Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 23:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 49  Następna strona
 Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Django napisał(a):
W Ewangelii jest napisane, że proroków widziało trzech apostołów. Co prawda to wg Bibli Eliasz został wzięty do nieba wraz z ciałem, ale przecież Mojżesz umarł i został pochowany gdzieś na stepach Moabu.


Była wśród żydów rozpowszechniona wiara, że Mojżesz dostąpił pośmiertnie łaski. Istniał żydowski apokryf "Wniebowzięcie Mojżesza", opublikowany w 1861 roku, być może istniał też drugi zwany "Testament Mojżesza". Jego ślad jest także w liście św. Judy:

Jud 1:9 Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: «Pan niech cię skarci!».
____________________

Saqura napisał(a):
Co zmienia?


Gdyby nie to słowo, można by sądzić, że Raj z Księgi Rodzaju został zlikwidowany a Raj z Apokalipsy to będzie jakaś nowa edycja, Raj 2.0. A tak to mamy pewność, że Raj istnieje nadal, że jest tym miejscem, w którym przebywał Adam (1.0), że tam przebywa Łotr (1.1) i że tam zostaną wzięci święci i sprawiedliwi (1.2). Najpierw duchem, potem ciałem.

Saqura napisał(a):
Czy człowiek został stworzony by żyć jedynie w Raju(jako duch)?


No zdaje się, że w Raju mamy żyć w ciele. Po coś w końcu to "ciała zmartwychwstanie" ma być.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt gru 03, 2019 14:01
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Nie chcę (po raz N-ty) wyjść na mędrka, ale Twoja koncepcja, że obietnica Jezusa dana Łotrowi została spełniona co do joty, kłóci Ci się nieco z Credo, w którym wyznajesz wiarę, że Jezus po śmierci zstąpił do piekieł. No chyba że sobie skakał z jednego miejsca w drugie, bilokował się, albo cholera wie co jeszcze. Zgadza się natomiast to Credo z zachowanym fragmentem apokryficznej "Ewangelii wg. Piotra", gdzie bezpośrednio po Zmartwychwstaniu jakiś "krzyż" (prawdopodobnie procesja umarłych) potwierdza, że Jezus "zwiastował śpiącym". Zdaje się więc, że mamy w "dokumentacji" małe pobojowisko hipotez, co ten Jezus robił, kiedy Go wśród żywych nie było, a Ty dokładasz kolejny wariant. Jesteś, hm, natchniony? ;)


Wt gru 03, 2019 14:14
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
ErgoProxy napisał(a):
kłóci Ci się nieco z Credo, w którym wyznajesz wiarę, że Jezus po śmierci zstąpił do piekieł.
Nic się nie kłóci. Nie słyszałeś nigdy tego:
Cytuj:
Во гробе плотски, во аде же с душею яко Бог, / в раи же с разбойником, и на Престоле был еси Христе, со Отцем и Духом, / вся исполняяй, неописанный.

W grobie ciałem, z Hadesie z duszą jako Bóg, w raju z łotrem, a na Tronie byłeś Chryste z Ojcem i Duchem, wszystko napełniający, nieogarniony.


Wt gru 03, 2019 14:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
ErgoProxy napisał(a):
Nie chcę (po raz N-ty) wyjść na mędrka, ale Twoja koncepcja, że obietnica Jezusa dana Łotrowi została spełniona co do joty, kłóci Ci się nieco z Credo, w którym wyznajesz wiarę, że Jezus po śmierci zstąpił do piekieł. No chyba że sobie skakał z jednego miejsca w drugie, bilokował się, albo cholera wie co jeszcze.



Akurat tutaj niczego nowego nie wymyślam. Tekst, do którego nawiązujesz, nie jest w aktualnym Credo, ale w sporo starszym Składzie Apostolskim, zwanym czasem "małym Credo", a w niektórych kościołach wyznawane zamiast tego właściwego. Niemniej wiara w zejście Jezusa do Piekieł nigdy nie została odwołana, tak samo jak nigdy nie zostało odwołane, że "dziś" mówione do Łotra było rozumiane dosłownie.

Cytuj:
Zgadza się natomiast to Credo z zachowanym fragmentem apokryficznej "Ewangelii wg. Piotra", gdzie bezpośrednio po Zmartwychwstaniu jakiś "krzyż" (prawdopodobnie procesja umarłych) potwierdza, że Jezus "zwiastował śpiącym".


Nie trzeba sięgać do apokryfów. Już w Ewangelii Mateusza jest, czasem wytykana przez różnych anty-chrześcijan, wizja umarłych powstałych z grobów (Mt 27,52-53). A w liście św. Piotra jest wspomniane, że nawet umarłym głoszono ewangelię (1 P 4:6)

Cytuj:
Zdaje się więc, że mamy w "dokumentacji" małe pobojowisko hipotez, co ten Jezus robił, kiedy Go wśród żywych nie było, a Ty dokładasz kolejny wariant. Jesteś, hm, natchniony? ;)


W kwestii Łotra nie wymyśliłem nic nowego, natomiast rozszerzyłem konsekwencje ortodoksyjnej / katolickiej wykładni na czasy "Pierwszego Raju".

_______________________


zefciu napisał(a):
Nie słyszałeś nigdy tego


No teraz jak wspomniałeś, to rzeczywiście, nie wiem jak mogłem kiedykolwiek zapomnieć...

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt gru 03, 2019 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Z duszą jako Bóg? Nieźle namieszane...

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 03, 2019 15:06
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Wybawiony napisał(a):
Z duszą jako Bóg? Nieźle namieszane...
A dlaczego? Normalna, zdrowa, starożytna chrystologia. Jeśli Ci w tym sformułowaniu coś nie pasuje, to znaczy, że wyznajesz jakąś herezję z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Pozostaje określić, którą.


Wt gru 03, 2019 15:22

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Gdzie jest napisane, że Chrystus posiada duszę jako Bóg? Bo to, że posiada ją jako człowiek jest oczywiste.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 03, 2019 15:40
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Wybawiony napisał(a):
Gdzie jest napisane, że Chrystus posiada duszę jako Bóg? Bo to, że posiada ją jako człowiek jest oczywiste.
Aha. Czyli nestorianizm.


Wt gru 03, 2019 15:52

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, łowco herezji ;)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 03, 2019 16:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
bert04 napisał(a):
No zdaje się, że w Raju mamy żyć w ciele. Po coś w końcu to "ciała zmartwychwstanie" ma być.


Właśnie, po co ciało w raju, doskonale tam sobie wszyscy radzą bez niego :roll:
Ziemia to "mieszkanie" ludzi i to ją na własność posiądą cisi, ją odziedziczą pokorni.
Jak mawiał św.Franciszek"To wszystko kiedyś będzie moje, po co teraz jeździć i zwiedzać świat" :)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt gru 03, 2019 22:24
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Bert04 napisał(a):
Judaizmu? Czy chrześcijaństwa? Nie pamiętasz, że Jezus o integralnych częściach Pisma mówił "powiedziano wam"? Mateusz, rozdział piąty, Kazanie na Górze. I nie tylko

Katolicyzm jest kontynuacją religii Abrahamowej. Więc jednej
Cytuj:
Pierwsze datowanie wieku Ziemi pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku

Uważam że dla chrześcijan nie ma(a przynajmniej nie powinno mieć) wiekszego znaczenia ile lat ma Ziemia. Ważniejsze jest kiedy powstał człowiek. Biblia podaje genealogię aż do Jezusa. W przypadku 150 tyś lat. Ta narracja nie ma sensu. A co do mojego toku myślenia. Otóż, chodzi o to że w XIX wieku nie było dowodów na poparcie pewnych tez. Można było wierzyć że Ziemia ma 10 tyś lat. I jest to tak samo naukowe jak wiara w to że Ziemia ma 10 mln lat(obecnie jest to 4mld). Dziś do wszystkiego mamy naturalistyczne wyjaśnienie. doświadczenie NDE? Proszę bardzo - efekt niedotlenienia mózgu itd.
Cytuj:
. A tak na marginesie, wyższość prochu nad małpą jeszcze nigdy mnie nie przekonywała

Jakby to była jakieś fajne zwierze - tygrys, niedźwiedź, rekin. A nie małpa która obrzuca się własnym łajnem

C.d.n


Wt gru 03, 2019 23:45

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque- czyli odrzucasz ewolucję przez jakieś osobiste antypatie do małp a to, że Twoim prapra...pradziadkiem nie był szympans, orangutan czy goryl, ale raczej są naszymi kuzynami i to dość dalekimi jest dka Ciebie jakby uwłaczające? Pokaż mi film gdzie w normalnych, naturalnych i niepatologicznych warunkach małpa obrzuca sama siebie łajnem. Zresztą wówczas podeślę ciekawe materiały o tym jak ludzie piją swój mocz przekonani o jegi cudownych właściwościach i inne fajne zachowania ;)

Może powinnam odrzucić swoją przynależność gatunkową wiedząc co wyczyniają niektórzy ludzie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr gru 04, 2019 0:23
Zobacz profil
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Wybawiony napisał(a):
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie
Na jakie pytanie? Posiadanie duszy jest cechą natury ludzkiej. To jednak nie oznacza, że wraz ze śmiercią Chrystusa dokonał się jakiś rozpad unii hipostatycznej i dusza Chrystusa nie była Bogiem.


Śr gru 04, 2019 11:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
Quinque napisał(a):
Katolicyzm jest kontynuacją religii Abrahamowej. Więc jednej


Takoż uważają katolicy. Muzułmanie natomiast uważają, że to ich religia jest kontynuacją religii abrahamowej. Ismaelici, zapewne słyszałeś już.

Cytuj:
Uważam że dla chrześcijan nie ma(a przynajmniej nie powinno mieć) wiekszego znaczenia ile lat ma Ziemia. Ważniejsze jest kiedy powstał człowiek. Biblia podaje genealogię aż do Jezusa. W przypadku 150 tyś lat. Ta narracja nie ma sensu.


To nie do końca prawda. Biblia, a konkretnie Nowy Testament, podaje DWIE genealogie aż do Jezusa. Z czego jedna jest od Adama, druga od Abrahama. Polecam szczególnie sekcję "opuszczenia":

https://pl.wikipedia.org/wiki/Genealogi ... puszczenia

W skrócie: te genealogie budzą już pewne obiekcje na linii Dawid - Jezus. Można je wyjaśniać w różny sposób, ale jednym z koniecznych założeń jest to, że autorzy takich genealogii często opuszczali jedno lub więcej pokoleń (Mateusz pominął aż trzy pokolenia potomków Jorama). NT nie jest tu odosobnione, już w ST zdarzały się genealogie "z przeskokami", gdzie dziadek był podawany jako ojciec. I to w kwestiach czasów historycznych, ksiąg królewskich.

Wniosek? Nie ma powodu, który zmuszałby nas do literalnego uznawania genealogii biblijnych jako relacji "ojciec syn". Już Mateusz zawarł jedną relację "pra-pra-dziadek pra-pra-wnuk" (Joram - Ozjasz).

Cytuj:
A co do mojego toku myślenia. Otóż, chodzi o to że w XIX wieku nie było dowodów na poparcie pewnych tez. Można było wierzyć że Ziemia ma 10 tyś lat. I jest to tak samo naukowe jak wiara w to że Ziemia ma 10 mln lat(obecnie jest to 4mld).


Cóż, chyba pamiętasz, że w wieku XVIII ludzie nie mieli powodów żeby wierzyć, że Ziemia się kręci wokół słońca. Istniała teoria Kopernika, istniały obserwacje Galileusza, istniała udoskonalona teoria Keplera, ale nadal nie była to ani ostateczna teoria ani ostateczny dowód. Kościołowi wystarczało to pierwsze, teoria grawitacji Newtona zapełniła luki w wyjaśnieniach. Ostatecznym dowodem obserwacyjnym było zmierzenie paralaksy, ale to już było po zniesieniu heliocentryzmu z indeksów.

A wracając do tematu, KRK w XIX wieku już był na tyle nauczony jednym złym doświadczeniem, że unikał zbyt jednoznacznych wypowiedzi na tematy naukowe. Zbyt wiele było poszlak, że chronologia Usshera odbiega od różnych ustaleń naukowych, nawet jeżeli precyzja tych ustaleń była jeszcze kiepska. Dlatego papieże w tym czasie potępiają pewne ideologie - jak ewolucjonizm. Ale, wbrew pozorom, nie potępiają przy tym nauki - ewolucji. Dzisiejsi katoliccy kreacjoniści często o tym zapominają, przytaczając nieco stare teksty.

Cytuj:
Dziś do wszystkiego mamy naturalistyczne wyjaśnienie. doświadczenie NDE? Proszę bardzo - efekt niedotlenienia mózgu itd.


Kościół jak sięgam pamięcią stronił od naukowego udowadniania religii. Pamiętam jak dziś, jak nasz katecheta opieprzył uczniaka, który jako dowód na istnienie duszy podawał osławione zmierzenie 23 gramów. Także przy NDE były różne reakcje, dla jednych księży to był silny dowód, dla innych jakieś pogranicze ezoteryki. A w tamtych czasach wywoływanie duchów było bardzo modne (a przez księży tępione).

Cytuj:
Jakby to była jakieś fajne zwierze - tygrys, niedźwiedź, rekin. A nie małpa która obrzuca się własnym łajnem
[/quote][/quote]

Rekiny to te zwierzęta, gdzie rodzeństwo zagryza się w brzuchu matki? U lwów jak u większości kotowatych to samce zabijają dzieci samicy, jeżeli są od innego ojca. Niedźwiedź... w sumie ok, ale różnica między niedźwiedziem brunatnym a gorylem się już zaciera.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 04, 2019 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1390
Post Re: Biblijny opis stworzenia świata kontra teoria ewolucji
zefciu napisał(a):
Posiadanie duszy jest cechą natury ludzkiej. To jednak nie oznacza, że wraz ze śmiercią Chrystusa dokonał się jakiś rozpad unii hipostatycznej i dusza Chrystusa nie była Bogiem.

Czy 'Chrystus' jest pojęciem nadrzędnym, czy może równorzędnym wobec tworzących go hipostaz?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr gru 04, 2019 15:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 730 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL