Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Co czują zwierzęta? (wydz. z "Przegląd prasy i Aktualności") 
Autor Wiadomość
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Czyż nie sprzedają 5 wróbli za dwa asy. A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych(Łk 12,6) - i do tych słów Chrystusa nawiązuje Hołownia.

Cytuj:
I tak to jest jak się tnie Biblie i wycina wersety dla własnej korzyści. Chcesz o tym w innym wątku porozmawiać?

Jaką niby osobistą korzyść odniosę wskazując, że Bóg nie jest obojętny na cierpienie swoich stworzeń?

Alus napisał(a):
W ogromnych hodowlach przemysłowych zwierzęta cierpią, zdychają w męczarniach, ale decyduje kasa.

Cytuj:
Decyduje kasa dlatego nie zdychaja w meczarniach.

Najwidoczniej nigdy nie widziałeś reportaży prezentujących bestialstwo niektórych hodowców.


Pt sty 10, 2020 14:47
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Alus napisał(a):
Mięsożerne gdy zaspokoją swój głód, nie mordują dla rozrywki, co często czyni człowiek.


Często? W jaki sposób człowiek morduje zwierzęta dla rozrywki? Poza tym słowo - mord - ma raczej odniesienie dla zbrodni popełnionej na człowieku. Zdarzają się tacy którzy jeżdzą na safari aby ustrzelić sobie jakieś egzotyczne zwierzę, ale to są przypadki, a nie częsta rozrywka.

Cytuj:
Najwidoczniej nigdy nie widziałeś reportaży prezentujących bestialstwo niektórych hodowców


Na czym polega to bestialstwo i czym ono się przejawia? Odzierają te zwierzęta żywcem ze skóry i ćwiartują na żywca?


Pt sty 10, 2020 14:50

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
@equuleuss Nie dokonuję oceny Twojej osoby, a oceny argumentu, który jest głoszony przez wiele osób. Tak samo zadałem pytanie: to lew może mieć kilka lwic bez dylematów moralnych, a człowiek może mieć tylko jedną żonę? To niesprawiedliwe. Jeśli człowiek ma powrócić do natury w tym sensie, że może polować jak lew, to może realizować swój popęd seksualny w podobny sposób, jak robi to lew.

Hołownia wskazuje na to, że w Biblii nigdzie nie ma mowy o tym, że zwierzęta nie będą podlegać zmartwychwstaniu. Nie ma takiego zapisu i dogmatu, według którego tylko człowiek mógłby zmartwychwstać, a ziemia miałaby być unicestwiona. To byłby manicheizm, który uważa materię za zło, a więc Raj byłby wyzwoleniem od materii. Jeśli człowiek miałby zmartwychwstać, to znaczy: odzyskać ciało materialne, to gdzie miałby żyć? Owszem - mógłby żyć w niebieskich przestworzach jak teraz Jezus ze swoim ciałem. Co stoi jednak na przeszkodzie wszechmocnego Boga, który stworzył świat i uznał, że jest to dobry świat, żeby nie przywrócić ciał wszystkim stworzeniom? Czemu człowiek miałby po zmartwychwstaniu nie powrócić na odnowioną ziemię? Gdzie w doktrynie Kościoła znajduje się zaprzeczenie tej koncepcji?

Hołownia pisze o zwierzętach na Sądzie właśnie w kontekście osądzania czynów ludzkich. Czytałem "Boskie zwierzęta". Hołownia nie pisał, że zwierzęta dosłownie pojawią się, zaczną mówić ludzkim głosem i sporządzą akty oskarżenia. Hołownia wskazywał na fakty niszczenia przez człowieka całych gatunków i innych elementów przyrody. Za to człowiek będzie sądzony - to oznacza obraz zwierząt na Sądzie.

_________________
MODERATOR


Pt sty 10, 2020 15:31
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
equuleuss napisał(a):
Alus napisał(a):
Mięsożerne gdy zaspokoją swój głód, nie mordują dla rozrywki, co często czyni człowiek.


Często? W jaki sposób człowiek morduje zwierzęta dla rozrywki? Poza tym słowo - mord - ma raczej odniesienie dla zbrodni popełnionej na człowieku. Zdarzają się tacy którzy jeżdzą na safari aby ustrzelić sobie jakieś egzotyczne zwierzę, ale to są przypadki, a nie częsta rozrywka.

A mało to przypadków znęcania sie nad kotami, psami. Kupuje tatuś maluchowi pieska na gwiazdkę, a gdy kilka dni upłynie i nie ma chętnych do wyprowadzania czworonoga, to wywiozą i porzucą w innej dzielny miasta, albo przywiąże do drzewa w lesie.
Inni wyrzucą psa z 5 piętra (ostatni przypadek z Kielc). A topienie małych kociąt i szczeniaków, to nie wyraz bestialstwa?

Cytuj:
Najwidoczniej nigdy nie widziałeś reportaży prezentujących bestialstwo niektórych hodowców


Cytuj:
Na czym polega to bestialstwo i czym ono się przejawia? Odzierają te zwierzęta żywcem ze skóry i ćwiartują na żywca?

Nie widziałeś nigdy ferm drobiu, gdzie kury siedzą stłoczone po kilka w piętrowych klatkach. Albo hodowli zwierząt futerkowych, gdzie padłe zwierzęta i żywe zamknięte sę w miniaturowych klatkach, często niedożywione :o


Pt sty 10, 2020 15:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Alus napisał(a):
Mięsożerne gdy zaspokoją swój głód, nie mordują dla rozrywki, co często czyni człowiek.
Nie miałas kota.
Cytuj:
Najwidoczniej nigdy nie widziałeś reportaży prezentujących bestialstwo niektórych hodowców.
To nie jest argument. Bestialstwo bywa i w rodzinie, a chyba nie będziesz tym argumentowała zniesienia małżeństw.
Cytuj:
A mało to przypadków znęcania sie nad kotami, psami...
a co to ma wspólnego z kotletem schabowym?
Cytuj:
Albo hodowli zwierzą futerkowych, gdzie padłe zwierzęta i żywe zamknięte sę w miniaturowych klatkach, często niedożywione
Chyba tylko u tych co zbankrutowali (i u zwyrodnialców). Tak traktując zwierząt dobrego (cennego!) futra się nie uzyska.

Skrajne i potępiane zachowania nie sa argumentem.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 10, 2020 16:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Polecam "humanitarny" tucz: https://m.interia.pl/interia-tv/video,vId,1262646 Pewnie te kaczki w tak "wielkich" klatkach są szczęśliwe :(

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 10, 2020 16:20
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Zbigniew3991 napisał(a):
@equuleuss Nie dokonuję oceny Twojej osoby, a oceny argumentu, który jest głoszony przez wiele osób. Tak samo zadałem pytanie: to lew może mieć kilka lwic bez dylematów moralnych, a człowiek może mieć tylko jedną żonę? To niesprawiedliwe. Jeśli człowiek ma powrócić do natury w tym sensie, że może polować jak lew, to może realizować swój popęd seksualny w podobny sposób, jak robi to lew.


Zbigniew, ale przecież podajesz teraz zupełnie inne przykłady i zupełnie inne argumenty. Skoro zwierzę może zabijać w sposób okrutny i niehumanitarny, taka jest zresztą jego natura, to dlaczego obwinia się człowieka kiedy dokonuje uboju w sposób nie zadający zwierzęciu niepotrzebnego cierpienia i ubija zwierzęta które są na ten ubój przeznaczone przecież, jako trzoda hodowlana.

Naprawdę sądzisz że zwierzę potrzebuje słuchać Mozarta, że potrzebuje godnych w ludzkim pojęciu warunków, że świnia potrzebuje czułości? To są zwierzęta. Po prostu. I mogą żyć w każdych warunkach, byleby miały pokarm potrzebny im do przetrwania.

Nie cierpią z powodu braku godności, bo o tej godności nie mają nawet pojęcia. Przestańmy przypisywać zwierzętom ludzkie cechy. Przecież nikt tam tych zwierząt żywcem ze skóry nie odziera i nikt ich pejczem nie katuje na śmierć.

Cytuj:
Hołownia wskazuje na to, że w Biblii nigdzie nie ma mowy o tym, że zwierzęta nie będą podlegać zmartwychwstaniu. Nie ma takiego zapisu i dogmatu, według którego tylko człowiek mógłby zmartwychwstać, a ziemia miałaby być unicestwiona


Tylko człowiek posiada duszę nieśmiertelną. Tym samym wszystko inne ulega anihilacji w sposób naturalny poprzez prawo entropii. Podobnie jak nasze ziemskie ciała, materia ciał która po śmierci ulega zniszczeniu, a tylko dusza nieśmiertelna istnieje nadal i czeka na zmartwychwstanie ciała. Nauka chrześcijańska nie uczy nas że zwierzęta mają tak samo duszę nieśmiertelną, to herezja.

Cytuj:
Co stoi jednak na przeszkodzie wszechmocnego Boga, który stworzył świat i uznał, że jest to dobry świat, żeby nie przywrócić ciał wszystkim stworzeniom?


Tylko że trzeba spojrzeć na to w świetle Prawdy. Ponowne stworzenie nowej ziemi nie jest tym samym co zmartwychwstanie. Nie zmartwychwstanie Punia czy Azor, ale zwierzęta mogą być jakby przywrócone i stworzone na nowo. Inaczej jest jednak w przypadku człowieka, gdzie jego dusza stanowiąca jego osobę, jego tożsamość, zostanie przyobleczona w nowe ciało.

Zresztą, gdyby już teraz nastąpiła Paruzja, w tym momencie, to my byśmy już nie zaznali śmierci, we wszechświecie nie działałoby już prawo entropii tak jak jest teraz.

Cytuj:
Gdzie w doktrynie Kościoła znajduje się zaprzeczenie tej koncepcji?


A gdzie w doktrynie Kościoła jest koncepcja że zwierzęta są równe człowiekowi i mają nieśmiertelną duszę i doznają tak jak człowiek zmartwychwstania?

Cytuj:
Hołownia pisze o zwierzętach na Sądzie właśnie w kontekście osądzania czynów ludzkich


Od osądzania czynów ludzkich jest Bóg - Jezus Chrystus, a nie zwierzęta. Gdzie w Ewangelii jest jakaś mowa o tym że zwierzęta będą sądzić ludzi, Pan Jezus podaje sam opis jak to będzie wyglądać, nie ma tam ani zwierząt ani nawet wzmianki o tym jaki człowiek miał stosunek do zwierząt, ale wszystko odnosi się do człowieka i do relacji - człowiek - człowiek, tak bardzo że Bóg utożsamia się z człowiekiem!


Małgosiaa
Cytuj:
Pewnie te kaczki w tak "wielkich" klatkach są szczęśliwe


Skąd przypisywanie zwierzętom takich odczuć jak szczęście? Poczucie bycia szczęśliwym lub nieszczęśliwym? Ludziska, opamiętania, pojęcie i odczucie szczęścia czy jego braku jest tylko możliwe w przypadku człowieka! Te kaczki nic nie czują, a co mają czuć, czują po prostu bodźce, nawet nic nie rozumiejąc z sytuacji i z otaczającego ich świata.


Pt sty 10, 2020 16:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Małgosiaa napisał(a):
Polecam "humanitarny" tucz: https://m.interia.pl/interia-tv/video,vId,1262646 Pewnie te kaczki w tak "wielkich" klatkach są szczęśliwe :(

Ten chów jest kontrowersyjny. Skrajne przypadki nie sa argumentem.

A tak z innej strony: budzi w tobie sprzeciw odławianie, czy hodowla ryb?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 10, 2020 16:40
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Małgosiaa napisał(a):
Polecam "humanitarny" tucz: https://m.interia.pl/interia-tv/video,vId,1262646 Pewnie te kaczki w tak "wielkich" klatkach są szczęśliwe :(

To jest przypisywanie zwierzętom cech ludzkich. Uczono mnie w szkole (wiem dawno to było i może coś się zmieniło) że uczucia takie jak szczęście itp. może odczuwać człowiek a nie zwierzę. Tak samo jak krowa nie ma miłości macierzyńskiej jak to uważa Alus ma instynkt.


Pt sty 10, 2020 16:46
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kozioł napisał(a):
Nie miałas kota.

Pudło do entej potęgi :D
Nie tylko miałam koty, ale nawet jako matka kocia wykarmiłam i wyhodowałam dwa koty.
Kocica dachowiec zawsze kociła się poza domem i nigdy nie przyprowadzała kociąt. Wszyscy uznali, że je porzuca.
Gdy miałam 11 lat okociła się w komórce obok domu, ja znalazłam je w 2-4 godziny po urodzeniu, jeszcze oślizłe, ślepe, nieporadne. Zrobiłam dla nich w koszyczku legowisko. Karmiłam gotowanym mlekiem krowim, pół na pół wymieszanym z wodą. Miały za małe pyszczki na smoczek, to z pióra wiecznego gumkę na atrament włożyłam do smoczka i tak wyhodowałam dwa zdrowe koty.
Jednego zostawiłam w domu, drugiego dałam kuzynce.
Kot nie znał kociej matki, to często złapane myszy przynosił mi na kolana. Jadał ze mną, spał ze mną, gdy szłam pracować w polu, szedł ze mną, odprowadzał mnie do połowy drogi do stacji kolejowej, gdy jeździłam do LO. Gdy wyjechałam na studia, kot przestał niemal zupełnie jeść, chodził osowiały, czasem znikał na 2-3 dni. By w końcu po ok pól roku nie powrócił zupełnie do domu.
Nie wiem co sprawiło takie zachowanie kota ...instynkt, miłość, tęsknota?...
Też nie określę co to jest, kocham zwierzęta, i nawet najbardziej groźny pies, gdy popatrzę mu w ślepia, zacznę spokojnie do niego mówić, nigdy nie warknie, a często podbiega aby go pogłaskać.

Cytuj:
Najwidoczniej nigdy nie widziałeś reportaży prezentujących bestialstwo niektórych hodowców.

Cytuj:
To nie jest argument. Bestialstwo bywa i w rodzinie, a chyba nie będziesz tym argumentowała zniesienia małżeństw.

Co nie usprawiedliwia bestialstwa wobec zwierząt.


Cytuj:
Skrajne i potępiane zachowania nie sa argumentem.

Do czego?...do unikania bestialstwa wobec istot żywych?...zabijamy muchę, osę, co nie znaczy, że należy im żywcem wyrywać skrzydła.


Pt sty 10, 2020 17:10
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Koty to urodzeni mordercy. Zabijają dla samej przyjemności zabijania. Tak twierdza badacze kotowatych. Patrząc na koty na moim podwórku to przychylam się do tego wniosku. Zanim zabije mysz czy ptaka to solidnie go poturbuje i meczy


Pt sty 10, 2020 17:32
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Alus napisał(a):
Do czego?...do unikania bestialstwa wobec istot żywych?...zabijamy muchę, osę, co nie znaczy, że należy im żywcem wyrywać skrzydła.


Ale kto wyrywa zwierzętom kończyny w hodowlach zwierząt? Raczej nie ma takich sytuacji. Homary gotuje się na żywca, podobnie raki czy inne skorupiaki. W innym wątku piszę o tym jak pewna Francuzka na żywca wyrwała homarowi odnóża ze szczypcami i kroiła go na żywca.

Przypadki bestialstwa w relacji do zwierząt to po prostu przypadki. Raczej każdy człowiek ma pewnego rodzaju granicę nie pozwalającą na zadawanie niepotrzebnego i nieuzasadnionego bólu fizycznego innym osobom i stworzeniom, także zwierzętom.

Człowiek przywiązuje się do zwierzaka. Ja nawet przywiązywałem się do rybki. I człowiek obdarzy uczuciami nawet tę rybkę zimnokrwistą.

Cytuj:
Co nie usprawiedliwia bestialstwa wobec zwierząt


Warunki takie czy inne panujące w hodowlach zwierząt, zresztą - hodowlanych - czyli przeznaczonych do hodowli i do uboju, nie są jeszcze bestialstwem. Bestialstwem są czyny szczególnie okrutne, jak chociażby odzieranie zwierzęcia żywcem ze skóry, czy katowanie poprzez bicie tylko dla zadania zwierzęciu bólu i czerpania z tego niezdrowej satysfakcji. Myślę że takie sytuacje raczej w hodowlach nie zachodzą.


Pt sty 10, 2020 17:46
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Jockey napisał(a):
Koty to urodzeni mordercy. Zabijają dla samej przyjemności zabijania. Tak twierdza badacze kotowatych. Patrząc na koty na moim podwórku to przychylam się do tego wniosku. Zanim zabije mysz czy ptaka to solidnie go poturbuje i meczy

Kot nie bawi się myszą z racji zamiłowania do morderstwa. Gania mysz, męczy ją aby w jej mięśniach wytworzył sie kwas mlekowy, który skrusza mięśnie i urozmaica florę bakteryjną żołądka kota.
Nic w przyrodzie nie dzieje się z przypadku, jak często ludziom sie wydaje. Po badaniach, obserwacji nauka poznaje uzasadnienie zachowań zwierząt, czy roślin.
Np. australijski storczyk
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... ualni.html


Pt sty 10, 2020 18:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Cytuj:
Kot nie bawi się myszą z racji zamiłowania do morderstwa. Gania mysz, męczy ją aby w jej mięśniach wytworzył sie kwas mlekowy, który skrusza mięśnie i urozmaica florę bakteryjną żołądka kota.
A zapomniałas dodac, ze robi to równie chętnie (czy nawet chetniej) gdy jest syty i ma pewność, że miska pusta nie bedzie. Czesto nawet myszy nie skosztuje. Sąsiad miał bardzo łownego kota, który nigdy żadnej myszy nie zjadł ale gdy był w nastroju do zabawy, to łapał i zameczał jedna za drugą (tylko czerwony laser był dla myszy konkurencją).

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt sty 10, 2020 19:18
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Kozioł napisał(a):
Cytuj:
Kot nie bawi się myszą z racji zamiłowania do morderstwa. Gania mysz, męczy ją aby w jej mięśniach wytworzył sie kwas mlekowy, który skrusza mięśnie i urozmaica florę bakteryjną żołądka kota.
A zapomniałas dodac, ze robi to równie chętnie (czy nawet chetniej) gdy jest syty i ma pewność, że miska pusta nie bedzie. Czesto nawet myszy nie skosztuje. Sąsiad miał bardzo łownego kota, który nigdy żadnej myszy nie zjadł ale gdy był w nastroju do zabawy, to łapał i zameczał jedna za drugą (tylko czerwony laser był dla myszy konkurencją).

Wśród zwierząt, podobnie jak pośród ludzi, znajdują sie patologie.
Jak już pisałam, kocica w moim domu nie wychowała żadnego potomstwa, rodziła i porzucała małe, podobnie zdarza sie u kobiet.


Pt sty 10, 2020 19:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL