Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 8:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Kto ma rację? Moje rozterki 
Autor Wiadomość
Post Kto ma rację? Moje rozterki
Witajcie.
Ostatnio sporo czytam (mam spore dylematy religijne) i natrafiłem na takie zagadnienie
http://formacja.diecezja.tarnow.pl/2017/12/synem-moim-jestes-ty-jam-ciebie-dzis-zrodzil-kard-stefan-wyszynski/ szczególnie takie słowa kardynała Wyszyńskiego:

"Kapłan, to drugi Chrystus

Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszy­stkim – nad samym Bogiem! Jesteście przecież „spirituales impe­ratores”, a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, On tego od Was chciał!

Będziecie Mu rozkazywać....."

Coś mnie tknęło bo przypomniałem sobie o niedawno przeczytanej książce ks. dr Grzegorza Strzelczyka "Wolność Wiara Bóg" w której pisze coś zgoła innego https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/ksiadz-to-nie-jest-zaden-nadczlowiek/j860bt3
cyt.
"Niestety w powszechnej świadomości utrwalił się obraz powołania jako hipernadzwyczajnego wydarzenia. Jakby musiał zstąpić jakiś anioł, a powołanego otaczałby automatycznie nimb świętości. Tymczasem pomiędzy sakramentem święceń a osobistą świętością jest dokładnie taki sam związek jak między sakramentem chrztu a osobistą świętością. Sam fakt, że ktoś rozpoznał powołanie i został wyświęcony, nie czyni go świętszym, doskonalszym, lepszym i bliższym Boga..."

O co tu chodzi kto ma rację?
Coraz częściej obserwuję u niektórych kapłanów jakąś manię wywyższania się - w tym roku po kolędzie kapłan na moje zapytanie o słowa Papieża Franciszka stwierdził że cytuję "On czasem coś chlapnie" więc nie ma się co w to zagłębiać - a zapytałem o tą audiencję http://idziemy.pl/kosciol/-jesli-chodzisz-do-kosciola-zyj-jak-dziecko-boze-/57462 ponieważ mam w rodzinie osobę która na zewnątrz jest bardzo pobożna a narobiła mnóstwo krzywdy w rodzinie i po sąsiedzku (np od kilkudziesięciu lat procesuje się z sąsiadami, nienawidzi ich, oczernia innych ludzi manipuluje wszystkimi skłóciła swoje dzieci przeciwko sobie i wiele wiele innych) A w niedzielę jak gdyby nigdy nic wybierze sobie mszę gdzie nie będzie tych ludzi i przystąpi do komunii. Ksiądz o tym wie ale wydaje się że nie jest to dla niego problemem bo ta osoba jest dosyć hojna i nie chce jej zdenerwować. Niestety po kolędzie jak są poruszane trudne tematy nerwy mu puszczają i często pada to słynne przekleństwo na "k" - co prawda reflektuje się i przeprasza ale niesmak pozostaje.


Pn wrz 09, 2019 19:01

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Może lepiej zajmij sie sobą.
Polecam fantastyczne świadectwo:
Polska pod Krzyżem ks. Jerzy Kozłowski - Znak dla Polski
https://www.youtube.com/watch?v=fVCd_6BzV_U

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn wrz 09, 2019 19:32
Zobacz profil
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Cytuj:
Może lepiej zajmij sie sobą
Właśnie to robię. Myślę, zastanawiam się i analizuję. Dzięki za link ale nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie. Została mi w głowie koszulka Luxtorpedy w której jest ten ksiądz (czyżby był w niej na Giewoncie?)Tak wygląda https://luxtorpedasklep.pl/pl/p/Koszulka-Luxtorpedy-MARYJA-meska/110. Połączenie wizerunku Maryji słońca i czaszki (nawet wesołej) nie przystoi księdzu.

Dla informacji tutaj wyjaśnienie tych symboli - czaszka
http://gimnazjum-opatow.pl/test/files/religia/CZY_WIESZ_CO_NOSISZ.pdf strona 33

Bardzo mocno rozpowszechniony symbol obecny w dzisiejszej popkulturze.
Szczególnie umieszczany na wszelkiego rodzaju ubraniach, widoczny również w
grach komputerowych, w różnych subkulturach uważany za nieodzowny element
ubioru. Znak często umieszczany na flagach pirackich, mający symbolizować
strach i śmierć.
Ma swój początek u okultystów, którzy przyzywali złe duchy do tego celu
wykorzystując kości zmarłych- szczególnie w tym wypadku czaszki.
Od wielu stuleci ten symbol towarzyszy wszelkim grupom okultystycznym i
satanistycznym. Noszący go przyzywa do siebie demona śmierci... daje mu jakby
pozwolenie na to, aby działał w jego życiu…
Doświadczenie wielu Księzy egzorcystów, którzy w swojej posłudze trafiali na
osoby noszące tego typu znaki wskazuje na to, iż większość ludzi którzy nosili ten
symbol doświadczało w swoim życiu wielkiego cierpienia. Zdarzały się napaści
złych duchów, rodziny takich osób doświadczały często smutku, depresji,
niewytłumaczalnych chorób, myśli samobójczych czy nawet śmierci w dziwnych
okolicznościach! znak ten jest szczególnie rozpowszechniany przez grupy
satanistyczne.
słońce
https://gloria.tv/article/xS9Zs33L6Brj49mumq36hqGUa dokładnie pisze "

SŁOŃCE
Astrologiczny symbol słońca. Był używany między innymi
w tajnej korespondencji masońskiej.

Swego czasu było głośno o jednorożcach, Hello Kitty, Harrym Poterze itp. - jakaś konsekwencja powinna być.


Pn wrz 09, 2019 20:55

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Na koszulce jest Maryja wyglądająca podobnie jak na wizerunku Z Guadelupe.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn wrz 09, 2019 21:14
Zobacz profil
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Ale konkretnie o co chodzi? Kto ma rację z czym?


Pn wrz 09, 2019 21:55

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post, Quinque.


Wt wrz 10, 2019 1:18
Zobacz profil
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
janusz_janusz napisał(a):
Witajcie.
Ostatnio sporo czytam (mam spore dylematy religijne) i natrafiłem na takie zagadnienie
http://formacja.diecezja.tarnow.pl/2017/12/synem-moim-jestes-ty-jam-ciebie-dzis-zrodzil-kard-stefan-wyszynski/ szczególnie takie słowa kardynała Wyszyńskiego:

"Kapłan, to drugi Chrystus

Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszy­stkim – nad samym Bogiem! Jesteście przecież „spirituales impe­ratores”, a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, On tego od Was chciał!

Będziecie Mu rozkazywać....."

Coś mnie tknęło bo przypomniałem sobie o niedawno przeczytanej książce ks. dr Grzegorza Strzelczyka "Wolność Wiara Bóg" w której pisze coś zgoła innego https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/ksiadz-to-nie-jest-zaden-nadczlowiek/j860bt3
cyt.
"Niestety w powszechnej świadomości utrwalił się obraz powołania jako hipernadzwyczajnego wydarzenia. Jakby musiał zstąpić jakiś anioł, a powołanego otaczałby automatycznie nimb świętości. Tymczasem pomiędzy sakramentem święceń a osobistą świętością jest dokładnie taki sam związek jak między sakramentem chrztu a osobistą świętością. Sam fakt, że ktoś rozpoznał powołanie i został wyświęcony, nie czyni go świętszym, doskonalszym, lepszym i bliższym Boga..."

O co tu chodzi kto ma rację?
A gdzie jest sprzeczność między tymi wypowiedziami? Przecież one mówią o czymś zupełnie różnym. Jedna o sprawowaniu sakramentów, a druga o osobistej świętości.

janusz_janusz napisał(a):
Połączenie wizerunku Maryji słońca i czaszki (nawet wesołej) nie przystoi księdzu.
Gdyż, albowiem?
Cytuj:
Dla informacji tutaj wyjaśnienie tych symboli - czaszka

Obrazek
Cytuj:
SŁOŃCE
Czego wrzeszczysz? Prorok Zachariasz był masonem, że nazwał Chrystusa „Słońcem”? A może masonami byli pierwsi chrześcijanie, którzy wprowadzili zasadę modlitwy w kierunku wschodnim?


Wt wrz 10, 2019 6:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
W starozytnosci chrzescijanskiej nazwano Chrystusa Sloncem, ktore nigdy nie zna zachodu, o czym spiewa diakon kazdego roku w oredziu paschalnym (Exultet).

Do 20 wieku przy budowie kosciola byl nakaz aby prezbiterium bylo skierowane na wschod.

W starozytnosci nowoochrzczeni wychodzili z baptysterium, wyjcie z niego bylo zawsze skierowane na wschod aby zaznaczyc, ze Jezus jest wschodzacym Sloncem, ktore nas oswieca.

_________________
ksiądz


Wt wrz 10, 2019 8:34
Zobacz profil
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
I tak to się kończy, kiedy zamiast solidnej wiedzy są półprawdy, a jakiekolwiek symbole traktuje się magicznie a nie symbolicznie.

W ten sposób katolik będzie zwalczał każdą tęczę, oburzał się na symbole czaszki i słońca, bo zamiast zapoznać się z ich chrześcijańskim znaczeniem, woli czytać o masonach.

I to są skutki nauczania religii tylko w szkołach i zaniedbania pogłębiania wiedzy religijnej u dorosłych.


Wt wrz 10, 2019 8:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
To temat rzeka i kolejny temat do dyskusji.

Mnie drazni coraz czesciej rozpowszechniany w niektorych kregach, grupach katolickich klimat zagrozenia, pokus i dzialania szatana.

Byloby naiwnoscia twierdzic, ze on nie dziala ale przypisywac mu wiele rzeczy i wszedzie widziec tylko zlo, grzech, zagrozenie nie jest czyms normalnym i chrzescijanskim.

Swiat stal sie maly, niektore symbole z innych religii przenikaja do naszej kultury i popkultury takze do swiata mody.
Niektore symbole chrzescijanskie zostaly zawlaszczone przez grupy, ktore z chrzescijanstwem maja niewiele wspolnego.

I wreszcie niektore symbole chrzescijanskie , ktore byly mocno zakorzenione w ikonografii chrzescijanskiej nie sa juz tak mocno obecne w naszej swiadomosci tak jak kiedys np. lilia albo czaszka.

janusz_janusz napisał(a):
Dla informacji tutaj wyjaśnienie tych symboli - czaszka
http://gimnazjum-opatow.pl/test/files/r ... NOSISZ.pdf strona 33

Bardzo mocno rozpowszechniony symbol obecny w dzisiejszej popkulturze.
Szczególnie umieszczany na wszelkiego rodzaju ubraniach, widoczny również w
grach komputerowych, w różnych subkulturach uważany za nieodzowny element
ubioru. Znak często umieszczany na flagach pirackich, mający symbolizować
strach i śmierć.
Ma swój początek u okultystów, którzy przyzywali złe duchy do tego celu
wykorzystując kości zmarłych- szczególnie w tym wypadku czaszki.
Od wielu stuleci ten symbol towarzyszy wszelkim grupom okultystycznym i
satanistycznym. Noszący go przyzywa do siebie demona śmierci... daje mu jakby
pozwolenie na to, aby działał w jego życiu…
Doświadczenie wielu Księzy egzorcystów, którzy w swojej posłudze trafiali na
osoby noszące tego typu znaki wskazuje na to, iż większość ludzi którzy nosili ten
symbol doświadczało w swoim życiu wielkiego cierpienia. Zdarzały się napaści
złych duchów, rodziny takich osób doświadczały często smutku, depresji,
niewytłumaczalnych chorób, myśli samobójczych czy nawet śmierci w dziwnych
okolicznościach! znak ten jest szczególnie rozpowszechniany przez grupy
satanistyczne.


Mozna sobie latwo "wygooglowac" i zobaczyc ilu swietych przedstawianych jest z czaszka, ktora symbolizuje przemijalnosc, kruchosc i marnosc ludzkiego zycia.

W wielu kosciolach widzimy czaszki na katafalkach czy figurach swietych.

Symbol czaszki odgrywal w duchowosci chrzescijanskiej ("memento mori", ars moriendi"), zwlaszcza w sredniowieczu gdzie smierc byla czyms pospolitym i codziennym (wojny, zarazy, wysoka smiertelnosc niemowlat i przecietna wieku ok. 50 lat).


Wt wrz 10, 2019 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
No nie kochany bardziej tak jak 35 lat.


Wt wrz 10, 2019 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Dziekuje Subadam. Naprawde wniosles tu wiele do dyskusji.

_________________
ksiądz


Wt wrz 10, 2019 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Sugeruję, aby przed ponownym nawiązaniem do tytułowych rozterek przeczytać o ks. Dolindo Ruotolo. On sporo pisał na temat świętości kapłańskiej. Po przeczytaniu przyznasz rację Zefciowi.


Wt wrz 10, 2019 17:51
Zobacz profil
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
zefciu napisał(a):
Czego wrzeszczysz?
Brawo jedyny wrzask jaki teraz słyszę to Twoja odpowiedź zaiste pełna chrześcijańskiego miłosierdzia i zrozumienia :mrgreen: Zrobiłem ctrl-c i ctrl-v nawet na to nie zwróciłem uwagi - nie spodziewałem się że kogoś coś zapiecze... Uwierz mi znam netykietę i na pewno bym nie dopuścił by cały mój komentarz był pisany dużymi literami. Zdradzę Ci sekret - ten wpis był tylko po to by umocnić się w postanowieniu które niedawno podjąłem - jesteś kolejną osobą która utwierdziła mnie że to była prawidłowa decyzja. Możesz jako moderator dyskusję zamknąć i tak zeszedł na poboczny temat - mnie usunąć bo raczej nie zamierzam tu wracać. Pozdrawiam wszystkich których pycha nie zaślepia w swoim powołaniu :lol:

bramin napisał(a):
To temat rzeka i kolejny temat do dyskusji.
Tobie innym którzy bez złośliwości starali się mi pomóc - DZIĘKUJĘ ;-)


Wt wrz 10, 2019 18:43
Post Re: Kto ma rację? Moje rozterki
Anonim (konto usunięte) napisał(a):
Zdradzę Ci sekret - ten wpis był tylko po to by umocnić się w postanowieniu które niedawno podjąłem - jesteś kolejną osobą która utwierdziła mnie że to była prawidłowa decyzja.
Czyli niezależnie, co by kto tutaj nie napisał, i tak byś podjął decyzję taką, jaką podjąłeś. Cokolwiek to było (przejście na protestantyzm?)

W moim poście zwróciłem Ci spokojnie uwagę, że nie ma sprzeczności między dwoma wskazanymi przez Ciebie tekstami. Ty zupełnie to zignorowałeś. Wskazano Ci też, że pewne symbole, co do których uważasz, że monopol na nie mają poganie, mają też znaczenie chrześcijańskie. To też zignorowałeś. Teraz zarzucasz mi brak miłości, pychę etc, zupełnie nie uzasadniając, z jakiego powodu. Jeśli zatem Cię jakoś osobiście uraziłem, to przepraszam. Nie było to nigdzie moją intencją, ani nie mam pojęcia, dlaczego moje słowa tak zinterpretowałeś. Jednocześnie proszę jednak, byś swoje decyzje życiowe podejmował samodzielnie i sam brał za nie odpowiedzialność, a nie szukał po Internecie kozłów ofiarnych, których będziesz zarzucał, że to co czynisz czynisz przez nich.


Śr wrz 11, 2019 12:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL