Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona
 Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Alus napisał(a):
Umiłowanie Boga i szacunek który jest wyrazem miłości wobec wszystkich ludzi...

Pytałem o konkretny czyn, który w chrześcijaństwie jest największym aktem miłości człowieka do człowieka. W jakim przypadku ten szacunek będący wyrazem miłości do bliźnich wyraża się w najwyższej formie? Wiesz, czy nie?


N sie 11, 2019 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Feelek, masz na myśli oddanie własnego życia? I według ciebie z tego wynika, że powinniśmy się kompletnie poświęcić dla innych, że zrobienie czegokolwiek dla własnej przyjemności jest grzechem?


N sie 11, 2019 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Z tego wynika, że miłość do bliźniego umniejsza miłość własną.


N sie 11, 2019 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Zawsze, w każdym przypadku?


N sie 11, 2019 10:19
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
feelek napisał(a):
Alus napisał(a):
Umiłowanie Boga i szacunek który jest wyrazem miłości wobec wszystkich ludzi...

Pytałem o konkretny czyn, który w chrześcijaństwie jest największym aktem miłości człowieka do człowieka. W jakim przypadku ten szacunek będący wyrazem miłości do bliźnich wyraża się w najwyższej formie? Wiesz, czy nie?

Wyraził to o. Kolbe, najwyższy szacunek wyraża papież Franciszek myjąc i całując stopy więźniów w Wielki Czwartek.

feelek napisał(a):
Z tego wynika, że miłość do bliźniego umniejsza miłość własną.

"Nie ma większej miłości, od tej, gdy ktoś oddaje życie swoje za przyjaciół swoich" (J 15,15) - myślisz, że Jezus nie wiedział co mówi :o


N sie 11, 2019 10:39

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Aha, a kochanie Boga umniejsza miłość do bliźnich a kochanie bliźnich umniejsza miłość do Boga?

Człowieku- Miłość mnoży się gdy się ją dzieli, nie ma opcji aby się wyczerpała, to nie jakieś tort z którego gdy sobie dasz kawałek to inni dostaną mniej, bo to raczej studnia z magicznym źródłem, z którego możesz czerpać do woli, a im więcej czerpiesz tym jej więcej i łatwiej się wyciąga, to że się napijesz z własnej studni da tylko tyle, że... więcej jej będziesz mógł przyjmować od innych, którzy pragną się dzielić. Przyjmowanie miłości bywa trudne gdy ktoś nie kocha siebie, nie darzy siebie szacunkiem i troską o potrzeby, bo skoro uznajesz, że nie zasługujesz na miłość od samego siebie to od innych bez oporu i z radością ją przyjmiesz?

Oddaje życie gdy jest to konieczne, zaniedbanie siebie to czasem wręcz samobójstwo na raty, a to totalne zaprzeczenie miłości.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N sie 11, 2019 10:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
Zawsze, w każdym przypadku?

Zawsze.


N sie 11, 2019 11:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Czyli kupienie sobie ciastka jest grzechem?


N sie 11, 2019 11:38
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
feelek napisał(a):
Kravia napisał(a):
Zawsze, w każdym przypadku?

Zawsze.

Czyli - Miłość nigdy nie ustaje,
nie jest jak proroctwa, które sie skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, która zniknie.

należy odczytywać jedynie jako metaforyczną poezję?


N sie 11, 2019 13:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
A to, że
miłość nie szuka swego,
to pewnie należy brać za "wydumaną opowiastkę prymitywnych Izraelitów"?


N sie 11, 2019 14:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Odpowiedz mi na pytanie. Czu kupienie sobie ciastka jest grzechem?


N sie 11, 2019 14:53
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
feelek napisał(a):
A to, że
miłość nie szuka swego,
to pewnie należy brać za "wydumaną opowiastkę prymitywnych Izraelitów"?

Nie szuka swego - czyli nie martwi sie, ze mu ubędzie miłości własnej, gdy obdarzy miłością bliźniego.
A św Paweł był uczonym faryzeuszem, a nie prymitywnym Izraelitą, jak go postrzegasz.


N sie 11, 2019 14:56

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
Ok, skomentuję więc cudze argumenty, traktując je jak twoje. Mam nadzieję, że się odniesiesz.

KKK napisał(a):
KKK 2352 Przez masturbację należy rozumieć dobrowolne pobudzanie narządów płciowych w celu uzyskania przyjemności cielesnej. "Zarówno Urząd Nauczycielski Kościoła wraz z niezmienną tradycją, jak i zmysł moralny chrześcijan stanowczo stwierdzają, że masturbacja jest aktem wewnętrznie i poważnie nieuporządkowanym". "Bez względu na świadomy i dobrowolny motyw użycie narządów płciowych poza prawidłowym współżyciem małżeńskim w sposób istotny sprzeciwia się ich celowości". Poszukuje się w niej przyjemności płciowej poza "relacją płciową, wymaganą przez porządek moralny, która urzeczywistnia «w kontekście prawdziwej miłości pełny sens wzajemnego oddawania się sobie i przekazywania życia ludzkiego»"

Widzę tu takie argumenty. Masturbacja jest grzechem, ponieważ:
- tak czujemy ("zmysł moralny")
- tak zawsze wierzyliśmy ("niezmienna tradycja")
- sprzeciwia się celowości narządów płciowych (dlaczego w takim razie całowanie nie jest grzechem? Wargi służą do chwytania jedzenia)
- daje przyjemność płciową, którą powinno się uzyskiwać wyłącznie w relacji płciowej wymaganej przez porządek moralny (dlaczego?)

HV napisał(a):
Stosunek jest tworzywem, którym małżonkowie powinni wyrazić jednocześnie i miłość-dar z siebie, bez żądania czegokolwiek dla siebie, i akceptację swego powołania do rodzicielstwa. Temu właśnie służy między innymi świadome podporządkowanie się omówionemu wyżej obiektywnemu porządkowi tkwiącemu z woli Bożej w stosunku małżeńskim. Jednocześnie to podporządkowanie stanowi wyraz uznania, że człowiek „nie jest panem źródeł życia, ale raczej sługą planu ustalonego przez Stwórcę” (HV 13). Właśnie dlatego konieczną jest rzeczą, aby każdy akt małżeński, tak jak winien być dokonany z pozbawionej egoizmu miłości, tak też „zachował swoje wewnętrzne przeznaczenie do przekazywania życia” (HV 11).

W skrócie, każdy stosunek seksualny między małżonkami powinien być otwarty na spłodzenie potomka, bo pokazuje to otwartość małżonków na spełnienie Bożego planu. Co kłóci mi się z:

Cytuj:
Jedynym dopuszczalnym moralnie sposobem planowania rodzicielstwa [...] jest powstrzymywanie się od stosunków płodnych.

Czy sama decyzja, by nie uprawiać seksu w dni płodne, nie jest aktem zamknięcia się na wolę Bożą? Nieważne, że małżonkowie uprawiają seks w dni niepłodne. To nie zmienia faktu, że decydują o oprawianiu seksu tak, by nie pozwolić Bogu na zapłodnienie. Tak jakby wykorzystują lukę, by uprawiać seks bez ryzyka poczęcia, i udawać przy tym, że wcale nie o to im chodzi.

A co do seksu oralnego/analnego, nie mogę znaleźć żadnych konkretów. Jedni mówią tak, drudzy nie. Więc poproszę ciebie o jakieś źródła.

nauczanie Kościoła jest spojneo jedności funkcji jednoczącej i prokreacyjnej. Tyle że jednym nei chce się czytać, a drugim chce się tego co sami chcą i wszystko inne uważają za "głupie", "nieuzasadnione" i "wymyślone przez duchownych".


N sie 11, 2019 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
inga_hp napisał(a):
nauczanie Kościoła jest spojneo jedności funkcji jednoczącej i prokreacyjnej. Tyle że jednym nei chce się czytać, a drugim chce się tego co sami chcą i wszystko inne uważają za "głupie", "nieuzasadnione" i "wymyślone przez duchownych".

No świetnie. Oskarżałaś mnie, że nie chce mi się szukać samej odpowiedzi. Znalazłam, przekazałam, jaki mam z tym problem, a twoją odpowiedzią jest... czytaj dalej. Super dyskusja, 10/10.

Nigdzie nie pisałam, że te poglądy są głupie i nieuzasadnione. Pytałam, co je uzasadnia. I nikt nie potrafi mi na to odpowiedzieć. Czyżbyś sama nie umiała odpowiedzieć na to pytanie?


N sie 11, 2019 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Poprostu sie nie zbyt postarałas w swoich dociekaniach i nie wlozylas zbyt wysilku.bo pytania nadal.zdradzaja elementarne braki wiedzy.
W skrocie bo szkoda mi czasu przy takim podejsciu.


Zlo masturbacji - Kościół naucza ze seksualnosc nie moze byc odrywana od relacji osobowej i bycia darem dla drugiego inaczej jest to zachowanie egoistyczne i krzywdzace dla samego czlowieka i innych co bedzie przejawiac sie w przedmiotowym traktowaniu innych. Sprzeciwia sie takze naturalnemu porzadkowi jaki Bog stworzyl plciowosc po to aby sluzyly przekazywaniu zycia a nie zaspokjaniu sie jak zwierze.
I normalnym porzadkiem wspolzycia jest zlozenie nasienia w pochwie a nie rozlewanie go po okolicy. Kosciol tu poprostu idzie wprost w zgodzie z naturalnym porzadkiem jaki stworzyla natura.
A ze seks ma 2 funkcje prokreacyjna i jednoczaca miedzy ludzmi dlatego zla jest antykoncepcja i dzialanie majace na celu oddzielenie tych dwoch rzeczy. Tak samo jak z jedzeniem ktore zaspokaja glod ale takze ma walory smakowe. Jedznie np chmury dla walorow smakowych bylo by bezsensu.
Seks oralny i analny j.w.


Pn sie 12, 2019 8:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL