Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa 
Autor Wiadomość
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Wciąż czekam aż ktoś mi udowodni iż św. Pius V napisał mszę od nowa. Co jest równoznaczne z faktem że jest to inna msza niż ta którą odmawiano do XVI wieku. Oczywiście żadnych dowodów nie ma, nie było i nie będzie. Co znaczy że to co napisałem jest poprawne

Zobaczmy choćby co do powiedzenia ma durna Wikipedia
Cytuj:
Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego wyłoniła się z długiej historii przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii, poczynając od starożytności i średniowiecza.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nadzwyc ... rzymskiego

Ani słowa o tym iż jest to nowy twór :( . Dalej
Cytuj:
Wersja rytu rzymskiego, zwana potocznie trydencką, obowiązywała powszechnie aż do 1970 roku, kiedy to Paweł VI wprowadził Nowy Mszał Rzymski.


Jak widać. Nawet głupia Wikipedia potwierdza moje słowa


Cz lip 25, 2019 22:20
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Wikipedia nie jest źródłem, bo przede wszystkim każdy może tam napisać co mu się podoba, po drugie - autorzy Wiki opierają się (powinni opierać się) na źródłach. Gdzie w niej widzisz potwierdzenie, że Msza Trydencka i apostolska są takie same, bo przytoczone przez Ciebie cytaty mówią o przemianach, jakie zachodziły od starożytności do średniowiecza, a Sobór Trydencki to głebokie średniowiecze (XVI w.)?
Quinque napisał(a):
Jak widać. Nawet głupia Wikipedia potwierdza moje słowa

Jak widać nie potwierdza. Idziesz w zaparte, albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Obstawiam to pierwsze. Proszę podać źódła z nauczania Kościoła. To jest ostatnie wezwanie. Kolejny post podobny do powyższego będzie uznany za uporczywe zaśmiecanie forum i co za tym idzie, poskutkuje ostrzeżeniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 25, 2019 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 19, 2019 10:36
Posty: 20
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Bo Msza służy do tego aby wypełnić ofiarę(taka jest istota Mszy świętej)


Tzn że ofiara Chrystusa nie była "wystarczajaco" pełna- przykre!

,
Cytuj:
oraz po to aby godnie czcić Boga.


? Jakieś argumenty
Iz 1;12-16
Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną,
kto tego żądał od was,
żebyście wydeptywali me dziedzińce?
Przestańcie składania czczych ofiar!
Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań...
Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości. Nienawidzę całą duszą
waszych świąt nowiu i obchodów;
stały Mi się ciężarem;
sprzykrzyło Mi się je znosić!
Gdy wyciągniecie ręce,
odwrócę od was me oczy.
Choćbyście nawet mnożyli modlitwy,
Ja nie wysłucham.
Ręce wasze pełne są krwi.
Obmyjcie się, czyści bądźcie!
Usuńcie zło uczynków waszych
sprzed moich oczu!
Przestańcie czynić zło!


Cz lip 25, 2019 23:09
Zobacz profil
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Quinque napisał(a):
Rzecz jasna fakt że Msza Trydencka jest mszą naturalną nie wynika z języka. Tylko z faktu iż jest to ta sama msza jaka była za czasów apostolskich

Quinque napisał(a):
Wciąż czekam aż ktoś mi udowodni iż św. Pius V napisał mszę od nowa. Co jest równoznaczne z faktem że jest to inna msza niż ta którą odmawiano do XVI wieku. Oczywiście żadnych dowodów nie ma, nie było i nie będzie. Co znaczy że to co napisałem jest poprawne

Zobaczmy choćby co do powiedzenia ma durna Wikipedia
Cytuj:
Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego wyłoniła się z długiej historii przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii, poczynając od starożytności i średniowiecza.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Nadzwyc ... rzymskiego

Ani słowa o tym iż jest to nowy twór :( . Dalej
Cytuj:
Wersja rytu rzymskiego, zwana potocznie trydencką, obowiązywała powszechnie aż do 1970 roku, kiedy to Paweł VI wprowadził Nowy Mszał Rzymski.


Jak widać. Nawet głupia Wikipedia potwierdza moje słowa

To chyba Quinque czytac nie umie. I pisac tez. Jesli wylonila sie z dlugiej historii przemian, to nie jest to ta sama msza jaka była za czasów apostolskich


Jesli we Mszy sw NOM Quinque nie widzi Mszy sw odprawionej przez samego Pana Jezusa po zmartwychwstaniu z uczniami idacymi do Emaus, to trudno.


Pt lip 26, 2019 5:23
Post Re: uzielonoświątkowienie chrześcijaństwa
Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a [b/]łamiąc chleb po domach chleb[/b], przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Dz (2,47).
"Zapomniał" jedynie autor napisać, że modlitwy prowadzący odmawiał po łacinie a inni tylko uczestniczyli niewiele, albo wcale nie rozumiejąc słów modlitwy.
Tak to niby miała wyglądać msza za czasów apostolskich i nie istotny przekaz biblijny.


Pt lip 26, 2019 7:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL