Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona
 Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna 
Autor Wiadomość
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
inga_hp napisał(a):
Poprostu sie nie zbyt postarałas w swoich dociekaniach i nie wlozylas zbyt wysilku.bo pytania nadal.zdradzaja elementarne braki wiedzy.
W skrocie bo szkoda mi czasu przy takim podejsciu.


Zlo masturbacji - Kościół naucza ze seksualnosc nie moze byc odrywana od relacji osobowej i bycia darem dla drugiego inaczej jest to zachowanie egoistyczne i krzywdzace dla samego czlowieka i innych co bedzie przejawiac sie w przedmiotowym traktowaniu innych. Sprzeciwia sie takze naturalnemu porzadkowi jaki Bog stworzyl plciowosc po to aby sluzyly przekazywaniu zycia a nie zaspokjaniu sie jak zwierze.
I normalnym porzadkiem wspolzycia jest zlozenie nasienia w pochwie a nie rozlewanie go po okolicy. Kosciol tu poprostu idzie wprost w zgodzie z naturalnym porzadkiem jaki stworzyla natura.
A ze seks ma 2 funkcje prokreacyjna i jednoczaca miedzy ludzmi dlatego zla jest antykoncepcja i dzialanie majace na celu oddzielenie tych dwoch rzeczy. Tak samo jak z jedzeniem ktore zaspokaja glod ale takze ma walory smakowe. Jedznie np chmury dla walorow smakowych bylo by bezsensu.
Seks oralny i analny j.w.

A transseksualistów, obojnactwo nie stworzyła natura?


Pn sie 12, 2019 10:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
inga_hp napisał(a):
Poprostu sie nie zbyt postarałas w swoich dociekaniach i nie wlozylas zbyt wysilku.bo pytania nadal.zdradzaja elementarne braki wiedzy.
W skrocie bo szkoda mi czasu przy takim podejsciu.

Przecież ty tutaj tylko powtórzyłaś te same argumenty, do których się odniosłam. Nie odniosłaś się do moich problemów z tymi argumentami. Szkoda ci czasu, żeby na nie odpowiedzieć, ale nie szkoda ci czasu, żeby mnie poinformować, że mam braki w wiedzy.

Spróbujmy zatem jeszcze raz:
Cytuj:
Zlo masturbacji - Kościół naucza ze seksualnosc nie moze byc odrywana od relacji osobowej i bycia darem dla drugiego inaczej jest to zachowanie egoistyczne i krzywdzace dla samego czlowieka i innych co bedzie przejawiac sie w przedmiotowym traktowaniu innych.

To jest teza. Nie widzę tu żadnego wyjaśnienia. Co jest egoistycznego w masturbacji? W jaki sposób krzywdzi to innych? Skąd założenie, że musi to prowadzić do przedmiotowego traktowania innych?
Cytuj:
Sprzeciwia sie takze naturalnemu porzadkowi jaki Bog stworzyl plciowosc po to aby sluzyly przekazywaniu zycia a nie zaspokjaniu sie jak zwierze.

A dlaczego nie jedno i drugie? Dlaczego nie można czasem się zaspokajać, a czasem przekazywać życie?
Cytuj:
I normalnym porzadkiem wspolzycia jest zlozenie nasienia w pochwie a nie rozlewanie go po okolicy. Kosciol tu poprostu idzie wprost w zgodzie z naturalnym porzadkiem jaki stworzyla natura.

Naturalnym porządkiem rzeczy jest kucanie przy wydalaniu, a nie siedzenie na krześle. Dlaczego Kościół nie jest przeciwko temu? Naturalnym porządkiem rzeczy dla istot pozbawionych skrzydeł jest poruszanie się po ziemi. Dlaczego Kościół nie jest przeciwko samolotom? Pytam serio. Ten argument mi się kupy nie trzyma.
Cytuj:
A ze seks ma 2 funkcje prokreacyjna i jednoczaca miedzy ludzmi dlatego zla jest antykoncepcja i dzialanie majace na celu oddzielenie tych dwoch rzeczy.

Dlaczego? I czy redukowanie seksu do dni niepłodnych nie jest takim działaniem, o którym mówisz?
Cytuj:
Tak samo jak z jedzeniem ktore zaspokaja glod ale takze ma walory smakowe. Jedznie np chmury dla walorow smakowych bylo by bezsensu.

Chyba nie przemyślałaś do końca tego argumentu. Myślisz, że po co ludzie kupują Colę Zero? Żeby zaspokoić głód? Nie mówiąc już o wszystkich słodyczach, pustych kaloriach. Jedzenie ma rożne funkcje, dlaczego grzechem miałoby być korzystanie tylko z jednej naraz?


Pn sie 12, 2019 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Nie chce mi się szukać, ale już nie raz powoływałam się na argument z jedzeniem, że jego fizjologiczną funkcją jest dostarczanie energii, składników odżywczych i dbanie o nasze zdrowie, więc zgodnie z powyższą argumentacją picie coli zero czy innych napojów bez kalorii dla samej przyjemności czy jedzenie które nie spełnia funcji fizjogicznych powinno być uznane za grzech.
Jemy zarówno dla przyjemności zmysłowej, emocjonalnej, w celach towarzyskich i integracyjnych oraz fizjologicznych. Często jemy gdy nie jesteśmy głodni dla samego towarzystwa i integracji, po prostu wspólny posiłek zacieśnia więzi i wcale nie musi spełniać kryteriów fizjologicznych. Więcej- zdrowej zbilansowanej brei nawet nie nazwiemy posiłkiem, bo nie spełnia funkcji przyjemności zmysłowej, tak samo gwałt spełni funkcję biogiczą, ale brak pozostałych funkcji sprawia, że każdy uzna go za zło.
Prokreacja to tylko jedna z funkcji i wcale nie najważniejsza, bo z jakiś przyczyn ciąża nie sprawia, że uważamy seks za bezsensowny, a o prokreacji nie ma mowy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn sie 12, 2019 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Cytuj:

Spróbujmy zatem jeszcze raz:
Cytuj:
Zlo masturbacji - Kościół naucza ze seksualnosc nie moze byc odrywana od relacji osobowej i bycia darem dla drugiego inaczej jest to zachowanie egoistyczne i krzywdzace dla samego czlowieka i innych co bedzie przejawiac sie w przedmiotowym traktowaniu innych.

To jest teza. Nie widzę tu żadnego wyjaśnienia. Co jest egoistycznego w masturbacji? W jaki sposób krzywdzi to innych? Skąd założenie, że musi to prowadzić do przedmiotowego traktowania innych?
Cytuj:
Sprzeciwia sie takze naturalnemu porzadkowi jaki Bog stworzyl plciowosc po to aby sluzyly przekazywaniu zycia a nie zaspokjaniu sie jak zwierze.

A dlaczego nie jedno i drugie? Dlaczego nie można czasem się zaspokajać, a czasem przekazywać życie?
Cytuj:
I normalnym porzadkiem wspolzycia jest zlozenie nasienia w pochwie a nie rozlewanie go po okolicy. Kosciol tu poprostu idzie wprost w zgodzie z naturalnym porzadkiem jaki stworzyla natura.

Naturalnym porządkiem rzeczy jest kucanie przy wydalaniu, a nie siedzenie na krześle. Dlaczego Kościół nie jest przeciwko temu? Naturalnym porządkiem rzeczy dla istot pozbawionych skrzydeł jest poruszanie się po ziemi. Dlaczego Kościół nie jest przeciwko samolotom? Pytam serio. Ten argument mi się kupy nie trzyma.
Cytuj:
A ze seks ma 2 funkcje prokreacyjna i jednoczaca miedzy ludzmi dlatego zla jest antykoncepcja i dzialanie majace na celu oddzielenie tych dwoch rzeczy.

Dlaczego? I czy redukowanie seksu do dni niepłodnych nie jest takim działaniem, o którym mówisz?
Cytuj:
Tak samo jak z jedzeniem ktore zaspokaja glod ale takze ma walory smakowe. Jedznie np chmury dla walorow smakowych bylo by bezsensu.

Chyba nie przemyślałaś do końca tego argumentu. Myślisz, że po co ludzie kupują Colę Zero? Żeby zaspokoić głód? Nie mówiąc już o wszystkich słodyczach, pustych kaloriach. Jedzenie ma rożne funkcje, dlaczego grzechem miałoby być korzystanie tylko z jednej naraz?

Ja Ci odpowiedzilam na Twoje zapytania nie moja wina ze wkolko dalej powtarzasz swoje pytania.
A że komuś oczywista rzecz - że współżycie powinno być współżyciem, a nie rozrzucaniem nasienia po okolicy wydaje się "dziwnym obostrzeniem" to już raczej jego problem.


Pn sie 12, 2019 18:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
inga_hp napisał(a):
Ja Ci odpowiedzilam na Twoje zapytania nie moja wina ze wkolko dalej powtarzasz swoje pytania.
A że komuś oczywista rzecz - że współżycie powinno być współżyciem, a nie rozrzucaniem nasienia po okolicy wydaje się "dziwnym obostrzeniem" to już raczej jego problem.

No i wszystko jasne. Twoja odpowiedź brzmi: "bo to oczywiste". A jak dla kogoś nie jest to oczywiste, to on się myli, nie ty. Dlaczego? Bo to oczywiste. Dla ciebie.


Wt sie 13, 2019 11:53
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
inga_hp napisał(a):
Ja Ci odpowiedzilam na Twoje zapytania nie moja wina ze wkolko dalej powtarzasz swoje pytania.
A że komuś oczywista rzecz - że współżycie powinno być współżyciem, a nie rozrzucaniem nasienia po okolicy wydaje się "dziwnym obostrzeniem" to już raczej jego problem.

No i wszystko jasne. Twoja odpowiedź brzmi: "bo to oczywiste". A jak dla kogoś nie jest to oczywiste, to on się myli, nie ty. Dlaczego? Bo to oczywiste. Dla ciebie.



Jeśli człowiek przyjmuje za oczywiste fakt że ciało jego jest Świątynią Ducha Świętego ,a jego narządy intymne są członkami najszlachetniejszymi i domagającymi się największego szacunku i delikatność to zwyczajnie prymitywne zachowania go odrzucają bo czuje wewnętrznie ze to kaleczy jego wymiar duchowy i upływa jego człowieczeństwo.

Jeśli mężczyzna nie pojmuje że jego nasienie jest eliksirem życia ,darem i wielką łaską otrzymaną przez Pana a nie jakąś jedynie mieszaniną śluzów to będzie w niegodziwy sposób traktował Siebie i wylewał je na ziemie. To samo tyczy się kobiet -nasz kochany Papież mówił o wyjątkowość kobiecego ciała nazywał jej łono sanktuarium życia a ją samą strażniczką życia . Mówił o tym jak wielkie cuda dzieją się w Jej wnętrzu i jak Pan podzielił się z nią swoją stwórcza mocą w dziele stworzenie nowego człowieka. I jak dużą odpowiedzialnością jest obarczona ,ponieważ to kobieta decyduje o tym kogo tam wpuszcza.


Śr sie 21, 2019 14:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Natalia, dziękuję bardzo za podjęcie dyskusji, doceniam to :)

Mam taki problem z twoja odpowiedzią: jak odróżniasz zachowania prymitywne od tych... hm, świętych? Czy jedzenie czegoś nie dla odżywienia ciała, ale wyłącznie dla przyjemności, także jest grzechem? Jedzenie słodyczy na przykład. Albo czy poddanie się masażowi jest grzechem, bo jest to oddawanie się przyjemności cielesnej bez prawdziwej intymności? Mi rozczesywanie włosów sprawia wielką przyjemność, czy to także jest niegodziwy czyn, gdy robię to sobie sama?

Co do świętości nasienia, przecież mężczyznom zdarzają się polucje. Nasienie samo wypływa i zostaje zmarnowane. Więc jaka to różnica, czy nasienie zostanie wylane samo, automatycznie, czy przy okazji sprawiania sobie przyjemności?


Śr sie 21, 2019 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
Co do świętości nasienia, przecież mężczyznom zdarzają się polucje. Nasienie samo wypływa i zostaje zmarnowane. Więc jaka to różnica, czy nasienie zostanie wylane samo, automatycznie, czy przy okazji sprawiania sobie przyjemności?

Masturbacja niszczy w człowieku delikatną sferę intymności.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sie 21, 2019 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
W jaki sposób? Co dla Ciebie oznacza słowo intymność i co rozumiesz pod pojęciem sfery intymnej oraz kto i w jaki sposób wyznacza granice sfery intymnej?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 21, 2019 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Rzucanie ogólnymi hasłami w stylu: "niszczy delikatną sferę intymności" nie rozwija dyskusji.

No właśnie - co z polucjami? I co z miesiączką? W Starym Testamencie zarówno polucje, jak i miesiączki, sprawiały, że człowiek był "nieczysty", skażony. To nie pasuje do pojmowania tej sfery życia ze świętością, pięknem, wspaniałością. Można to wytłumaczyć naturalnym lękiem przed ludzkimi wydzielinami i nieznajomością anatomii przez starożytnych, ale właśnie aktualny jest problem polucji, kiedy jest wylewane nasienie, a w zasadzie nadmiar nasienia.

_________________
MODERATOR


Cz sie 22, 2019 19:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Nataliaaa25 napisał(a):
Jeśli człowiek przyjmuje za oczywiste fakt że ciało jego jest Świątynią Ducha Świętego ,a jego narządy intymne są członkami najszlachetniejszymi i domagającymi się największego szacunku i delikatność to zwyczajnie prymitywne zachowania go odrzucają bo czuje wewnętrznie ze to kaleczy jego wymiar duchowy i upływa jego człowieczeństwo.


Ladnie powiedziane.
Ja bym powiedzial, ze kazda czynnosc mozna celebrowac.
I kazda czynnosc mozna odwalac.

Podoba mi sie przytoczony przez Ircie zwiazek z jedzeniem. Swietne porownanie i chyba kazdy z nas zdaje sobie sprawe z roznicy pomiedzy celebrowaniem wspolnego obiadu w rodzinie i zaspokajaniem glodu.


Pt sie 23, 2019 0:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
No ale czy zjedzenie hamburgera jest w takim razie grzechem?


Pt sie 23, 2019 10:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Dokładnie, nawet jeśli seks zgodny z regułami katolickimi określimy jako smaczny, zdrowy, pożywny i celebrowany obiad to dlaczego jedzenie hamburgera czy celebrowanie loda miałoby być czymś złym? Zaspokojenie głodu hot dogiem nie jest tożsame z celebrowanym zdrowym obiadem, ale nikt nie uznaje tego za coś szkodliwego, przynajmniej dopóki nie stanie się nałogiem, ale każdy nałóg jest szkodliwy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 23, 2019 11:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
No ale czy zjedzenie hamburgera jest w takim razie grzechem?

"Jeśli – przeciwnie – ignorancja jest niepokonalna lub sąd błędny bez odpowiedzialności podmiotu moralnego, to zło popełnione przez osobę nie może być jej przypisane. Mimo to pozostaje ono złem, brakiem, nieporządkiem" to z Katechizmu.
Mozesz sie zapoznac z definicja i problematyka pojecia grzechu aby stwierdzic ze w wielu wypadkach nie mozna mowic o grzechu. Czyli temat watku "grzechy zwiazane z seksem" nie istnieje.


Pt sie 23, 2019 13:13
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
Natalia, dziękuję bardzo za podjęcie dyskusji, doceniam to :)

Mam taki problem z twoja odpowiedzią: jak odróżniasz zachowania prymitywne od tych... hm, świętych? Czy jedzenie czegoś nie dla odżywienia ciała, ale wyłącznie dla przyjemności, także jest grzechem? Jedzenie słodyczy na przykład. Albo czy poddanie się masażowi jest grzechem, bo jest to oddawanie się przyjemności cielesnej bez prawdziwej intymności? Mi rozczesywanie włosów sprawia wielką przyjemność, czy to także jest niegodziwy czyn, gdy robię to sobie sama?

Co do świętości nasienia, przecież mężczyznom zdarzają się polucje. Nasienie samo wypływa i zostaje zmarnowane. Więc jaka to różnica, czy nasienie zostanie wylane samo, automatycznie, czy przy okazji sprawiania sobie przyjemności?



Może porozmawiaj z Bogiem o swoich wątpliwościach?
Dla mnie nauczanie Kościoła Katolickiego jest najwyższym autorytetem ,drogowskazem i to wcale nie znaczy że mam wszelaką wiedzą na tematy trudne i znam odpowiedź na wszystkie pytania bo tak nie jest.

Tutaj chodzi o to że mamy uwzględniać zdanie Kościoła bo jako wierzący mamy ten obowiązek a nie przerzucać się na jakieś argumenty które pomogą nam udowodnić że KOŚCIÓŁ SIĘ MYLI.

Twoje racje są mało ważne w tym momencie. A ja Ci odpowiedziałam na Twoje główne pytania.


Pt sie 23, 2019 17:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL