Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czym jest wierność sobie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Czym jest wierność sobie?
Pomysł na ten temat się wziął z moich obserwacji, że ludzie w różny sposób rozumieją wierność, poniekąd można tę różnicę zauważyć pomiędzy kobietami i mężczyznami, tzn. kobieca wierność ma więcej wspólnego z wiernością sercu (serce nie sługa), natomiast męska wierność raczej sprowadza się do wierności wobec idei, wartości, zobowiązań.
Ta różnica została ładnie pokazana w Pocahontas:
https://www.youtube.com/watch?v=aSIUYVvYnw8

Ojciec Pohacontas jest zdania, że człowiek powinien być stały, uparty, konsekwentny jak rzeka. Tymczasem Pocahontas zauważa, że rzeka wcale nie jest stała - jest właśnie zmienna "wszystko płynie". Mężczyzna i kobieta patrzą na tę samą rzeczywistość, a wyciagają zupełnie odmienne wnioski. Jest też takie trafne powiedzenie "kobieta zmienną jest", które właśnie wskazuje na to, że kobiety są niezdecydowane, chwiejne, przeczą sobie, nie sposób za nimi nadążyć, oczywiście w kontrze do mężczyzn, którzy są poukładani, przewidywalni, wierni swoim ideom.

Dobrym przykładem takiego modelowego mężczyzny jest Janusz Korwin-Mikke. Ileż to razy czytałam komentarze typu "Z Korwinem można sie zgadzać lub nie, ale jedno trzeba mu przyznać - od kilkudziesięciu lat mówi dokładnie to samo". Taki komentarz praktycznie zawsze jest sformułowany w formie komplementu. Prawdziwy człowiek idei, wierny, stały, takiemu można zaufać.

No właśnie. Z mojej perspektywy fakt, że ktoś przez kilkadziesiąt lat nie zmienił poglądów jest niepokojący. Gdybym coś takiego u siebie zauważyła, pomyślałabym, że przestałam się rozwijać. Zawsze raczej pozytywnie postrzegam jakiś dynamizm w światopoglądzie ludzi, bo według mnie świadczy to o otwartości umysłu i ten finalny światopogląd, jeśli poprzedzony tymi ostatecznie odrzuconymi poglądami, wydaje mi się jakiś bardziej dojrzały, przemyślany, a nie sformułowany w sposób dogmatyczny - raz postanowiłem, że jest X, więc całe życie będę się tego trzymać.

Długo myślałam nad tym, czy da się w ogóle rozstrzygnąć, które z tych podejść do "wierności sobie" jest właściwe i doszłam do wniosku, że to nierozstrzygalne, bo cokolwiek wybierzemy, to będziemy wyróżniać albo "męską" albo "kobiecą" perspektywę. Ktoś może powiedzieć, że ta męska jest właściwa, bo np. jest ładotwórcza, praktyczna, konstruktywna, żeby coś trwałego zbudować, trzeba być konsekwentnym. Jeśli zaczęłam np. budować dom na przedmieściu, to teraz jak mi się odwiedzi, to mam zmienić plany i jednak kupić mieszanie w centrum miasta? Albo zaczęłam jakieś studia i w połowie 2 roku uznałam, że to jednak nie dla mnie, to co - mam rzucać studia i zaczynać następne? A co jeśli , te następne mi się znudzą i to jeszcze szybciej? itd. Jednak z drugiej strony, ta "kobieca" perspektywa zadaje się być bliżej natury, jest coś sztucznego w tym np. trwaniu niewzruszenie przy poglądach z przeszłości, dozgonnej wierności wobec wartości przodków, tak jakby człowiek próbował sztucznie nagiąć dynamiczną, zmienną rzeczywistość pod martwe, niezmienne idee. Możemy np. stwierdzić, że właściwe jest to, co jest trudniejsze, wymaga od człowieka jakiegoś samozaparcia, ale wówczas musielibyśmy mężczyznom zalecić "służenie sercu", a kobietom "służenie idei"...

Przynajmniej hipotetycznie można wyróżnić trzecią opcję - a więc złoty środek pomiędzy jednym i drugim. Pytanie: czy to w ogóle możliwe i jeśli tak, to w jaki sposób ten środek osiągnąć? Czy można być jednocześnie wiernym sercu/naturze (temu co zmienne) i ideałom/wartościom/ideom (temu co stałe)? Coś w stylu "Bogu świeczkę, a diabłu ogarek"?

Zapraszam do dyskusji na temat tego, czym jest wierność sobie. Za którą opcją się opowiadacie i dlaczego? Czy uważacie, że każdy niezależnie od płci albo innych osobniczych uwarunkowań powinien przyjąć tę samą koncepcję wierności sobie? Jak się zapatrujecie na ten złoty środek?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N sty 26, 2020 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Wierność sobie to uważność na to co się ma najbliżej siebie.

Odnośnie Korwina to nie wiem, ale kiedyś trzeba było polegać na swojej reputacji bo trudniej było wmieszać się w tłum. Jak się robi z kimś biznesy, wchodzi w układy to ludzie muszą wiedzieć że mają do czynienia z kimś stabilnym na kim mogą polegać, na kimś przewidywalnym.

Zmiana poglądów to nie jest nic złego, ja też zmieniałem poglądy, śmieli się ze mnie, że jestem stabilny jak nitrogliceryna w betoniarce, bo nie rozumieli, że jestem stabilny w swojej niestabilności, że dazac do prawdy przyjmuje różne poglądy, wystawiam je na próbę i modyfikuje, dzięki temu prawda sama się wytrąca, metaforyczne ujmując.

Moja postawa - dążenie do prawdy, się nie zmieniła.


N sty 26, 2020 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Czyli postulujesz wierność sobie jako wierność prawdzie. A myślisz, że w tym testowaniu różnych poglądów rzeczywiście wytrąca się jakaś konstruktywna prawda? Jakiś system/model się klaruje?

I czy ta postawa odnosi się tylko do poglądów, czy też do innych sfer życia, np. można sobie wyobrazić, że ktoś ma takie podejście do związków. Testuje różnych partnerów/ki, żeby wreszcie odkryć tego jedynego/tę jedyną.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


N sty 26, 2020 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Towarzyski Pelikan
Cytuj:
Czyli postulujesz wierność sobie jako wierność prawdzie


Wierność sobie to zauwazanie tego co blisko.

A dążenie do prawdy, to już wynika z pragnienia zrozumienia rzeczywistości, tak ogólnie. I to nie wiem czy wynika z wierności sobie, ale na pewno miało wpływ na zmiany poglądów i do tego to odniosłem.

Tak! wytrąciło się bardzo wiele, już tak nie skacze jak kiedyś, wszystko się tak przekrojowo zazębiło, wyklarowało.

Kilka lektur miało w tym swój szczególny udział.
Rozważałem różne rzeczy i oczywiście najwięcej wyciągnąłem od ludzi, u których widziałem ten sam
głód poznawczy. Wracałem nieraz do teorii i autorów, których z początku odrzuciłem, ale po prostu z czasem okazywało się, że to jest ten puzzel.

Cytuj:
czy ta postawa odnosi się tylko do poglądów, czy też do innych sfer życia, np. można sobie wyobrazić, że ktoś ma takie podejście do związków. Testuje różnych partnerów/ki, żeby wreszcie odkryć tego jedynego/tę jedyną.


No jeśli tkwi sie w czymś czego się nie chce to zazwyczaj się to zmienia, a czasem coś się dobrze zapowiada, także tak bywa.


N sty 26, 2020 22:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Co to znaczy, zauważać to, co blisko? Możesz podać jakieś przykłady?
Cytuj:
No jeśli tkwi sie w czymś czego się nie chce to zazwyczaj się to zmienia, a czasem coś się dobrze zapowiada, także tak bywa.

No właśnie np. w przypadku takiej wierności zobowiązaniom, jeśli Mariusz się pobrał z Iloną, to nawet jak coś się zacznie w trakcie małżeństwa psuć, to on na mocy złożonej obietnicy, będzie z tą Iloną, ponieważ on się utożsamia z tymi trwałymi wartościami bardziej niż ze swoimi tymczasowymi uczuciami.

Podczas gdy Mirek, które się kieruje sercem, trwając w związku z Magdą, której już nie kocha (nie czuje do niej pociągu, nie kręci już go), czuje, że zdradza samego siebie.

Dlatego ta różnica pomiędzy wiernością sobie w pierwszym znaczeniu i w drugim jest szalenie istotna.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pn sty 27, 2020 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Towarzyski Pelikan
Cytuj:
Co to znaczy, zauważać to, co blisko? Możesz podać jakieś przykłady?


Chodzi o to, że nie jest sobą człowiek traci kontakt z własnymi emocjami i uczuciami, które przejawiają się bezpośrednio t e r a z.

Np. fantazjujesz nie zauważając tego impulsu do stłumienia znużenia i samego znużenia, które jest bliżej, bardziej bezpośrednio na planszy doświadczenia. Na tym monitorze.

2. Mirek ma konflikt wewnętrzny, zarówno wierność jaki kochanka będzie tutaj jego.
Konflikt wewnętrzny też jest czymś co składa się na niego, w danej chwili.


Pn sty 27, 2020 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czym jest wierność sobie?
1. No nie wiem, czy uczucia/emocje są bliżej od fantazji/myśli, wydaje mi się, że w rzeczywistości to się ze sobą splata. Człowiek ma to wymieszane. I zależnie od tego, czemu daje priorytet, to będzie dla niego jakby bliższe, ale tylko subiektywnie.

2. Kluczowe jest tutaj, co Mirek z tym konfliktem wewnętrznym zrobi. Jeśli jest typem człowieka wiernego zobowiązaniom, to uzna taki konflikt jako "podszept diabelski" i rozwiąże go na korzyść wierności złożonej przysiędze, a jeśli Mirek jest typem człowieka wiernego sercu, to odbierze go jako sygnał, że miłość do żony dobiegła końca. Było miło, ale się skończyło.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt sty 28, 2020 9:32
Zobacz profil
Post Re: Czym jest wierność sobie?
towarzyski_pelikan napisał(a):

Podczas gdy Mirek, które się kieruje sercem, trwając w związku z Magdą, której już nie kocha (nie czuje do niej pociągu, nie kręci już go), czuje, że zdradza samego siebie.


To nie jest kierowanie się sercem, to jest kierowanie się popędami. Utożsamianie miłości z odczuwaniem pociągu - pożądania. Mirek powinien zastanowić się dlaczego Magda już go nie kręci. Albo może już tak go nie kręci jak dawniej. To jednak nie oznacza że miłość się skończyła, chyba że Mirek chciał pojąć za żonę Magdę tylko dlatego aby mieć z nią świetny seks i aby ona pozostała wiecznie sexy.

Mirek powinien pozostać wierny decyzji którą podjął kiedy poślubiał Magdę i tę decyzję zadeklarował w przysiędze. Jeśli Mirek wyznaje takie wartości i jeśli to stanowi dla niego wartość.


Wt sty 28, 2020 10:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czym jest wierność sobie?
towarzyski_pelikan napisał(a):
No nie wiem, czy uczucia/emocje są bliżej od fantazji/myśli, wydaje mi się, że w rzeczywistości to się ze sobą splata. Człowiek ma to wymieszane. I zależnie od tego, czemu daje priorytet, to będzie dla niego jakby bliższe, ale tylko subiektywnie.


Nieprzypadkowo jest takie sformułowanie, że człowiek
zatraca się w swoich myślach, fantazjach itp. Zatraca się.
Bo jest nieobecny.

Odnośnie Mirka to czasem są ludzie będący ucieleśnieniem jakichś zasad, memoboty, tylko czy wtedy można powiedzieć, że są sobą?


Śr sty 29, 2020 8:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Nad napisał(a):
Nieprzypadkowo jest takie sformułowanie, że człowiek
zatraca się w swoich myślach, fantazjach itp. Zatraca się.
Bo jest nieobecny.

Nieobecny dla świata zewnętrznego. Ale jak najbardziej obecny dla tych myśli, w których się zatraca.
Cytuj:
Odnośnie Mirka to czasem są ludzie będący ucieleśnieniem jakichś zasad, memoboty, tylko czy wtedy można powiedzieć, że są sobą?

Jednakowo można powiedzieć, ze czasem ludzie są ucieleśnieniem jakichś emocji, emoboty. Czy oni są sobą?
Prawda jest taka, że czemuś człowiek tak czy siak musi się oddać.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr sty 29, 2020 19:46
Zobacz profil
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Wierność sobie, jest równowagą. Ignacy z Loyoli nazwał to "świętą obojętnością".
https://jezuici.pl/2013/10/obojetnosc-i ... -rozumiec/


Śr sty 29, 2020 20:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czym jest wierność sobie?
Towarzyski Pelikan

1. Dla wewnętrznego też - widzi obrazy ale nie widzi swoich innych wewnętrznych stanów które tym obrazom towarzyszą i które je warunkują. Tak jakby siedzieć na słoniu i pokazywać mu marchewkę tak żeby słoń szedł do przodu. Słoń idzie do przodu, ale nie widzi tego całego mechanizmu, widzi tylko marchewkę. Słoń jest poza tą sytuacją, a ten kto się zamyśli jest poza sobą.

2. Emocje emocjami...A ten kto działa zgodnie z uczuciami i wrazliwoscią?
Co jest bardziej wewnętrzne?


Śr sty 29, 2020 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czym jest wierność sobie?
1. Nie wiem. Wydaje mi się, ze można być jednocześnie pogrążonym w myślach i odczuwać emocje, uczucia. Ba, wydaje mi się, że ciężko jest być tylko pogrążonym w myślach, całkowicie oderwanym od stanów wewnętrznych. Można je celowo ignorować, żeby skupić się na myślach, ale to już jest świadomy, celowy wybór.
2. Czym się różnią emocje od uczuć? Czym jest wrażliwość?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sty 30, 2020 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Czym jest wierność sobie?
1. Przytomność jest mała, nie widzisz stanów wewnętrznych w momencie ich pojawiania się.

2. Wrażliwość i uczucia są głębsze, mniej zmienne niż emocje.


Pt sty 31, 2020 9:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Czym jest wierność sobie?
A ta wrażliwość i uczucia nie są bardziej stałe właśnie ze względu na to, że wiążą się mocno z tymi zasadami?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt sty 31, 2020 20:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL