Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 wesele w adwencie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 01, 2019 12:24
Posty: 2
Post wesele w adwencie
witam jestem osobą wierzącą i mam pytanie.
czy w adwencie można uczestniczyć, tańczyć i spożywać troche alkohol na weselu?


N gru 01, 2019 12:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: wesele w adwencie
Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa, a nie czas pokuty i zadumy. Czy nie pomyliłeś czasem Adwentu z Wielkim Postem?

Gdzieś od 5 lat przykazanie kościelne brzmi:
"Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach"

https://www.gosc.pl/doc/1604761.KEP-pow ... kim-Poscie

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N gru 01, 2019 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 01, 2019 12:24
Posty: 2
Post Re: wesele w adwencie
własnie czytałem o tym że coś zmieniono ostatnio.
ale mam pewne wątpliwości, i w te zmiany za bardzo nie wieże
bo jest też napisane
,,Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Jezus też powiedział: "Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejsze, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim."

Po za tym miały przed końcem świata przyjść czasy, kiedy mieli mówić, że ten, czy tamten grzech nie jest już grzechem.

a z tego co mi mówią starsi w rodzinie że nigdy nie było żeby w adwent robić wesela, tak samo zmieniono że w Wigilie można jeść mięso. a nie długo może zmienią że postu nie będzie w ogóle.

A tak patrząc na te zasady co trzymali się nasi przodkowie to jak to było z adwentem?


N gru 01, 2019 14:13
Zobacz profil
Post Re: wesele w adwencie
To Pan Jezus osobiscie ustanowil Adwent i przykazania koscielne?

Do II Soboru Watykanskiego Adwent byl czasem postu i pokuty ale tez nie zawsze.

http://godziszka.beskidy.pl/adwent.html


N gru 01, 2019 14:32
Post Re: wesele w adwencie
A post w Wigilię to starodawna polska tradycja, nie istniejąca w innych krajach katolickich
https://misericors.org/czy-w-wigilie-obowiazuje-post/


N gru 01, 2019 14:43
Post Re: wesele w adwencie
To jest ciekawy link w tekscie zalinkowanym przez Alus

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... aki-scisly


N gru 01, 2019 15:11
Post Re: wesele w adwencie
Kael napisał(a):
To jest ciekawy link w tekscie zalinkowanym przez Alus

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... aki-scisly

Babcia mojego męża (zmarła na początku lat 60-tych XX w) stale przez cały Wielki Post żywiła się jedynie chlebem, cebulą i wodą...niewyobrażalne dla współczesnych.


N gru 01, 2019 15:18
Post Re: wesele w adwencie
Kael napisał(a):
Do II Soboru Watykanskiego Adwent byl czasem postu i pokuty ale tez nie zawsze.
Post przed Bożym Narodzeniem to tradycja ogólnochrześcijańska. Choć różne ma ten post długości. U miafizytów – tydzień. U rzymskich katolików 4 tygodnie. U prawosławnych – 40 dni. Dlaczego współcześnie KRK nie chce używać określenia „post” w odniesieniu do tych dni, tego chyba nigdy nie zrozumiem.
Alus napisał(a):
A post w Wigilię to starodawna polska tradycja, nie istniejąca w innych krajach katolickich
No nie do końca. Post w wigilię (i nie tylko) obowiązywał nie tylko w Polsce. Ponieważ w Polsce wykształcił się zwyczaj postnej Wieczerzy Wigilijnej, to kiedy zniesiono post w Adwencie i „suche dni”, postanowiono na terenie Polski zachować post w samą Wigilię.


Pn gru 02, 2019 10:15
Post Re: wesele w adwencie
Dlaczego zniesiono wymog postu? Moze nikt nie potrafil jego sensu wyjasnic? No i, w gruncie rzeczy, postow bylo mnostwo. W czasach, kiedy ludzie zyli z roli, byly one jakos zgodne z rytmem natury. Pozniej byly komplikacja zycia codziennego, kiedy jadano w stolowkach, niekoniecznie chrzescijanskich, pracowano bez wiekszych przerw itp.

No i w koncu przygotowujemy sie na radosna uroczystosc.


Pn gru 02, 2019 13:19
Post Re: wesele w adwencie
Kael napisał(a):
Dlaczego zniesiono wymog postu?
Nie chodzi mi o wymóg postu, ale o to, że wymyślono, aby Adwent opisywać jakoś pokrętnie tak, by wykluczyć użycie słowa „post”.
Cytuj:
Moze nikt nie potrafil jego sensu wyjasnic?
Naprawdę? W ogóle nikt w całym KRK nie pamiętał po co się pości?
Cytuj:
W czasach, kiedy ludzie zyli z roli, byly one jakos zgodne z rytmem natury. Pozniej byly komplikacja zycia codziennego, kiedy jadano w stolowkach, niekoniecznie chrzescijanskich, pracowano bez wiekszych przerw itp.
Ale przecież istotą postu nie jest jedzenie w takich lub innych stołówkach.
Cytuj:
No i w koncu przygotowujemy sie na radosna uroczystosc.
Przecież Pascha jest jeszcze bardziej radosna niż Boże Narodzenie. A przygotowujemy się przez Wielki Post.


Pn gru 02, 2019 13:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wesele w adwencie
Kael napisał(a):
Dlaczego zniesiono wymog postu? Moze nikt nie potrafil jego sensu wyjasnic?


Co masz na myśli? "Dlaczego w ogóle pościć"? Czy "Dlaczego pościć w Adwencie"? Bo jeżeli to drugie, to w KRK ciągle jeszcze w Adwencie obowiązuje fioletowy, pokutny, kolor liturgiczny. Zakres czasowy się zmieniał, czasem od 11 listopada, czasem tylko pełne 4 tygodnie, także w obrębie tygodnia było od 3 do 6 dni postnych. Jednakże na angielskiej i niemieckiej wiki nie odnalazłem potwierdzenia tekstu z polskiej wiki, jakoby "był to czas radosnego oczekiwania". Przez długi czas był to też tzw. okres zamknięty, w którym nie należało urządzać hucznych zabaw. Obowiązek postny został zniesiony dopiero w roku 1917, ale regionalnie był utrzymywany. A przy szukaniu w temacie odnalazłem decyzję biskupstwa w Augsburgu, coby nie urządzać zabaw w Adwencie, z roku 1930.

Jeżeli zaś chodzi o pierwsze, to poszczenie jako przygotowanie do ważnych uroczystości było też kiedyś powszechną praktyką. Poszczono przed każdym większym świętem, przed każdą niedzielną mszą z przyjmowaniem komunii. Także te rygory zostały zminimalizowane do dwóch dni w roku i godziny przed mszą (o przestrzeganiu lepiej nie wspomnę). Niemniej kiedyś to była praktyka powszechna, której sensu nie kwestionowano.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn gru 02, 2019 13:57
Zobacz profil
Post Re: wesele w adwencie
Mam na mysli post w Adwencie.
Oczywiscie post ma sens, ale , mam wrazenie, ow sens ("modlitwa i post") dzis do niewielu dociera. A "przymusowy" post juz wcale.
Te masowe dyspensy na swieckie imprezy o czyms swiadcza.

Gdyby sensu postow nie kwestionowano, to by ich ani nie zniesiono, ani ludzie by z nich nie zrezygnowali.


Pn gru 02, 2019 16:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: wesele w adwencie
Kael napisał(a):
Mam na mysli post w Adwencie.
Oczywiscie post ma sens, ale , mam wrazenie, ow sens ("modlitwa i post") dzis do niewielu dociera. A "przymusowy" post juz wcale.
Te masowe dyspensy na swieckie imprezy o czyms swiadcza.

Gdyby sensu postow nie kwestionowano, to by ich ani nie zniesiono, ani ludzie by z nich nie zrezygnowali.


Hmm... Kael, nie będę Ci mówił, ani nikomu innemu, czy ma pościć w adwencie czy nie, czy ma przestrzegać czasów zakazanych czy nie. Ale Twoja argumentacja jest... cieniutka. Jeżeli do ludzi coś nie dociera, to można z tego zrezygnować. A jeżeli księża dają odpuszczają dyspensami, to niech "odpuszczą" sobie całkiem. Nie widzisz, jak to przechodzi w kompletny relatywizm moralny, w którym zasady są ustalane jako wynik zbyt słabego zrozumienia ludu i zbyt wielkiej wyrozumiałości księży?

Być może jestem zbyt tradycyjnie uformowany, ale mam obiekcje do tak lajtowatego traktowania chrześcijaństwa, jako takiego minimum wymagań i maksimum wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom. To znaczy w Adwencie to i tak już po ptokach, nie ma co wracać do przeszłości. Z piątkami pewnie też była zbyt wielka presja na odpuszczenie, choć dla mnie to jednak pewna utrata tożsamości. Ale wiadomo, że już Wielki Post będzie i jest podkopywany, a niektórzy próbują go zredukować do dwóch dni postu ścisłego jedynie. No bo przeca księże odpuszajo, ludy nie rozumiejo.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn gru 02, 2019 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: wesele w adwencie
Ksiądz zawsze ma możliwość dyspensowania, ale nakłada obowiązek innego zadośćuczynienia obowiązkowi postu. Jest to jakaś dodatkowa modlitwa, post w innym dniu. To tak obok dyskusji o tym, czy Adwent jest czasem postu, czy nie.

A i możemy podyskutować na temat tego, jakie formy może przybrać post.
Jeśli jałmużna to zarówno podzielenie się wypłatą z fundacją, jak i odstąpienie części ze swojej garderoby (której i tak się nie używa, bo może się okazać, że nazbierało się nam ubrań i mieliśmy jej zbyt dużo) na rzecz Czerwonego Krzyża, pokuta zaś może być odmówieniem litanii, odmówieniem całego różańca lub odbyciem pieszej pielgrzymki, tak samo post może być odmawianiem sobie mięsa, tańca, lub ulubionych ciasteczek, którymi upychamy się przez cały rok.
Nie o formę chodzi, ale o istotę.

_________________
MODERATOR


Pn gru 02, 2019 21:00
Zobacz profil
Post Re: wesele w adwencie
Nie upieram sie, bert04, przy mojej interpretacji powodow zniesienia, a raczej zlagodzenia ilosci i jakosci obowiazkowych postow w KRK.
Jednak uwazam, ze sens postu trzeba rozumiec i ze nie powinien byc on przymusowym obowiazkiem pod kara grzechu ciezkiego. Raczej swiadomym wyrzeczeniem dla wiekszego dobra.
I do tego Kosciol powinien zachecac. W koncu nikt nikomu nie zabrania np odprawiania Suchych Dni. Tyle, ze malo kto dzis w ogole zna to pojecie i wie o co w nich chodzi i dlaczego.
I czyja to "wina"?


Wt gru 03, 2019 5:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL