Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Być patriotą - co to znaczy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Być patriotą - co to znaczy?
Witam :)
Co to znaczy, być dla Was patriotą? Na czym w codziennym życiu ma polegać patriotym? Rozmawiałem z różnymi ludzmi, również tymi, którzy szermują retoryką narodowo-patriotyczną, i w zasadzie poza ogólnikami i byciem na nie wobec LGBT, lewaków, gender itd nic się nie dowiedziałem.


Pn gru 16, 2019 21:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Patriotyzm to szacunek do tradycji, pielęgnowanie kultury narodowej, przede wszystkim niezapominanie o swoich korzeniach, nieodcinanie się od nich, to afirmacja swojego rodowodu, afirmacja siebie w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Na pewno wypełnianie obowiązków obywatelskich typu sprzątanie psich kup. płacenie podatków i uczestnictwo w wyborach nie jest wystarczające, żeby mówić o patriotyzmie. Patriotyzm zakłada duchową więź z Ojczyzną, z dziedzictwem narodowym, wartościami narodowymi.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pn gru 16, 2019 22:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Czym jest szacunek dla tradycji? Jak rozumiesz tradycję?
To jest ważne, bo na przykład ja nie ubiorę się w tradycyjny garnitur, bo go nie lubię. Założę inne, eleganckie i galowe ubranie, ale nie garnitur - dla niektórych będzie to złamanie tradycji. To sprawia, że nie jestem patriotą?

Tradycja to topienie marzanny i świętowanie sobótki. Inną formą tradycji jest ubieranie się w stroje regionalne. Andrzejki to również tradycja. Czy należy o tym wszystkim pamiętać, żeby być patriotą?

No i ważniejsze - nie jem ryb, bo jestem wegetarianinem. Za tydzień będę atakowany za to, że nie wypełniam tradycji zjedzenia karpia. Nie zjem, ale uważam się za patriotę.

_________________
MODERATOR


Wt gru 17, 2019 16:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Ponieważ nigdy nie lubiłem tradycji, to od kiedy zostałem świadomym chrześcijaninem zacząłem myśleć przede wszystkim o tym jak podobać się Bogu i słuchać bardziej Jego niż ludzi, co oczywiście wywołuje czasami sytuację konfliktowe. Skoro moja ojczyzna jest w Niebie, to poza podstawowymi czynnościami związanymi z funkcjonowaniem na tej ziemi i w tym kraju nie tracę zbytnio energii na rzeczy będące marnością w perspektywie wieczności. Staram się nigdy nie traktować ludzi jak wrogów, a więc walka w obronie ziemskiej ojczyzny w ogóle nie wchodzi w rachubę w moim wydaniu. No ale nie wyobrażam sobie też wykonywania jakiegoś zawodu, do którego nie jestem predyponowany. Uważam, że chrześcijanin nie powinien dawać się wkręcać w rozgrywki polityków i brać udział jedynie w tym, co budujące.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 17, 2019 17:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Zbigniew3991 napisał(a):
Czym jest szacunek dla tradycji? Jak rozumiesz tradycję?
To jest ważne, bo na przykład ja nie ubiorę się w tradycyjny garnitur, bo go nie lubię. Założę inne, eleganckie i galowe ubranie, ale nie garnitur - dla niektórych będzie to złamanie tradycji. To sprawia, że nie jestem patriotą?

Tradycja to topienie marzanny i świętowanie sobótki. Inną formą tradycji jest ubieranie się w stroje regionalne. Andrzejki to również tradycja. Czy należy o tym wszystkim pamiętać, żeby być patriotą?

No i ważniejsze - nie jem ryb, bo jestem wegetarianinem. Za tydzień będę atakowany za to, że nie wypełniam tradycji zjedzenia karpia. Nie zjem, ale uważam się za patriotę.

Dla wielu prawicowców to jest prawdziwy patriota: https://www.youtube.com/watch?v=4im29VpVYs8 Nawet po zrzuceniu sutanny.


Wt gru 17, 2019 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Na pewno wypełnianie obowiązków obywatelskich typu sprzątanie psich kup. płacenie podatków i uczestnictwo w wyborach nie jest wystarczające, żeby mówić o patriotyzmie.
A dlaczego nie? Jeżeli ktos chce jak najlepiej dla Polski zarówno w skali lokalnej (sprzątanie kup), jak i globalnej (nie uchylanie się od podatków, wybory), to nie jest patriotą, bo nie idzie z flaga w marszu zdzierając gardło w jakies zbiorowej piesni?Musza jeszcze inni zobaczyc i powiedziec "boszszeee, jaki wspaniały patriota!".
Co to sa "wartości narodowe"? Jeżeli nie podoba mi sie Słowacki, to nie jestem patriotą? Jeżeli uważam wiele piesni "patriotycznych za infantylne to nie jestem patriotą? a może podasz warunki jakie trzeba wg ciebie uznac aby byc patriota? Czytac "Mein Kampf", sory, pomylka: czytać Jana Mosdorfa?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Wt gru 17, 2019 18:39 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Wt gru 17, 2019 18:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Zbigniew3991 napisał(a):
Czym jest szacunek dla tradycji? Jak rozumiesz tradycję?
To jest ważne, bo na przykład ja nie ubiorę się w tradycyjny garnitur, bo go nie lubię. Założę inne, eleganckie i galowe ubranie, ale nie garnitur - dla niektórych będzie to złamanie tradycji. To sprawia, że nie jestem patriotą?

Tradycja to topienie marzanny i świętowanie sobótki. Inną formą tradycji jest ubieranie się w stroje regionalne. Andrzejki to również tradycja. Czy należy o tym wszystkim pamiętać, żeby być patriotą?

No i ważniejsze - nie jem ryb, bo jestem wegetarianinem. Za tydzień będę atakowany za to, że nie wypełniam tradycji zjedzenia karpia. Nie zjem, ale uważam się za patriotę.

Szacunek do tradycji przejawia się dążeniem do zachowania ciągłości historycznej, czyli nie chodzi o to, żeby na siłę pielęgnować jakieś starodawne obyczaje, stosować jakieś zmurszałe normy, przebrzmiałe wierzenia, tylko o to, żeby nie odcinać się od swoich korzeni na zasadzie "piszemy historię od nowa", "robimy kulturową rewolucję". Wszelkie zmiany w kulturze, w obyczajności należy wprowadzać ewolucyjnie, w twórczy sposób przekształcając kulturę zastaną. Dokładnie tak samo jak robimy to z naszą osobowością. Nie stajemy się z dnia na dzień kimś innym, odkładając nasze wczorajsze ja do lamusa, tylko rozwój siebie opieramy zawsze na tym, kim już jesteśmy, dobudowujemy do siebie kolejne warstwy. Tradycja, jeśli ma nam służyć, musi być żywa, a niektórzy z racji tego, że tradycja ich uciska chcą ją niszczyć zamiast przekształcać - to tak jakby chcieć rozwinąć swoją osobowość poprzez wywołanie totalnej amnezji, a z próżnego i Salomon nie naleje.
Proteom napisał(a):
Dla wielu prawicowców to jest prawdziwy patriota: https://www.youtube.com/watch?v=4im29VpVYs8 Nawet po zrzuceniu sutanny.

Tak żarliwych patriotów jak ten człowiek ze świecą szukać.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt gru 17, 2019 18:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Kozioł napisał(a):
A dlaczego nie? Jeżeli ktos chce jak najlepiej dla Polski zarówno w skali lokalnej (sprzątanie kup), jak i globalnej (nie uchylanie się od podatków, wybory), to nie jest patriotą, bo nie idzie z flaga w marszu zdzierając gardło w jakies zbiorowej piesni?Musza jeszcze inni zobaczyc i powiedziec "boszszeee, jaki wspaniały patriota!".

Pytanie, czemu akurat takiemu "patriocie" zależy na sprzątaniu polskich kup i płaceniu podatków w Polsce? Czemu nie sprząta kup w Niemczech i tam nie odprowadza podatków? Czemu to dla Polski chce najlepiej?

Chodzenie w marszu to tylko manifestacja wartości narodowych, a patriotyzm w praktyce polega na tym, żeby te wartości deklarowane w marszach wdrażać w życiu codziennym. Sprzątanie kup po psie oraz płacenie podatków to zaledwie spełnienie obowiązków obywatelskich, to jest ważne, ale błagam, nie sprowadzajmy patriotyzmu do obywatelstwa...

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt gru 17, 2019 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Sprzątanie kup po psie oraz płacenie podatków to zaledwie spełnienie obowiązków obywatelskich, to jest ważne, ale nie błagam, nie sprowadzajmy patriotyzmu do obywatelstwa...
To spełnianie obowiazków obywatelskich i dbanie o rozwój Polski w wymiarze lokalnym i globalnym to za malo aby byc uznanym przez ciebie za patriote?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Proteom napisał(a):
Dla wielu prawicowców to jest prawdziwy patriota: https://www.youtube.com/watch?v=4im29VpVYs8 Nawet po zrzuceniu sutanny.

Tak żarliwych patriotów jak ten człowiek ze świecą szukać.
Czyli trzeba byc narodowcem, chodzić z pochodniami i rzygać nienawiścią do niepolaków? To dla ciebie patriotyzm? :o

Ten pierwszy, ten wg ciebie nie patriota swój patriotyzm udowadnia czynem. ten drugi, ten "patriota" swój "patriotyzm" "udowadnia" nienawiścią podcierając sie przy tym Słowem Bożym.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 17, 2019 18:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Czym jest szacunek dla tradycji? Jak rozumiesz tradycję?
To jest ważne, bo na przykład ja nie ubiorę się w tradycyjny garnitur, bo go nie lubię. Założę inne, eleganckie i galowe ubranie, ale nie garnitur - dla niektórych będzie to złamanie tradycji. To sprawia, że nie jestem patriotą?

Tradycja to topienie marzanny i świętowanie sobótki. Inną formą tradycji jest ubieranie się w stroje regionalne. Andrzejki to również tradycja. Czy należy o tym wszystkim pamiętać, żeby być patriotą?

No i ważniejsze - nie jem ryb, bo jestem wegetarianinem. Za tydzień będę atakowany za to, że nie wypełniam tradycji zjedzenia karpia. Nie zjem, ale uważam się za patriotę.

Szacunek do tradycji przejawia się dążeniem do zachowania ciągłości historycznej, czyli nie chodzi o to, żeby na siłę pielęgnować jakieś starodawne obyczaje, stosować jakieś zmurszałe normy, przebrzmiałe wierzenia, tylko o to, żeby nie odcinać się od swoich korzeni na zasadzie "piszemy historię od nowa", "robimy kulturową rewolucję". Wszelkie zmiany w kulturze, w obyczajności należy wprowadzać ewolucyjnie, w twórczy sposób przekształcając kulturę zastaną. Dokładnie tak samo jak robimy to z naszą osobowością. Nie stajemy się z dnia na dzień kimś innym, odkładając nasze wczorajsze ja do lamusa, tylko rozwój siebie opieramy zawsze na tym, kim już jesteśmy, dobudowujemy do siebie kolejne warstwy. Tradycja, jeśli ma nam służyć, musi być żywa, a niektórzy z racji tego, że tradycja ich uciska chcą ją niszczyć zamiast przekształcać - to tak jakby chcieć rozwinąć swoją osobowość poprzez wywołanie totalnej amnezji, a z próżnego i Salomon nie naleje.


Z takim rozumieniem tradycji mogę się zgodzić :)

_________________
MODERATOR


Wt gru 17, 2019 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Kozioł napisał(a):
To spełnianie obowiazków obywatelskich i dbanie o rozwój Polski w wymiarze lokalnym i globalnym to za malo aby byc uznanym przez ciebie za patriote?

Za mało, ważne jest, z jakich pobudek to się robi.
Cytuj:
Czyli trzeba byc narodowcem, chodzić z pochodniami i rzygać nienawiścią do niepolaków? To dla ciebie patriotyzm? :o.

Na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku? Nie rozumiem wynikania.
Cytuj:
Ten pierwszy, ten wg ciebie nie patriota swój patriotyzm udowadnia czynem. ten drugi, ten "patriota" swój "patriotyzm" "udowadnia" nienawiścią podcierając sie przy tym Słowem Bożym.

A skąd Ty wiesz, ze Jacek Międlar nie sprząta kup po psie, nie płaci podatków i nie uczestniczy w wyborach? Co, już zapomniałeś o swojej definicji patriotyzmu? Ja nie napisałam, że człowiek, który to wszystko robi z koniecznosci nie jest patriotą, tylko napisałam, że te czyny nie świadczą jeszcze o patriotyzmie.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt gru 17, 2019 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Ja nie napisałam, że człowiek, który to wszystko robi z koniecznosci nie jest patriotą, tylko napisałam, że te czyny nie świadczą jeszcze o patriotyzmie.
Z jakiej konieczności? Przecież większość nie sprząta i ma to gdzieś. Większość uchyla się od podatków gdy tylko może. Większość nie promuje polskich firm zatrudniających Polaków i odprowadzających podatki w Polsce.

towarzyski_pelikan napisał(a):
Cytuj:
Czyli trzeba byc narodowcem, chodzić z pochodniami i rzygać nienawiścią do niepolaków? To dla ciebie patriotyzm? :o.

Na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku? Nie rozumiem wynikania.
Powiedziałas: "Tak żarliwych patriotów jak ten człowiek ze świecą szukać.". A "patriotyzm" Międlara jest własnie taki: z Biblią w ręku nienawiść do każdego, kto nie jest "prawdziwy Polak katolik"

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 17, 2019 20:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Kozioł napisał(a):
Z jakiej konieczności? Przecież większość nie sprząta i ma to gdzieś. Większość uchyla się od podatków gdy tylko może. Większość nie promuje polskich firm zatrudniających Polaków i odprowadzających podatki w Polsce.

Nie to miałam na myśli, chodziło mi o to, że te wszystkie czyny nie świadczą w sposób konieczny o tym, że ich wykonawcy nie są patriotami. To Ty sobie dopowiedziałeś. Ja bardzo szanuję taką postawę, chwalę, sama staram się być dobrą obywatelką, ale dla mnie to zwyczajnie za mało, żeby mówić o patriotyzmie.
Cytuj:
Powiedziałas: "Tak żarliwych patriotów jak ten człowiek ze świecą szukać.". A "patriotyzm" Międlara jest własnie taki: z Biblią w ręku nienawiść do każdego, kto nie jest "prawdziwy Polak katolik"

To nie jest patriotyzm Międlara, tylko wyobrażenie Kozła o tym, czym jest patriotyzm Międlara. Wybierasz sobie to co Ci się nie podoba w jego zachowaniu i sprowadzasz do tego patriotyzm Międlara. Musisz podejść do jego postaci z otwartym umysłem, w sposób empatyczny, życzliwy, a zobaczysz pod tym wojowniczym wizerunkiem pięknego, wrażliwego człowieka, oddanego Ojczyźnie. Z niesamowitym temperamentem!

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt gru 17, 2019 21:04
Zobacz profil
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
Być patriotą - co to znaczy? To znaczy nie mieć wyższej świadomości.

W imię religii, w imię moralności, w imię narodowości,
ludzie torturują się nawzajem, zabijając się nawzajem. Znaleziono piękne nazwiska dla bardzo patologicznych, szalonych rzeczy. Szaleństwa nazywane są "narodowościami". Insanity są nazywane "moralnościami". Piękne etykiety na bardzo brzydkich rzeczach.
Być patriotą, to znaczy utożsamiać się z tłumem, tłumem muzułmanów, chrześcijan, Polaków, Niemców, Żydów. Bez względu na to, czy zgromadzili się w imię religii, czy w imię narodowości, czy w imię rasy, nie ma to znaczenia. Tłum jako taki jest brzydki, popełnił największe zbrodnie na świecie, ponieważ świat nie ma świadomości. To zbiorowa nieświadomość.


Wt gru 17, 2019 21:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Być patriotą - co to znaczy?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Z jakiej konieczności? Przecież większość nie sprząta i ma to gdzieś. Większość uchyla się od podatków gdy tylko może. Większość nie promuje polskich firm zatrudniających Polaków i odprowadzających podatki w Polsce.

Nie to miałam na myśli, chodziło mi o to, że te wszystkie czyny nie świadczą w sposób konieczny o tym, że ich wykonawcy nie są patriotami. To Ty sobie dopowiedziałeś. Ja bardzo szanuję taką postawę, chwalę, sama staram się być dobrą obywatelką, ale dla mnie to zwyczajnie za mało, żeby mówić o patriotyzmie.

Za mało? dlaczego? Trzeba maszerować i krzyczeć puste hasła? Czy ci dbający o otoczenie, kupujące polskie produkty, nie uchylający się od podatków nie robią tego z pobudek patriotycznych? Odmawiasz im dumy z bycia Polakiem?
Taki żarliwy "patriotyzm" jest bardzo łatwy: jestes w tłumie "prawdziwych polaków", silny grupą, dumnie pierś wypinasz i krzyczysz "Bóg, Honor, Ojczyzna".... Jakie to romantyczna ... i bezużyteczne. A potem taki dresiarz kupi kebab u araba wyzywając go jednoczesnie i nie widzi w tym sprzeczności.
towarzyski_pelikan napisał(a):
Wybierasz sobie to co Ci się nie podoba w jego zachowaniu i sprowadzasz do tego patriotyzm Międlara. Musisz podejść do jego postaci z otwartym umysłem, w sposób empatyczny, życzliwy, a zobaczysz pod tym wojowniczym wizerunkiem pięknego, wrażliwego człowieka, oddanego Ojczyźnie. Z niesamowitym temperamentem!
Świat był pełen wojowniczych ludzi z temperamentem: we Włoszech, w Niemczech, w Hiszpanii, a później np. w Argentynie.
Pierwsza Republika Słowacka była pełna takich z temperamentem. Papierz był jednym z pierwszych, którzy uznali, a biskupi szybko pobłogosławili powstały katolicko-faszystowski kraj prowadzony przez księży.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 17, 2019 21:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL