowego nie wyklucza szerokiej i konkretnej wiedzy.
Nie potrafię ocenić rzetelności książki na podstawie zawodu czy wykształcenia autora. Każdy ma prawo zostać ekspertem w dowolnej dziedzinie, dlatego też pytałam Quinque o to skąd czerpie wiedzę, bo gdyby padła spora ilość rzetelnych opracowań historycznych i wynikałoby, że serio to przeczytał, potrafi uzasadnić i uargumentować swoje stanowisko mogę uznać go za eksperta w tej dziedzinie. A książka którą by hipotetycznie napisał, taka bez rażących błędów poznawczych, z konkretnymi przypisami i merytoryczną argumentacją nie zostałaby przeze mnie odrzucona tylko dlatego, że jest kreacjonistą i nie jest historykiem.

Nie interesuje mnie kim jest ten kto przedstawia argumenty, ale argumenty i dowody na ich prawdziwość.
Tak samo artykuł historyczny na blogu kogoś kto byłby np biologiem byłby ok, gdyby zawierał merytoryczne argumenty i potwierdzone dowodami fakty , gdyby można było zweryfikować źródła.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lip 15, 2019 17:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
IrciaLilith napisał(a):
napisał sporo biografii,

Napisał sporo powieści biograficznych, a to raczej rożnica. "Maria Antonina" to powieśźć biograficzna, a w tej można coś dodać, coś ująć tak, aby była ciekawa.
No, chyba że są w niej przypisy, także do konkretnego tego wątku z ciastkami, wtedy ok. Tyle tylko, że nie ta powieść będzie źródłem, a pozycja, która jest podana w przypisach.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 15, 2019 17:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
Wątek z ciastami jest mało istotny, tu chodzi o ogólny obraz ówczesnych realiów, o to jacy ludzie wówczas rządzili... I czy rewolucja cokolwiek poprawiła i to po uwzględnieniu jej kosztów (nie mówię o kosztach finansowych), czy też bilans jest na minus. Po prostu moim zdaniem warto pokombinować tabelkę plusów i minusów, choć wynik będzie subiektywny, bo każdy inaczej ceni poszczególne plusy i minusy. Dla mnie np życie ludzkie ma ogromną wartość i trudno znaleźć coś co choćby w jakimś stopniu to usprawiedliwi.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lip 15, 2019 21:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
IrciaLilith napisał(a):
Wątek z ciastami jest mało istotny,

Owszem, mało istotny, a pociągnęłam go tylko dlatego, że Quinque napisał to co napisał :).
Co do plusów i minusów - daruję sobie dyskusję, gdyż w wakacje odpoczywam od wysiłku umysłowego i ograniczę się do sprzątania. No, może jak mnie coś szczególnie zaciekawi, to się włączę w dyskusję :).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 15, 2019 21:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
IrciaLilith napisał(a):
Dla mnie np życie ludzkie ma ogromną wartość i trudno znaleźć coś co choćby w jakimś stopniu to usprawiedliwi.

To podejście idealistyczne. Gdy dla wielu ludzi życie staje się nie do zniesienia, trudno od nich oczekiwać że będą w sobie ćwiczyć cnoty heroiczne pokory i cierpliwości. Wystarczy drobny incydent, by jak kula śnieżna przerodzić się w wielki ruch. A przywódcy znajdą się szybko, wietrząc swoją szansę : i trudno mieć do nich pretensję. Winny jest ustrój niezdolny do dostarczenia ludowi " panem et circenses".

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Wt lip 16, 2019 6:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: 230 rocznica wybuchu Rewolucji (Anty)Francuskiej
A co ma uznawanie ogromnej wartości życia do oczekiwań ćwiczeń w pokorze i cierpliwości?
Co dla Ciebie oznacza pokora?

Kto i w jaki sposób kreuje ustrój? Ten kreator jest poza owym ludem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 16, 2019 8:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL