Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
 Kryzys Kościoła 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Kryzys Kościoła
Na kryzys Kościoła w Polsce składa się kilka warstw. Pierwsza to ogólna laicyzacja życia w świecie, pustoszenie kościołów w Europie. Druga to dziedzictwo JPII, które utwierdziło kler w przekonaniu, że skoro mieliśmy papieża, to jesteśmy potęgą i nic nas nie zmoże. Trzecia powiązana z drugą: ukrywany przez lata problem pedofilii i skandalów seksualnych wśród kleru, powiązany bo za JPII te sprawy zamiatano pod dywan, a próby nagłaśniania problemów sprowadzano do "ujadajacych kundelków", jeśli ktoś pamięta...

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr paź 30, 2019 8:17
Zobacz profil
Post Re: Kryzys Kościoła
zepp napisał(a):
Na kryzys Kościoła w Polsce składa się kilka warstw. Pierwsza to ogólna laicyzacja życia w świecie, pustoszenie kościołów w Europie. Druga to dziedzictwo JPII, które utwierdziło kler w przekonaniu, że skoro mieliśmy papieża, to jesteśmy potęgą i nic nas nie zmoże. Trzecia powiązana z drugą: ukrywany przez lata problem pedofilii i skandalów seksualnych wśród kleru, powiązany bo za JPII te sprawy zamiatano pod dywan, a próby nagłaśniania problemów sprowadzano do "ujadajacych kundelków", jeśli ktoś pamięta...

Jeszcze trzecia - wiązanie się Kościoła z aktualnie panującą władzą. Nie zauważają polscy duchowni ostrzeżenia papieża Franciszka państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe źle kończą.
Partie władzy się zmieniają, a Kościół zbiera żniwo zniechęcenia wiernych sojuszem tronu z ołtarzem.


Śr paź 30, 2019 8:50
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kryzys Kościoła
bramin napisał(a):

Cytuj:
Alus napisał(a):
Duchowni posiadają kochani i kochanków, ba płodzą także dzieci.



Dobrze, ze wchodze na forum wiara, zawsze to mozna sie czegos ciekawego dowiedziec.

I po co ta ironia? Osobiście znam czterech księży, którzy mają dzieci (dwóch odeszło z kapłaństwa) i znam dwoje dzieci księży (jedno z ww, a drugie - nie znam księdza, ale znam jego dziecko).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr paź 30, 2019 9:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Kryzys Kościoła
Alus napisał(a):
Nie zauważają polscy duchowni ostrzeżenia papieża Franciszka państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe źle kończą.

Dania, Finlandia i Islandia dlaczego te wyznaniowe państwa jeszcze zle nie skończyły?


Śr paź 30, 2019 10:28
Zobacz profil
Post Re: Kryzys Kościoła
katon napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie zauważają polscy duchowni ostrzeżenia papieża Franciszka państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe źle kończą.

Cytuj:
Dania, Finlandia i Islandia dlaczego te wyznaniowe państwa jeszcze zle nie skończyły?

Kościoły źle kończą
- Dania praktykujących poniżej 5%,
- Norwegia 10% (choć wszyscy urodzeni z automatu zapisywani są do Luterańskiego Kościoła Norwegii.
- Islandia - brak statystyk praktykujących, ale tylko 31% mieszkańców wyznaje wiarę w Boga.


Śr paź 30, 2019 11:35

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Kryzys Kościoła
W całej Europie Zachodniej kiepsko jest z tymi praktykującymi i to niezależnie czy są to państwa wyznaniowe czy też nie.
Polska jest tu wyjątkowa pod tym względem.


Śr paź 30, 2019 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kryzys Kościoła
Małgosiaa napisał(a):
I po co ta ironia? Osobiście znam czterech księży, którzy mają dzieci (dwóch odeszło z kapłaństwa) i znam dwoje dzieci księży (jedno z ww, a drugie - nie znam księdza, ale znam jego dziecko).


To nie byla ironia, raczej uszczypliwosc. Bo po pierwsze, skad Alus wziela te 50%-70%? zrobila badania? Czy zaznajomila sie z jakimis badaniami?
I co z tego wynika, ze znasz ksiezy lub dzieci ksiezy? ja tez znam.

Bylem uszczypliwy bo to zabrzmialo troche humorystycznie choc wesole to nie jest: "ba, plodza nawet dzieci".

Dla mnie to takie dane sa po prostu z czapy. Jesli znam paru ksiezy, ktorzy maja kobiety i ew. dzieci a jest ich 2-3 i znam niektore zakony lub parafie diecezjalne i kursuje jakas plotka lub prawda, ze ktos tam ma dziecko to moge stwierdzic, ze na tym terenie (z duzym bledem statystycznym), ok. 1% lub mniej z tego ogolu ma dziecko lub kobiete.

zepp napisał(a):
Druga to dziedzictwo JPII, które utwierdziło kler w przekonaniu, że skoro mieliśmy papieża, to jesteśmy potęgą i nic nas nie zmoże. Trzecia powiązana z drugą: ukrywany przez lata problem pedofilii i skandalów seksualnych wśród kleru, powiązany bo za JPII te sprawy zamiatano pod dywan, a próby nagłaśniania problemów sprowadzano do "ujadajacych kundelków", jeśli ktoś pamięta...


To polska specyfika, "my mamy Papieza", "nasz Ojciec sw." i wtedy mozna nic nie robic czekajac az manna spadnie z nieba.
Jak zmarl Jan Pawel II, ktorys z publicystow katolickich napisal:"ojciec umarl, trzeba wreszcie wydoroslec". Mnie sie wydaje, ze polski katolicyzm ma problemy z dorosloscia. Prosze mnie poprawic, jesli sie myle.

Z pedofilia to rzeczywiscie, wielu uwazalo, ze takie rzeczy to tylko na zgnilym, zdegenerowanym Zachodzie.

Alus napisał(a):
Jeszcze trzecia - wiązanie się Kościoła z aktualnie panującą władzą. Nie zauważają polscy duchowni ostrzeżenia papieża Franciszka państwa powinny być świeckie, te wyznaniowe źle kończą.
Partie władzy się zmieniają, a Kościół zbiera żniwo zniechęcenia wiernych sojuszem tronu z ołtarzem.


Masz racje, te sojusze dla Kosciola zawsze sie zle konczyly lub przynajmniej dlugi czas odbijaly sie czkawka, poczawszy od edyktu mediolanskiego, skonczywszy na czasach wspolczesnych.
Ja bym to nawet rozszerzyl ogolnie na bratanie sie z polityka i politykami, obojetnie jakiej opcji.

Kosciol zeby byl autentyczny i wierny swemu poslannictwu powinien byc "katholikos" w pierwotnym i doslownym tego slowa znaczeniu.


Śr paź 30, 2019 15:37
Zobacz profil
Post Re: Kryzys Kościoła
Informację o procencie księży gejów wzięłam z książki "Chodzi mi tylko o prawdę", T. Terlikowski rozmawia z ks Isakowiczem Zaleskim.
https://wprost.pl/348837/zapraszam-na-p ... ratka.html

Prof. Baniak, jak sam pisze przebadał 300 byłych duchownych i 800 sprawujących funkcję kapłańską.


Śr paź 30, 2019 16:02

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Kryzys Kościoła
No i co tak skromnie? Są lepsze dane:

"To nie koniec problemu. Według Martela blisko osiemdziesiąt procent księży to osoby orientacji homoseksualnej. Można dyskutować z liczbami. Jednak nikt, kto zajmuje się na poważnie socjologią Kościoła, nie ma wątpliwości, że jest on przestrzenią nadreprezentacji tej orientacji seksualnej. Niektóre badania podają, że amerykański kler jest blisko w połowie homoseksualny".
https://www.newsweek.pl/swiat/czy-w-kos ... je/0cr5wgs

Tak biorąc pod uwagę że jest ok 2-3% mężczyzn homoseksualnych to trzeba przyznać że geje jakoś szczególnie upodobali sobie Pana Boga.
To już jak mieliby znieść celibat to najlepiej aby od razu pozwolono księżom zawierać małżeństwa tej samej płci.


Śr paź 30, 2019 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kryzys Kościoła
Alus napisał(a):
Informację o procencie księży gejów wzięłam z książki "Chodzi mi tylko o prawdę", T. Terlikowski rozmawia z ks Isakowiczem Zaleskim.


Dzieki, to juz cos.

Tylko czytajac ten artykul mam watpliwosci.
Ja wiem, ze "Wprost" czy "Newsweek" to nie sa naukowe periodyki. Nie musza z precyzja i dokladnoscia opisywac jakies badania ale dla rzetelnosci mogliby napisac jaki instytut zrobil badanial i gdzie, w jakim przedziale czasowym, jaka metoda itd. A tak to chwytliwy tytul, zeby kliknac lub kupic papierowa wersje.

Po drugie skad te procenty?

Po trzecie,nigdy, nikt nie slyszal o takich badaniach. Byc moze te badania zostaly zrobione, byc moze najpredzej na "exach"? Nie mam pojecia.

To jak tu moj przedmowca stwierdzil, wedlug roznych szacunkow w europejskiej populacji mozna stwierdzic 2%, moze 3% homoseksualistow (majacych kontakty stale lub sporadyczne lub majacych sklonnosci bi).
Skad taki wysoki procent w tych badaniach?
Zwolennicy spiskowej teorii dziejow chetnie mogliby to wytlumaczyc tym, ze to geje zlecaja takie badania, zawyzaja dane aby pokazac, ze ta orientacja jest czyms normalnym bo jest dosc reprezentatywna.

Jak macie jakies swoje przemyslenia lub inne dane, jakies zrodla to sie podzielcie.


Śr paź 30, 2019 18:18
Zobacz profil
Post Re: Kryzys Kościoła
Prof. Baniak o metodzie swych badań
https://natemat.pl/25743,60-proc-ksiezy ... ze-wieksza


Cz paź 31, 2019 8:01

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Kryzys Kościoła
bramin napisał(a):
Jak zmarl Jan Pawel II, ktorys z publicystow katolickich napisal:"ojciec umarl, trzeba wreszcie wydoroslec". Mnie sie wydaje, ze polski katolicyzm ma problemy z dorosloscia. Prosze mnie poprawic, jesli sie myle.

Pełna zgoda: biskupi polubili rolę arbitra i pośrednika, jaką mieli za czasów komuny, a w stanie wojennym wzięli pod skrzydła większość opozycji ( nawet niewierzący robili odczyty, koncerty w przysłowiowych kruchtach). Za demokracji, takie mam wrażenie, Kościół hierarchiczny oczekiwał hołdów za swoją wcześniejszą postawę, a tu politycy wrócili do swoich ulubionych i niczym już nieograniczanych zabaw, czyli kto kogo. Kościół pokrzywdzony nie był: odzyskał majątki, religię wprowadzono do szkół, pieniądze popłynęły, tylko dawnej czołobitności i splendoru nie było. Zaczęły się za to ujawniać afery (media chętnie to nagłaśniały) majątkowe ( Stella Maris, RM), a to TW wśród duchowieństwa, nie mówiąc o najbardziej obciążającej czyli pedofilii. No i jak pisała Alus, Kościół sam się wmanewrował w grę polityczną, stając się jednym z wielu uczestników gorszącego taplania się w błocie. I mamy to co mamy.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz paź 31, 2019 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kryzys Kościoła
bramin napisał(a):
Pisalem o zlagodzeniu kryzysu a nie o zlagodzeniu/zliberalizowaniu np. moralnosci chrzescijanskiej.

Sekularyzacja nastapila i postepuje dalej, to fakt.

IMHO To akurat byłoby coś pozytywnego, znaczy sekularyzacja. Zagrożeniem jest raczej wzrastający fundamentalizm.


Cytuj:
Nie mamy juz do czynienia z masowym katolicyzmem, "hurra-katolicyzmem" ale z drugiej strony widze tez mimo wszystko pozytywy.
Ci, co w Kosciele zostaja, wiedza po co tu sa.
Sa zaangazowani, maja inicjatywe, czuja sie odpowiedzialni za Kosciol i to jest dla mnie pocieszajace.

To bardzo głęboka zmiana zachodząca od czasów początku nowożytności i potem poprzez oświecenia. Religia, która była aspektem życia społeczności, jądrem kultury, staje się kwestią w wyboru jednostki, jednym z sektorów życia obok innych. Nie nadąża za tym teologiczna samoświadomość Kościołów, i to się rozjeżdża coraz bardziej: codzienne doświadczenie religii z wywodzącymi się z zupełnie innej epoki założeniami eklezjologii.

Cytuj:
Jockey napisał(a):
W Szwecji doszli do błogosławieństwa par jednopłciowych. Zapewne jakiś postęp ale czy kierunek właściwy?


Tylko ze nie jest to w kosciolach katolickich.
Nie tylko w Szwecji. Ja bym tego postepem nie nazwal. To proba dostosowania sie za wszelka cene do politycznej poprawnosci i strach, ze jak tego nie zrobimy to ludzie odejda, taki zgnily kompromis i falszywe odczytanie Ewangelii.

A homofobia to ma być prawdziwe odczytanie Ewangelii? Gromadzenie się wokół nienawiści i strachu wobec wszystkich "innych" to nie jest zgniły kompromis, bo tak jest łatwiej utrzymać ludzi? Kiedy się boją, kiedy mają wroga, kiedy są przeciw? Nasze Kościoły świadcząc o prawdzie Ewangelii dla wszystkich, szły wbrew strachowi i obawom, słusznym, o utratę wiernych. Łatwiej się zarządza spójnością grupy za pomocą strachu i nienawiści. Kościoły przez wieki w Europie służyły do samoidentyfikacji przeciw tym "innym". Słusznie rozmontowano, po doświadczeniach wojen światowych, w imię Ewangelii, ten system. Fala brunatnego fundamentalizmu dziś wzrasta, to ona jest zagrożeniem dla świadectwa Ewangelii.



Cytuj:
Wiele Kosciolow Reformacji jednak nie idzie za takim postepem. Uwazaja, ze to niebiblijne i jest to zdrada Ewangelii.


[edytowano 1x... poprawiono cytowanie. M.]

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz paź 31, 2019 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Kryzys Kościoła
Alus napisał(a):
Prof. Baniak o metodzie swych badań
https://natemat.pl/25743,60-proc-ksiezy ... ze-wieksza

No to wiemy już na podstawie badań, że homoseksualistów wśród księży jest od 50% do nawet 80%, ale z kobietami sypia
60% duchownych i jest to liczba niedoszacowana. :shock:


Cz paź 31, 2019 10:51
Zobacz profil
Post Re: Kryzys Kościoła
katon napisał(a):
Alus napisał(a):
Prof. Baniak o metodzie swych badań
https://natemat.pl/25743,60-proc-ksiezy ... ze-wieksza

No to wiemy już na podstawie badań, że homoseksualistów wśród księży jest od 50% do nawet 80%, ale z kobietami sypia
60% duchownych i jest to liczba niedoszacowana. :shock:

60% spośród przebadanych przeze mnie duchownych, jest, lub była w związku z kobietami.
Profesor dokładnie mówi o liczbie 800 przebadanych duchownych - ale lepiej pominąć podaną konkretną liczbę generalizować na wszystkich.
Dla manipulacji wygodniej pominąć konkretne liczby.


Cz paź 31, 2019 15:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL