Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 161 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Medytacja chrześcijańska, a mantry. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lip 25, 2018 11:59
Posty: 25
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
A, i wstydzę się za kościół katolicki, bo zamiast przestrzegać przykazań nagminnie je łamał. To jest moje publiczne świadectwo na tym forum. Jestem katolikiem i brzydzę się tym co robił kościół katolicki.

Księdza który przyjmował mnie do komunii interesowało czy się onanizuje i tłumaczył nam po co księża mają kieszenie do tyłu w sutannach. W taki sposób wychowywane są nowe pokolenia katolików.

Wstyd mi.

Ewangelia według św. Mateusza 27

Czy wy potraficie przyznać się do Jezusa? Potraficie przestrzegać jego przykazań?

Gratuluję.


Wt lip 31, 2018 13:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale gadasz sam ze sobą.
A żeby nie było, że nie wnoszę nic w dyskusję to odniosę się do tego co napisałeś.
Kali369 napisał(a):
A, i wstydzę się za kościół katolicki, bo zamiast przestrzegać przykazań nagminnie je łamał. To jest moje publiczne świadectwo na tym forum. Jestem katolikiem i brzydzę się tym co robił kościół katolicki.

Nie wiem czy wiesz, ale KRK składa się z ludzi i to nie KRK łamał przykazania tylko ludzie. KRK nie zostanie potępiony tylko co najwyżej ludzie wchodzący w jego skład. Mogę przyłączyć się do ciebie tyle, że trochę inaczej a mianowicie brzydzę się tym co robili i robią ludzie (przede wszystkim katolicy - bo oni znają przykazania i powinni je wypełniać) nieprzestrzegający przykazań (oczywiście tego co ja dokładam w tej kwestii również się brzydzę).

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt lip 31, 2018 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
@Kali369 Na szczęście Jezus się nas (mnie, Ciebie, żadnego człowieka) nie brzydzi. Wręcz przeciwnie, przyszedł po to, by nas podnieść ku Bogu.

Chyba oczywiście, że mówisz o obrzydzeniu do grzechu, nie do ludzi. Ale i wtedy uważałabym, co dzieje się z moim myśleniem i działaniem. Jeśli Cię to prowadzi do nawrócenia i większej miłości, OK. Jeśli nie...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 09, 2018 12:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 07, 2019 21:12
Posty: 6
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
To nie jest przypadkiem tak, że mantra to taki odpowiednik naszej modlitwy?

_________________
"Piłka nożna jest najważniejsza z rzeczy nieważnych"


Pt lis 01, 2019 17:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
Tak, jest sporo podobieństw- tu i tu powtarza się słowa. Różnice też są :
Mantry z zasady są dość krótkie i powtarza się je wielokrotnie, często celem takiego powtarzania jest utracenie sensu słów mantry i wejście w odmienny stan świadomości, choć są też mantry gdzie istotny jest właśnie sens słów, albo uważa się, że mają działanie wręcz magiczne i są skuteczne nawet gdy nie rozumie się znaczenia słów lub tylko się ich słucha.
Tak jak jest wiele różnych modlitw tak jest wiele różnych mantr, do tego trudno mówić łacznie o mantrach z wielu różnych tradycji buddyjskich czy hinduistycznych.

Niektóre mantry mają sporo wspólnego np z odmawianiem różańca, nawet używa się paciorków, ale raczej nie istnieją jednosylabowe czy choćby kilkuwyrazowe modlitwy.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 01, 2019 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
Coś podobnego do mantry to modlitwa "Jezusie Chrystusie Synu Dawida ulituj się nade mną".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 01, 2019 18:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
IrciaLilith napisał(a):
ale raczej nie istnieją jednosylabowe czy choćby kilkuwyrazowe modlitwy.


Masz tu na mysli mantry?


Pt lis 01, 2019 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
A znasz modlitwy jednosylabowe lub takie z np trzech-czterech wyrazów? Tego typu mantr jest mnóstwo. Modlitwy zasadniczo są dłuższe. Choć jest to oczywiście uogólnienie, bo są jednozdaniowe modlitwy oraz na serio długie mantry.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 01, 2019 20:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
Mantra jako sposób autohipnozy, przestawiania umysłu w jakiś "tryb" to nie to.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 01, 2019 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
Nie koniecznie- niektóre rzeczywiście prowadzą do tzw omiennych stanów świadomości lub wyższej koncentracji w samym założeniu, ale wiele to typowe prośby i podziękowania dla bóstw bardzo podobne do modlitw o wstawiennictwo świętych.
Zresztą co do odmiennych stanów świadomości właśnie dlatego nie lubię różańca, bo wywołuje u mnie pewien niby ciekawy stan i fascynujące wizje, ale bardzo ciężko mi potem wracać do rzeczywistości, przy zbiorowym odmawianiu się to nasila a ja tracę kontakt z rzeczywistością i jest to bardzo niekomfortowe, więc bardzo szybko nauczyłam się unikać tego typu sytuacji.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 01, 2019 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Medytacja chrześcijańska, a mantry.
Mnie sie wydaje, ze wyrazasz sie troche nieprecyzyjnie.

Chodzi Ci o mantre w "klasycznym" tego slowa znaczeniu czy pojecie rozszerzone (w "hinduizmie", w jodze) czy o pojecie mantry w jezyku potocznym?

Uzywasz pojecia mantry przez analogie jako modlitwy lub odwrotnie?
W dzisiejszym jezyku wiele slow sie jakos zdewaulowalo lub ewoulowalo. Przyklady: mantra, karma, dywagacje, ikona.
Stad moje pytania.


So lis 02, 2019 12:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 161 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL