Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 25  Następna strona
 Gdzie jest Królestwo Boże? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Tę konieczność kochania postrzegam jako wybór i wzmocnienie jednej z naszych naturalnych cech. Ta zdolność do kochania jest bowiem w nas już, my naturalnie jako ludzie kochamy inne istoty.


Czyli do tego cie zmusili, a ty wmówiłem sobie, że to był twój wybór.

Swołocz napisał(a):
Dlatego też nie bardzo wierzę w Twoją definicję wolności jako możliwość bycia agresywnym wobec innych. Agresja nie jest naszą naturalną cechą.


Wyraźnie napisałem, że nie chodzi o bycie agresywnym, ale o samą możliwość bycia agresywnym.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lis 04, 2019 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Tę konieczność kochania postrzegam jako wybór i wzmocnienie jednej z naszych naturalnych cech. Ta zdolność do kochania jest bowiem w nas już, my naturalnie jako ludzie kochamy inne istoty.
Robek napisał(a):
Czyli do tego cie zmusili, a ty wmówiłem sobie, że to był twój wybór.

Powiedziałeś w poprzednim poście o konieczności kochania jako definicji wolności w chrześcijaństwie. Posługuję się więc Twoim określeniem, chociaż nie oznacza to, że je w pełni aprobuję. Dlatego wyjaśniam, że bardziej niż o konieczności kochania należy mówić o pewnym postulacie, pewnej wskazówce, jakiego wyboru najlepiej dokonywać. Właśnie aby m.in. czuć się wolnym.


Pn lis 04, 2019 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Powiedziałeś w poprzednim poście o konieczności kochania jako definicji wolności w chrześcijaństwie. Posługuję się więc Twoim określeniem, chociaż nie oznacza to, że je w pełni aprobuję.


Czyli nie ma żadnego przymusu miłości, i w Królestwie Bożym można być do wszystkiego/wszystkich nastawionym neutralnie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lis 04, 2019 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Powiedzmy, że mamy do wyboru kilkanaście opcji w tym jedna jest optymalna, czy jeśli jestem przekonana o tym iż ta opcja jest dla mnie optymalna i ją wybieram tracę wolność?
Robek- Powiedzmy, że masz do wyboru pudełka z kasą, a jedno jest nieskończonym źródłem bogactwa i jesteś tego świadomy- które wybierzesz? Czy nie jest tak, że zawsze wybieramy to co wydaje nam się najlepsze, a jefynym problemem jest ograniczona wiedza?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 05, 2019 0:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
IrciaLilith napisał(a):
Powiedzmy, że mamy do wyboru kilkanaście opcji w tym jedna jest optymalna, czy jeśli jestem przekonana o tym iż ta opcja jest dla mnie optymalna i ją wybieram tracę wolność?


Wybrałaś najładniejszą i najbardziej ci odpowiadającą złotą klatkę, dzięki której straciłaś wolność.

IrciaLilith napisał(a):

Robek- Powiedzmy, że masz do wyboru pudełka z kasą, a jedno jest nieskończonym źródłem bogactwa i jesteś tego świadomy- które wybierzesz? Czy nie jest tak, że zawsze wybieramy to co wydaje nam się najlepsze, a jefynym problemem jest ograniczona wiedza?


Czyli wybrałem to co mi pasuje, tyle że z powodu tego że nie mam pełnej wiedzy, to nie zdaje sobie sprawy że jest coś dużo lepszego niż to co wybrałem.
No i co teraz? masz pretensje do mnie że wybrałem co wybrałem? teraz będziesz zabierać mi to co wybrałem, i na siłę wpychać coś o wiele lepszego?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lis 05, 2019 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Powiedziałeś w poprzednim poście o konieczności kochania jako definicji wolności w chrześcijaństwie. Posługuję się więc Twoim określeniem, chociaż nie oznacza to, że je w pełni aprobuję.
Robek napisał(a):
Czyli nie ma żadnego przymusu miłości, i w Królestwie Bożym można być do wszystkiego/wszystkich nastawionym neutralnie.

Możesz być nastawiony neutralnie, ale w gruncie rzeczy i w głębi duszy jesteś nastawiony z miłością i współczuciem. Taka jest nasza natura.


Wt lis 05, 2019 20:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Możesz być nastawiony neutralnie, ale w gruncie rzeczy i w głębi duszy jesteś nastawiony z miłością i współczuciem. Taka jest nasza natura.


To twoja natura jest tak nastawiona, ja mam zupełnie inaczej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lis 05, 2019 23:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Tu nie chodzi o to, jak Ty masz, ale jaka jest prawda, jakie jest nauczanie Kościoła.
Kolejny raz przemycasz własną filozofię. To nie jest dział dla takich postaw. Co najwyżej, uważając inaczej niż naucza Kościół, możesz pytać, aby w końcu zrozumieć swój błąd.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lis 06, 2019 9:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Ja chciałbym zapytać forumowiczów, w tym IrcięLilith, która ma tu dużo do powiedzenia, o tę jedną kwestię: jak rozumiecie ogłoszenie przez Jezusa w Mk 1,15 i w Mt 4,17, że: zbliżyło się królestwo Boże ?

Co miał wówczas na myśli, mówiąc do ludzi, że zbliżyło się królestwo Boże ?

I jak ludzie, którzy tego słuchali, mogli to rozumieć?


Pn lis 11, 2019 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz
Cytuj:
Ja chciałbym zapytać forumowiczów, w tym IrcięLilith, która ma tu dużo do powiedzenia, o tę jedną kwestię: jak rozumiecie ogłoszenie przez Jezusa w Mk 1,15 i w Mt 4,17, że: zbliżyło się królestwo Boże

Co miał wówczas na myśli, mówiąc do ludzi, że [i]zbliżyło się królestwo Boże
?
Wg mnie, jesli wierzymy, że z Jezusem Wcielonym Bogiem przychodzi Jego Królestwo, to spotkanie ludzi z Nim - jest zbliżaniem się tego królestwa.

Cytuj:
I jak ludzie, którzy tego słuchali, mogli to rozumieć?
Niestety, ale bez spytania ich o to, możemy tylko spekulować. Tym bardziej, że Pan Jezus mówił po aramejsku, więc tłumacz Ewangelii Marka na grekę nie wiemy, na ile poprawnie to przełożył. Czasami ma to spore znaczenie, co pokazują różne przekłady Biblii.


Pn lis 11, 2019 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Trudno się nie zgodzić z tym, że tłumaczenie ma ogromne znaczenie a greka nie koniecznie oddaje niuanse aramiejskiego, do tego nikt nie zapisywał tego co głosił Jezus na bieżąco.

Bierzemy jednak to co mamy:

Przekład dosłowny: Potem Jezus zaczął głosić i mówić: Opamiętajcie się, bo zbliżyło się Królestwo Niebios.
Biblia Gdańska: Od onego czasu począł Jezus kazać i mówić: Pokutujcie, albowiem się przybliżyło królestwo niebieskie.
Uwspółcześniona Biblia Gdańska: Od tego czasu Jezus zaczął głosić i mówić: Pokutujcie, przybliżyło się bowiem królestwo niebieskie.
Biblia Warszawska: Odtąd począł Jezus kazać i mówić: Upamiętajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios.
Biblia Tysiąclecia: Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie.

Warto zaznaczyć, że opcji tłumaczenia jest więcej:
Nawracajcie się/ pokutujcie/ zmieniajcie myślenie/odczuwajcie żal

Bliskie jest/przybliżyło się/zbliżyło/podchodzi/nadchodzi KB

Dla mnie jak już pisałam KB jest jakby stanem wewnętrznym, ale nie stanem umysłu, ale stanem duszy wpływającym na umysł.

Moim zdaniem istotne są przypowieści, za pomocą których Jezus starał się w metafizyczny sposób wyjaśnić zarówno czym jest KB jak i gdzie jest i to one są kluczem. Ważne, aby nie interpretować ich oddzielnie, ale razem, bo odnoszą się do tego samego tylko z użyciem innych analogii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 23:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Swołocz napisał(a):
Co miał wówczas na myśli, mówiąc do ludzi, że zbliżyło się królestwo Boże ?
proteom napisał(a):
Wg mnie, jesli wierzymy, że z Jezusem Wcielonym Bogiem przychodzi Jego Królestwo, to spotkanie ludzi z Nim - jest zbliżaniem się tego królestwa.

Weź pod uwagę, że ludzie, których wówczas nauczał we wsiach i miastach Galilei nie wiedzieli, że jest Wcielonym Bogiem. Pogląd o wcielonym Bogu jest znacznie późniejszy, i raczej był początkowo tylko w gronie jego uczniów. Dlatego nie można jego słów kierowanych do ówczesnych ludzi interpretować w ten sposób, w jaki Ty to robisz. Dla ówczesnych ludzi Jezus był co najwyżej prorokiem, a proroka nie mogli uznać za jednoznaczne z królestwem Bożym.
IrciaLilith napisał(a):
Dla mnie jak już pisałam KB jest jakby stanem wewnętrznym, ale nie stanem umysłu, ale stanem duszy wpływającym na umysł.

Nie odnosisz się do istoty mojego pytania. Powtarzasz, że królestwo jest dla Ciebie stanem wewnętrznym, ale nie rozpatrujesz konsekwencji użycia sformułowania zbliżyło się, ewentualnie przybliżyło się. Nie powinniśmy jednocześnie brać pod uwagę tłumaczenia bliskie jest, gdyż nie jest ono dokładnym tłumaczeniem z greki. W interlinearnym tłumaczeniu mamy: zbliżyło się, podeszło.

Gdyby chodziło o królestwo jako stan wewnętrzny, to Jezus powinien powiedzieć: nawracajcie się, bo królestwo jest w was. A on jednak inaczej - mówi przez całe nauczanie, że nawracajcie się, bo zbliżyło się królestwo.

Pomijam jego stwierdzenie z ewangelii Łukasza, że królestwo Boże pośród was jest - gdyż jest to jednostkowe stwierdzenie z jednej tylko ewangelii, natomiast słowa o tym, że zbliżyło się królestwo - są tymi, jakie według ewangelii wygłaszał on permanentnie w toku swojego nauczania.
Cytuj:
Moim zdaniem istotne są przypowieści, za pomocą których Jezus starał się w metafizyczny sposób wyjaśnić zarówno czym jest KB jak i gdzie jest i to one są kluczem. Ważne, aby nie interpretować ich oddzielnie, ale razem, bo odnoszą się do tego samego tylko z użyciem innych analogii.

To jak interpretujesz przypowieść o królestwie jako ziarnku gorczycy? Albo o zaczynie, który rozrobiony został w mące?


Wt lis 12, 2019 10:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Ja to widzę tak- w każdym z nas tkwi ziarno z którego po odpowiednim czasie i w odpowiednich warunkach wyrasta potężna roślina- ona symbolizuje Królestwo Niebieskie i przynosi konkretne pozytywne owoce.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 12, 2019 10:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
IrciaLilith napisał(a):
Ja to widzę tak- w każdym z nas tkwi ziarno z którego po odpowiednim czasie i w odpowiednich warunkach wyrasta potężna roślina- ona symbolizuje Królestwo Niebieskie i przynosi konkretne pozytywne owoce.

Ok. A do zbliżyło się nie odniesiesz się?


Wt lis 12, 2019 10:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Gdzie jest Królestwo Boże?
Zbliżyło się w tej roślinnej analogii oznacza, że pojawiły się lepsze warunki do wzrostu tych roślin, jakby w sensie zaczęła się wiosna...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 12, 2019 12:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 367 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 25  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL