Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 23:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 19, 2019 10:36
Posty: 20
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Zbigniew3991 napisał(a):
Wiele teorii zaczyna się od samodzielnej interpretacji Pisma,


KK też ma swoją interpretację i tym różni się od innych chrzescijan. Przecież to na podstawie daleko idącej interpretacji fragmentu pisma na czele KK stoi nieomylny władca absolutny mogący dowolnie zmieniać doktrynę- co z resztą sukcesywnie robią kolejni tgz "zastępcy Chrystusa" np wprowadzając dogmaty maryjne. Jan apostoł, prezbiter pierwszego Kościoła jasno oznajmia:
2J;9
Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód,
a nie trwa w nauce [Chrystusa],
ten nie ma Boga.
Kto trwa w nauce [Chrystusa],
ten ma i Ojca, i Syna.

Zbigniew3991 napisał(a):
jeśli nie skonfrontuję tej mojej interpretacji z interpretacją Kościoła, czy też w ogóle z interpretacją innych, wykształconych ludzi, to moja interpretacja będzie zabawą.


Nasuwa się pytanie czym jest Kościół? Jeśli wspólnota ludzi wierzących w Chrystusa to mieszczą się w nim również protestanci. Wykształceni ludzie często reprezentują różne poglądy nie koniecznie katolickie.
To że większość coś twierdzi nie znaczy wcale że ma rację ( mam tu na myśli KK) Piotr apostoł tłumaczył:
2P 1;20-21
Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym.


Pt lip 19, 2019 8:10
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Lolana napisał(a):
KK też ma swoją interpretację


Oczywiście. Ale Kościół Katolicki różni się od innych tym że to on spisał Nowy Testament. Pomijam całkowicie fakt że tylko jedna interpretacja może być poprawna. A historia pokazuje nam czyja to interpretacja jest właściwa

Cytuj:
KK stoi nieomylny władca absolutny


Masz Jezusa za władcę absolutnego? Bo my mamy za miłosiernego Ojca

Cytuj:
mogący dowolnie zmieniać doktrynę


Jak można mieć tak elementarne brak w wiedzy o nauczaniu Katolickim? Autorem doktryny jest Bóg, Kościół Katolicki jedynie przekazuje ją do wierzenia
Cytuj:
co z resztą sukcesywnie robią kolejni tgz "zastępcy Chrystusa"


Doprawdy? To teraz podaj jeden dogmat który Kościół Katolicki ogłosił a później się z niego wycofał
Cytuj:
wprowadzając dogmaty maryjne

Było tyle razy wałkowane że za wspominanie o nich powinien być ban stały
Cytuj:
Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód,
a nie trwa w nauce [Chrystusa],

Oczywiście co jest nauką Chrystusa ocenia szeregowy protestant. I jego zdanie jest tak samo autorytatywne dla innych ludzi, jak zdanie drugie szeregowego protestanta. Czyli wcale

Bo w końcu nie wiem czy można utracić zbawienie(metodyści) czy nie(kalwini)
Stosować antykoncepcję(anglikanizm od 1930 roku) czy nie(wszystkie zbory do 1930 roku) i tak dalej. Ot sola scriptura w praktyce
Cytuj:
Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi

No właśnie. Dlaczego więc od 500 lat sami wyjaśniacie sobie pisma choć nie macie do tego żadnych kompetencji?


Pt lip 19, 2019 14:50

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
A ja byłam praktycznie pewna, że Kościół ustalił kanon NT oraz zadbał o kopiowanie, a napisali uczniowie, którzy na pytanie czy należą do KK zapewne nie zrozumieliby o co chodzi i czym ten KK jest.
Tak samo byłam praktycznie pewna, że Jezusa zastępuje na Ziemi właśnie uznany za nieomylnego i sprawujący władzę absolutną w sprawach wiary i hierarchii papież, bo Jezus osobiście od kiedy wstąpił do Nieba niczego w sprawie doktryny nie powiedział a doktryna od początku chrześcijaństwa do teraz bardzo mocno ewoluowała.

Quinque- a ja od dawna proszę o pełną listę dogmatów, bo każda jaką podawałam ponoć zawierała za mało lub za dużo i doczekać się nie mogę, więc temat jest jak najbardziej otwarty, bo daty wejścia w życie obowiązku wierzenia przez katolików w dogmaty maryjne nie są bardzo odległe w czasie.
Propozycja bana stałego za samo wspomnienie o kwestii dogmatów maryjnych jest delikatnie rzecz biorąc absurdalna. A w odniesieniu do nowej użytkowniczki jest to totalnie kuriozalne.

Powiedz mi Quinque kto daje kompetencje do wyjaśniania i interpretowania PŚ. Moim zdaniem jest to dar od Boga, nazywany darem Ducha Św a kto go ma można by określać po opisanych w NT owocach obecności Ducha Świętego. Serio nie wystarczy być magistrem teologii czy mieć wysoką pozycję w hierarchii kościelnej, a brak tego nie wyklucza bożej pomocy w rozumieniu przekazu Pisma. Samodzielna interpretacja oznacza sytuację gdy jest dokonywana tylko przez rozum człowieka i jego pozycja czy wykształcenie czy nawet zebranie się w większą grupę tego nie zmieni. Gdy nie ma konsultacji z Bogiem jest to samodzielna interpretacja zasadniczo nie mająca za wiele wspólnego z pierwotnym zamysłem Boga i dokonywana w celu udowodnienia swoich racji.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lip 19, 2019 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque - wierni prawosławni także uznają apostołów oraz ewangelistów za natchnionych autorów Ewangelii oraz uznają Ewangelie, Dzieje Apostolskie, listy apostolskie oraz Apokalipsę Jana za księgi święte. Czy jesteś pewien, że to Kościół katolicki spisał Nowy Testament?

Jakie to wydarzenia historyczne pokazują, że interpretacja KK jest prawidłowa?

Za co powinien być ban stały lub okresowy, ocenia moderacja i administracja forum. A właśnie... za co Ty miałeś bana?

_________________
MODERATOR


Pt lip 19, 2019 17:31
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
IrciaLilith napisał(a):
A ja byłam praktycznie pewna


To źle. Apostołowie byli katolikami co już wielokrotnie było udowodniane
Cytuj:
czym ten KK jest.

Kościołem Chrystusa zbudowanym na skale o czym mówi Ewangelia według św. Mateusza, i uczniowie Apostołów jak św. Ignacy czy św. Ireneusz
Cytuj:
Tak samo byłam praktycznie pewna, że Jezusa zastępuje na Ziemi właśnie uznany za nieomylnego i sprawujący władzę absolutną w sprawach wiary i hierarchii papież

A co to ma do rzeczy?
Cytuj:
doktryny nie powiedział a doktryna od początku chrześcijaństwa do teraz bardzo mocno ewoluowała

No i żaden z was nie potrafi tej ewolucji wykazać
Cytuj:
, bo daty wejścia w życie obowiązku wierzenia przez katolików w dogmaty maryjne nie są bardzo odległe w czasie

Nie będę odpowiadał na ten żenujący zarzut bo robiłem to wielokrotnie
Cytuj:
Powiedz mi Quinque kto daje kompetencje do wyjaśniania i interpretowania PŚ

Bóg poprzez największego widzialnego szafarza jakim jest następca św. Piotra
Zbigniew3991 napisał(a):
Czy jesteś pewien, że to Kościół katolicki spisał Nowy Testament? A

Oczywiście. Wbrew takim ludziom jak biskup Ryś, nie uważam że Kościół jest podzielony. Bo wierzę że Kościół jest jeden i niepodzielny z samej swej natury. Ci co odłączyli się od Kościoła mają problem


Pt lip 19, 2019 18:06

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Obawiam się, że Katolicy również mają problem, czego dajesz wyraz w wielu wątkach, atakując na przykład protestantów. W wielu kwestiach protestanci problemu nie mają, ale Ty, jako katolik, masz ogromny problem.

Nie przypominam sobie, żeby udowodniono to, że Apostołowie byli katolikami. Wskażesz te miejsca?

_________________
MODERATOR


Pt lip 19, 2019 20:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque- dla Ciebie dowody na ewolucję gatunków nie są dowodami, więc nic dziwnego, że nie potrafisz dostrzec ewolucji doktryny, a to że jakbyś chrześcijanom w np piątym wieku przedstawił obecne dogmaty to zapewne uznaliby Cię za heretyka i bluźniercę i tak nie dotrze.

Przyłączam się do prośby o wskazanie tych dowodów na to, że Apostołowie byli katolikami, podczas gdy nie wiadomo nawet czy spełniliby Twoją definicję chrześcijaństwa, bo z tego co wiem uważasz, że tylko trynitarianie są chrześcijanami a trudno to wykazać, gdyż wyznania nietrynitarne opierają się na tych samych relacjach i także mają sporo dowodów popierających ich stanowisko. Aby ustalić czy Apostołowie wierzyli w Trójcę trzebaby się ich zapytać, a to nie wykonalne, choć sama koncepcja jest wyraźnie późniejsza i sam fakt, że ta kwestia przyczyniła się do tylku rozłamów wskazuje, że to nie oczywiste. Tym bardziej insynuacje, że Apostołowie i pierwsi chrześcijanie byli akurat katolikami, podczas gdy nie było jeszcze tego typu podziałów a różnorodność nie była uważana za nic szkodliwego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lip 19, 2019 21:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
IrciaLilith napisał(a):
jakbyś chrześcijanom w np piątym wieku przedstawił obecne dogmaty to zapewne uznaliby Cię za heretyka i bluźniercę i tak nie dotrze.

Niekoniecznie. Dogmat to jest prawda wiary, jaką wyznaje Kościół od początku. Przyczyną ogłaszania dogmatów byly głównie herezje.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lip 19, 2019 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 19, 2019 10:36
Posty: 20
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):

Oczywiście. Ale Kościół Katolicki różni się od innych tym że to on spisał Nowy Testament.

NT napisali apostołowie Chrystusa lub ich bezpośredni uczniowie, zwierzchnicy kościoła jedynie zadecydowali aby wyżej wymienione weszły w skład NT. Pomijam już fakt że potem KK prześladował ludzi za samo posiadanie Pisma.

Cytuj:
historia pokazuje nam czyja to interpretacja jest właściwa


Niby jak? Jak powiedział Churchill historie piszą zwycięscy. Jeśli więc chodzi o to że religia RK jest jedną z największych to warto zastanowić się jak to zostalo osiągnięte czy aby nie przemocą?

Cytuj:
Masz Jezusa za władcę absolutnego? Bo my mamy za miłosiernego Ojca


Ciekawe że piszesz o sobie "my"
Jezus jest władcą absolutnym. To papież uzurpuje sobie prawo do wiązania Boga swoimi wyrokami zasłaniając się interpretacja fragmentu Pisma Mt 16;18-19 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».
Wystarczy przeczytać ten rozdział od początku i poznać kontekst takiej wypowiedzi Jezusa. Jeśli jednak niektórzy traktują ją literalnie to i ciąg dalszy wypowiedzi powinni tak traktować Mt 16;23. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki».
Natomiast w kontekście nieomylności samego Piotra jasno wypowiedział się Paweł w liście do Galatów 2;11-14
Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: «Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?»

Cytuj:
.Autorem doktryny jest Bóg, Kościół Katolicki jedynie przekazuje ją do wierzenia


Bardzo trudno jest zgodzić się z takim twierdzeniem. Znając Pismo Święte i doktrynę KRK nie sposób nie dostrzec sprzeczności choćby w kontekście "królowej nieba" Jr 7;17-19. Czy nie widzisz, co czynią w miastach Judy i na ulicach Jerozolimy? Synowie zbierają drewno, ojcowie rozpalają ogień, a kobiety ugniatają ciasto, by robić pieczywo ofiarne dla "królowej nieba", a nadto wylewają ofiary z płynów dla obcych bogów, by Mnie obrażać. Czy Mnie obrażają - wyrocznia Pana - czy raczej siebie samych, na własną hańbę?»
Przykładów jest mnóstwo i tyczą się nie tylko dogmatów maryjnych a jak wiadomo 2Tym 3;16
Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości”.

Cytuj:
Doprawdy? To teraz podaj jeden dogmat który Kościół Katolicki ogłosił a później się z niego wycofał [\quote]

Z kad taki pomysł?

Cytuj:
Dlaczego więc od 500 lat sami wyjaśniacie sobie pisma choć nie macie do tego żadnych kompetencji?


Dlaczego piszesz o mnie "wy" ??


So lip 20, 2019 11:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Małgosiu, serio dogmat o nieomylności papieża obowiązuje od początku? Tak samo od początku ludzie powszechnie uznawali obecne dogmaty maryjne? Na jakich źródłach to opierasz? Może Ty spełnisz moją wielokrotnie ponawianą prośbę o pełną i aktualną listę dogmatów zawierającą tylko dogmaty... Oczywiście nie w tym wątku, co by nie robić offtopu.

Serio uważasz, że gdybyś np chrześcijanom w drugim wieku przedstawiła to co obecnie jest dogmatem byłyby to dla nich oczywiste prawdy wiary?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lip 20, 2019 11:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 19, 2019 10:36
Posty: 20
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
IrciaLilith napisał(a):

Powiedz mi Quinque kto daje kompetencje do wyjaśniania i interpretowania PŚ. Moim zdaniem jest to dar od Boga, nazywany darem Ducha Św a kto go ma można by określać po opisanych w NT owocach obecności Ducha Świętego. Serio nie wystarczy być magistrem teologii czy mieć wysoką pozycję w hierarchii kościelnej, a brak tego nie wyklucza bożej pomocy w rozumieniu przekazu Pisma. Samodzielna interpretacja oznacza sytuację gdy jest dokonywana tylko przez rozum człowieka i jego pozycja czy wykształcenie czy nawet zebranie się w większą grupę tego nie zmieni. Gdy nie ma konsultacji z Bogiem jest to samodzielna interpretacja zasadniczo nie mająca za wiele wspólnego z pierwotnym zamysłem Boga i dokonywana w celu udowodnienia swoich racji.


Dokładnie, na co dowodem są wszyscy prorocy i oczywiście sam Chrystus, których ówczesny Boży Kościół nie zamierzał słuchać bo przecież już mieli prawo Mojżeszowe od samego Boga no i wszystko sobie poukładali rozdysponowujac stanowiska. Czy nie dla tego " porządku" zabili Pana Jezusa?
W 1 liście do Koryntian 1;20-31 Paweł pięknie to opisuje:
Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata?
Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących. Tak więc, gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi.
Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga.
Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, aby, jak to jest napisane, w Panu się chlubił ten, kto się chlubi


So lip 20, 2019 11:49
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Lolana napisał(a):
NT napisali apostołowie Chrystusa lub ich bezpośredni uczniowie

Którzy byli katolikami czy ci się to podoba czy nie
Cytuj:
, zwierzchnicy kościoła jedynie zadecydowali aby wyżej wymienione weszły w skład NT

Doprawdy? Ciekawa jest inna rzecz. Mimo że Kościół od zawsze uznawał księgi deuterokanoniczne za kanonoczne, a udokumentowane jest to że je znał juz w pierwszym wieku. To wyście je sobie odrzucili bo nie pasowały wam do nauki
Parafrazując jednego z moich ulubionych forumowych apologetów
"Protestanci szukają u Ojców Kościoła podstaw dla protestantyzmu, z marnym skutkiem"
Cytuj:
Pomijam już fakt że potem KK prześladował ludzi za samo posiadanie Pisma.

Zapewne jeszcze w Średniowieczu, nie? Na antykatolickie fantasmagorie szkoda tracić czas
Cytuj:
Niby jak?

Normalnie. Religia Katolicka od zawsze niosła wiarę, miłość, tolerancję, edukację, poszanowanie godności ludzkiej, równość płci. A co niósł Protestantyzm? Zniszczenie, śmierć, prześladowania, szowinizm i rasizm oraz nienawiść do rozumu :(
Cytuj:
osiągnięte czy aby nie przemocą?

Zapewne. Miliardy ofiar inkwizycji i krucjaty mające na celu nawracanie tolerancyjnych muzułumanów :(
Cytuj:
Ciekawe że piszesz o sobie "my"

My - członkowie mistycznego ciała Chrystusa czyli Kościoła Katolickiego
Cytuj:
fragmentu Pisma Mt 16;18-19 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie

Oczywiście, Jezus zapewnia tu św. Piotra o jego nieomylności. No ale widzimy, że apologeci antynieomylności papieża wierzą w to że Bóg może zmień zdanie :(. Owoce Protestantyzmu. To nie Luter jest autorem słów "Jezus musiał najpierw stać się Szatanem" :(
Cytuj:
Wystarczy przeczytać ten rozdział od początku i poznać kontekst takiej wypowiedzi Jezusa. Jeśli jednak niektórzy traktują ją literalnie to i ciąg dalszy wypowiedzi powinni tak traktować Mt 16;23. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: «Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki».

Standardowa odpowiedź. Wiesz ile razy widziałem ten cytat który rzekomo jest antypapieski? Dużo razy za dużo. Jezus gani św. Piotra za to jest przywiązany do spraw przyziemnych. Ten cytat tylko potwierdza najważniejszą rolę księcia apostołów
Cytuj:
Natomiast w kontekście nieomylności samego Piotra jasno wypowiedział się Paweł w liście do Galatów 2;11-14

Jak ktoś ma tak prymitywne wyobrażenie o nieomylności papieża to co pisał św. Paweł(nie znam żadnego Pawła. Znam tylko świętego Pawła), może i kogoś gorszyć. Natomiast osoba która ma pojęcie o wierze katolickiej nigdy słów św. Pawła nie będzie traktować jako dowód przeciw nieomylności
Cytuj:
Bardzo trudno jest zgodzić się z takim twierdzeniem

A co mnie obchodzi z czym się zgadzasz? Rozmawiamy o wierze katolickiej a nie o waszych urojeniach na jej temat
Cytuj:
"królowej nieba" Jr 7;17-19. Czy nie widzisz, co czynią w miastach Judy i na ulicach Jerozolimy? Synowie zbierają drewno, ojcowie rozpalają ogień, a kobiety ugniatają ciasto, by robić pieczywo ofiarne dla "królowej nieba", a nadto wylewają ofiary z płynów dla obcych bogów, by Mnie obrażać. Czy Mnie obrażają - wyrocznia Pana - czy raczej siebie samych, na własną hańbę?»
Przykładów jest mnóstwo i tyczą się nie tylko dogmatów maryjnych a jak wiadomo 2Tym 3;16
Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości”.

?
Cytuj:
Z kąd

Skąd
Cytuj:
Dlaczego piszesz o mnie "wy"

Wy czyli odstępy od świętej wiary

Ps: ogarnij cytowanie


So lip 20, 2019 12:49
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Normalnie. Religia Katolicka od zawsze niosła wiarę, miłość, tolerancję, edukację, poszanowanie godności ludzkiej, równość płci. A co niósł Protestantyzm? Zniszczenie, śmierć, prześladowania, szowinizm i rasizm oraz nienawiść do rozumu :(

Bo przecież powszechnie wiadomo, że to paskudny Luter stworzył inkwizycję, stworzył Indeks Ksiąg Zakazanych, sądził Galileusza, napisał traktat Malleus Maleficarum i to za grzechu Lutra św Jan Paweł II przepraszał w roku jubileuszowym 2000.


So lip 20, 2019 13:48
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Jak powiedziałem, nie mam zamiaru odpowiadać na bzdury bo robiłem to wielokrotnie. A że nie masz zamiaru przyjąć do wiadomości pewnych faktów, to już nie moja sprawa


So lip 20, 2019 14:02
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Jak powiedziałem, nie mam zamiaru odpowiadać na bzdury bo robiłem to wielokrotnie. A że nie masz zamiaru przyjąć do wiadomości pewnych faktów, to już nie moja sprawa

Zdecydowanie nie jestem zdolna przyjąć do wiadomości "faktu" jakobyś ty był mądrzejszy od świętego Jana Pawła II.


So lip 20, 2019 14:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL