Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 21:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 324 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Następna strona
 Autorytet Kościoła 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Autorytet Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Zostały pominięte elementy, o których pisałem. Człowiek o dobrze ukształtowanym sumieniu wie, gdzie ma szukać porady i roztropności, które są konieczne do poprawnego rozeznawania i decydowania.

No dobrze, ale co sprawia że człowiek ma dobrze ukształtowane sumienie? Jak zapytasz to przecież chyba prawie każdy będzie pewien że ma dobrze ukształtowane sumienie.


Wt wrz 03, 2019 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Autorytet Kościoła
Każdy uważa również, że jest mądry, dużo wie i rozumie dobrze Katechizm Kościoła Katolickiego. Nie zawsze okazuje się to prawdą. Jak sprawdzisz, czy ktoś dobrze rozumie KKK?

_________________
MODERATOR


Śr wrz 04, 2019 16:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Autorytet Kościoła
To zależy od pokory za kogo ktoś się uważa.
Tak samo jest z sumieniem bo kto ma pokorę ten więcej widzi. Człowiek poprzez przykre doświadczenia zwłaszcza z dzieciństwa buduje różne mechanizmy obronne i oszukuje się na różne sposoby i ma problemy z odróżnieniem dobra od zła. Dlatego musi powrócić do stanu początkowego. Potrzebuje uzdrowienia wewnętrznego.
''Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.''


Śr wrz 04, 2019 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Autorytet Kościoła
Jakie są dzieci? Szczere do bólu, ciekawskie, otwarte, nie zabetonowane w utartych założeniach, posiadające bogatą wyobraźnię, gotowe wszystko testować, ufające swoim doświadczeniom, dopiero z czasem rodzice wgrywają inne odoby wgrywają w dzieci swoje założenia, poglądy, postawy... Moralność dzieci opiera się na wrodzonej empatii i wrodzonym poczuciu sprawiedliwości, wypaczanym przez niewiedzę i założenia dorosłych.
Jakie cechy dzieci mają być kluczem do Królestwa Bożego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz wrz 05, 2019 8:33
Zobacz profil
Post Re: Autorytet Kościoła
Zbigniew3991 napisał(a):
Każdy uważa również, że jest mądry, dużo wie i rozumie dobrze Katechizm Kościoła Katolickiego. Nie zawsze okazuje się to prawdą. Jak sprawdzisz, czy ktoś dobrze rozumie KKK?

Przy konfliktach ze zrozumienie zawsze Kościół ma ostateczne zdanie.


Cz wrz 05, 2019 9:25

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Autorytet Kościoła
Ostateczne zdanie oznacza dla Ciebie rozstrzygające, prawdziwe? Czyli, że Kościół nie może być w błędzie? Jak definiujesz Kościół?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 06, 2019 13:35
Zobacz profil
Post Re: Autorytet Kościoła
Mówiąc Kościół mam na myśli Urząd Nauczycielski Kościoła inaczej zwane Magisterium.
Cytuj:
Urząd Nauczycielski Kościoła, wg teologii katol. władza autorytatywnego nauczania prawd wiary, przysługująca kolegium biskupów, z papieżem jako głową, a indywidualnie biskupom pozostającym w jedności z papieżem

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Urzad ... 91756.html
Cytuj:
Magisterium Kościoła, Nauczycielski Urząd Kościoła, Magisterium Ecclesiae, według teologii katolickiej władza autorytatywnego nauczania prawd wiary, sprawowana przez kolegium biskupów z papieżem jako głową, a indywidualnie przez biskupów pozostających w łączności z tym kolegium;
Magisterium Kościoła to urząd mający prawo do przekazywania ludziom Objawienia Bożego i głoszenia go przez kompetentnych przedstawicieli, którzy stanowią instytucję nauczającą (magisterium vivum); nauczanie Kościoła w sprawach wiary i moralności, jeśli ma charakter jednomyślny, jest przyjmowane za nieomylne, zarówno gdy odbywa się w sposób nadzwyczajny (na soborach powszechnych), jak i zwyczajny, przez zgodne nauczanie biskupów w diecezjach.

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Magis ... 36045.html


Pt wrz 06, 2019 14:52

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Autorytet Kościoła
To znaczy, że my nie jesteśmy Kościołem? Nie jestem biskupem, więc nie jestem magisterium, więc jestem poza Kościołem? No... Trochę mnie to martwi, ale muszę przyznać, że trochę mi ulżyło, bo wreszcie wiem, na czym stoję.

_________________
MODERATOR


Pt wrz 06, 2019 16:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Autorytet Kościoła
@Zbigniew3991
Ręce opadają poniżej podłogi. Jockey o niebie, a Ty o chlebie. Wszyscy jesteśmy Kościołem, ale tym Kościołem ktoś przewodzi tu na ziemi i jest nim UNK. Nie może być tak, że każdy sobie rzepkę skrobie, bo wyjdą takie kwiatki jak w owym vlogu z innego tematu viewtopic.php?f=47&t=41627 W taki własnie sposób codziennie powstają nowe denominacje protestanckie. Słowo Boże nie jest do samodzielnego interpretowania:
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia*. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili <od> Boga święci ludzie*. (2 P 1,20-21)

Są w nich (listach Pawła) trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. (2P 3, 16)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt wrz 06, 2019 17:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Autorytet Kościoła
A może to, że nie jest do samodzielnego interpretowania oznacza, że żaden ludzki umysł czy grupa umysłów nie powinien iterpretować bez wsparcia Boga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt wrz 06, 2019 17:20
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Autorytet Kościoła
Małgosiaa napisał(a):
@Zbigniew3991
Ręce opadają poniżej podłogi. Jockey o niebie, a Ty o chlebie. Wszyscy jesteśmy Kościołem, ale tym Kościołem ktoś przewodzi tu na ziemi i jest nim UNK. Nie może być tak, że każdy sobie rzepkę skrobie, bo wyjdą takie kwiatki jak w owym vlogu z innego tematu viewtopic.php?f=47&t=41627 W taki własnie sposób codziennie powstają nowe denominacje protestanckie. Słowo Boże nie jest do samodzielnego interpretowania:
To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia*. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili <od> Boga święci ludzie*. (2 P 1,20-21)

Są w nich (listach Pawła) trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. (2P 3, 16)


Moja wypowiedź była z przymrużeniem oka i lekką ironią. Wiadome jest to, że Kościołowi przewodzi UNK, ale zwracam uwagę na to, że Kościół to nie tylko UNK. W mojej wypowiedzi nie ma zachęty: "róbcie, co chcecie", tylko wskazanie na to, że nasz rozmówca użył niefortunnego wyrażenia, w którym utożsamił Kościół z magisterium. To tak, jakby mówić, że prostokąty to kwadraty, tylko się inaczej nazywają. No nie - prostokąty to pojęcie szersze w stosunku do kwadratów. Nie ma magisterium bez Kościoła, ale nie ma też Kościoła bez magisterium - żeby to zrozumieć, trzeba rozdzielić pojęcia: "Kościół" i "magisterium", tak jak rozdzielamy pojęcia prostokątów i kwadratów, chociaż kwadraty są przecież prostokątami.

_________________
MODERATOR


Pt wrz 06, 2019 20:13
Zobacz profil
Post Re: Autorytet Kościoła
Jockey napisał(a):
Mówiąc Kościół mam na myśli Urząd Nauczycielski Kościoła inaczej zwane Magisterium.
Cytuj:
Urząd Nauczycielski Kościoła, wg teologii katol. władza autorytatywnego nauczania prawd wiary, przysługująca kolegium biskupów, z papieżem jako głową, a indywidualnie biskupom pozostającym w jedności z papieżem


Małgosiaa napisał(a):
Słowo Boże nie jest do samodzielnego interpretowania:


Innymi słowy katolicy są niewolnikami Kościoła.
Ciekawe co na to Pan Jezus by powiedział? Czy nie zapłakałby gorzko?


So wrz 07, 2019 8:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Autorytet Kościoła
Ech..., nie ma to jak wyczytywanie tego, co się chce wyczytać, tak z Biblii, jak i ze słów adwersarzy...
Manipulacja ma się dobrze...

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 07, 2019 8:04
Zobacz profil
Post Re: Autorytet Kościoła
Wiesz o tym najlepiej.


So wrz 07, 2019 8:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Autorytet Kościoła
Właśnie dowiedziałam się z Twojego komentarza, a że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi..., a właściwie Twoja odpowiedź, to manipulacji c.d.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So wrz 07, 2019 8:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 324 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL