Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jednostka zerem, jednostka bzdurą 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Też tak sądzę. Natomiast warto też przemyśleć z czego składa się jednostka i czy czasem pojmowania nie tylko jako ciało, ale także jako tożsamość, osobowość, pamięć, role społeczne, zbiór pogladów nie jest czymś w pewnym sensie abstrakcyjnym? Gdzie leży granica między Tobą a nie-Tobą i czy czasem nie jest bardzo umowna?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 0:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
IrciaLilith napisał(a):
Jakie to wartości wpoiła Ci wspólnota pierwotna?

Dużo tego, wymienię przykładowe: przyrodzona godność człowieka, szacunek do życia, wolność, dążenie do prawdy i dobra, patriotyzm, odpowiedzialność za bliźnich, w tym przede wszystkim osoby bliskie, nonkonformizm, dbałość o dobro wspólne etc.
Nad napisał(a):
Żadna grupa jednostek nie jest tak zintegrowana by sama stanowiła jednostkę, więc kolektyw to pewna abstrakcja w porównaniu do jednostki.

A czym jest jednostka? Jak byś ją skonkretyzował?
Ircia napisał(a):
Też tak sądzę. Natomiast warto też przemyśleć z czego składa się jednostka i czy czasem pojmowania nie tylko jako ciało, ale także jako tożsamość, osobowość, pamięć, role społeczne, zbiór pogladów nie jest czymś w pewnym sensie abstrakcyjnym? Gdzie leży granica między Tobą a nie-Tobą i czy czasem nie jest bardzo umowna?

Otóż to. Czy mówiąc o jednostce Nad masz na myśli po prostu osobnika gatunku ludzkiego czy jednak coś innego?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Jaka to wspólnota ceni nonkonformizm?

Co rozumiesz przyrodzona godność człowieka? Co jest niezgodne z tą godnością?

A niby skąd mam wiedzieć czy Nad jest osobnikiem gatunku homo sapiens sapiens? To tylko nieudowodniona hipoteza ;) Dla mnie jest osobą i jego wygląd fizyczny nue ma znaczenia. Osoba to byt samoświadomy zdolny do samookreślenia siebie, do utożsamiania się oraz do uznania, że to z czym się utożsamiał nie jest nim, zdolny do stwierdzenia: to jest moje a to Twoje, to jestem ja, a to nie-ja oraz do samoprogramowania się, zdolny do ustalania i zmieniania celów oraz pogladów.
Osoba i nie-osoba to dla mnie nie system zerojedynkowy, ale raczej spektrum.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 24, 2019 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
IrciaLilith napisał(a):
Jaka to wspólnota ceni nonkonformizm?
.

Ta, która mnie stworzyła, czyli bezpośrednio moi rodzice i inni nauczyciele życia, a pośrednio społeczeństwo, które tych wychowawców/nauczycieli ukształtowało.
Cytuj:
Co rozumiesz przyrodzona godność człowieka? Co jest niezgodne z tą godnością?

To bardzo pojemne pojęcie, więc odpowiem w wielkim skrócie: człowiekowi przysługuje bezwzględna wartość, szacunek tylko przez wzgląd na to, że jest człowiekiem, istotą stworzoną na wzór i podobieństwo Boga, ten szacunek przejawia się m.in. poprzez uznanie życia ludzkiego jako święte, podejmowanie działań nakierowany na wzrost duchowy człowieka, wyodrębnienie się jego podmiotowości i wolności; miłość bliźniego, odpowiedzialność za dobro człowieka.

Niezgodne jest to co krzywdzi człowieka, np. morderstwo, znęcanie się, naruszanie wolności osobistej, wszelkie działania, które utrudniają lub uniemożliwiają człowiekowi realizować swoją podmiotowość etc.
Cytuj:
A niby skąd mam wiedzieć czy Nad jest osobnikiem gatunku homo sapiens sapiens? To tylko nieudowodniona hipoteza Dla mnie jest osobą i jego wygląd fizyczny nue ma znaczenia. Osoba to byt samoświadomy zdolny do samookreślenia siebie, do utożsamiania się oraz do uznania, że to z czym się utożsamiał nie jest nim, zdolny do stwierdzenia: to jest moje a to Twoje, to jestem ja, a to nie-ja oraz do samoprogramowania się, zdolny do ustalania i zmieniania celów oraz pogladów.
Osoba i nie-osoba to dla mnie nie system zerojedynkowy, ale raczej spektrum.

A skad Ircia, wiesz, że Nad jest samoświadomy? Może to tylko sztuczna inteligencja? :razz:

W jaki sposób osoba zyskuje samoświadomość technicznie? Rodzimy się jako bezbronne oseski ledwo znające granicę pomiędzy nami a naszą mamą. Co się takiego dzieje, że stajemy się pewnego razu "sobą" (osobną osobą)?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
IrciaLilith napisał(a):
Też tak sądzę. Natomiast warto też przemyśleć z czego składa się jednostka i czy czasem pojmowania nie tylko jako ciało, ale także jako tożsamość, osobowość, pamięć, role społeczne, zbiór pogladów nie jest czymś w pewnym sensie abstrakcyjnym? Gdzie leży granica między Tobą a nie-Tobą i czy czasem nie jest bardzo umowna?



Nie jest umowna ta granica, przecież różnimy się znacznie, nawet nie wiem gdzie jesteś, co robisz, czy coś Cię boli, nie jestem w Twojej głowie a Ty w mojej.

Towarzyski Pelikan

Cytuj:
Otóż to. Czy mówiąc o jednostce Nad masz na myśli po prostu osobnika gatunku ludzkiego czy jednak coś innego?


Tak właśnie, człowieka po prostu.


N lis 24, 2019 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Nad napisał(a):
Tak właśnie, człowieka po prostu.

A jeśli jednostkę zdefiniujesz nie jako po prostu osobnika gatunku ludzkiego, tylko jako osobę ludzką, to czy to coś zmienia w Twojej wizji?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Nie bardzo, bo osoba to też jest proces znacznie bardziej zintegrowany niż grupa.


N lis 24, 2019 20:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Dlaczego uważasz, że o tym co jest bardziej konkretne decyduje poziom zintegrowania? Jak rozumiesz pojęcie "konkretny"?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Jednym ze znaczeń słowa "konkretny" jest mający odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Osobnik ludzki traktowany jako całość ma większe odzwierciedlenie w rzeczywistości niż grupa traktowana jako całość, bo całość żeby być całością, musi być zintegrowana, a zbiór ludzi jest mniej zintegrowany niż jeden człowiek.


N lis 24, 2019 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
A skąd przeświadczenie, że zbiór ludzi jest mniej zintegrowany niż jeden człowiek?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 22:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Takie przeświadczenie mam stąd, że jak rozdzielisz człowieka na pół, to jego komórki i wszelkie procesy życiowe, które się na takiego człowieka składają, umrą.

A jak rozdzielisz grupę ludzi na pół, to ludziom nic się nie stanie. Po prostu funkcjonalnie grupa ludzi, nie jest tak mocno zintegrowana.


N lis 24, 2019 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
To zależy jak tę grupę rozdzielisz. Jeśli wszystkie kobiety oddzielisz od wszystkich mężczyzn, to przestaną się rozmnażać i wszystkie komórki składające się na kolektywny organizm ludzki wymrą.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
To już jest coś innego. Te kobiety i ci mężczyźni nie wymrą tylko po prostu nie urodzą się kolejni ludzie.


N lis 24, 2019 23:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
W każdym razie jednostki zginą. Jednostka jako taka nie przetrwa przecięcia kolektywnego organizmu ludzkiego na pół. Umrze wraz z jej nośnikami.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N lis 24, 2019 23:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Jednostka zerem, jednostka bzdurą
Jednostki mogą żyć dalej, po prostu nie urodzą się kolejne.
Trudno nazwać całą ludzkość organizmem. Jeśli już to może rojowiskiem.
Gdyby ludzkość stanowiła organizm to nie byłoby tylu możliwości jej redukcji i konfiguracji przy jednoczesnym utrzymaniu przy życiu jednostek.


Pn lis 25, 2019 1:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL