Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dlaczego pragniemy władzy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Dlaczego pragniemy władzy?
W tym wątku stawiam pytanie o to, czemu ludzie chcą władzy. Do pewnego stopnia można się posiłkować banalnymi motywacjami typu pieniądze, poprawa sytuacji życiowej czy dowartościowanie się, ale:
- ludzie dążą do władzy również w obszarach, w których nie przynosi ona materialnych korzyści, nie poprawia sytuacji bytowej
- dowartościowywać się można na szereg innych sposobów

W związku z tym wyjaśnienie pragnienia władzy ww. motywacjami uważam za niewyczerpujące.
Jak myślicie, jakie są głębsze motywacje, które stoją za chęcią sprawowania władzy?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lis 20, 2019 18:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Stare ewolucyjne uwarunkowania hierarchiczne. Wyższy poziom w hierarchi= więcej potomstwa, obecnie to tak nie działa, ale mechanizmy i pragnienia pozostały.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 21, 2019 16:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Dlaczego władza zapewnia wyższy poziom w hierarchii?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz lis 21, 2019 18:00
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Podstawowe pragnienie bycia liderem rodzi się u osób cierpiących na kompleks niższości. Nie ma znaczenia, czy przenoszą się do świata politycznego czy religijnego, czy zostają moderatorami na forum; wola władzy jest absolutną wskazówką, że człowiek czuje się gorszy od innych i chce udowodnić światu, że tak nie jest.
Nie chodzi tylko o udowodnienie światu; na całym świecie chce też udowodnić sobie, że nie jest gorszy od nikogo. Jedynym sposobem, w jaki umysł może sobie z tym poradzić, jest uczynienie wszystkich niższymi od ciebie.


Cz lis 21, 2019 18:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Pozycja władzy daje takiemu niedowartościowanemu człowiekowi narzędzia, dzięki którym może poniżać innych w zawoalowany sposób. Kiedy się jest obiektywnie na tym samym poziomie co inni można poniżać np. poprzez mieszanie ludzi z błotem, agresywne ataki, podcinanie skrzydeł, hejtowanie, ale w ten sposób ten kompleks niższości jest łatwo uchwytny dla otoczenia, przynajmniej jego części. Natomiast z pozycji lidera można swoje kompleksy ukryć za regulaminem, procedurami, autorytetem. "Nie, wcale nie chcę Cię poniżyć. Po prostu działam zgodnie z prawem".

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz lis 21, 2019 18:31
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
nolda napisał(a):
Podstawowe pragnienie bycia liderem rodzi się u osób cierpiących na kompleks niższości. Nie ma znaczenia, czy przenoszą się do świata politycznego czy religijnego, czy zostają moderatorami na forum; wola władzy jest absolutną wskazówką, że człowiek czuje się gorszy od innych i chce udowodnić światu, że tak nie jest.

Nie chodzi tylko o udowodnienie światu; na całym świecie chce też udowodnić sobie, że nie jest gorszy od nikogo. Jedynym sposobem, w jaki umysł może sobie z tym poradzić, jest uczynienie wszystkich niższymi od ciebie.

A, dziękuję za wyczerpujący i całkowicie niezgodny z rzeczywistością opis mojej osoby. Albo jestem ciężkim wyjątkiem od reguły, albo Twój opis lidera jest do bani. Obstawiałbym to drugie, bo, parafrazując Dukaja, są liderzy i są ludzie, którzy za liderami idą w bój. Zgaduję, że dlatego, że lider ma w sobie takie niematerialne coś, czego szeregowy "żołnierz" jego sprawy nie posiada, a chce mieć, a lider gotów jest i potrafi człowieka tym czymś obdarzyć. Dlatego kompleks niższości nijak mi tutaj nie pasuje.


Cz lis 21, 2019 19:02

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Bycie liderem wcale nie oznacza poczucia niższości i chęci dowartościowania się. Łatwo to poznać- prawdziwy lider sprawia, że po kontakcje z nim czujesz się bardziej wartościowy i pozytywnie zmotywowany, po prostu robisz to o co prosi aby go nie zawieść, to osoba z wyczuwalną charyzmą. Pseudolider pragnący się dowartościować robi to kosztem innych, obniża wartość siebie innych lub stosuje sztuczki manipulacyjne, praktycznie pcha ludzi różnymi formami przymusu tam gdzie chce a oni robią to raczej ze strachu niż z czegokolwiek innego.
Ja widzę to w ten sposób.

Dlaczego wyższy poziom władzy daje wyższy poziom w hierarchi, czyli systemie kto rządzi kim? Czy tak ujęte pytanie, Pelikanku, daje odpowiedź?

Podstawa to przejęcie władzy nad sobą... Proste w teorii wyjście poza system zalezności hierarchicznych, bo w hierarchii ten na samej górze jest w pełni zależy od tych których ma pod sobą.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 21, 2019 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
IrciaLilith napisał(a):
Bycie liderem wcale nie oznacza poczucia niższości i chęci dowartościowania się. Łatwo to poznać- prawdziwy lider sprawia, że po kontakcje z nim czujesz się bardziej wartościowy i pozytywnie zmotywowany, po prostu robisz to o co prosi aby go nie zawieść, to osoba z wyczuwalną charyzmą. Pseudolider pragnący się dowartościować robi to kosztem innych, obniża wartość siebie innych lub stosuje sztuczki manipulacyjne, praktycznie pcha ludzi różnymi formami przymusu tam gdzie chce a oni robią to raczej ze strachu niż z czegokolwiek innego.
Ja widzę to w ten sposób.

Tylko czy ten prawdziwy lider ma "pragnienie władzy"? Czy może osiąga władzę, o którą wcale nie zabiegał? ;-)
Cytuj:
Dlaczego wyższy poziom władzy daje wyższy poziom w hierarchi, czyli systemie kto rządzi kim? Czy tak ujęte pytanie, Pelikanku, daje odpowiedź?

Dlaczego to, że kimś rządzę, zwiększa moje szanse na pozostawienie po sobie potomków?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz lis 21, 2019 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
O to właśnie chodzi- zasadniczo lider z prawdziwego zdarzenia wcale o władzę nie zabiega, posiada pewne cechy i umiejętności oraz charyzmę, które mu dają takie stanowisko. Niestety wiele takich osób nie ma a ich niepchanie się nie zapewnia im stanowisk w polityce i trafiają się w różnych firmach i to nie zawsze na oficjalnie wysokich stanowiskach.

Jeśli chodzi o uwarunkowania ewolucyjne aby to zrozumieć należy cofnąć się do plus minus epoki kamienia łupanego, bo na tym poziomie jest ogromna część naszego oprogramiwania.

Obecnie w dobie prezerwatyw i mimo wszystko panującego dość powszechnie monogamizmu ta korelacja zanika. W przypadku związku władzy z liczbą potomków najlepsze przykłady to haremy władców.
W przypadku kobiet sprawa ma się nieco inaczej, bo technicznie setki dzieci nie dasz rady mieć, ale mimo to władza i pieniądze idą w parze, a pieniądze są jakby nie patrzeć zabezpieczeniem przed głodem. Obecnie raczej śmierć głodowa nam nie grozi, ale trzeba brać pod uwagę dłuższy okres czasu. Tym samym kobiety mające skłonność do wybierania partnerów dysponujących władzą przez wiele lat w ten sposób zwiększały szanse na przetrwanie potomstwa i posiadanie wnuków itd.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 22, 2019 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Można zatem powiedzieć, że władza daje poczucie bezpieczeństwa? Osoba, która ma władzę albo jest objęta kuratelą osoby, która ma władzę, ma większą kontrolę nad rzeczywistością niż osoba bez władzy. Pozycja władzy obniża uczucie niepewności. Jeśli mam władzę, mniej rzeczy może mnie zaskoczyć.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt lis 22, 2019 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
W bardzo dużym uproszczeniu o to chodzi. Władza idzie w parze z kontrolą nad tym co się wydarzy. Gdybyś miała absolutną władzę nad rzeczywistością oznaczałoby to także pełnię kontroli a tym samym totalnie uwolniłoby od strachu i zapewniło absolutne poczucie bezpieczeństwa...
Totalna pewność, że nie wydarzy się nic czego nie chcesz, że zawsze możesz wszystko zmienić jak tylko zechcesz.

Jaja się zaczną gdy zechcesz doświadczenia braku kontroli, strachu, braku, ograniczeń ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 22, 2019 18:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Ja też myślę, że jedną z motywacji jest lęk. Jeśli ktoś zdobywa władzę, dominuje, wtedy się chroni do pewnego stopnia. Tak jak koty, które kiedy czują się zagrożone, jeżą sierść i "garbią się", żeby wydawać się większe i silniejsze, tak ludzie, którzy czują się zagrożeni, mogą pragnąć władzy, która w ich mniemaniu może zapewnić bezpieczeństwo. Rzecz jasna nie zapewni, bo taki człowiek będzie bał się utraty władzy...

Innymi motywacjami są: chęć zysku (materialnego i emocjonalnego - władza nie pracuje, odbiera pochwały), przekonanie o tym, że służy się jakiejś idei (jak to było w systemach komunistycznych). Wiele z osób, które zdobyły władzę, uważało, że kiedy wprowadzą w życie jakiś "jedyny i słuszny" system idei, świat stanie się szczęśliwy.

_________________
MODERATOR


Pt lis 22, 2019 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Zdumiewające jest to jak wielu ludzi pragnie władzy nad innymi a jak mało pracuje aby przejąć panowanie nad sobą, zrozumieć kim jesteśmy a co jest naszymi narzędziami, które mają nam służyć a nie nami sterować a potem nauczyć się dobrego panowania nad tymi narzędziami.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt lis 22, 2019 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Pragniemy władzy by inni nas podziwiali, zwłaszcza kobiety. Pragniemy władzę, by powiększać siebie poprzez większy wpływ na rzeczywistość.

IrciaLilith

Jak zrozumieć te narzędzia i jak przejąć nad nimi kontrolę?


So lis 23, 2019 4:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dlaczego pragniemy władzy?
Nad- innej drogi niż długotrwała nauka i to nie taka oparta tylko na przyswajaniu wiedzy, ale głównie oparta na pracy z własnym umysłem nie znam.

Powiększać siebie? Z czym/kim się utożsamiasz?

Po co Ci ten podziw? Serio- do czego to służy? Co robi osoba, która Cię podziwia? Co daje i dlaczego tak bardzo tego potrzebujesz? Czy jeśli ktoś ma coś czego potrzebujesz i pragniesz to kto ma władzę nad kim? ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lis 23, 2019 10:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL