Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Wiara 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Wiara
W innym wątku padło:
Cytuj:
IrciaLilith napisał(a):
Cytuj:
Powiedzmy, że mamy do wyboru kilkanaście opcji w tym jedna jest optymalna, czy jeśli jestem przekonana o tym iż ta opcja jest dla mnie optymalna i ją wybieram tracę wolność?


Robek napisał:
Wybrałaś najładniejszą i najbardziej ci odpowiadającą złotą klatkę, dzięki której straciłaś wolność.


Czy przez wybór tego co komuś najbardziej odpowiada, nad czym ma w dużej mierze kontrolę i nie jest do tego przywiązany traci się wolność?


Cytuj:
IrciaLilith napisał(a):

Cytuj:
Robek- Powiedzmy, że masz do wyboru pudełka z kasą, a jedno jest nieskończonym źródłem bogactwa i jesteś tego świadomy- które wybierzesz? Czy nie jest tak, że zawsze wybieramy to co wydaje nam się najlepsze, a jedynym problemem jest ograniczona wiedza?


Czyli wybrałem to co mi pasuje, tyle że z powodu tego że nie mam pełnej wiedzy, to nie zdaje sobie sprawy że jest coś dużo lepszego niż to co wybrałem.
No i co teraz? masz pretensje do mnie że wybrałem co wybrałem? teraz będziesz zabierać mi to co wybrałem, i na siłę wpychać coś o wiele lepszego?


Jeśli wybrałeś to co z punktu widzenia Twojej wiedzy jest optymalne to jak mogłabym mieć o to pretensje lub uznać to za niewłaściwe?

Ja uważam, że każdy człowiek postępuje tak jak wydaje mu się, że jest najlepiej. Nikt świadomie nie wybierze czegoś co uważa za gorszą opcję. Jedynie kierujemy się różnymi kryteriami,przekonaniami, dysponujemy różną wiedzą i doświadczeniem.

Wychodząc od tej wymiany zdań chciałabym w tym wątku podyskutować o tym czym jest Wolność w kontekście wiary lub niewiary w coś?
Czy możemy wybrać w co będziemy wierzyć?
Czy możemy wybrać kryteria jakimi się będziemy kierować oceniając wiarygodność?
Czy dokonując wyborów jesteśmy wolni czy może o tym co wybierzemy decyduje nasza ocena danej opcji oparta na naszych przekonaniach, potrzebach, wiedzy i doświadczeniu, na naszych założeniach i przypuszczeniach? Może zawsze robimy symulację tego co się stanie gdy wybierzemy to a to a te symulacje opierają się na naszych poglądach, opartych o doświadczenie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lis 06, 2019 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Czy przez wybór tego co komuś najbardziej odpowiada, nad czym ma w dużej mierze kontrolę i nie jest do tego przywiązany traci się wolność?


Jeśli tego wyboru którego się dokonało, nie można później zmienić, to jest się do niego przywiązanym, i z tego powodu traci się wolność.

IrciaLilith napisał(a):
Czy dokonując wyborów jesteśmy wolni czy może o tym co wybierzemy decyduje nasza ocena danej opcji oparta na naszych przekonaniach, potrzebach, wiedzy i doświadczeniu, na naszych założeniach i przypuszczeniach?


A na czym innym ma się opierać? dokonując wyborów, musimy ocenić coś za pomocą wiedzy przekonań, własnych potrzeb.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lis 06, 2019 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Przeszłości nie zmienisz, ale przyszłość i owszem, tak na serio to bardzo mało jest decyzji, których nie można odkręcić i zmienić choć z zasady wymaga to sporego zaangażowania i wkładu pracy oraz oczywiście wszystko ma swoje konsekwencje. Do czego jesteś tak przywiązany, że nie możesz tego zmienić? Czy gdybyś chciał to zmienić, autentycznie chciał zmiany to przywiązanie nie znika?

Dokładnie tak- dokonując wyborów jesteśmy uwarunkowani swoimi potrzebami, przekonaniami i wiedzą. Czy możemy świadomie zmieniać swoje potrzeby ( a może chociaż zachcianki i chęci?), swoje przekonania, wpłynąć na poziom swojej wiedzy? Czy możemy w pewnym zakresie określać swoją tożsamość tak aby wybrać sobie lepsze życie? Czy możemy samodzielnie określać to co dla nas oznacza 'lepsze życie'? Od czego zależą nasze wartości i priorytety? Czy mamy wpływ na te czynniki?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lis 06, 2019 19:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Przeszłości nie zmienisz, ale przyszłość i owszem

Jedno jak i drugie, nie podlega zmianie. Dokonać zmian, można jedynie w "teraz", bo tylko "teraz" istnieje. ;)

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


So lis 09, 2019 0:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Zgadza się- w teraz wybierasz której wersji przyszłości doświadczysz. Zresztą czas to swego rodzaju iluzja ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lis 09, 2019 8:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Zresztą czas to swego rodzaju iluzja ;)

Tak, iluzja w pełnym znaczeniu tego słowa.

IrciaLilith napisał(a):
Zgadza się- w teraz wybierasz której wersji przyszłości doświadczysz.

Finezyjnie... można i tak. Choć osobiście wolę unikać takich finezji, bo wprowadzają one człowieka w prostej linii do owego "świata iluzji". ;)

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


So lis 09, 2019 9:51
Zobacz profil
Post Re: Wiara
Ad vocem.
Kobiety właśnie takie są. Finezyjne, w przeciwieństwie do mężczyzn. Stąd zapewne wynikają subtelne różnice w
wyrażaniu i postrzeganiu tej samej rzeczywistość. I z pewną dozą przekory, muszę napisać, że trudno się z Wami nie zgodzić ;)


So lis 09, 2019 9:59

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Każdy indywidualny byt inaczej postrzega/inaczej doświadcza tej samej rzeczywistości i o to właśnie chodzi :)
Rzeczywistość jest jedna i niezmienna ( owo bezczasowe teraz, gdzie istnieją wszystkie opcje), ona JEST a my jej doświadczamy, będąc twórcami swojej subiektywnej rzeczywistości, ze swojego punktowego tu i teraz. Tak to obecnie mam zmodelowane.

Czym dla Was jest wolna wola? Czym jest wolność? Co i w jaki sposób wybieramy?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lis 09, 2019 10:25
Zobacz profil
Post Re: Wiara
"Jeśli mam tylko jeden możliwy sposób działania, to już nie jest wolna wola". Cytat zaczerpnięty z:
https://www.youtube.com/watch?v=fttiIbQzXDU

Jak wolna wola ma się do wolności i wolnej woli w religii?


So lis 09, 2019 11:39

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
W jakiej sytuacji masz tylko jeden możliwy sposób działania?

Aha- moim zdaniem jedyną opcją aby zyskać odrobinę wolnej woli jest paradoksalnie zaakceptowanie, że jest to iluzja, że działamy jak zaprogramowane roboty i przejście do świadomej pracy z tymi programami. Tym samym aby mieć wpływ na to w co wierzymy, należy wgrać program weryfikacji wierzeń oparty na kryteriach, które uznamy za istotne, np nie mają ograniczać dążenia do ustalonego celu, być autodestrukcyjne, itd. Zacząć wierzyć nie dlatego, że ktoś lub coś uznane za autorytet tak twierdzi, ale zweryfikować to twierdzenie na tyle na ile jest to możliwe, choćby przez przetestowanie alternatywnych twierdzeń i sprawdzenie w praktyce co daje jakie efekty.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lis 09, 2019 14:03
Zobacz profil
Post Re: Wiara
Irciu, w moim przekonaniu wolna wola istnieje wyłącznie na papierze. Można sobie o niej pisać.
Rzeczywistość materialna czy duchowa to wybory. Świadome bardziej lub mniej. Uwarunkowane naszym poziomem egzystencji.

IrciaLilith napisał(a):
Tym samym aby mieć wpływ na to w co wierzymy, należy wgrać program weryfikacji wierzeń oparty na kryteriach, które uznamy za istotne, np nie mają ograniczać dążenia do ustalonego celu, być autodestrukcyjne, itd. Zacząć wierzyć nie dlatego, że ktoś lub coś uznane za autorytet tak twierdzi, ale zweryfikować to twierdzenie na tyle na ile jest to możliwe,

To już bunt na pokładzie ;)

Mówiąc Twoim językiem, program weryfikacji wierzeń jest nam wgrywany od niemowlęctwa, na wszystkich kontynentach i wszelkich religiach. Chyba najbliżej Twojej koncepcji są świadomi ateiści.
Moim kryterium którego się staram trzymać, jest tolerancja na inność drugiego człowieka, i hojność Boga jakkolwiek go pojmujemy. Jednak czy takie spojrzenie można zaliczyć do wolnej woli?


N lis 10, 2019 9:51

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
W jakiej sytuacji masz tylko jeden możliwy sposób działania?

Aha- moim zdaniem jedyną opcją aby zyskać odrobinę wolnej woli jest paradoksalnie zaakceptowanie, że jest to iluzja, że działamy jak zaprogramowane roboty i przejście do świadomej pracy z tymi programami. Tym samym aby mieć wpływ na to w co wierzymy, należy wgrać program weryfikacji wierzeń oparty na kryteriach, które uznamy za istotne, np nie mają ograniczać dążenia do ustalonego celu, być autodestrukcyjne, itd. Zacząć wierzyć nie dlatego, że ktoś lub coś uznane za autorytet tak twierdzi, ale zweryfikować to twierdzenie na tyle na ile jest to możliwe, choćby przez przetestowanie alternatywnych twierdzeń i sprawdzenie w praktyce co daje jakie efekty.
Cóż umysł ludzki stanowi element systemu. Kwestia zbiorowego zaprogramowania lingiwstycznego, by albo umocnić albo osłabić element konstrukcji.


N lis 10, 2019 10:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Believing czym według Ciebie jest wybór i jakie są przyczyny dokonywania takiego a nie innego wyboru?

Czy w identycznych okolicznościach, z identycznym stanem umysłu moża dokonać innego wyboru niż się dokonało?

Sądzę, że odnośnie bliskości mojej koncepcji blisko są zarówno świadomi ateiści jak i świadome osoby wierzące.

Ga1robe- możesz napisać trochę więcej? Co rozumiesz pod słowem system? Czy możesz to przedstawić na jakimś konkretnym przykładzie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 10, 2019 13:57
Zobacz profil
Post Re: Wiara
IrciaLilith napisał(a):
Believing czym według Ciebie jest wybór i jakie są przyczyny dokonywania takiego a nie innego wyboru?

Wszystko zależy od podmiotu/przedmiotu wyboru. Jednych dokonujemy automatycznie, inne rozważamy mniej lub bardziej np. wybór szkoły a wybór małżonka.
IrciaLilith napisał(a):
Czy w identycznych okolicznościach, z identycznym stanem umysłu można dokonać innego wyboru niż się dokonało?

To zależy. Jedne będą stałe, inne zmienne.
Spójrz na macierzyństwo, jest świadomym wyborem z różnymi efektami/skutkami na przestrzeni czasu. Jednak nawet gdy dziecko jest trudne, krnąbrne, to czy żałujesz swojego wyboru i dokonałabyś innego?
Wybór np. szkoły/pracy w moim przekonaniu należy do zmiennych.

A Ty co o tym myślisz Irciu?

IrciaLilith napisał(a):
Sądzę, że odnośnie bliskości mojej koncepcji blisko są zarówno świadomi ateiści jak i świadome osoby wierzące.

W sumie masz rację Irciu. Osoby świadomie wierzące gdy są ponad religiami. Jednak z punktu widzenia systemów religijnych jak ich zakwalifikujesz?


N lis 10, 2019 19:52

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wiara
Zgadzam się- są wybory automatyczne, zachodzące praktycznie na poziomie nieświadomym oraz te z procesem rozważania zachodzące na poziomie świadomym. Istone moim zdaniem jest to, że nawet procesy zachodzące świadomie są oparte na często podświadomych przekonaniach i założeniach, na przekonaniach wgranych lata temu i nigdy świadomie nie zweryfikowanych...

Pytałam o to czy w identycznych okolicznościach, z identyczną wiedzą, stanem umysłu można dokonać innego wyboru niż się dokonało.....

Napisałeś, że nawet gdy pojawią się nowe informacje często mimo wszystko wiemy, że nawet je posiadając nie zmienilibyśmy decyzji. Pewnie, że wiedza o tym, że synek będzie dyslektykiem z ADHD/ZA gdybym mogła cofnąć się w czasie nie sprawiłaby że nie miałabym dzieci, ale wiele innych decyzji bym zmieniła.

Moim zdaniem w identycznych warunkach nie ma opcji dokonania innego wyboru, aby wybrać inaczej potrzebny jest jakiś czynnik, który coś zmieni.

Moim zdaniem bycie poza podziałami religijnymi wcale nie wyklucza pewnego rodzaju przynależności religijnej, zwyczajnie znika jedynie poczucie 'moja religia jest najlepsza dla każdego'/'inne religie są gorsze' i zostaje- 'moja religia jest odpowiednia dla mnie' oraz potrafią to uzasadnić bez ataków, obrażania i poniżania innych wyznań. Takie osoby zazwyczaj są świadome wad swoje religii oraz zalet innych.

Pierwotna wiara/niewiara jest wpajana przez otoczenie, świadoma wiara/niewiara opiera się na uczciwej weryfikacji, na poznaniu innych opcji, uczciwym przyjrzeniu się wadom i zaletom, gdzie to co dla jednego jest wadą dla drugiego jest zaletą.

Jak sądzisz- czy mamy prawo narzucać swoim dzieciom swoje podejście, czy raczej postarać się aby poznali rózne opcje i mogli świadomie wybrać? Mówię o uczciwym przedstawianiu opcji, bez manipulacji faktami. Czy może gdy są mali i niegotowi do takich wyborów starać się wychować po swojemu a gdy będą gotowi uczciwie zapoznać z innymi opcjami? Wychowanie areligijne w naszym kraju jest po prostu niemożliwe, bo już w przedszkolu jeśli nie życzysz sobie indoktrynacji katolickiej musisz to przekazać na papierze i siłą rzeczy ta tematyka się pojawi nawet gdy dziecko jest na to kompletnie nie gotowe a jeszcze trzeba na bieżąco radzić sobie z absurdalnymi przekonaniami rówieśników, choć im dalej tym łatwiej.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 11, 2019 10:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL