Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Blokady dróg w Boże Ciało 
Autor Wiadomość
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
JedenPost napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Masz jakieś konkretne przypadki, czy tak sobie gdybasz? Na gdybanie szkoda mi czasu.


Jeśli pytasz, czy stałem i czekałem aż coś takiego się wydarzy, to nie. Nie jest natomiast gdybaniem zakładanie, że ktoś mógł chcieć wjechać/przejechać przez miasto (droga krajowa w kńcu) w momencie, gdy było to mocno utrudnione.

Możliwe. Jednak nie wyobrażam sobie kierowcy, który wyjeżdżając w trasę w Boże Ciało nie byłby świadomy faktu, że może napotkać na swojej drodze procesję i będzie musiał poczekać, aż przejdzie.


Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Bo gdyby przeszkadzało, to mieszkańcy już dawno poszli by do proboszcza z pretensjami i prośbą o zmianę trasy procesji na taką, która będzie przebiegać ulicami bez możliwości parkowania.

To by było chyba niemożliwe, bo te dwie pozostałe to dość ruchliwe drogi krajowe.

Będąc w Warszawie widziałem procesję w Boże Ciało, która poruszała się Alejami Ujazdowskimi. Zajęła jeden pas ruchu. Tak więc uważam, że jednak jest to możliwe.

Cytuj:
Skoro kościół stoi przy jednej z nich, to wariant gdy procesja dwukrotnie przechodzi nią tylko kawałek (gdy startuje i wraca) jest chyba najmniej uciążliwy dla kierowców. Ze strony proboszcza jest moim zdaniem wszystko OK, to tylko niektórzy parafianie wykazują się momentami lekką nadgorliwością.

Możliwe, ale na ten moment, jak widać, przeszkadza to Tobie, a nie mieszkańcom.


Pn cze 08, 2015 12:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Wbrew pozorom jest to ciekawy problem prawny.
Prawo o ruchu drogowym posługuje sie pojęciem "kolumna pieszych" (np. pielgrzymki piesze). Rzecz jasna taka kolumna pieszych nie moze wykorzystywać drogi do stania na niej (no chyba że zatrzymanie sie takiej kolumny wynika z warunków ruchu drogowego w danej chwili), tylko do poruszania się w sposób jak najmniej uciążliwy dla innych uczestnikówm ruchu drogowego.

Jeśli natomiast droga ma być totalnie zablokowana - to nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak np. "coroczny zwyczaj od zawsze", tylko tak jak w przypadku maratonów, Tour de Polonge itp, zarządca drogi musi odpowiednio wcześniej o tym poinformować potencjalnych użytkowników dróg które będą zablokowane, no i wyznaczyć objazdy.

Inna sprawą jest, że rzeczona procesja chyba w większości krajów nie jest praktykowana - więc nie sposób uznać ją jako "obowiązek" religijny katolika, tak jak np. obowiązek spowiedzi przynajmniej raz w roku.
Trudno więc rzeczony wątek uznać jako przejaw "dyskryminacji religijnej".


Pn cze 08, 2015 13:56
Zobacz profil
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Od stuleci, od samego poczatku, swieto Bozego Ciala oznaczalo procesje drogami poza kosciolem: wyniesienie Najswietszego Sakramentu tam, gdzie ludzie zyja.
Liturgia z czterema oltarzami ksztaltowala sie moze i pozniej, ale na pewno tak jest np takze w Niemczech.
Jest wiec zwyczaj starszy niz .... samochody i jezeli te moga jezdzic po drogach, z ktorych kiedys korzystali glowni piesi, to i piesi moga raz w roku skorzystac z drogi.

Zeby bylo smieszniej, w Niemczech jest np impreza Slowup, kiedy zamyka sie drogi przelotowe (30 km) laczace kilka miejscowosci dla zmotoryzowanych i robi piknik
http://www.slowup-hochrhein.info/wissenswertes.html

Moze zaczniecie rownie gorliwie bronic niemieckich kierowcow? :D

A ta zaraza przyszla ze Szwajcarii
http://www.slowup-hochrhein.info/weitereslowup.html


Pn cze 08, 2015 14:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Tomek44 napisał(a):
Wbrew pozorom jest to ciekawy problem prawny.
Prawo o ruchu drogowym posługuje sie pojęciem "kolumna pieszych" (np. pielgrzymki piesze). Rzecz jasna taka kolumna pieszych nie moze wykorzystywać drogi do stania na niej (no chyba że zatrzymanie sie takiej kolumny wynika z warunków ruchu drogowego w danej chwili), tylko do poruszania się w sposób jak najmniej uciążliwy dla innych uczestnikówm ruchu drogowego.

Jeśli natomiast droga ma być totalnie zablokowana - to nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak np. "coroczny zwyczaj od zawsze", tylko tak jak w przypadku maratonów, Tour de Polonge itp, zarządca drogi musi odpowiednio wcześniej o tym poinformować potencjalnych użytkowników dróg które będą zablokowane, no i wyznaczyć objazdy.

Inna sprawą jest, że rzeczona procesja chyba w większości krajów nie jest praktykowana - więc nie sposób uznać ją jako "obowiązek" religijny katolika, tak jak np. obowiązek spowiedzi przynajmniej raz w roku.
Trudno więc rzeczony wątek uznać jako przejaw "dyskryminacji religijnej".

No i o tym właśnei cały czas piszę, a do niektórych dociera to z trudem. Nie jestem zwolennikiem odbierania katolikom prawa do świętowania i nie miałbym zadnych pretensji gdyby wyznaczono objazdy lub prztnajmniej ktos powiedział ile czasu trzeba czekać. Utrudnienia w ruchu są spowodowane najrozmaitszymi przyczynami i w takich sytuacjach ustala się objazdy zaplanowane lub ad hoc, zależnoie od sytuacji. Brak takowych działań skłania mnie do podejrzenia, ze policja nie miała ścisłych informacji odnosnie do przebiegu obchodów, przypuszczalnie poinformowano tylko o przejsciu procesji.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn cze 08, 2015 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Przez lata ci nie przeszkadzały i teraz nagle masz z nimi problem? .

Znów muszę sie powtorzyć: nigdy jeszcze czegos takiego nie widziałem, choc procesje widziałem wiele razy. Korzystajac z długiego weekendu, prawie co roku w tym dniu gdzieś jadę i nieraz mijałem procesje, ale nidgy nie widziałem modlących się na asfalcie.
W Koninie było to nawet o tyle ciekawe, że w miejscu gdzie procesja się modliła, był duży wolny obszar i nie było potrzeby wylania się na drogę.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn cze 08, 2015 20:58
Zobacz profil
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Askadtowiesz napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Przez lata ci nie przeszkadzały i teraz nagle masz z nimi problem? .

Znów muszę sie powtorzyć: nigdy jeszcze czegos takiego nie widziałem, choc procesje widziałem wiele razy. Korzystajac z długiego weekendu, prawie co roku w tym dniu gdzieś jadę i nieraz mijałem procesje, ale nidgy nie widziałem modlących się na asfalcie.

Wobec tego mało widziałeś w życiu, bo w mojej rodzinnej miejscowości procesja zatrzymuje się wyłącznie na ulicach.


Pn cze 08, 2015 21:10

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
U mnie też. Zresztą nie wiem, gdzie indziej by się mieli pomieścić.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 09, 2015 6:55
Zobacz profil
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
W Toruniu proboszczowie przedstawiają zarządowi dróg profesjonalny plan zmian ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa. W Poznaniu poproszono o to w przypadku dwóch procesji z powodu czasowych zmian oznakowania (czasowy zakaz parkowania; i podniosło sie larum). Tak procesje powinny być zgodnie z prawem przygotowywane. Nie byłoby wtedy większych utrudnień, nie byłoby mobbingu z powodu parkowania aut i innych niekorzystnych zjawisk (jak np. ta dyskusja).


Wt cze 09, 2015 11:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Tomek44 napisał(a):
Wbrew pozorom jest to ciekawy problem prawny.


Zgodnie z art. 65h Kodeksu drogowego, przepisów art. 65a, stanowiących m.in. o obowiązkach zarządcy drogi, nie stosuje się do procesji, pielgrzymek i innych imprez o charakterze religijnym, które odbywają się na drogach. W tym przypadku kodeks odsyła do ustaw regulujących status poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych. W przypadku KK jest to ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego, która w art. 16 ust. 1 stanowi jedynie, że zorganizowanie procesji wymaga uzgodnienia, w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, z właściwymi organami administracji rządowej lub samorządowej.

Cytuj:
Jeśli natomiast droga ma być totalnie zablokowana - to nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak np. "coroczny zwyczaj od zawsze",


Owszem, jest - ust. 2 ww. artykułu wyłącza nawet z powyższego obowiązku kondukty pogrzebowe, o ile tylko odbywają się one "stosownie do miejscowego zwyczaju".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt cze 09, 2015 12:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Kozioł napisał(a):
W Toruniu proboszczowie przedstawiają zarządowi dróg profesjonalny plan zmian ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa. W Poznaniu poproszono o to w przypadku dwóch procesji z powodu czasowych zmian oznakowania (czasowy zakaz parkowania; i podniosło sie larum). Tak procesje powinny być zgodnie z prawem przygotowywane. Nie byłoby wtedy większych utrudnień, nie byłoby mobbingu z powodu parkowania aut i innych niekorzystnych zjawisk (jak np. ta dyskusja).
W pełni się z tym zgadzam, aczkolwiek uwazam, że nalezy także stosować się do zwyczajowej zasady nieutrudniania życia innym, co wydaje mi się szczególnie istotne gdy organizatorem jest Kosciól. Mozna przecież tak zaplanować rozmieszczenie ołtarzy, aby to nie kolidowało z ruchem na drodze. Zależy co jest istotne w takiej uroczystosci, czy sama modlitwa czy zaakcentowanie swojej obecności.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt cze 09, 2015 19:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2016 10:44
Posty: 1
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Problem pojawia sie raz w roku przez ok 2 godziny. Naprawdę, trzeba być człowiekiem bardzo złej woli, żeby mieć z tym problem.


Cz lis 14, 2019 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
W każdym mieście jest plac, a nawet kilka placów i innych miejsc, w których jest regularnie głośno i tłoczno. Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi cyklicznie odbywają się różne imprezy masowe, co wiąże się z reorganizacją ruchu, chaosem i hałasem. Nie zmienia to tego, że na tej ulicy mieszkają ludzie, którym to przeszkadza. Znoszą to, tak jak mieszkańcy w okolicach Manufaktury i Placu Dąbrowskiego. Trzeba tolerować to, że pewne rzeczy po prostu się dzieją obok nas.

_________________
MODERATOR


Cz lis 14, 2019 17:28
Zobacz profil
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
elkapentelka napisał(a):
Problem pojawia sie raz w roku przez ok 2 godziny. Naprawdę, trzeba być człowiekiem bardzo złej woli, żeby mieć z tym problem.

Cóż jest 2 godziny, przy np trzydniowym świecie miasta, skutkującym zablokowanie centrum i okolicznych ulic.


So lis 16, 2019 9:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Jaki znów problem? Policja kieruje ruchem i przekierowuje ruch na objazdy. Kiedyś trafiłam w Szczecinie na jakieś święto (nie było to święto religijne ani mawet państwowe) i nie było nawet znaku, że jest objazd, bo ulica zablokowana. Nie widziałam w tym problemu nie znając miasta. Pojechałam w pierwszą lepszą ulicę, skręciłam róznolegle do tej głownej i po jakimś czasie gps wyprowadził mnie na prostą. Proceja w Boże Ciało jest co roku i raczej wszyscy o tym wiedzą. O uroczystości miejskiej już niekoniecznie cały kraj posiada wiadomości.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lis 16, 2019 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Blokady dróg w Boże Ciało
Dokładnie , choćby maratony wprowadzają wieksze utrudnienia, bo obejmują więcej ulic i na znacznie dłuższy czas. Nie chodzę na procesje, nie biegam w maratonach, ale dlaczego skoro innym daje to radość i co najwyżej skłania do szybszego lub późniejszego wyjazdu lub skorzystania z objazdów miałoby być to dla mnie problemem?

Jeśli chodzi o kościoły to nie procesja raz do roku jest problemem, ale np dzwony kościelne jeśli ktoś mieszka blisko, a nie udało się dojść do satysfakcjonujacego dla obu stron kompromisu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 18, 2019 9:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL