Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Następna strona
 W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Przeemek, wiadomości wysyła się jako prywatne po to by inni nie znali ich treści. Poza tym publikacja treści rozmowy bez zgody nadawcy jest naruszeniem tajemnicy korespondencji


Wt gru 24, 2019 11:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
@ zefciu
Zakładam, że szczerze wierzysz w to, że oddajesz cześć Chrystusowi poprzez ikony. Cy zrezygnowałbyś z ikonodulii gdyby okazało się, że praktyka ta nie podoba się Panu?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 24, 2019 12:53
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
A w jaki sposob Pan Jezus, obraz Boga zywego, ma po 2000 lat okazac, ze Mu sie ta praktyka nie podoba?


Śr gru 25, 2019 8:38

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
A czy to moja lub twoja sprawa?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr gru 25, 2019 9:06
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Duch tchnie kędy chce, a ludzie w dwojaki sposób odczytują ten wers.
Jedni ograniczają Boga, negując Jego obecność w przestrzeni, w przedmiotach - w wodach, arce przymierza, wężu miedzianym, w krzewie Mojżeszowym.
Inni przydają tym tym przedmiotom formę kultu większą niż samemu Bogu.
I jedni i drudzy przekonują o swojej jedynie słusznej racji, często Boga pozostawiając na uboczu.


Śr gru 25, 2019 9:06
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Wybawiony napisał(a):
A czy to moja lub twoja sprawa?

No wlasnie. To po co zefcia o to pytasz? Mieszasz sie w nie swoje sprawy.


Śr gru 25, 2019 10:30

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kael napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
A czy to moja lub twoja sprawa?

No wlasnie. To po co zefcia o to pytasz? Mieszasz sie w nie swoje sprawy.


Pytanie padło. Jeśli Zefciu będzie chciał odpowiedzieć, to odpowie. A do tego momentu (momentu odpowiedzi) możemy tylko czekać. Powstrzymajmy się więc od komentowania.

_________________
MODERATOR


Śr gru 25, 2019 11:21
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Jeżeli doktryna prowadzi na manowce ...
No właśnie. Jak widać Przeemka doktryna ikonoklazmu zaprowadziła na manowce judaizowania. A tych, których doktryna ikonodulii zaprowadziła do idolatrii, nadal nie widać.
Kozioł napisał(a):
zefciu napisał(a):
Co ma implikować, że ja nie uznaję Jednego Pana. Co jeszcze miłego mi powiesz, Kozioł?
Co sobie sam przypisujesz, to twoja sprawa. To nie było nic osobistego.
No i tamto też nie było. Właśnie o tym piszę.
Cytuj:
W pewnym sensie je wypełniamy. Nie uważam, że Przeemek ma złą wole. Nawet nie jestem pewien, czy go dobrze zrozumiałeś.
No tak. Przecież to niemożliwe, aby Przeemek odszedł od pawłowej doktryny. Jeśli ją nawet wprost neguje, to znaczy, że ja go nie rozumiem.

Przeemek napisał(a):
Zgodnie z warunkami Starego Przymierza, nie Nowego.
Fantastyczne. A gdzie mamy napisane w Nowym Przymierzu, że w tej kwestii coś się zmieniło?
Cytuj:
Twierdznie, że odrzucenie ikonodulii prowadzi do odrzucenia nauki o Wcieleniu, to też kolejne ludzkie wymysły, teoria która nie ma poparcia w Piśmie Świętym.
Ale ma w doświadczeniu.
Cytuj:
Tym bardziej, że chrześcijanie mają Biblię do której mogą się zawsze odwołać i przypomnieć sobie naukę o Wcieleniu jeżeli zajdzie taka potrzeba/konieczność.
To czemu nestorianie ani monofizyci tego nie uczynili?
Cytuj:
I mimo, że było wiele przedmiotów i rytuałów oczyszczania/obmywania/święcenia w codziennej religijności żydowskiej, to i tak były osobne zakazy zabraniające praktyk nie będących częścią tego Przymierza
No i nadal ten zakaz obowiązuje. Ale ikony są częścią Nowego Przymierza. Nie przedstawiają niczego spoza tegoż.
Cytuj:
Dlatego Dawid nigdy nie pada przed żadnymi wizerunkami ludzi
A przed jakim miałby?
Cytuj:
A Ty ciągle widzę, że nie chcesz tego przyjąć za fakt? To znaczy, że mamy teraz padać jeden człowiek(nawrócony) przed drugim?
No oczywiście. Przecież to czynimy.
Cytuj:
brak Arki w Nowym Przymierzu i co ją teraz reprezentuje
Nic teraz nie reprezentuje Arki. Arka reprezentowała Bogurodzicę. A teraz tamten cień się wypełnił.
Cytuj:
Oczyszczanie/święcenie/obmywanie skończyło się wraz ze Starym Przymierzem
Co za bzdura? Przecież chrzest jest formą obmycia.
Cytuj:
Podkreśliłem tylko kwestię, którą notorycznie ignorujesz broniąc swojej tezy o wizerunkach i święceniu, a która jest esencją wynikającą z przyjęcia Nowego Przymierza z Bogiem i obala wszelkie twoje twierdzenia.
Jaką kwestię? Jeśli taka istnieje, to ją wydukaj, a nie zadawaj pytania, na które odpowiedzią może być esej.
Wybawiony napisał(a):
@ zefciu
Zakładam, że szczerze wierzysz w to, że oddajesz cześć Chrystusowi poprzez ikony. Cy zrezygnowałbyś z ikonodulii gdyby okazało się, że praktyka ta nie podoba się Panu?
No oczywiście. Nie rozumiem, po co to pytanie. Przecież tylko dlatego oddaję cześć ikonom, że wiem, że ta praktyka podoba się Chrystusowi. Nie mam żadnego innego powodu.


Śr gru 25, 2019 21:27

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Czy zechciałbyś napisać coś więcej na temat tego w jaki sposób Pan pokazał Tobie, że oddawanie czci ikonom się Jemu podoba?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz gru 26, 2019 12:10
Zobacz profil
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Wybawiony napisał(a):
Czy zechciałbyś napisać coś więcej na temat tego w jaki sposób Pan pokazał Tobie, że oddawanie czci ikonom się Jemu podoba?
Nie rozumiem, po co ta metoda sokratejska dla ubogich. Wiesz dobrze, dlaczego uważam na temat ikonodulii to co uważam. Zatem przejdź już do wniosków zamiast nabijać posty.


Cz gru 26, 2019 16:00

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Ale mnie nie chodzi o to dlaczego Ty uważasz, że ikonodulia podoba się Panu, tylko o to w jaki sposób On przekonał Ciebie, że Jemu się to podoba.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz gru 26, 2019 17:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Mnie też bardzo to ciekawi- w jaki sposób Bóg przekazał, że wyjątkowe traktowanie pewnych kawałków drewna, kamienia i barwników uważa za coś sensownego? A tym bardziej za coś dobrego?

Nie mam nic przeciwko symbolom, ale jest granica między symbolem a robieniem kultu wokół symbolu.

Patrząc na akcje z tymi wszystkimi 'świętymi' obrazami, figurami, medalikami, miejscami, święceniem wszystkiego jak leci serio cieszę się, że nie biorę w tym czynnego udziału, że z Bogiem mogę rozmawiać zawsze i wszędzie, bo wystarczy moje otwarte 'serce' i jakiekolwiek symbole nie są potrzebne.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz gru 26, 2019 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
IrciaLilith napisał(a):
Patrząc na akcje z tymi wszystkimi 'świętymi' obrazami, figurami, medalikami, miejscami, święceniem wszystkiego jak leci serio cieszę się, że nie biorę w tym czynnego udziału, że z Bogiem mogę rozmawiać zawsze i wszędzie, bo wystarczy moje otwarte 'serce' i jakiekolwiek symbole nie są potrzebne.


No właśnie to jest istota - Kościół akceptuje wizerunki, figury, obrazy, medaliki i poświęcenia do momentu, w którym człowiek zachowuje wolność i widzi Boga, któremu oddaje cześć. Jeśli człowiek nie może modlić się bez medalika, obrazu i rzeźby - jest to zniewolenie, które nie ma nic wspólnego ze zdrowym chrześcijaństwem. W drugą stronę to działa w ten sposób, że ludzie, którzy funkcjonują bez medalików, rzeź i obrazów, ale prowadzą "bujne" życie duchowe, nie grzeszą - można zrezygnować w ogóle z używania wszelakich dewocjonaliów i iść drogą do świętości. Jest jednak normalne to, że człowiek wierzący zaznacza swoją wiarę w świecie materialnym. Jest to normalne o tyle, o ile człowiek pozostaje w tym wolny i kieruje swoją uwagę ku temu, co niewidzialne.

_________________
MODERATOR


Cz gru 26, 2019 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Dobrze opisane, ciekawe ilu katolików potrafiłby bez problemu modlić się bez jakichkolwiek symboli.

Pamiętam jak trudno było mi przełamać się i medytować bez jakichkolwiek symboli, w dowolnej pozycji, miejscu i czasie. O tyle rozumiem potrzebę pewnych symboli, ale warto pamiętać, że im większa samowystarczalność pod tym względem tym lepiej. Boga mamy w 'sercu' , nue w symbolach.

Nie uważam, że symbole to coś złego, ale gdy troska o symbol przewyższa troskę o dobro istot czujących jest to już coś niedobrego. Gdy komuś kto wyraźnie prosił o niestawianie mu pomników i przeznaczenie potencjalnych środków na ten cel dla potrzebujących stawia się pomniki...
Gdy te wszystkie symbole wyraźnie stają się zwykłym biznesem, gdy pojawia się uzależnienie od nich...

Dla mnie nie tylko katolicyzm, ale każda religia jest formą zniewolenia, zamknięcia bezpośredniej relacji duchowej w sztywne ramy, konkretne symbole, narzucone wierzenia, zakazy i nakazy, musisz robić tak a tak inaczej grzeszysz.

Reguły, rytuały, symbole miały służyć ludziom i wspierać ich w nawiązywaniu bezpośredniej relacji, a tymczasem... gdy tylko ktoś uzna, że już nie potrzebuje tych duchowych chodzików wypada z wspólnoty religijnej, bo jakże to tak móc chodzić nie tylko po równych ścieżkach na co pozwalają chodziki, ale i po krzakach gdzie na 100% czeka Szatan ;)
Olewanie tych chodzików, kul i ortez jest traktowane jako grzech, bo jakże to tak mieć relację z Bogiem bez pośredników, symboli, rytuałów...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz gru 26, 2019 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: W którą stronę zmierza KK ? Dlaczego ubywa wiernych?
Kozioł napisał(a):
Przecież dopuszcza, tylko inaczej to nazywa. Część aborcji KK nazywa terapią (częścią terapii), a w pewnym zakresie dopuszcza eutanazje bierną (której poddał się m.in. JP2)
.

Jak żyję, większej bzdury nie czytałam.


Cz gru 26, 2019 22:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL