Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Dopuszczalność antykoncepcji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 01, 2019 17:33
Posty: 15
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
OK, przyjmuję argumenty. Jednak przeczytaj jeszcze raz poprzednie wypowiedzi. Nauczanie Kościoła (nie Jezusa) jest płynne, zmienia się.
Jeszcze raz proszę - wytłumacz mi, co z ludźmi, którzy łamali tą naukę 500 lat temu, kiedy zasady dotyczące seksu były - delikatnie mówiąc - bardziej rygorystyczne? Czy są "po prawicy", czy "po lewicy"? Według dzisiejszych norm nie są grzechem chociażby pieszczoty oralne w czasie gry wstępnej, a kiedyś były. Więc czy małżeństwo średniowieczne stosujące je grzeszyło?
Możesz mi zagwarantować, że nasze wnuki nadal nie będą mogły używać prezerwatyw w czasie teoretycznie niepłodnym? Bo ja nie dałabym takiej gwarancji.
Podsumowując - nauka Kościoła w dużej mierze zależy od poglądów grupy ludzi ją tworzących, w Kościele też są różne środowiska. Nauka Jezusa zawarta w Piśmie Świętym jest, była i będzie niezmienna.
Czy wspomniana przez Ciebie encyklika wyglądałaby tak samo, gdyby Paweł VI nie wspierał się mocno konserwatywnym środowiskiem związanym z kard. Wojtyłą?


Cz gru 12, 2019 22:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Przy innym otoczeniu encyklika byłaby zapewne inna. Sama próba wydzielenia metod NPR z pojecia antykoncepcji jest wysoce sztuczna, nielogiczna.

Jestem zwolennikiem (kiedys nauczycielem) NPR chociaz jako chrzescijanin niekatolik nie jestem tu ograniczony etycznie tylko do tego wyboru. Jeżeli oboje uważacie, ze NPR jest dla was zbyt dużym obciążeniem psychicznym, to wspomne tylko, ze prezerwatywa jest jednym z mniej skutecznych środków antykoncepcyjnych, a NPR jednym z najbardziej skutecznych. Jeżeli macie problem z określeniem początku okresu niepłodnego, to warto poszukac instruktora (takiego nauczyciela nauczycieli) metody którą stosujecie (która to?). Mając cała potrzebna wiedze można dopiero mówić o swiadomym wyborze.
To jest wasz wybór, nie mam zamiaru wam do łózka wchodzić i wskazywać która antykoncepcja, forma seksu jest dla was najlepsze, która pozycja jest "godna": każda jaka wybierzecie o ile macie to samo zdanie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz gru 12, 2019 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Małżeństwo napisał(a):
OK, przyjmuję argumenty. Jednak przeczytaj jeszcze raz poprzednie wypowiedzi. Nauczanie Kościoła (nie Jezusa) jest płynne, zmienia się.
Jeszcze raz proszę - wytłumacz mi, co z ludźmi, którzy łamali tą naukę 500 lat temu, kiedy zasady dotyczące seksu były - delikatnie mówiąc - bardziej rygorystyczne? Czy są "po prawicy", czy "po lewicy"? Według dzisiejszych norm nie są grzechem chociażby pieszczoty oralne w czasie gry wstępnej, a kiedyś były. Więc czy małżeństwo średniowieczne stosujące je grzeszyło?
Możesz mi zagwarantować, że nasze wnuki nadal nie będą mogły używać prezerwatyw w czasie teoretycznie niepłodnym? Bo ja nie dałabym takiej gwarancji.
Podsumowując - nauka Kościoła w dużej mierze zależy od poglądów grupy ludzi ją tworzących, w Kościele też są różne środowiska. Nauka Jezusa zawarta w Piśmie Świętym jest, była i będzie niezmienna.
Czy wspomniana przez Ciebie encyklika wyglądałaby tak samo, gdyby Paweł VI nie wspierał się mocno konserwatywnym środowiskiem związanym z kard. Wojtyłą?


To bzdurne dywagacje i proby usprawiedliwiania swojego sumienia. Franciszek jest dosc lajtowy a jakos tego konserwatywnego jak twierdzisz nauczania Koscioła nie zmienil. Obecna nauka Kosciola jest taka jaka jest i jesli nie chces zyc w grzechu to musisz ja przyjac.


Pt gru 13, 2019 8:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Małżeństwo napisał(a):
Jeszcze raz pytłumacz mi, co z ludźmi, którzy łamali tą naukę 500 lat temu, kiedy zasady dotyczące seksu były - delikatnie mówiąc - bardziej rygorystyczne? Czy są "po prawicy", czy "po lewicy"? Według dzisiejszych norm nie są grzechem chociażby pieszczoty oralne w czasie gry wstępnej, a kiedyś były. Więc czy małżeństwo średniowieczne stosujące je grzeszyło?

Wskaz dokumenty Kosciola w ktorym Kosciol.okresla te bardziej rygorystyczne normy sdotyczace seksualnosci z sprzed 500 lat. Bo ja takowych nie znam. Jak Ty znasz to sie czefos naucze od Ciebie.:)
Przypomne tylko ze opinie ksiezy czy tez owczesne mormy kulturowo spoleczne nie stanowia nauczania Kosciola.


Pt gru 13, 2019 8:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Bo Kościół a raczej papież ustala co Bóg ocenia jako dobre a co jako złe?

Mają jakieś lepsze łącze z Bogiem? To, że sami sobie przypisali nieomylność nie oznacza, że tak jest.

Życie w grzechu pojmowanym jako nie przestrzeganie aktualnych wytycznych Kościoła nie oznacza zrywania więzi z Bogiem, często je pogłębia, bo KK ani nawet chrześcijaństwo nie ma monopolu na Boga.

Aby było zabawniej w moim przypadku według zasad KK spokojnie mogę brać pigułki antykoncepcyjne, bo gdybym się uparła, że chcę mieć regularne miesiączki to lekarze innej opcji nie widzą, a z wskazań medycznych można. Z drugiej strony przy skrajnie nieregularnych miesiączkach i reszcie specyfiki mojego organizmu to Wasze ukochane NPR zwyczajnie jest nieprzydatne, chyba że w celu wykończenia się psychicznie.

Wyrzuty sumienia przez łamanie absurdalnych zakazów nie występują u tych którzy oceniają je właśnie jako absurdalne i oparte na czyiś założeniach.

Jeśli dla kogoś te zakazy są sensowne, logiczne i oparte na czymś czego autorytet uznają za niepodważalny opcja aby nie mieć wyrzutów sumienia z powodu ich łamania jest trudna do pojęcia, tak jak dla mnie jak można nie mieć wyrzutów sumienia mordując zwierzaki aby je zjeść, a jednak przy innych założeniach można.

Aha, ciekawy jest też fakt, że Kościół przekonuje, że NPR jest najbardziej skuteczną formą zapobiegania ciąży a mimo to właśnie tylko tą formę antykoncepcji uznał za dopuszczalną, bo inne 'ubezpładniają stosunek'.
Czyli to co daje niby większe szanse na dziecko ubezpładnia a to co mniejsze nie? Nie chcę nikogo obrażać, ale dla mnie jest to hipokryzja.

Inga- a jakie dawne dokumenty kościelne uznasz za obowiązującą naukę Kościoła?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So gru 14, 2019 8:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Ircia - z tym ubezpładnianiem to inna historia. W NPR korzysta się z naturalnych cyklów i nie wpływa się bezpośrednio na płodność kobiety w tym znaczeniu, że nie wpływa się na organizm kobiety hormonalnie. Prezerwatywy fizycznie zapobiegają zapłodnieniu i jest to zewnętrzny środek wpływu na płodność. Rozumiem to ubezpładnianie jako właśnie zewnętrzny wpływ, a NPR to korzystanie z wewnętrznych cykli, czyli korzystanie z natury.

Co do papieża - nauczanie Kościoła jest czymś więcej od zdania papieża. Wiem, o co Ci chodzi, ale chciałbym zwrócić uwagę na to, że jeśli papież wyda jakiś dokument, to nie wystarcza to do ogłoszenia jakiejś nowości w nauczaniu. Potrzebna jest aprobata reszty Kościoła.

_________________
MODERATOR


So gru 14, 2019 10:06
Zobacz profil
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Zbigniew3991 napisał(a):
Rozumiem to ubezpładnianie jako właśnie zewnętrzny wpływ, a NPR to korzystanie z wewnętrznych cykli, czyli korzystanie z natury.

New Age do kwadratu.

Nie, nie krytykuję Ciebie; krytykuję Jana Pawła II, który się ewidentnie pogubił w problematyce płodności, ale pokierował jak pokierował i umarł sobie cały szczęśliwy, a ludzi zostawił, żeby się borykali z jego nauczaniem.

Tak, wiem: nie moja broszka. Ja się mogę uśmiechać pod nosem, jak to sobie gaijini nie radzą z czymś tak prostym, jak przyjemności ciała. Tylko nie chcę przyjmować takiej akurat postawy. Wolno mi? :evil:


So gru 14, 2019 10:32

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
IrciaLilith napisał(a):

Życ

Aby było zabawniej w moim przypadku według zasad KK spokojnie mogę brać pigułki antykoncepcyjne, bo gdybym się uparła, że chcę mieć regularne miesiączki to lekarze innej opcji nie widzą, a z wskazań medycznych można. Z drugiej strony przy skrajnie nieregularnych miesiączkach i reszcie specyfiki mojego organizmu to Wasze ukochane NPR zwyczajnie jest nieprzydatne, chyba że w celu wykończenia się psychicznie.

Nie polecam pigulek antykoncepcyjnych chociazby z tego wzgledu ze wg badań o ponad 30 procent zwiekszaja ryzyko zachorowania na raka piersi.
Wielu ateistow stosuje wlasnie NPR z tego powodu ze nie chce truc organizmu chemia. Wiec polecam nie utozsamiac NPR tylko z durnymi zakazami Koscioła jak twierdzisz, wielu ludzi tego wyboru dokonuje z zupelnie innych pobudek i raczej nie gadaja o tym ze to ich wykanca psychicznie.



Cytuj:

Aha, ciekawy jest też fakt, że Kościół przekonuje, że NPR jest najbardziej skuteczną formą zapobiegania ciąży

To nie Koscioł przekonuje a raczej badania tak mowia ze dobrze stosowany NPR daje wyzsza skuteczność.
Pozatym przeciez to nie ma nic wspolnego z skutecznoscia.
Nie są złe prezerwatywy. Złem jest niszczenie wewnętrznej natury aktu seksualnego. Naturą współżycia jest pełne i całkowite, a zatem otwarte na konsekwencje w postaci potomstwa, zjednoczenie dwojga ludzi, którzy dozgonnie powierzyli sobie życie w miłości. To, co się temu sprzeciwia jest grzechem, a zatem wszelkie współżycie pozamałżeńskie, jak i antykoncepcja w małżeństwie. https://www.youtube.com/watch?v=dlyBszF8A6g
Cytuj:
Inga- a jakie dawne dokumenty kościelne uznasz za obowiązującą naukę Kościoła?

"FORMY SPRAWOWANIA MAGISTERIUM KOSCIOŁA
Z biegiem czasu ustaliły się różne formy typu prawniczo-literackiego, którymi magisterium posługuje się w przekazywaniu swoich nauk. Na przykład papież i kongregacje rzymskie rozróżniają bogatą typologię dokumentów, jak: encykliki, konstytucje apostolskie, listy apostolskie, adhortacje apostolskie, motu proprio, allokucje (przemówienia), dekrety, normy, upomnienia, deklaracje, odpowiedzi, informacje, dyrektoria."


So gru 14, 2019 20:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
inga_hp napisał(a):
Nie są złe prezerwatywy. Złem jest niszczenie wewnętrznej natury aktu seksualnego. Naturą współżycia jest pełne i całkowite, a zatem otwarte na konsekwencje w postaci potomstwa, zjednoczenie dwojga ludzi, którzy dozgonnie powierzyli sobie życie w miłości.
To jest dopiero nowomowa!!!
Czyli stosowanie antykoncepcji poprzez NPR i za wszelką cene (także flustracji wynikającej z braku współzycia) unikanie potomstwa (z bardzo duzą skutecznością) jest super mega wspaniałe. Z drugiej strony inna forma antykoncepcji pozwalająca częściej cieszyć się bliskościa seksualna jest złeeeeemmm i rujnyje małżeństwo, bo .... nie jest to NPR. :twisted:

Tylko prosze, nie wspominaj, ze stosowanie prezerwatywy zubaża małzeństwo poprzez zamknięcie sie na płodność skoro .... NPR robi to lepiej :evil:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 15, 2019 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Uważam, że małżonkowie powinni poszukać wsparcia w duszpasterstwach rodzin w swojej diecezji. Można wejść na stronę swojej diecezji, znaleźć dane kontaktowe, napisać maila, bądź zadzwonić i spytać się, w których parafiach takie ruchy istnieją. Uważam, że tylko doświadczone pary, które miały podobny problem, mogłyby udzielić małżeńśtwu wsparcia, i właściwie pokierować, niż przypadkowe osoby na forum, o wątpliwej moralności.

Metody NPR szanują ciało małżonków, zachęcają do wzajemnej czułości i sprzyjają wychowaniu do autentycznej wolności» (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2370). Kościół zachęca do korzystania z metod opartych na naturalnych cyklach płodności. (Humanae vitae, 11).


Pn gru 16, 2019 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Mi i małżonce zostało udzielone dożywotne rozgrzeszenie z antykoncepcji. Wydaje mi się, że spowiednik tak zrobił, gdyż dostrzegł, że radykalne podejście do antykoncepcji w małżeństwie często ujemnie wpływa na małżeństwo. Nie pozwala mu wzrastać. Jest to problem dla bardzo dużo małżeństw uwikłanych, w pewne struktury zła, w tym antykoncepcje, ale nie tylko.

Powiedział on, aby przystępować do Komunii Św. pomimo tego, że stosujemy antykoncepcje w małżeństwie. Aby była jasność, ja osobiście żałuję, że nie potrafimy opanować strachu przed kolejnym dzieckiem. Małżonka mimo że w innych okolicznościach prawdopodobnie przyjęłaby więcej dzieci, nie ma wyrzutów co do antykoncepcji, którą traktuje jak mniejsze zło.

Na początku małżeństwa obydwoje pragnęliśmy przyjąć wszystkie dzieci, jakie Bóg zechce nam zesłać, nie robiąc żadnych granic w tm względzie. Nie mieliśmy pojęcia, że przyjdzie nam znieść aż tyle przykrości od innych ludzi. W tym względzie byliśmy zupełnie naiwni i nieprzygotowani. Jest to tylko Łaską Bożą, takim cudem, że nadal posiadamy pełnie władz umysłowych oraz zdrowie psychiczne.

Coraz bardziej zaczynam dostrzegać to, że mój spowiednik i my, nie popełniamy błędu. Ta moja złość jakby słabnie. Skłonności do P zupełnie zanikły, w małżeństwie jest dużo czułości i coraz więcej zgody (mimo większych przeciwności z zewnątrz). Komunia Św. jest faktycznie pokarmem mocarzy. Faktycznie nałogi przykrywają wiele problemów. Jeżeli człowiek skoncentruje się na jednym z problemów, to może polec na innym. Takie koncentrowanie się tylko na antykoncepcji, a tym bardziej unikanie Komunii Św., nie jest dobre.

Ostatnio czytam książkę K Emmerich o Maryi. Ludzie od których pochodzi Maryja (esseńczycy), a szczególnie jej rodzice: Joachim i Anna, byli w nienawiści u innych. Oni żyli we wstrzemięźliwości i wyrzeczeniu oraz w zdrowej relacji z Bogiem. Pomimo tego, złość innych ludzi ich przytłaczała. Dla ciekawych polecam książkę. Zaczynam akceptować prawdę, że pragnąc iść w kierunku Boga (bez różnicy na jakim etapie życia to pragnienie wystąpi) należy się liczyć z krytyką i złośliwością innych ludzi. Niestety nie ma na to lekarstwa.

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Wt gru 17, 2019 10:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
biznes-info napisał(a):
Mi i małżonce zostało udzielone dożywotne rozgrzeszenie z antykoncepcji. Wydaje mi się, że spowiednik tak zrobił, gdyż dostrzegł, że radykalne podejście do antykoncepcji w małżeństwie często ujemnie wpływa na małżeństwo. Nie pozwala mu wzrastać. Jest to problem dla bardzo dużo małżeństw uwikłanych, w pewne struktury zła, w tym antykoncepcje, ale nie tylko.

Powiedział on, aby przystępować do Komunii Św. pomimo tego, że stosujemy antykoncepcje w małżeństwie. Aby była jasność, ja osobiście żałuję, że nie potrafimy opanować strachu przed kolejnym dzieckiem. Małżonka mimo że w innych okolicznościach prawdopodobnie przyjęłaby więcej dzieci, nie ma wyrzutów co do antykoncepcji, którą traktuje jak mniejsze zło.

.

Ksiadz nie może Ci udzielic rozgrzeszenia za przysze grzechy. Za kazdym razem powinnes ten grzech wyznawac zalowac i chciec poprawic. Zakladanie braku checi poprawy wyklucza waznosc spowiedzi.


Wt gru 17, 2019 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Ksiądz może powiedzieć, aby przystępować do Komunii Św. pomimo stosowania antykoncepcji. Może też tego zabronić.

W którym miejscu widać brak chęci poprawy? Dla mnie osobiście, jeżeli ktoś mówi/uważa, że łatwo wyjść ze struktur, które tworzy grzech (czy to ksiądz, czy świecki), to nie tylko ujawnia swoją ignorancje, ale sam zaświadcza o poważnych problemach ze swoją własną pychą.

Wczoraj mnie poirytował poważnie pewien kierownik. Do tego stopnia, że w nocy prawie nie spałem. Dzisiaj też go musiałem znosić. Dobrze, że udało mi się z rana być w kościele i dzięki Ci Boże żeś zabrał tą złość odemnie. Nie wiem jak można bez współpracy z Bogiem być dobrym człowiekiem. Też dużo zastanawiałem się nad tym, dlaczego Bóg trzyma mnie w takiej sytuacji (odnośnie antykoncepcji) tak długo pomimo moich modlitw i starań. Kiedyś może się dowiem, teraz mam się nauczyć ufać Bogu. To rozumiem i na tym się koncentruję.

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Śr gru 18, 2019 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
biznes-info napisał(a):
Ksiądz może powiedzieć, aby przystępować do Komunii Św. pomimo stosowania antykoncepcji. Może też tego zabronić.

W którym miejscu widać brak chęci poprawy? Dla mnie osobiście, jeżeli ktoś mówi/uważa, że łatwo wyjść ze struktur, które tworzy grzech (czy to ksiądz, czy świecki), to nie tylko ujawnia swoją ignorancje, ale sam zaświadcza o poważnych problemach ze swoją własną pychą.
.

Ksiadz nie ma mocy dopuscic antykoncepcji jesli sam Koscioł uwaza ja za czyn wewnetrznie zly.
Antykoncepcja jest grzechem ciezkim tak uwaza Kosciol i jesli nie zamierzasz z niej zrezygnowac to stoja pod znakiem zapytania waznosci Twoich spowiedzi. A i przyjmowanie Komunii moze byc swietokradcze i zamiast wzrostu sciagasz na siebie kary Pana Boga.
Ignorancja co do nauki Kosciola to ty sie wykazujesz nie wyznajac grzechu na spowiedzi i nie znajac podstawy wiary katolickiej ktore uczy sie dzieci w podstawowce.
5 warunkow dobrej spowiedzi to temat przerabiany w podstawowce.


Śr gru 18, 2019 12:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2012 11:32
Posty: 318
Post Re: Dopuszczalność antykoncepcji
Grzechem ciężkim, powinno być uznane takie szufladkowanie jak powyżej. Wszak w jakimś stopniu jest ono świadomym działaniem, w wyniku czego wielu ludzi zaczyna unikać Kościoła. Czyli jest to grzech przeciw działalności Ducha Świętego, który buduje Królestwo Boże na Ziemi.

_________________
Zawiłe problemy wymagają gruntownego omówienia, a zasoby mam ograniczone. Polecam moje dzieło: https://melancholia.xyz


Śr gru 18, 2019 12:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL